Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Parcuri de distractie in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Legoland Germania - pe langa Ulm, intre Munchen si Stuttgart. Foarte dragut.

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Luati-le pe toate

http://www.infoparks...ashan/index.htm

Cautare in directory dupa categorie, tara...

#21
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Tibidabo din Barcelona nu l-as pune pe nici o lista. Ala nu e parc de distractii. E un loc de joaca pentru copii si atat!
Merita sa ajungeti pana acolo doar pentru priveliste si pentru faptul ca folositi funicularul, ca mijloc de transport.

#22
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Dati-mi un sfat va rog ce sa aleg pentru copil de 13 ani: Phantasialand sau Europa Park? Am fost in Disney dar acum as vrea sa schimb si in acelasi timp sa nu dezamagesc

#23
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007

View PostOmis, on 12th January 2010, 11:20, said:

Dati-mi un sfat va rog ce sa aleg pentru copil de 13 ani: Phantasialand sau Europa Park? Am fost in Disney dar acum as vrea sa schimb si in acelasi timp sa nu dezamagesc

In Phantasialand nu am fost. Europa Park e foarte ok pentru 13 ani, acolo nu ai cum sa te plictisesti, nici la 10 ani, nici la 30.:)

Atasez si cateva poze de la Europa Park

Attached Files



#24
HHTemple

HHTemple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.10.2006
Stiu ca langa Paris pe langa Disneyland exista si-un parc Axterix. A fost cineva acolo? Daca da ... poate ne spune cum e si cum ajungi acolo din Paris (daca n-ai masina mica).

Mersi anticipat

#25
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Pana acum am fost in Port Aventura, Tibidabo si Vidampark. Sa le luam la rand, de la cel mai slab la cel mai bun. Din pacate nu va pot spune preturile exacte, dar e foarte usor de gasit pe google pentru ca toate au site.

Vidampark: e ok daca sunteti mai fricosi. Singurele atractii mai intense sunt roller coasterul care are un loop (am auzit ca l-au demontat, dar nu sunt sigur) si Hurakan (o banca care te ridica la 18 metri si te invarte, nu am timp sa pun poze).

Tibidabo: Mai frumos decat Vidampark, mai bine organizat si atractii mai noi. Pendulul e destul de infricosator, cadere libera de la 38 de metri si in unele momente ai impresia ca nu te mai tine nimic de scaun. Au deschis si un roller coaster nou anul asta, dar nu e nimic iesit din comun. Cea mai buna parte din Tibidabo e Kruger Hotel. Practic, tu si inca 7 oameni sunteti lasati intr-un hotel bantuit si totul parte foarte real, chiar daca persoanejele care te urmaresc sunt actori. Nu se poate explica sentimentul, dar e foarte buna idea si nu am vazut in alte parcuri. Also, costa in jur de 20 de euro.

Port Aventura: Dragon Khan am vazut ca e pe locul 6 in lume la cele mai distractive atractii. Sunt 8 sau 9 loopuri, iar roller coasterul cu cele mai multe loopuri din lume are 10 din cate imi amintesc. Am fost de 2 ori, prima data evident am tipat si iti cam forteaza corpul, dar dupa am luat o pauza si am mers pe Furious Baco. Aici esti lansat de la 0 la 135 km/h in 3.5 secunde, pe orizontala. Din nou, nu se poate explica senzatia dar nici nu puteam sa tip de la puterea acceleratiei. Dupa ce am coborat am luat o pauza de 10 minute si am fost din nou pe Dragon Khan si nu am scos nici un sunet, eram inca epuizat de la Furious Baco. Mai este si turnul Hurakan Condor care este numai cu 10-15 metri mai mic decat cel mai inalt turn din lume. Eu am frica de inaltime si cu greu am suportat urcarea, dar totul se termina in 3 secunde, nu am apucat sa tip.

PS: nu am timp sa recitesc ce am scris, deci scuzati greselile gramaticale.

#26
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
mirelaa1985: cand ai fost in Europa Park, ai avut cazare la hotel? imi poti recomanda unul cat mai apropiat?

#27
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007

View PostOmis, on 13th January 2010, 11:13, said:

mirelaa1985: cand ai fost in Europa Park, ai avut cazare la hotel? imi poti recomanda unul cat mai apropiat?


Din pacate eu nu am avut cazare in apropiere, am stat in Heidelberg, la vreo 100-150 km.

Acceseaza http://resort.europa...99/default.html si vei gasi cateva hoteluri in interiorul complexului, pe diferite tematici.

#28
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOmis, on 13th January 2010, 11:13, said:

mirelaa1985: cand ai fost in Europa Park, ai avut cazare la hotel? imi poti recomanda unul cat mai apropiat?
in rust sunt o gramada de pensiuni . mai aproape de atat nu se poate  :)  .  cauta pe booking !

#29
sergiumusic

sergiumusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 29.12.2007
incearca Terra Mitica-Benidorm,Espana distractie si senzatii tari 100%

#30
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006
Poti incerca si la  Warner Bros Park Madrid - http://www.parquewarner.com/ , am fost de vreo 3 ori si este foarte interesant si pentru adulti.
Port Aventura - partea cu aqua si cealalta parte
Disney Paris -cele 2 parcuri
Terra Mitica - http://www.terramiticapark.com/

#31
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View PostOmis, on 12th January 2010, 11:20, said:

Dati-mi un sfat va rog ce sa aleg pentru copil de 13 ani: Phantasialand sau Europa Park? Am fost in Disney dar acum as vrea sa schimb si in acelasi timp sa nu dezamagesc
Pentru ca ai copil clar este mult mai potrivit Europa Park. Este un loc in care poti vizita toata Europa in numai cateva hectare, daca se poate spune asa, plus ca este foarte animat si mult mai putin aglomerat ca la Disney. Sunt caldiri foarte interesante, multe magazine de tot felul, mancaruri specifice fiecarei tari din UE (aproape) si multe spectacole fascinante. Si la Phantasia e frumos insa parcul e mai mic, mai aglomerat si mai putin atractiv pentru un copil. Si in ceea ce priveste distractiile pentru copii mai mici Europa Park este mai potrivit, in Phantasialand nu gasesti decat distractii ori foarte foarte plictisitoare ori foarte puternice, lucru care banuiesc ca nu e cazul tau.  
Asa ca daca ar fi dupa mine, te-as sfatui sa alegi Europa Park, un Disneyland cu adevarat european.

#32
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Va multumesc tutror pentru sfaturi. Din pacate, anul acesta nu voi ajunge in spania si deci nu am cum sa vizitez parcurile de acolo. Oricum propunerile voastre vis-a-vis de acele destinatii le-am notat si cine stie poate la anul ...
Initial am zis ca ma indrept spre Phantasia Land dar am vazut parerile voastre referitoare la Europa Park iar acum sunt in dubiu. Cam cat dureaza drumul cu masina din Phantasia sau din Europa Park pana in aeroportul din Frankfurt?

#33
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007

View PostOmis, on 14th January 2010, 15:02, said:

Va multumesc tutror pentru sfaturi. Din pacate, anul acesta nu voi ajunge in spania si deci nu am cum sa vizitez parcurile de acolo. Oricum propunerile voastre vis-a-vis de acele destinatii le-am notat si cine stie poate la anul ...
Initial am zis ca ma indrept spre Phantasia Land dar am vazut parerile voastre referitoare la Europa Park iar acum sunt in dubiu. Cam cat dureaza drumul cu masina din Phantasia sau din Europa Park pana in aeroportul din Frankfurt?

Conform viamichelin:
- Frankfurt-Rust (Europa Park) - 2h 14 min, 241 km;
- Frankfurt-Bruhl (Phantasialand) - 2h 04 min, 199 km.

#34
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Daca Europa Park este deschis doar pana la ora 18.00 si presupunand ca ai cazare la hotel in interiorul parcului, cum si unde poti petrece restul serii?

#35
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007

View PostOmis, on 15th January 2010, 17:24, said:

Daca Europa Park este deschis doar pana la ora 18.00 si presupunand ca ai cazare la hotel in interiorul parcului, cum si unde poti petrece restul serii?


Oricum, seara nu prea ai ce face in Germania. Daca ai masina poti merge in Freiburg- 39 km distanta de Rust, durata 26 min.

#36
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Probabil ca voi inchiria o masina in Frankfurt. Dar in Freiburg poti vedea ceva seara?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate