Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#73
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005

GOR, on Apr 26 2005, 21:05, said:

Nu vreau sa fac reclama, insa azi am trecut prin Carrfour si am vazut SAMSUNG 173P cu 13.200.000lei. :o

@GOR - am fost azi prin carfur , si nu era nici un 173P la 13.200 , si l-am intrebat si pe baiatu de la raion si nici el nu stia nimic .

@El-Vis - intradevar , poate sunt cele mai vandute , dar la fel de bine ziceau ca sunt vandute si philips , si ca nu ar avea asa multe probleme . Pe benq nu a facut nimeni publicitate  , daca ati fi vazut toaza ziua reclame , sau daca ar fi vandut bestu sau flamingo , sigur avea lumea mai multa incredere . Dar atate timp cat nu prea ai unde sa le vezi , cred ca e mai greu sa comanzi . Eu am vazut cateva modele de la benq , si erau ok .

#74
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

rio, on Apr 27 2005, 17:31, said:

@GOR - am fost azi prin carfur , si nu era nici un 173P la 13.200 , si l-am intrebat si pe baiatu de la raion si nici el nu stia nimic .

<{POST_SNAPBACK}>


Imi pare rau ca nu am facut o poza... ca doar nu sunt nebun - ma interesa monitorul asta atat de mult astfel incat cand am ajuns acasa m-am trezit cu el pe masa! :lol:
Nu l-am luat de la Carrfour, am apelat la CEL  :kisstogether: - ti-l aduce acasa si te lasa sa il si testezi! 13.800.000 insa zic ca e mai sigur asa...

De cateva ore ma orbeste cu lumina lui! :proud:
L-am reglat cum am vrut eu si se pare ca e bun! Am trecut de la 21"CRT la 17"TFT as putea sa zic ca nu e mare diferenta ca marime! :huh:

PS: Fiecare firma isi are cumparatorul ei... asta nu inseamna ca daca PLEXTOR e printre cei mai buni producatori de unitati optice, Gigabyte nu are vanzari!  ^_^

#75
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
- cautam azi pe internet si am vazut la cel.ro ca a aparut la vanzare Samsung 713N  la vanzare 8 ms . Ar fi misto daca ar face upgrade .

Edited by rio, 28 April 2005 - 13:04.


#76
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

GOR, on Apr 26 2005, 17:00, said:

EIZO (insa ulterior am aflat ca panelul este tot SAMSUNG :lol: )
Cine te-a mintit?

rio said:

-Benq foloseste paneluti samsung(fp937s+) si AU Optronics pe care le folosesc si cei de la LG .
Nu chiar. Benq si AUO fac parte din grupul Acer. LG isi fac singuri panelurile. De fapt au alianta cu Philips si le dau la posta.

Edited by Ninja, 28 April 2005 - 14:55.


#77
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Ninja, on Apr 28 2005, 14:48, said:

Cine te-a mintit?

Andi Todea - Product Manager de la Lasting (reprezentant EIZO).  :D

#78
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Mda, fix. Cel mai probabil e Sharp sau Hitachi.

#79
flexxy

flexxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.01.2005

rio, on Apr 28 2005, 13:02, said:

- cautam azi pe internet si am vazut la cel.ro ca a aparut la vanzare Samsung 713N  la vanzare 8 ms . Ar fi misto daca ar face upgrade .

<{POST_SNAPBACK}>



salut uite am vazut si eu la http://www.carrefour.ro/ un samsung 713N pe cel aia spun ca are contrast Contrast: 600:1 si pe  carrefour are
Diagonala 17 inchi,  :death: Contrast 800:1, Luminozitate 300 cd/m2, Unghi vizibilitate orizontal si vertical 160 grade, Rezolutie 1280x1024, TIMP DE RASPUNS 8 MS!, Garantie 36 luni, NOU!

#80
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
Pai astia pot spune ce vor ei dar peste tot (firme de specialitate) monitorul apare ca avind contrastul de 600:1

Samsung 713N

#81
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
ca o concluzie: daca tot iti iei LCD (daca sa-ti iei sau nu... treaba ta, parerile sunt impartite, polemica inutila) sfatul meu e: MACAR IA-TI SAMSUNG!

#82
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
Si pe mine ma bate gindul tot la un 713N. Vad ca 913N e foarte laudat dar nu am gasit pe nimeni sa-si spuna parerea despre 713N.

#83
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Am si eu doua intrebari:
1) Care este diferenta intre 710N si 713N ?
2) Intre ce avantaj ai daca iti iei 913N fata de 713N, pentru ca au aceeasi rezolutie efectiva (1280x1024) ... practic cred ca diferenta de diagonala este data de marimea pixelului ... asa ca pierzi calitate ... si nu este util decat pentru filme, la care te uiti de la distanta si nu poti sesiza diferenta de calitate. Voi ce parere aveti ?

#84
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
1) Timpul de raspuns 12ms vs 8 ms
2) Cred ca ai dreptate.

#85
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Cele mai ieftine TFT Samsung sunt la DECK Computers.
Ei sunt reprezentanta Samsung in Romania.
http://www.samsungshop.ro/

#86
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
:nonobad:
www.cel.ro contra Deck

#87
chiar el

chiar el

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2005
O mica precizare: nu-mi place sa mint sau sa induc in eroare lumea voit au ba...

Ninja, informatiile tale sunt un pic invechite. Pe langa alte monitoare Eizo, modelul L568 (prezentat la CERF in formula 4x pe o VGA Matrox Quad), de care probabil vorbea stimabilul GOR, chiar are panelul luat de la Samsung.

Asta nu face nici monitorul Eizo mai prost sau panelul Samsung mai bun (vezi locu` 1 vs alegerea redactiei de luna trecuta din XPC Romania) intrucat trebuie tinut cont ca panelul nu e singura componenta dintr-un monitor, iar lumea e interesata de produsul finit, nu de componente.

cu respect

#88
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
la cel.ro sunt mai ieftine si ti le aduc acasa

#89
traficant

traficant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2005
- cautand pe net am gasit un site interesant despre monitorele lcd monitoarelcd.ro . Scrie acolo si despre panel-uri si tehnologia de fabicare a lcd-urilor ,

#90
titzy

titzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2005
Mai baieti!!! Ce aveti voi toti de va luati Samsung, luati-va si voi niste monitoare adevarate adik niste IIyama sau Eizo, ei sunt taticii.

Eu am un Iiyama Prolite435S si este super monitorul, il tin la contrast 0 si brightness 0 si se vede super, timp de raspuns 10 ms, am inteles ca a iesit printre primele prin topul monitoarelor TFT al revistelor de specialitate de pe la noi, bine eu cand mi l-am luat nici nu stiam de teste.

Oricum, daca vreti un monitor bun si nu foarte scump, luati-va Iiyama


PS: de asemenea recomand un Samsung 173P, Philips 170P5Ex care de asemenea sunt super monitoare - bine sunt umpicut cam scumpe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate