Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1243
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010

 australis, on 25th November 2010, 19:38, said:

Buna ziua

Am si eu o intrebare,la caprele gestante se recomanda drobul de sare? pun aceasta intrebare deoarece beau f putina apa.
Va multumesc
daca ling sare o sa le faca pofta de mancare mai mare ,vor consuma si mai multa apa, daca primesc =o sa ia in greutate, eu recomand sarea la discretie un drob mare pus pe un suport sau legat,cand vor si cat vor.

#1244
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 precup, on 25th November 2010, 21:15, said:

daca ling sare o sa le faca pofta de mancare mai mare ,vor consuma si mai multa apa, daca primesc =o sa ia in greutate, eu recomand sarea la discretie un drob mare pus pe un suport sau legat,cand vor si cat vor.


Quote

Bineinteles ca este necesar si nu doar acum ci in permanenta, doar ca mai sunt unii care zic ca daca lasi drobul de sare si in ultima luna, oaia/capra nu-si mai linge atat de intens mielul/iedul dupa fatare. In opinia acestora, daca oaia/capra simte nevoia de sare (cum ar fi daca le lipseste drobul in ultima luna) va linge mai mult mielul/iedul (lichidul amniotic fiind usor sarat), efectul fiind benefic nu doar prin faptul ca acesta se va usca mai repede ci si prin stimularea sistemului nervos al nou-nascutului.

Sa auzim numai de bine,
Felician

Va rog sa-mi spuneti la cat timp dupa fatare se ecorneaza ieduti.Am inteles ca exista un gel de ecornare....stiti ceva despre calitatea lui,randament etc?
Este bine sa-i suplimentez hrana capritei care a nascut cu porumb,grau si ovaz??

Edited by horia66, 25 November 2010 - 22:11.


#1245
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010

 forceone, on 24th November 2010, 21:18, said:

Pun niste poze ca sa vedeti ce v-am spus despre ieduta mea,ce e negricios pe parul de pe coada e sangele inchegat.Starea ei este buna,pofta de mancare are deci nu arata ca ar avea ceva si mai are si abdomenul umflat.Eu zic ca ar fi gestanta.Voi ce spuneti?
ce varsta si cam ce greutate area ieduta?ar fi bine daca ai stii cand s-a montat la katalinus daca a urmarit.eu o vad maricica poate ramane gestanta fara probleme,spala sangele sa vezi daca o sa mai curga.daca mananca bine si e vioaie nu cred sa fie bolnava.

#1246
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010

 ClaraMariana, on 25th November 2010, 21:23, said:

Bineinteles ca este necesar si nu doar acum ci in permanenta, doar ca mai sunt unii care zic ca daca lasi drobul de sare si in ultima luna, oaia/capra nu-si mai linge atat de intens mielul/iedul dupa fatare. In opinia acestora, daca oaia/capra simte nevoia de sare (cum ar fi daca le lipseste drobul in ultima luna) va linge mai mult mielul/iedul (lichidul amniotic fiind usor sarat), efectul fiind benefic nu doar prin faptul ca acesta se va usca mai repede ci si prin stimularea sistemului nervos al nou-nascutului.

Sa auzim numai de bine,
Felician

Va rog sa-mi spuneti la cat timp dupa fatare se ecorneaza ieduti.Am inteles ca exista un gel de ecornare....stiti ceva despre calitatea lui,randament etc?
Este bine sa-i suplimentez hrana capritei care a nascut cu porumb,grau si ovaz??
din auzite e ideal in primele 3 sapt .este metoda chimica cu creion caustic(sau gel)   si metoda arderii cu aparat pt ecornare in ambele cazuri se tunde parul din jurul cornitelor se dezinfecteaza,la prima metoda se taie pielea de pe mugurele cornului  si se aplica prin rotatie creionul timp de 20_30sec,in cazul ardeii cu capsula incandescenta se aplica scurt si rotitor pe corn timp de 10 sec,sau cu fier inrosit putin mai mult.apoi se aplica un spray cicatrizant.e bine sa suplimentati  capra fatata dar nu exagerat,dupa fatare puteti sai oferiti apa calduta cu tarate,sau uruiala ,va fi nevoie mai ales ca are doua iedute care au venit pe lume dornice de viata.

#1247
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ClaraMariana, on 25th November 2010, 21:23, said:

...
Este bine sa-i suplimentez hrana capritei care a nascut cu porumb,grau si ovaz??

Da, dar nu pe "burta goala". Trebuie sa aiba toata noaptea fa^n de foarte buna calitate, la discretie.

Concentratele administrate pe "inima goala" produc acidoza ruminala - care e destul de grava....

#1248
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 precup, on 25th November 2010, 22:01, said:

din auzite e ideal in primele 3 sapt .este metoda chimica cu creion caustic(sau gel)   si metoda arderii cu aparat pt ecornare in ambele cazuri se tunde parul din jurul cornitelor se dezinfecteaza,la prima metoda se taie pielea de pe mugurele cornului  si se aplica prin rotatie creionul timp de 20_30sec,in cazul ardeii cu capsula incandescenta se aplica scurt si rotitor pe corn timp de 10 sec,sau cu fier inrosit putin mai mult.apoi se aplica un spray cicatrizant.e bine sa suplimentati  capra fatata dar nu exagerat,dupa fatare puteti sai oferiti apa calduta cu tarate,sau uruiala ,va fi nevoie mai ales ca are doua iedute care au venit pe lume dornice de viata.



Taratele sau uruiala cu apa calduta cat timp dupa fatare sa ii dau?

#1249
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ClaraMariana, on 25th November 2010, 22:15, said:


3-4 zile.

#1250
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

3-4 zile.



multumesc.
Am o mare problema ,astazi toata ziua am cautat concentrate pentru capre de lapte ,si nu am reusit sa gasesc niciunde.
Ma puteti indruma de unde pot cumpara?
Vreau si pt caprele ce-mi fata si apoi si pt ieduti.
E bine sa le dau asa ceva.Ce-mi recomnadati??

Edited by horia66, 26 November 2010 - 17:48.


#1251
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
[quote name='ClaraMariana' post='9102581' date='25th November 2010, 22:49'][quote
3-4 zile.




multumesc.
Am o mare problema ,astazi toata ziua am cautat concentrate pentru capre de lapte ,si nu am reusit sa gasesc niciunde.
Ma puteti indruma de unde pot cumpara?
Vreau si pt caprele ce-mi fata si apoi si pt ieduti.
E bine sa le dau asa ceva.Ce-mi recomnadati??[/quote]
se vede ca va iubiti capritele,vreti ce e mai bun pt ele,in general ce e bun pt celelalte rumegatoare e bun si pt capre.

#1252
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 precup, on 25th November 2010, 23:54, said:

se vede ca va iubiti capritele,vreti ce e mai bun pt ele,in general ce e bun pt celelalte rumegatoare e bun si pt capre.


Intradevar le iubesc ca pe propiile mele "caprite"(fetitele mele), sunt atat de dragalase,nevinovate cand te uiti in privirea lor.Si atunci nu e pacat sa nu depui toate eforturile pt a le fi bine??
Am gasit niste concentrate dar pt vaci de lapte,oare sunt bune?Mi sa spus ca procentul de amestec este de 1kg concentrate/3kg de uruiala.

#1253
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
Apropo de ecornare cea de la care am cumparat eu caprele in austria spunea ca le ecorneaza la 4-5 zile dupa fatare cu un aparat de ecornare. Anul trecut nu am avut da anu asta mi-am cumparat si atata ca in poza. La ecornarea chimica cica se poate sa supureze rana si sa ajunga la ochi lichid care ar produce orbirea si cica nici rezulatatele nu-s prea grozave...cresc coarne deformate daca nu se face calumea.

scuze asta e aparatul

Attached Files

  • Attached File  qqq.jpg   69.26K   116 downloads
  • Attached File  qqq.jpg   69.26K   79 downloads


#1254
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 spetz, on 26th November 2010, 13:01, said:

Apropo de ecornare cea de la care am cumparat eu caprele in austria spunea ca le ecorneaza la 4-5 zile dupa fatare cu un aparat de ecornare. Anul trecut nu am avut da anu asta mi-am cumparat si atata ca in poza. La ecornarea chimica cica se poate sa supureze rana si sa ajunga la ochi lichid care ar produce orbirea si cica nici rezulatatele nu-s prea grozave...cresc coarne deformate daca nu se face calumea.

scuze asta e aparatul




La cat timp dupa fatare se ecorneaza ieduti?
Eu am cumparat un gel de ecornare frantuzesc,nu are cum sa le intre in ochi,este foarte bine dozat si vascos,in asa fel incat nu curge.
Ma gandesc ca ecornarea cu acel pistol le creeaza ceva stres,si sincer nu as vrea sa le doara.
O sa incerc cu acel gel,insa nu stiu perioasa cand se face ecornarea.
Imi puteti spune si mie daca stiti?

#1255
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010

 ClaraMariana, on 26th November 2010, 15:26, said:

La cat timp dupa fatare se ecorneaza ieduti?
Eu am cumparat un gel de ecornare frantuzesc,nu are cum sa le intre in ochi,este foarte bine dozat si vascos,in asa fel incat nu curge.
Ma gandesc ca ecornarea cu acel pistol le creeaza ceva stres,si sincer nu as vrea sa le doara.
O sa incerc cu acel gel,insa nu stiu perioasa cand se face ecornarea.
Imi puteti spune si mie daca stiti?


buna ziua
referitor la concentrate, de preferat este sa nu le dati, mai bine le suplimentati cu graunte si fan bun. intradevar concentratele le ajuta pe moment si obtineti productii mari, dar laptele nu mai poate fi considerat asa sanatos , iar viata economica a caprei se scurteaza daca vreti neaparat exista un producator/importator prin buzau sau bacau . a iata http://www.evialis.ro/ingrasare3.html. eu as merge cu concentrate la iezi, mai ales dupa prima saptamana de viata. un alt furnizor ar fi purina din ungaria.
referitor la ecornat ideal este pistolul. dar trebuie sa stiti ca primii iezi vor fi cu titlu experimental, (nu o sa aveti inima sa il lasati suficient timp sa actioneze) oricum trebuie facuta cu mare raspundere. la tapi, 90% din cazuri sunt urmate de crestere de coarne anarhic. tot ce inseamna creion de ecornat e pe baza de soda caustica, iar cu aceasta se freaca bine mugurul cornual. inainte este bine sa aplicati o crema in ochi: asocilin sau mibazon, astfel ca daca substanta ii ajunge in ochi sa nu-i afecteze corneea. de durut o sa-i doara in ambele cazuri. bine este sa faceti ecornarea la o varsta cat mai mica
bafta in continuare

Edited by kann, 26 November 2010 - 16:21.


#1256
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 kann, on 26th November 2010, 16:20, said:

buna ziua
referitor la concentrate, de preferat este sa nu le dati, mai bine le suplimentati cu graunte si fan bun. intradevar concentratele le ajuta pe moment si obtineti productii mari, dar laptele nu mai poate fi considerat asa sanatos , iar viata economica a caprei se scurteaza daca vreti neaparat exista un producator/importator prin buzau sau bacau . a iata http://www.evialis.ro/ingrasare3.html. eu as merge cu concentrate la iezi, mai ales dupa prima saptamana de viata. un alt furnizor ar fi purina din ungaria.
referitor la ecornat ideal este pistolul. dar trebuie sa stiti ca primii iezi vor fi cu titlu experimental, (nu o sa aveti inima sa il lasati suficient timp sa actioneze) oricum trebuie facuta cu mare raspundere. la tapi, 90% din cazuri sunt urmate de crestere de coarne anarhic. tot ce inseamna creion de ecornat e pe baza de soda caustica, iar cu aceasta se freaca bine mugurul cornual. inainte este bine sa aplicati o crema in ochi: asocilin sau mibazon, astfel ca daca substanta ii ajunge in ochi sa nu-i afecteze corneea. de durut o sa-i doara in ambele cazuri. bine este sa faceti ecornarea la o varsta cat mai mica
bafta in continuare


Va multumesc pt sfaturi.
Si cred ca aveti dreptate in ceea ce priveste concentratele.Am sa ma mai documentez

#1257
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010

 ClaraMariana, on 26th November 2010, 18:16, said:

Va multumesc pt sfaturi.
Si cred ca aveti dreptate in ceea ce priveste concentratele.Am sa ma mai documentez
un concentrat care s-ar preta pentru iezi ar putea fi cel de la agroland.http://www.agroland.ro/pages.php?d=1&ids=2&idc=5&idsubcat=0
puteti sa intrebati la orice magazin prezentare purina de concentrat de miei, sau la cabinete veterinare in lista lor de distribuitori.
nu o sa gasiti special pentru iezi.
gasiti aici informatii foarte utile http://goat.purinamills.com/
iar aici puteti compara diferite elemente din concentratul de miei cu cel de iezi http://www.goatworld...tchow5501.shtml
o seara buna


a am mai gasit ceva http://www.cargill.r...imala/index.jsp
bafta  in continuare

Edited by kann, 26 November 2010 - 18:45.


#1258
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
parerea mea daca iezii sunt lasati sa suga de trei ori pe z (pana la intarcare)i find separati de capre puteti sa le dati otava de lucerna si ceva faina de cereale,e foarte bine si capra sta linistita si iedul are ce i trebuie, in caz ca laptele se foloseste la branzeturi se cresc cu inlocuitor de lapte,concentrate supa de ovaz

#1259
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Salutare tuturor
Am chemat alt doctor veterinar,a consultato,a palpato,i-a luat temperatura si a spus si el ca iada nu e gestanta si ca sangele e de la ciclu(ma scuzati daca gresesc exprimarea),ea acum mananca bine,e vioaie,mi-a terminat tot ce a mai ramas verde prin curte :thumbup:
Va multumesc tuturor pentru indicatii

#1260
bda

bda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2010
salutare tuturor
dezbateri foarte interesante in acest cadru. cert e faptul ca daca toata lumea am avea astfel de discutii cu punere reala in practica am trece mai usor peste criza asta. pentru mine se ridica o intrebare mare la acest moment.
de ce nu au intrat capritele in calduri pana la aceasta data ?
s-a mai confruntat cineva dintre dvs cu o astfel de situatie pana acum?
experienta prea mare nu prea am caci doar din primavara le-am cumparat?
multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate