Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Parcuri de distractie in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009
Hello!
Eu sunt un fan infocat al parcurilor de distractie si am deschis acest topic cu scopul de a afla cat mai multe despre parcurile de distractie din Europa (a se retine 'theme parks' si nu aqua-parks) de la cei care au fost sau cei care planuiesc sa mearga, sfaturi referitoare la preturi, locuri de cazare prin imprejurimi, cozi la ride-uri si perioadele optime de vizitare (cand nu sunt asa aglomerate adica)  :P
De 5 ani incoace in fiecare an in timpul concediului am reusit sa strecor cate un parc si trebuie sa recunosc ca pana acuma nici unul nu m-a dezamagit. Acestea au fost: clasicul Prater, Europa Park si Heide Park din Germania, Gardaland din Italia, Tivoli din Copenhaga, PortAventura si Tibidabo din Spania. :D
Anul acesta planuiesc sa merg prin vestul Germaniei si Benelux si oscilez intre Phantasialand si Walibi Belgium asa ca astept cu cea mai mare placere sfaturi de la cei care au fost  .  
Astept impresii si feedbackuri despre alte parcuri cu mare placere.
Am afisat si niste poze care vor fi cu siguranta recunoscute de cei pasionati  ;)

Attached Files



#2
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
E bine ca ai pus poze, dar ar fi frumos sa ne spui si de unde sint.

#3
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View PostPaperotzi, on May 12 2009, 17:35, said:

E bine ca ai pus poze, dar ar fi frumos sa ne spui si de unde sint.

Prima e din PortAventura, a doua din Heide-Park, a treia din Europa Park, a patra din Tivoli iar ultima din Tibidabo din Barcelona  ;)

#4
thorust

thorust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.11.2007
Eu am fost de curind in Phantasialand. Este aproape de aeroportul din Koln, nu faci mai mult de 30 de minute cu masina pe autostrada. Ai unde sa te distrezi de dimineata si pina seara. Cauta pe google si ai sa le vezi site-ul unde au postate si atractiile parcului. Distractie placuta !

#5
jokergirl

jokergirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.05.2006
Eu am vizitat Europa Park  si Holiday Park in Hassloch f frumos si asta  :proud: uitasem sa mentionez ca amandoua sunt in germania

Edited by jokergirl, 21 June 2009 - 19:17.


#6
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Alege Phantasialand. Am fost cu nepotul anul trecut. E oribil de frumos. Nu sunt carusele cu senzatii extreme(daca ai fost la Europa Park poate ai fost in Silver Star) dar e frumos locul in sine.

#7
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007
Veti rade, dar am venit acum de la:
http://www.parc-aventura.ro/
Am fost cu sotia si cu daua fete de 13 ani, care s-au simtit EXTRAORDINAR, si noi astia mai batrani pe langa ele, la fel. Racoare, curatenie, supraveghere.
Sunt localnic, dar nu stiam ca exista asa ceva ”la botu calului”.

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postrelu58, on 5th July 2009, 17:29, said:

Veti rade, dar am venit acum de la:
http://www.parc-aventura.ro/
Am fost cu sotia si cu daua fete de 13 ani, care s-au simtit EXTRAORDINAR, si noi astia mai batrani pe langa ele, la fel. Racoare, curatenie, supraveghere.
Sunt localnic, dar nu stiam ca exista asa ceva ”la botu calului”.
Da, e super OK parcul. S.a deschis de anul trecut. Noi mergem de cateva ori pe an cu copiii si se distreaza toata lumea super, atat copiii cat si adultii. Si eu pot sa-l recomand cu caldura.

#9
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007

View PostPitzifelnic, on 5th July 2009, 17:56, said:

Da, e super OK parcul. S.a deschis de anul trecut. Noi mergem de cateva ori pe an cu copiii si se distreaza toata lumea super, atat copiii cat si adultii. Si eu pot sa-l recomand cu caldura.
Ca tot discutam si pare off-topic, stai sa vezi.
Am vrut sa mergem la aqua-park din Noua, la nici 500 m distanta.
O constatare tipic romaneasca, in ”zona Gaga”. Aqua-park nu se redeschide anul asta (a fost inaugrat anul trecut), pe ”motiv” ca s-a ”descoperit” un viciu de proiectare si duraza o luna pana se repara. Adica se poate rezolva, dar in sept, cand vine frigul. TIPIC RO. :D

#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postrelu58, on 5th July 2009, 18:23, said:

Ca tot discutam si pare off-topic, stai sa vezi.
Am vrut sa mergem la aqua-park din Noua, la nici 500 m distanta.
O constatare tipic romaneasca, in ”zona Gaga”. Aqua-park nu se redeschide anul asta (a fost inaugrat anul trecut), pe ”motiv” ca s-a ”descoperit” un viciu de proiectare si duraza o luna pana se repara. Adica se poate rezolva, dar in sept, cand vine frigul. TIPIC RO. :D
Da, chestii mioritice... Asta de la la Aventura Park e canadian! de-aia deschide in fiecare an...  ;)

#11
corneloprea

corneloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.01.2008
La Eurodisney nu ai fost ? cred ca ar trebui sa-l pui pe lista . Sau ai fost la cele din afara continentului  ? Nu sunt cine stie ce senzatii tari dar locul mi s-a parut destul de frumos .

#12
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View Postcorneloprea, on 12th July 2009, 05:11, said:

La Eurodisney nu ai fost ? cred ca ar trebui sa-l pui pe lista . Sau ai fost la cele din afara continentului  ? Nu sunt cine stie ce senzatii tari dar locul mi s-a parut destul de frumos .

Nu am fost la Eurodisney si nici la alte Disneyland-uri intrucat pretul este aproape dublu fata de alte parcuri din Europa, care desi nu sunt la fel de celebre gasesti mult mai multe atractii si senzatii tari decat la Disney, adica exact ceea ce caut eu.
Plus de asta nu am posibilitatea sa merg decat in lunile iulie si august si am auzit ca in perioada asta parcul e extrem de aglomerat si stai la coada pentru orice.
Daca insa se va ivi vreo ocazie sa ma aflu prin zona si de preferat sa nu fie intr-o perioada de vacanta atunci cu siguranta ca nu il voi rata  ;)

#13
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

Quote

Hello!
Eu sunt un fan infocat al parcurilor de distractie si am deschis acest topic cu scopul de a afla cat mai multe despre parcurile de distractie din Europa (a se retine 'theme parks' si nu aqua-parks) de la cei care au fost sau cei care planuiesc sa mearga, sfaturi referitoare la preturi, locuri de cazare prin imprejurimi, cozi la ride-uri si perioadele optime de vizitare (cand nu sunt asa aglomerate adica) tongue.gif
De 5 ani incoace in fiecare an in timpul concediului am reusit sa strecor cate un parc si trebuie sa recunosc ca pana acuma nici unul nu m-a dezamagit. Acestea au fost: clasicul Prater, Europa Park si Heide Park din Germania, Gardaland din Italia, Tivoli din Copenhaga, PortAventura si Tibidabo din Spania. biggrin.gif
Anul acesta planuiesc sa merg prin vestul Germaniei si Benelux si oscilez intre Phantasialand si Walibi Belgium asa ca astept cu cea mai mare placere sfaturi de la cei care au fost .
Astept impresii si feedbackuri despre alte parcuri cu mare placere.
Am afisat si niste poze care vor fi cu siguranta recunoscute de cei pasionati

Pai tu te-ai laudat pe aici si ai enumerat cateva parcuri , astepti feed-bakuri de la alti dar tu nu ne prezinti nimic. Alti vrei sa iti impartaseasca impresi despre ele insa pe noi ne-ai lasat in aer. Adica eu am fost acolo am vazut , mi-a placut , astept sfaturi pe unde sa mai merg , unde sa ma cazez si cat stau la coada.  
Poate ai putea sa faci un clasament al acestor parcuri. Ar fii de bun augur pentru cei care vrem sa alegem unul din parcuri.

#14
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View PostNicu.S, on 13th July 2009, 05:36, said:

Pai tu te-ai laudat pe aici si ai enumerat cateva parcuri , astepti feed-bakuri de la alti dar tu nu ne prezinti nimic. Alti vrei sa iti impartaseasca impresi despre ele insa pe noi ne-ai lasat in aer. Adica eu am fost acolo am vazut , mi-a placut , astept sfaturi pe unde sa mai merg , unde sa ma cazez si cat stau la coada.  
Poate ai putea sa faci un clasament al acestor parcuri. Ar fii de bun augur pentru cei care vrem sa alegem unul din parcuri.

In primul rand vreau sa-ti transmit ca se scrie 'feedback', asa se scrie de la mama lui asa l-am preluat si noi si daca vrei sa-l pui la plural se scrie 'feedback-uri'  ;)
In al doilea rand poti obseva ca aproape nici un deschizator de subiect nou nu incepe cu expunerea tuturor informatiilor pe care le detine el despre tara sau locatia respectiva, ci doreste sa deschida un loc unde sa se discute despre respectiva locatie si unde fiecare vizitator sa-si expuna impresiile sau nelamurilile astfel incat informatiile sa se acumuleze in timp.
Daca m-as fi apucat sa scriu tot ce stiu pentru fiecare parc vazut as fi putut scrie mult si bine si as fi irosit timpul multora. Asa am facut o scurta enumerare a parcurilor astfel incat cine este interesat sa mearga intr-unul din ele poate sa apeleze cu intrebari despre orice il intereseaza si eu sau oricine altcineva vom putea raspunde in limita cunostintelor. Poate pe unii ii intereseaza cazarea, pe altii pretul, pe altii daca au ce face cu un copil mic etc etc.
In al treilea rand consider ca alcatuirea unui clasament nu isi are rostul intrucat fiecare isi alcatuieste propriul clasament in functie de ceea ce urmareste, deci este pur subiectiv.

Consider totusi ca ai dreptate cand spui ca nu prezint nimic asa ca voi face o scurta prezentare a lor iar daca este cineva interesat ma poate intreba mai multe detalii:

Gardaland: cel mai faimos parc din Italia, foarte frumos temat insa vara este foarte aglomerat si foarte cald o combinatie  neplacuta, destul de slabut pentru cei in cautare de senzatii tari, perfect pentru cei care vor doar sa se simta bine

Europa Park: pe departe cel mai bun raport calitate pret, tematica este extraordinara, parcul fiind impartit pe mai multe sectiuni, fiecare sectiune continand specificul unei anumite tari din Europa, fiind perfect atat pentru iubitorii de adrenalina cat si pentru familii. Contine cel mai inalt roller coaster din Europa (73m).

Port Aventura: pret un pic cam piperat, la fel multa aglomeratie mai ales vara cand de altef este foarte cald, contine 3 roller coastere de senzatie printre care si celebrul Dragon Khan cu cele 8 inversiuni ale sale, cel mai inalt turn cu cadere libera din Europa (86m), multe atractii mai usoare si multe spectacole. Un alt avantaj este ca se inchide la 12 noaptea

Prater: scump intrucat fiecare atractie se plateste separat, atmosfera de balci (austriac) dar foarte faimos, atractii pe toate gusturile

Tivoli: extrem de scump, multe prea scump pentru ce ofera in raport de atractii, mic dar foarte spectaculos, este un must do daca esti in Copenhaga intrucat la intrare poti plati doar intrarea in parc fara atractii incluse iar atractiile le platesti separat sau poti lua bilet cu atractii incluse dar parerea mea ca nu se merita

Heide Park: pret extrem de avantajos, parcul este foarte intins si de obicei destul de liber, mult mai liber decat parcurile mai sus mentionate, nu este grozav temat insa cu cele 7 roller coastere ale sale este perfect pentru cei in cautare de senzatii tari mai ales din cauza cozilor foarte mici. Are multe atractii si pentru cei care vor chestii mai usoare, punctul slab fiind ca se inchide la ora 5pm ora locala.

#15
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
La plecare din Olanda puteti sa incercati Madurodam-toata Olanda in miniatura ,e un parc tematic pentru copii pina in 99 de ani si chiar peste...!Tot ce a fost vazut in Olanda poate fi revazut la o scara liliputana....
Se ajunge cu masina urmarind indicatoarele Den Haag iar de acolo indicatoarele spre Scheveningen apoi indicatoare spre Madurodam !
Cu tansportul public de la Central Station din Amsterdam cu tramvaiul nr.9 sau bus 22 care duc pina in fata la Madurodam.
Biletul de intrare costa pina in 2 ani gratis intre 2-11 10,50 euro, peste 12 ani 14,50 si peste 65 ani 13,50 euro.Parcarea 6,5 euro .

#16
AlexDeeJay

AlexDeeJay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2007
In Anglia, la Blackpool Pleasure Beach a fost cineva?

#17
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Am fost saptamana trecuta la Europa Park / Germania si ce pot spune este ca e mai frumos decta Disneyland Paris. Are ce are Paris-ul dar are mai multe adrenalina prezenta in coaster-ele din parc. Mai ales ca pretul este la jumatate (34E).

#18
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Incercati parcul Efteling (olanda). un google si o sa-l gasiti cu siguranta. F frumos. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate