Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

configurare huawei hg520s

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
M_Sgarca

M_Sgarca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2008
De curaind  am reinnoit abonamentul la clicknet la o viteza mai mare (8 Mb) si am primit si un modem wireless huawei hg520s. Am acasa un desktop si doua laptopuri la care nu se lucreaza tot timpul. Precizez ca in materie de retelistica sunt habarnist. Am incercat sa configurez modemul dupa cartea din kitul modemului dar explicatiile sunt atat de subtiri incat nu reusesc nimic. Este cineva dispus sa ma indrume pas cu pas pt configurare (desktop pe sarma, laptopuri wireless).Am cautat pe net dar nu am gasit decat aceleasi explicatii sumare dar in engleza.

#2
crimilan2007

crimilan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2009
SALUT LA TOTI !
AM OPTAT SI EU PT UN MODEM WIRELESS ECHOLIFE HG520S DE LA ROMTELECOM.CA IP STATIC LAPTOPUL FUNCTIONEAZA DAR VIA WIRELESS NIMIC!!
SUN LA SERVICIU CLIENTI SI MI SE SPUNE SIMPLU CA TREBUIE SA CHEM SERVICIUL IT CONTRA COST 5 EURO FARA TVA.MI SE PARE O HOTIE  DAR TRAIM IN ROMANIA SI ASTA E..
MA POATE AJUTA CINEVA?SE CUNOSC SETARILE ?VREAU SA VA SPUN CA COMPUTERUL FUNCTIONEAZA DEOARECE L-AM PROBAT PRIN LEGATURA  WIRELESS CU O ALTA RETEA GASITA ASA LA INTAMPLARE SI NU SUNT PROBLEME..MODEMUL MEU CAND VREAU SA MA CONECTEZ WIRELESS NU SE CONECTEAZA LA INTERNET,DAR CA SI CONEXIUNE ESTE INSTALAT.VAD WIRELESSUL ,DAU CLICK SA MA CONECTEZ ,IMI PUN PAROLA DAR NU SE CONECTEAZA .APAR OPTIUNILE IN CARE MI SE SPUNE CA POT ALEGE ALTA RET WIRELESS SAU SA INCEP O NOUA CAUTARE....CINEVA MI-A SPUS CA FARA EI(SERVICIUL IT ROMTELECOM)N O SA IL POT INSTALA...OARE???CHIAR SUNT ASA DESTEPTI?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
DETIN  WINDOWS VISTA ...IN ITALIANA...

#3
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postcrimilan2007, on May 13 2009, 18:57, said:


Etape:
1. Iei un cablu utp si cuplezi cu el laptopul la modemul wireless. Ipul fiind pus pe automat, vei gasi valori de genul:
IP 192.168.1.2
gateway: 192.168.1.1 sau 192.168.1.254
IP-ul afisat in dreptul gateway il pui in browser si te conectezi la interfata web a modemului. O sa ceara parola si user. In manualul sau brosura ce insoteste modemul tre sa gasesti aceste date. Probabil user: admin, pass> admin.
2. Citesti manualul in limba romana de la http://www.romteleco...Life_HG520s.pdf si urmezi pasii. E foarte simplu iar manualul intuitiv.

Edited by Ravy, 04 May 2010 - 09:18.


#4
adilimbau88

adilimbau88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcrimilan2007, on May 13 2009, 17:57, said:


Problema identica am avut...am instalat unei verisoare un Modem de acest tip..m-am chinuit am sunat la serv. clienti...au zis ca ei nu ofera suport...am facut scandal , adica de ce vand un produs fara sa ofere suport..m-au transferat la o fata. Aia mi-a zis sa trec setarile pe modul bridge...si a mers..e f simplu . Treci pe modul bridge. Daca ai probleme...scrie-mi :) Oricum e nesimtire ce fac astia la Romtelecom raportat la ce preturi au..

Edited by Ravy, 04 May 2010 - 09:18.


#5
crimilan2007

crimilan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2009

View PostSebiko, on May 15 2009, 10:38, said:

Etape:
1. Iei un cablu utp si cuplezi cu el laptopul la modemul wireless. Ipul fiind pus pe automat, vei gasi valori de genul:
IP 192.168.1.2
gateway: 192.168.1.1 sau 192.168.1.254
IP-ul afisat in dreptul gateway il pui in browser si te conectezi la interfata web a modemului. O sa ceara parola si user. In manualul sau brosura ce insoteste modemul tre sa gasesti aceste date. Probabil user: admin, pass> admin.
2. Citesti manualul in limba romana de la http://www.romteleco...Life_HG520s.pdf si urmezi pasii. E foarte simplu iar manualul intuitiv.
manualul l-am citit de 10 ori...dar nu imi iese ca am vista si el e explicat pt xp...si nu prea reusesc sa imi dau seama de configurarile din vista.in schimb  dupa cum am spus  am internet pe laptop prin cablu dar nu ma pot conecta via wireless,ceea ce nu e pre frumos atunci cand ai laptop cu wireless.cica sunt niste setari atunci cand introduci ip standard pt romtelecom...192.168.1.1.. si alegi conectivitate  wireless in setarile modemului..alea nu le stiu..ms oricum pt pasii dati.

View Postadilimbau88, on May 15 2009, 18:59, said:

Problema identica am avut...am instalat unei verisoare un Modem de acest tip..m-am chinuit am sunat la serv. clienti...au zis ca ei nu ofera suport...am facut scandal , adica de ce vand un produs fara sa ofere suport..m-au transferat la o fata. Aia mi-a zis sa trec setarile pe modul bridge...si a mers..e f simplu . Treci pe modul bridge. Daca ai probleme...scrie-mi :) Oricum e nesimtire ce fac astia la Romtelecom raportat la ce preturi au..
sa stii ca am incercat azi dimineata...dar nu am reusit..am setat pe modul bridge si nus-a schimbat cu nik  comportamentul..oare am gresit eu pe undeva?optiunea era simpla...am dat click pe submit  ca sa devina activabil  si nu am simtit nici o schimbare....poate totusi reusesti sa imi arati totul mai clar....mssss   astept rasp...sau ai bine sa ma cert si eu cu ei??am incercat la serviciul clienti si imediat  ma pasa la cei cu plata ..bla..bla
mor de ciuda ca  am comandat modem cu conectivitate wireless si nu il pot  uza.....asta e.....ms oricum

#6
crimilan2007

crimilan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2009
nimeni?nimic?chiar ne a cumparat de tot romtelecomul?nu mai da nimeni info  despre asa ceva? -_-

#7
hiperionx

hiperionx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.01.2009
Dupa cum spui se pare ca wi-fi e criptat si nu sti ce fel de criptare ai.Intra cu cablu pe pagina de configurare a1. Intrati pe pagina web de configurare
2. Selectati Basic > Wireless LAN
3. In pagina pentru configurarea wireless deschisa, permiteti Access
Point and configurati parametrii relevanti in functie de valorile din
tabel.
4. Selectati un Tip de autentificare (pui pe opensystem)
5. Configurati filtrul Wireless MAC Address Dati click apoi pe Submitstfel;(dezactivezi filtrul)

Asa ar trebui sa mearga.

Edited by hiperionx, 23 May 2009 - 07:08.


#8
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View PostM_Sgarca, on May 12 2009, 20:21, said:

De curaind  am reinnoit abonamentul la clicknet la o viteza mai mare (8 Mb) si am primit si un modem wireless huawei hg520s. Am acasa un desktop si doua laptopuri la care nu se lucreaza tot timpul. Precizez ca in materie de retelistica sunt habarnist. Am incercat sa configurez modemul dupa cartea din kitul modemului dar explicatiile sunt atat de subtiri incat nu reusesc nimic. Este cineva dispus sa ma indrume pas cu pas pt configurare (desktop pe sarma, laptopuri wireless).Am cautat pe net dar nu am gasit decat aceleasi explicatii sumare dar in engleza.
fa exact asa cum i-ti spun eu:deschide IE.scrie 192.168.1.1,enter.te duce direct la cofigurarea modemului.mai departe click BASIC,Wan settings.click.se deschide o fereastra cu setari.cauta user si parola(default este generic)modifica cu nume utilizator si parola primite,cobori la submit,enter.astepti un pic.apoi tools,reboot yes si astepti.acum trebuie sa ai net

#9
crimilan2007

crimilan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2009
@hiperionx
multumesc mult.....merge pefect...dar mai am o nelamurire...pot sa  parolez wireless-ul?ca am incercat cate ceva  dar nu am reusit...mi-e imi apare retea fara protectie...
dca ma indrumi dau o sticla de cotnari  grasa sau francusa....cand treci pe la IASI....

Edited by Ravy, 25 May 2009 - 08:52.


#10
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Ieri mi-am luat si eu acest modem . Am facut exact ce scrie pe aici + in manualul pe care l-am primit in pachet .

Am 2 pc-uri legate cu fir + 1 laptop cu wireless

Pc-urile nu merg amandoua in acelasi timp conectate . Trebuie sa-l deconectez pe primu ca sa-l conectez pe al2lea si invers .

Wireless-u il recunoaste insa nu trimit / primesc pachete .

Ce setari trebuie sa fac ca sa-mi mearga toate 3 ?

Astept raspuns . Multumesc .

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Pune aici rezultatul comenzii ipconfig /all de pe amandoua calculatoarele cand acestea sunt conectate cu succes la acest modem... (adica le conectezi pe rand, dai comanda in cmd, print screen sau copiezi rezultatul, etc...)

Bafta!

#12
crimilan2007

crimilan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2009

View Postcrimilan2007, on May 24 2009, 23:45, said:

@hiperionx
multumesc mult.....merge pefect...dar mai am o nelamurire...pot sa  parolez wireless-ul?ca am incercat cate ceva  dar nu am reusit...mi-e imi apare retea fara protectie...
dca ma indrumi dau o sticla de cotnari  grasa sau francusa....cand treci pe la IASI....
deci....valabil in continuare,sunt interesat de modul in care sa pot parola wireless-ul.
multumesc anticipat

#13
hiperionx

hiperionx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.01.2009

View Postcrimilan2007, on May 25 2009, 00:45, said:

@hiperionx
multumesc mult.....merge pefect...dar mai am o nelamurire...pot sa  parolez wireless-ul?ca am incercat cate ceva  dar nu am reusit...mi-e imi apare retea fara protectie...
dca ma indrumi dau o sticla de cotnari  grasa sau francusa....cand treci pe la IASI....

La tip de autentificare in loc de opensystem poti sa pui WEP-64Bits/WEP-128Bit sau WPA-PSK/WPA2-PSK si sa configurezi tipul de criptare dar cred ca o sa te incurci pentru ca acelas lucru trebuie sa-l faci si pe laptop.Asa ca poate e mai usor sa configurezi filtrul mac cu valoarea obtinuta de la laptop cu comanda     ipconfig /all      iar pe laptop nu mai trebuie sa faci nimic.

#14
crimilan2007

crimilan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2009

View Posthiperionx, on May 27 2009, 10:20, said:

La tip de autentificare in loc de opensystem poti sa pui WEP-64Bits/WEP-128Bit sau WPA-PSK/WPA2-PSK si sa configurezi tipul de criptare dar cred ca o sa te incurci pentru ca acelas lucru trebuie sa-l faci si pe laptop.Asa ca poate e mai usor sa configurezi filtrul mac cu valoarea obtinuta de la laptop cu comanda     ipconfig /all      iar pe laptop nu mai trebuie sa faci nimic.
sa traiesti!
am incercat varianta mai dificila si am reusit!esti un geniu!
mersi mult!si nu uita de vinul de cotnari!!!sa ne auzim numai la bine!

#15
cipikkus

cipikkus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2008
salutare
Am si eu acelasi tip de modem; prin LAN e conectat un PC iar prin wireless un laptop. Am accesat www.whatismyip.com si imi da acelasi ip la amandoua. Ce ar trebui sa fac sa am ip diferit ptr laptop si PC?

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Sa ceri de la provider doua ip-uri (probabil te va costa dublu)
In situatia de-acuma nu ai ce face deoarece modem-ul se conecteaza la internet si obtine acel ip iar tot ce este in 'spatele' lui va iesi cu acelasi ip. E un fel de server iar voi aveti ip-uri locale (indiferent ca sunteti 2 sau 200)

Bafta!

#17
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Am o problema similara. E vorba de un Router HG520S. Wireless ma conectez la el fara probleme, prin cablu la fel. Intru in administrare (192.168.1.1), la Basic -> WAN am setat Router, PPPoE, generic... totul default, n-am schimbat nici pe draq. La status imi scrie FOARTE frumos: adresa ip primita (adresa alocata pe wan prin dhcp de la romtelecom), imi arata okey-ul verde, prin asta eu inteleg ca sunt conectat si e totul in regula.
Dau ping de pe laptop/comp (indiferent ca e wireless sau prin cablu) la router -> 192.168.1.1, totul perfect (si normal daca sunt conectat la el), dau ping de pe laptop mai departe, spre google.com spre exemplu, unreachable. Bun, dau ping de pe router, aceeasi chestie. Deci NET din parti.

L-am si resetat, nici o schimbare. Am citit contractul care il are omu cu Romtelecom si in el nu scrie nimic la username si parola, am presupus ca ce apare default e in regula.

Ce nu inteleg: cum poate sa imi scrie ip-ul, sa fie conectat... si totusi cand dau ping nu poate iesi mai departe de router? DISPER, n-am intalnit asa ceva pana acu.

Am avut contact pana acum doar cu RDS, conectare router, setare date PPPoE, salvare, conectare laptop lan, ping in exterior, setare lista filtrare mac-uri pt wireless, activare dhcp wireless, salvare. Si cu asta basta. NET.

La Romtelecom se pare ca treaba e altfel, pasii pe care i-am urmat:
- scoatere router wireless din cutie
- conectare router la reteaua romtelecom (in mufa wlan)
- conectare la reteaua de curent electric
- apasare buton Power
- led-urile s-au aprins pe rand, Power, ADSL, Internet. Zic, bun pana aici.
- conectare laptop pe LAN1
- ipconfig /all  de pe laptop - ip 192.168.1.2
- intru in administrare din browser, admin/admin, toate bune si frumoase imi arata la status ip-ul extern.
- dau ping de pe laptop in afara (gen: ping www.google.com). Dest. host unreachable. La draq.
- intru inapoi in browser in administrare, cauta sectiunea de ping, si dau ping de-acolo la google. Ping Host Unreachable. Damn.
- ma dau cu capu de perete... si-mi termin cafeaua.
- dau reset la router, se aprind iar beculetele, astept sa se conecteze si sa-mi aloce ip.
- dau ping spre router (192.168.1.1) perfect.
- dau ping in afara spre google, nimic.
- ma crizez, rascolesc in casa omului, gasesc si citesc contractul... username nimic, parola nimic... deci nu exista.
- scotocesc prin cutie, gasesc cd-ul, citesc manualul de utilizare. identic cu ce am facut eu.
- scot routerul, pun modemul anterior, astept sa se conectez, dau ping la google, merge. intru pe net... merge. (deci net pe teava este)
- pun iar routerul wireless... iar astept sa se conecteze... iar dau ping, nimic. Iau EFECTIV fiecare sectiune din administrare si verific fiecare setare. Totul pare in regula. Citesc manualul linie cu linie... de doua ori.
- reverific in administrare, mai dau cateva salvari si iar ping. NIMIC.
- ma dau cu capu de masa, de perete... injur de cateva ori si ies pe hol.

Ce-i de facut?

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
tracert www.google.com
ce iti raspunde?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate