Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce ati face daca ati avea 60 mil ROL ?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View PostKrisler12, on May 23 2009, 17:13, said:

imi este si frica sa nu ii pierd si apoi sa zic "Iaca na daca am fost prost si m=o mancat in cur , asa merit !" .


Mai astept replici ...
Daca mai gandesti asa ii vei da pe medicamente sa iti revii...! Si de ce ti-e frica de aia nu scapi, e o vorba.
In alta ordine de idei, din 60 mil cu dobanda de 12 % intr-un an ai 67 mil.   Peste un an probabil 67 mil nu vor valora mai mult decat valoreaza acum 60 mil.
Deci nu vad unde este castigul la o suma atat de mica sa ii bagi intr-o banca.
Daca ii pastrezi tot se devalorizeaza.

#38
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postferrellroo, on May 23 2009, 20:43, said:

Daca mai gandesti asa ii vei da pe medicamente sa iti revii...! Si de ce ti-e frica de aia nu scapi, e o vorba.
In alta ordine de idei, din 60 mil cu dobanda de 12 % intr-un an ai 67 mil.   Peste un an probabil 67 mil nu vor valora mai mult decat valoreaza acum 60 mil.
Deci nu vad unde este castigul la o suma atat de mica sa ii bagi intr-o banca.
Daca ii pastrezi tot se devalorizeaza
.


Exact la asta m-am gandit si eu cand am deschis topicul asta. Dar daca tot se devalorizeaza si tot nu pre inteleg mare lucru de la o banca, atunci ce dracu' sa fac cu ei ?

PS: Cand am spus ca imi este frica sa nu-i pierd nu am zis ca nu am curaj sa ii investesc in ceva (cam pentru asta ar fi si topicu' asta ) dar faza e ca nu vreau nici sa risc prosteste doar ca sa arat ca am curaj si in final sa raman cu buza umflata...

Edited by Krisler12, 23 May 2009 - 20:23.


#39
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostKrisler12, on May 23 2009, 20:58, said:

Exact la asta m-am gandit si eu cand am deschis topicul asta. Dar daca tot se devalorizeaza si tot nu pre inteleg mare lucru de la o banca, atunci ce dracu' sa fac cu ei ?

PS: Cand am spus ca imi este frica sa nu-i pierd nu am zis ca nu am curaj sa ii investesc in ceva (cam pentru asta ar fi si topicu' asta ) dar faza e ca nu vreau nici sa risc prosteste doar ca sa arat ca am curaj si in final sa raman cu buza umfalat...
Cel mai sigur ii sa aduni cumva 10000 RON, si ii bagi in titlu de stat. alta varianta nu vad pentru tine... Trage tare in perioada urmatoare.
la Banca nu se devalorizeaza. Dobanda ii peste inflatie. Chiar daca nu castigi mare lucru.

Esti student ? Daca da baga-i intr-un Cont'rol Student la ING, iti vine cam 60 RON pe luna. Macar se aduna ceva. Nu platesti nici comisioane.
Eu la ING imi tin toti banii.

Alceva chiar nu ai ce face. Deabia la 10000 ron incepe discutia unde merita sa-i investesti. Si nici acolo nu prea. Acuma daca ai reusit sa pui 6000 ron deoparte, nu cred ca-i greu sa mai faci 4000.


Alceva nu stiu ce ai putea face. Si eu am cautat idei.

#40
Dari@

Dari@

    Hoaºcã pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostKrisler12, on May 8 2009, 19:54, said:

Astept orice idee de la voi .

Eu as vrea sa ii investesc cumva sau sa fac cumva sa am mai multi , sa scot un profit daca pot spune asa. [La astfel de idei ma refer.]


Voi ce ati face ?


Multumesc !

dupa mine nu prea ai ce face cu ei, daca-i pui la banca, e ok, dar nu prea merita efortul. nici macar un certificat de depozit nu iei cu banii astia, iti tre'be 100 de milioane pt unul, la brd.

eu i-as sparge prin Europa :)))   :D :lol:

#41
Lecron89

Lecron89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.10.2007
Salut,

Spun de pe acum ca eu nu am avut timp sa citesc tot topicul , ci doar titlul.

Incep prin a iti pune o intrebare , la ce te pricepi ??

Daca unul din posibilele raspunsuri este desenatul , atunci iti spun sa te apuci de tricouri / haine personalizate.

Nu ma refer la cele cu printruri ieftine , ci la cele facute cu aerograful (*pe engleza airbrush) . Gasesti pe Youtube destule filme cu asa ceva...

Promovare online , pe strada , etc.

Sunt chiar foarte multi care doresc personalizate diferite articole vestimentare .

Filmulet cu un desen care imi place chiar destul de mult.

Totul se incadreaza in buget :D

Bafta.

#42
inside_spy

inside_spy

    infiltratã în autobazã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postadd2005, on May 23 2009, 21:23, said:

Cel mai sigur ii sa aduni cumva 10000 RON, si ii bagi in titlu de stat.
Poți sã oferi mai multe detalii, te rog frumos?

#43
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostLecron89, on May 24 2009, 12:21, said:

Salut,

Spun de pe acum ca eu nu am avut timp sa citesc tot topicul , ci doar titlul.

Incep prin a iti pune o intrebare , la ce te pricepi ??

Daca unul din posibilele raspunsuri este desenatul , atunci iti spun sa te apuci de tricouri / haine personalizate.

Nu ma refer la cele cu printruri ieftine , ci la cele facute cu aerograful (*pe engleza airbrush) . Gasesti pe Youtube destule filme cu asa ceva...

Promovare online , pe strada , etc.

Sunt chiar foarte multi care doresc personalizate diferite articole vestimentare .

Filmulet cu un desen care imi place chiar destul de mult.

Totul se incadreaza in buget :D

Bafta.

Sunt student atata tot. Nu am vreun talent sau ceva de genu' .

#44
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View Postinside_spy, on May 24 2009, 16:38, said:

Poți sã oferi mai multe detalii, te rog frumos?
Daca in banci nu ai incredere, cel mai bine ii sa-i economisesti in cupoane de la trezorerie pe 6 luni. Ai dobanda mai mare si ii iei inapoi fara sa platesti taxe de administrare sau orice alte taxe. Foarte multe banci intermediaza vanzari pentru astfel de cupoane.

#45
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postadd2005, on May 25 2009, 10:43, said:

Daca in banci nu ai incredere, cel mai bine ii sa-i economisesti in cupoane de la trezorerie pe 6 luni. Ai dobanda mai mare si ii iei inapoi fara sa platesti taxe de administrare sau orice alte taxe. Foarte multe banci intermediaza vanzari pentru astfel de cupoane.


MAI multe detalii daca se poate, pentru cineva care nu are experienta cu asa ceva nu are cum sa inteleaga numai din atat.

Iti multumim.

#46
new-it

new-it

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2009
sal , eu am un site (magazin online de it) si iti spun ca daca vrey sa iti faci un site, nu conteaza daca e magazin online sau site informativ sau orice altceva , pentru a castiga bani de pe urma lui  trebuie sa investeti in publicitate si sa acorzi destul timp, citisem mai sus ceva de seo si carti despre, programele semiautomate de inscriere in directoare! Am vazut ca u vrey sa stii cati bani se castiga, iti spun eu ... ....poti sa castigi 1000 lei , sa pierzi 1000 lei, sa castigi 10000 lei sa pierzi 6000 lei :) , totul este relativ , depinde de foarte foarte multe aspecte cum ar fi cat timp aloci acestui proiect si cat de BINE IL PROMOVEZI!

#47
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postnew-it, on 28th May 2009, 10:50, said:

sal , eu am un site (magazin online de it) si iti spun ca daca vrey sa iti faci un site, nu conteaza daca e magazin online sau site informativ sau orice altceva , pentru a castiga bani de pe urma lui  trebuie sa investeti in publicitate si sa acorzi destul timp, citisem mai sus ceva de seo si carti despre, programele semiautomate de inscriere in directoare! Am vazut ca u vrey sa stii cati bani se castiga, iti spun eu ... ....poti sa castigi 1000 lei , sa pierzi 1000 lei, sa castigi 10000 lei sa pierzi 6000 lei :) , totul este relativ , depinde de foarte foarte multe aspecte cum ar fi cat timp aloci acestui proiect si cat de BINE IL PROMOVEZI!

  Tot la un site ma gandeam si eu dar acuma ma gandesc nu ar fi mai bine sa imi fac un blog ? Cica motoarele de cautare indexeaza mai rapid blogurile si forumurile decat site-urile simple si deci asa avea mai mult de castigat din reclama pe acel blog (acuma despre ce sa fie acel blog??? habar n-am ! cam orice idee imi vine in minte vad ca deja a facut-o altul mult inaintea mea...). In plus pentru un blog nu prea mi-ar trebui hosting cu plata si sunt si templat-uri de bloguri gata facute pe blogspot de exemplu si eu numai sa aleg care si cum.

PS: Despre ce e site-ul tau? Imi poti spune cat ai invetsit initial si in cat timp ti-ai scos banii investiti (amortizarea),...sau care e profitul lunar?
Multumesc !


Inca ceva :

Quote

Dar din pay per click nu se pot castiga bani frumosi sau e mai mult de reaclama ?
A castigat careva bani din asa ceva ? Cat ?  :huh:


#48
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004

View Posttruthman, on 18th May 2009, 04:55, said:

in cel mai bun caz ii poti depune intr-un depozit la o banca cu dobanda de 15,5-16% pe an sau daca te tin balamalele bursa, forex, etc sau comert pe internet cu anumite produse care la noi se gasesc ceva mai greu.
Si eu la fel :)

#49
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostX5, on 31st May 2009, 17:34, said:

Si eu la fel :)
s-ar putea sa aveti dreptate... daca stau sa ma gandesc dobanda la 60 mil ROL / lune e 750 la 15% si 15% /luna eu nu fac chiar asa usor. Momentan chiar nu am nici o idee.

#50
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Blogul nu e o idee buna.

Nu o sa poti sa stai sa scrii ca robotul (decat daca esti zo so) si din momentul in care nu mai scrii blogul valoreaza si produce zero.

Edited by don_dannielo, 31 May 2009 - 17:07.


#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postdon_dannielo, on 31st May 2009, 18:07, said:

Blogul nu e o idee buna.

Nu o sa poti sa stai sa scrii ca robotul (decat daca esti zo so) si din momentul in care nu mai scrii blogul valoreaza si produce zero.

poti sa angajezi ;)

#52
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdon_dannielo, on 31st May 2009, 18:07, said:

Blogul nu e o idee buna.

Nu o sa poti sa stai sa scrii ca robotul (decat daca esti zo so) si din momentul in care nu mai scrii blogul valoreaza si produce zero.
Si atuncea site-ul despre ce l-ai face tu ?

#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu te pun la munca, nu am idei de "investitii".  :D  Dar daca tot o ceri:

N-as face un site propriu-zis, ci un produs sau un serviciu pe care l-as vinde (un concept de mult uitat, se pare ca noua moda e sa faci bani din reclame si apoi sa plangi ca google iti plateste cativa centi.)

Produsul sau servicul trebuie sa fie digital (ca profitul sa fie ~100%). Ai cateva variante: o carte electronica (ebook), un DVD, un program audio, un soft, un site cu plata, o aplicatie web. Pentru aproape toate trebuie engleza, iar pentru ultimele e nevoie si de programare. Cea mai importanta e nisa, pentru ca oamenii nu platesc bani pentru orice prostie. In principiu ce ai tu de vanzare trebuie sa ajute la ceva, sa rezolve o problema pe care o are omul.

Rolul site-ului e sa vanda acel produs sau serviciu facut de tine. 60 milioane, daca nu platesti chirie, probabil iti vor ajunge pentru 6 luni in care sa muncesti zi si noapte sa fie produsul gata. Daca ai un job, va fi infinit mai greu.

Poftim si un exemplu. http://www.cringely....parrot-secrets/
Nu stiu cat de reale sunt sumele, dar nu asta e important.

Edited by don_dannielo, 31 May 2009 - 18:48.


#54
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
Traficul cu masini e o idee foarte buna . Mergi la nemti , cumperi o masina (ai putea sa mergi si la bulgari)  , cum ai intrat cu ea in tara ti-ai pus pe ea afis , de vanzare (si pui si tu ca pret , o suma la care sa ai profit , cat vrei tu)


ai vandut masina , ai luat alta , si asa mai departe..... :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate