Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Aulin - PERICOL!

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Cititi:
AULIN - PERICOL

Edited by lymphor, 06 May 2009 - 10:12.


#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
De 5 ani e tot timpul in atentie ca faci "buba" de la el nu-i o noutate, oricum e foarte prescris si pe buna dreptate pentru ca folosit ca tratament de scurta durata e foarte bun (5-10 zile).

#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postlymphor, on May 6 2009, 11:11, said:

Cititi:
Citim noi, citim da' nu toti estem italieni sau macar vorbitori de limba in cauza.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu astept si o parere personala, ceva, pana maine, ca daca nu il inchid. Sapati prin regulament, scrie pe undeva ceva vis-a-vis de topicuri cu "cititi asta"

#5
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004

View Postjay333, on May 6 2009, 16:19, said:

Citim noi, citim da' nu toti estem italieni sau macar vorbitori de limba in cauza.
Pe scurt: Aulinul este interzis in Japonia si Statele Unite, a fost interzis in Spania si in Finlanda in 2002 dupa 1 caz de deces si 66 de cazuri de daune hepatice, si in Irlanda a fost interzis in 2006 dupa ce 6 pacienti au fost nevoiti sa faca transplant de ficat.
In Italia au fost arestate 8 persoane (dintre care 2 dintre directori cei mai importanti) a lui AIFA, asociatia care se ocupa cu controlul si aprobarea medicamentelor in Italia. In scandal mai sint cercetati directorul general si cativa manageri AIFA, manageri Bayer, manageri Glaxo, cercetatori si politici.
Practic: functionari si sefi de la AIFA primeau lunar mita pentru ca sa treaca cu ochiul si sa permita vanzarea in Italia a Aulinului si a altor medicamente.

View Postadadoi, on May 6 2009, 20:11, said:

eu astept si o parere personala, ceva, pana maine, ca daca nu il inchid. Sapati prin regulament, scrie pe undeva ceva vis-a-vis de topicuri cu "cititi asta"
Vrei sa spui ca daca nu am incercat pe pielea mea n-am voie sa anunt pe alti despre niste lucruri care au fost dovedite si care ar putea afecta sanatatea lor?

Edited by lymphor, 06 May 2009 - 20:38.


#6
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postlymphor, on May 6 2009, 21:38, said:

Vrei sa spui ca daca nu am incercat pe pielea mea n-am voie sa anunt pe alti despre niste lucruri care au fost dovedite si care ar putea afecta sanatatea lor?
nu, vreau sa spun ca nu-i normal sa pui un link sau un articol si sa spui "cititi". E normal ca dupa link sa spui si tu ceva: "sunt de acord cu aia", sau "baietii au oarecum dreptate, dar...", sau "abereaza, asta-i teoria conspiratiei", sau "eu cred ca cei care inghit aulin cate trei luni la rand fara recomandare medicala sunt cu capul", sau orice altceva, dar sa pui si o parere. De anuntat ne-au anuntat toate televiziunile si ziarele acum cativa ani, chestiunea nu e noua, sa stii.

so, parere personala, comentariu pe text, ceva?...

#7
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Eu iau aulin cand ma doar capul foarte tare si alta solutie nu am, e eficient ce-i drept.. In ultimele 4 luni am luat 3 pliculete din cate imi amintesc... Pentru mine nu cred ca prezinta un pericol.

#8
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Aulinul prezinta risc de afectare hepatica daca e dat peste 10-15 zile, de aia s-au si retras cutiile cu 30 de tb sa nu fie "tentatia" mare. In SUA si alte tari e retras demult si Algocalminul nu inseamna ca tot ce fac americanii e asa de extraordinar ca trebuie sa picam in fund. In fond sunt niste prostalai marea majoritate.

#9
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004

View Postadadoi, on May 6 2009, 20:43, said:

nu, vreau sa spun ca nu-i normal sa pui un link sau un articol si sa spui "cititi". E normal ca dupa link sa spui si tu ceva: "sunt de acord cu aia", sau "baietii au oarecum dreptate, dar...", sau "abereaza, asta-i teoria conspiratiei", sau "eu cred ca cei care inghit aulin cate trei luni la rand fara recomandare medicala sunt cu capul", sau orice altceva, dar sa pui si o parere. De anuntat ne-au anuntat toate televiziunile si ziarele acum cativa ani, chestiunea nu e noua, sa stii.

so, parere personala, comentariu pe text, ceva?...

Parerea mea este ca daca industria farmaceutica a ajuns sa plateasca in Italia ca sa poata sa-si vanda Aulinul, acesta este un medicament cu siguranta foarte periculos.
Parerea mea este ca noutatea stirii postate de mine este ca nu toti stiau despre acest caz grav de coruptie.
Parerea mea este ca nu multi stiau ca in Statele Unite si Japonia Aulinul n-a fost aprobat niciodata.
Parerea mea este ca nu era necesar sa exprim parerea mea fata de niste informatii atat de evidente si inconfutabile.
Parerea mea este ca regulamentul ar trebui updatat din acest punct de vedere.
Dar asta e numai parerea mea ;)

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aoleu, aoleu, o sa murim, doamne iarta-ma !
eu am luat de vreo 3-4 ori, plicuri, cate 10 zile, 2 pe zi pentru sinuzita, inainte de a ma opera
si n-am avut absolut nimic deosebit...

#11
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004

View Postgamezcdr, on May 6 2009, 21:45, said:

In SUA si alte tari e retras demult si Algocalminul nu inseamna ca tot ce fac americanii e asa de extraordinar ca trebuie sa picam in fund. In fond sunt niste prostalai marea majoritate.
La fel crezi si despre Japonezi?
Oricum din punct de vedere al sanatatii nu cred ca ei sint mai prostalai decat romanii, din contra...

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Spare-me, asta crezi tu.  :naughty:   :lol:
Am luat si eu cateva zile, tot la o sinuzita. Sincer, n-am simtit niciun efect cu sau fara Aulin in privinta sinuzitei si nici pe alte cai.

Edited by jay333, 06 May 2009 - 21:57.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Parca pe stomacul gol am simtit o usoara durere o singura data cand l-am luat primul lucru cum m-am trezit intr-o dimineata, in rest nimic. E un medicament foarte eficient, si la cum il iau eu de obicei, o tableta cand si cand cand ma doare ceva rau nu cred sa fie probleme.

In ultima vreme l-am descoperit pe cel plicuri, Nimesil, care-i si mai usor de baut, dar are termen de valabilitate mai mic.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on May 6 2009, 22:56, said:

Spare-me, asta crezi tu.  :naughty:   :lol:
Am luat si eu cateva zile, tot la o sinuzita. Sincer, n-am simtit niciun efect cu sau fara Aulin in privinta sinuzitei si nici pe alte cai.

si ?
am zis eu c-am simtit vreun efect ?
am zis ca n-am murit si ca n-am avut nici pe dracu :)

#15
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
La sinuzita l-ai luat ca adjuvant ca antiinflamator acolo trebuia sa bagi un antibiotic puternic sa nu ajungi dupa aia la medic sa-ti bage sarme prin nas si sa lesini de durere :( .
Sebulbus toate antiinflamatoarele se iau dupa masa explicatia e ca inhiba ciclooxigenaza 1 si 2 (depinde si de molecula proportia), scade productia  de prostaglandine cu rol de aparare a mucoasei gastrice rezultat acidul clorhidric ataca mucoasa rezulta durere si sangerari. Medicii pe care i-am intrebat despre Aulin (lucrez intr-o policlinica si am de unde sa-i iau) mi-au spus ca pe termen scurt da niste rezultate foarte bune doar daca se ia "dupa ureche" timp lung pot sa apara probleme la unele persoane nu la toate. Personal n-am luat niciodata ca inca sunt tanar n-am nevoie :). Chiar daca se retrage avem einspee mii de alternative ca antiinflamatoare sunt berechet.
Referitor la Algocalmin Agentia Nationala a Medicamentului a discutat cazul lui acum 2 ani si din informatiile legate de efectele adverse nu s-a putut gasi o dovada ca numarul deceselor din cauza lui a fost mai mare decat media altor medicamente asa ca a ramas pe piata. Probabil ca romanii nu au gena aia care in combinatie cu metamizolul da agranulocitoza. Stiti ca se poate muri si de la o aspirina ? Si pe ia n-a retras-o nimeni inca. Fiecare medicament e o otrava depinde de fiecare om cum actioneaza si de doza ca nu suntem la fel dpv genetic.

Edited by gamezcdr, 07 May 2009 - 06:28.


#16
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Pentru cei care au luat Aulin si spun ca n-au avut nimic: poate cel mai corect ar fi sa spuneti ca n-ati sesizat nici un simptom.
Pentru a spune ca n-ati avut nimic ar trebui sa aveti niste analize facute la ficat atat inainte cat si dupa ce a-ti luat Aulin.

View Postgamezcdr, on May 7 2009, 06:24, said:

Fiecare medicament e o otrava depinde de fiecare om cum actioneaza si de doza ca nu suntem la fel dpv genetic.
De acord, dar exista niste limite de siguranta, care evident sint depasite de medicamente ca Aulin.


View Postspare-me, on May 6 2009, 21:54, said:

aoleu, aoleu, o sa murim, doamne iarta-ma !
Nu cred ca misto-ul este atitudinea cea mai buna din partea unui moderator...

#17
vulpitza2004

vulpitza2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.09.2008
[quote name='lymphor' date='May 7 2009, 10:54' post='6450444']
Pentru cei care au luat Aulin si spun ca n-au avut nimic: poate cel mai corect ar fi sa spuneti ca n-ati sesizat nici un simptom.
Pentru a spune ca n-ati avut nimic ar trebui sa aveti niste analize facute la ficat atat inainte cat si dupa ce a-ti luat Aulin.


De acord, dar exista niste limite de siguranta, care evident sint depasite de medicamente ca Aulin.

Si eu consum Aulin - pentru sinuzita cronica. Mi-am facut analize la ficat si sunt ok. Sunt prietena buna cu Aulinul de ceva vreme buna.

Orice medicament - substanta chimica - este un compus toxic pentru organism. Toate medicamentele fac bine intr-o parte si afecteaza in alta. Aici intervine o balanta pe care fiecare dintre noi trebuie sa o analizeze. Ii face bine sau nu?

De asemenea, organismul uman este unic si fiecare dintre noi reactionam diferit la medicamente.

Nu va mai speriati din cauza a ce spune presa.

Multa sanatate.

#18
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Mda,eu una am fost nevoita sa folosesc Aulinul cam 2-3 saptamani si inca nu-s moarta  :lol: .Cred ca trebuie sa ai si o anumita sensibilitate pentru a prezenta
simptome grave la acest medicament.Dar de Aluminiul din apa ce ziceti ?De ala cum scapi ? :rolleyes: .Si cate si mai cate .Cine stie ce mai baga si in alimente.Un asemenea medicament il folosesti cand ai cu adevarat nevoie de el:eu de exemplu am avut o nevralgie cumplita iarna aceasta si pe moment ,am folosit Aulinul.Este foarte puternic !Nu-l recomand dar in lipsa de ceva mai bun si mai "sanatos".......
Astfel de medicamente sunt doar nimicuri pe langa :poluare,paranebi,aluminiu,pesticide pe care le inhalam in fiecare zi .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate