Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#55
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Am activat in settings Clear Type si se vede mult mai bine. Thanks!
:coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

Edited by bobo, 24 April 2005 - 22:11.


#56
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004
Am gasit un mic ghid. Nu va lasati desurajati de data aparitiei (03 iunie 2003), contine destule informatii folositoare.

#57
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Grave Land, on Apr 24 2005, 21:16, said:

Sfatul meu este sa-ti iei un CRT profesional pana va mai progresa tehnologia TFT.

<{POST_SNAPBACK}>


Sa progreseze in sensul sa scada preturile...

Ce sa mai progreseze la ele? Clientela? Ideile preconcepute gen "sa mai progreseze oleaca?

:death:

#58
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005

El-Vis, on Apr 25 2005, 18:00, said:

Sa progreseze in sensul sa scada preturile...

Ce sa mai progreseze la ele? Clientela? Ideile preconcepute gen "sa mai progreseze oleaca?

:death:

<{POST_SNAPBACK}>


Tehnologia TFT este abia la inceput.Acum depinde,daca ai chef sa-ti chinui ochii intr-un TFT in care iti mor pixelii e ok din partea mea.
Tu de ce crezi ca spre exemplu expertii in grafica folosesc in continuare cu incredere monitoarele CRT?

#59
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
tehnologiile inca nu se compara,  cu siguranta CRT e inca la putere si o sa mai fie ceva vreme,


am vazut insa, tot in revista aia, companii care produc monitoare pt graficieni, au inceput sa treaca si pe LCD-uri, se  misca ceva, eu astept sa ajunga 200$ in 17" si atunci imi iau si eu! :)

#60
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Grave Land, on Apr 25 2005, 18:21, said:

Tehnologia TFT este abia la inceput.Acum depinde,daca ai chef sa-ti chinui ochii intr-un TFT in care iti mor pixelii e ok din partea mea.
Tu de ce crezi ca spre exemplu expertii in grafica folosesc in continuare cu incredere monitoarele CRT?

<{POST_SNAPBACK}>


Poate imi spui si mie cu ce este mai superior un CRT fata de un TFT.
Cate TFT-uri ai vazut tu cu pixeli morti? TFT-uri Samsung, de calitate nu orice jaf?
Ce imi ofera in plus un CRT inafara de radiatii de toate genurile, dureri de ochi, cap, spate si consum imens la energia electrica?

#61
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

El-Vis, on Apr 25 2005, 19:35, said:

...Ce imi ofera in plus un CRT inafara de radiatii de toate genurile, dureri de ochi, cap, spate si consum imens la energia electrica?

<{POST_SNAPBACK}>

Cam asa e.... problema este ca pe domnul CRT (in cele mai multe cazuri) deja il ai acasa, e platit, si daca incerci sa il dai iei de 3 ori mai putin decat ai dat pe el. Iar TFT sa recunoastem ca inca nu sunt inca extrem de ieftine. Oricum, nu va inteleg de ce spuneti ca CRT RULZ... cu ce? Dimensiune, consum electric? Sa fim seriosi, folosesc LCD la servici si e super ok. Nu am nici cea mai mica problema cu el. Acasa deja ma ia ameteala dupa 2-3 ore de concentrare asupra monitorului.

#62
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Si a avut cineva dreptate mai devreme .. cand a spus ceva legat de progresul tehnologiei. Daca tot astepti sa progreseze vei astepta la nesfarsit. Daca azi cumperi un produs dupa cel mult o luna incepe sa iti para rau ca ti l-ai cumparat.

#63
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Un CRT costa de 3 ori mai putin decat un TFT.
Dar cine are de vanzare ochi sanatosi, minte sanatoasa, corp sanatos?

Toata lumea asteapta pana la pashtele cailor cand se va face 200$ pana cand a "evolua" imaginar bla bla. Dar tre' sa fi batut in cap sa nu dai 100$ in plus pentru un astfel de monitor care pur si simplu te protejeaza fata de celalalte.

#64
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Parerea mea! -_-
Si eu am fost la cerf si m-am uitat ore bune la multe TFT-uri - practic 90% din toate display-urile de la CERF au fost TFT-uri...
Practic deocamdata TFT-urile se impart in 2 categorii - cele ce au viteza mare si cele ce au calitate mare.
Sincer pana la CERF am trait cu impresia ca nici un TFT nu se vede bine! :deadtongue:
...doar ca am vazut si TFT-uri ce se vad EXCELENT!
Pe mine nu prea ma itereseaza jocurile, asa ca am cautat mai mult un TFT care se vede bine! Cele mai bune TFT-uri pe care le-am vazut din punct de vedere al calitatii au fost SAMSUNG si EIZO (insa ulterior am aflat ca panelul este tot SAMSUNG :lol: ), insa nu orice model... practic cele cu timp de raspuns mare se vedeau cel mai bine - dupa parerea mea SAMSUNG 173P este cel mai bun - din orice unghi ai o imagine buna, avand insa 25ms; erau modele si la 12ms, insa calitatea video nu mai era aceiasi.
Si m-am intrebat - care e diferenta?!? practic acele rapoarte de luminozitate, contract, unchiuri erau cam la fel, insa diferea ceva... diferea tehnologia - seria SAMSUNG 1x3 beneficiaza de panel TFT-PVA - lucru ce nu prea e luat in seama de firmele (si mai rau - revistele) ce afiseaza datele tehnice ale monitoarelor LCD.
Practic cam de aici incep sa "mearga" si monitoarele TFT in grafica; daca s-ar ajunge si la 12ms, totul ar fi perfect. :D

Ce nu prea am inteles eu la TFT-uri e - de ce au pus (ca standard) o rezolutie ce nu la un raport de 4:3 <_<  Puteau sa faca si ei monitoare la 1280x960 si ar fi fost mai bine...

Acum vine si diagonala - parca 17" ar fi de ajuns (momentan eu am un 21") - ce rost are sa iti iei un 19" cand rezolutia nativa e aceeasi? - 1280x1024 - diferenta de pret fiind destul de mare si in plus iti mai creste si marimea pixelului.

#65
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Eu am un Samsung 913N. 19" la 1280x1024. Una din diferente este ca textul este mai usor de citit (in paginile web de exemplu). Dar cea mai importanta diferenta este cand ma uit la un film, la TV, sau cand joc ceva. Acolo dimensiunea mai mare se simte puternic, desi rezolutia nativa este aceeasi.

#66
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Majoritatea functioneaza la 1280*1024, lucru care ii creste suprafata de lucru de 2 ori in comparatie cu un clasic pe 1024*768.

#67
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003

GOR, on Apr 26 2005, 10:00, said:

Parerea mea! -_-
Si eu am fost la cerf si m-am uitat ore bune la multe TFT-uri - practic 90% din toate display-urile de la CERF au fost TFT-uri...
Practic deocamdata TFT-urile se impart in 2 categorii - cele ce au viteza mare si cele ce au calitate mare.
Sincer pana la CERF am trait cu impresia ca nici un TFT nu se vede bine! :deadtongue:
...doar ca am vazut si TFT-uri ce se vad EXCELENT!
Pe mine nu prea ma itereseaza jocurile, asa ca am cautat mai mult un TFT care se vede bine! Cele mai bune TFT-uri pe care le-am vazut din punct de vedere al calitatii au fost SAMSUNG si EIZO (insa ulterior am aflat ca panelul este tot SAMSUNG :lol: ), insa nu orice model... practic cele cu timp de raspuns mare se vedeau cel mai bine - dupa parerea mea SAMSUNG 173P este cel mai bun - din orice unghi ai o imagine buna, avand insa 25ms; erau modele si la 12ms, insa calitatea video nu mai era aceiasi.
Si m-am intrebat - care e diferenta?!? practic acele rapoarte de luminozitate, contract, unchiuri erau cam la fel, insa diferea ceva... diferea tehnologia - seria SAMSUNG 1x3 beneficiaza de panel TFT-PVA - lucru ce nu prea e luat in seama de firmele (si mai rau - revistele) ce afiseaza datele tehnice ale monitoarelor LCD.
Practic cam de aici incep sa "mearga" si monitoarele TFT in grafica; daca s-ar ajunge si la 12ms, totul ar fi perfect. :D

Ce nu prea am inteles eu la TFT-uri e - de ce au pus (ca standard) o rezolutie ce nu la un raport de 4:3 <_<  Puteau sa faca si ei monitoare la 1280x960 si ar fi fost mai bine...

Acum vine si diagonala - parca 17" ar fi de ajuns (momentan eu am un 21") - ce rost are sa iti iei un 19" cand rezolutia nativa e aceeasi? - 1280x1024 - diferenta de pret fiind destul de mare si in plus iti mai creste si marimea pixelului.

<{POST_SNAPBACK}>



am ramas si eu surprins. anul asta am vazut televizoare LCD de alea cu diag de 1,5 m care chiar se vedeau bine, lucru pe care nu l-am mai intalnit, also, am vazut si LCD-uri calitative, dar inca nu se vad ca CRT-urile,  poate la anul :)

#68
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Televizoare LCD? Tind sa cred ca erau cu plasma.

#69
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
-_-  or fi fost, nu fac diferenta, oricum se vedeau mai bine ca anul trecut sau dect ce am mai vazut prin comert.  Mie mi-au placut si TFT-urile de la LG... chiar fainutze!

#70
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Nu vreau sa fac reclama, insa azi am trecut prin Carrfour si am vazut SAMSUNG 173P cu 13.200.000lei. :o
Pe mine ma cam bate un gand! :D

Mare atentie la marfa din magazin - erau expese vreo 25 de LCD-uri ce aveau ca sursa un calculator cu un splitter (iesirea RGB), ce nu se vedea deloc bine!!!  astfel incat ce am vazut acolo nu are legatura cu ce se discuta aici. :angry:

Edited by GOR, 26 April 2005 - 21:07.


#71
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005

El-Vis, on Apr 25 2005, 18:35, said:

Poate imi spui si mie cu ce este mai superior un CRT fata de un TFT.
Cate TFT-uri ai vazut tu cu pixeli morti? TFT-uri Samsung, de calitate nu orice jaf?
Ce imi ofera in plus un CRT inafara de radiatii de toate genurile, dureri de ochi, cap, spate si consum imens la energia electrica?

<{POST_SNAPBACK}>


- din ce am discutat cu baietii de cel.ro de unde mi-am luat monitorul , ziceau ca din cate lcd-uri au vadut , samsungurile au avut cea mai mare rata de pixeli morti,poate si pt ca au fost si cel mai bine vandute :)
-Benq foloseste paneluti samsung(fp937s+) si AU Optronics pe care le folosesc si cei de la LG . Sunt putini producatori de paneluri , asa ca sunt toate sansele sa gasesti acelasi panel pe monitoare de la mai multe firma .

-la cerf au fost si televizoare LCD , cel putine eu le-am vazut la standul Deck , inca nu au dimensiune unei plasme , dar sunt ok . Din cate am inteles si preturile sunt pe masura . Parca seria de la Smasung se numea LCD-TV .

Edited by rio, 26 April 2005 - 23:15.


#72
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

rio, on Apr 26 2005, 23:09, said:

- din ce am discutat cu baietii de cel.ro de unde mi-am luat monitorul , ziceau ca din cate lcd-uri au vadut , samsungurile au avut cea mai mare rata de pixeli morti,poate si pt ca au fost si cel mai bine vandute :)

<{POST_SNAPBACK}>


Samsung sunt cele mai vandute si calitative, de aceea apar cu cei mai multi pixeli morti.
Benq incepand cu camere video low q si terminand cu laptopuri nu imi inspira incredere absolut deloc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate