Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#37
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
OFF - TOPIC :

Hai ca-i buna. Ia ziceti-mi si mie care e vanzatorul de monitoare LCD care va desface monitorul (adica-l desigileaza), va lasa sa faceti teste pe el si daca are 2 pixeli morti il pune-n cutie si va da altul sa-l verificati si tot asa pana luati unul care va place ? Ce face el cu alea desigilate ?

Eu acum cateva luni am intrebat pe la o gramada de firme (si firme importatoare) daca e posibil sa verifici monitorul de pixeli morti inainte de a-l cumpara. Stiti care a fost raspunsul  ? . Ei bine, a fost NU. Motivul : Numarul de pixeli morti pentru care se schimba depinde de producator. Unii au 7 altii 3 altii 10. Nu conteaza, dar ideea e ca daca politica producatorului e ca numai de la 7 pixeli morti il schimba, nici distribuitorul lu' peste nu-l schimba daramite magazinul din coltzul strazii.

Astfel, ii rog pe cei care s-au uitat la ele de 100 de ori inainte de a le cumpara, ori sa zica de unde se pot cumpara "pe incercate" ori sa nu mai vorbeasca din carti si din citate de pe net. Noi traim in ROMANIA, nu in Corea (parca numai acolo se aplica politica Samsung cu zero pixeli morti), si aici politica este "dupa ce l-ati cumparat, il puteti desigila".

Poate s-a schimbat treaba in ultimele luni, dar eu ma indoiesc.


ON-TOPIC : Ia-ti un 710 N.

#38
Baizzy

Baizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
Ca sa fac totusi o recomandare...
Singurele monitoare care mi-au placut cum se vad sunt cele de la
Samsung... si crede-ma ca am vazut destule...si LG si AOC si Philips(lucrez in magazin)
Asa ca daca vrei sa faci pasu asta tine cont si de chestia asta ...
CRT RULES ( la banii astia iti gasesti un 21" )

#39
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
O sa apara TFT cu timp de raspuns 5ms. Atunci cred ca putem merge pe TFT.
On topic. Samsung 710

#40
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am cumparat un Samsung de la Best ,model 172x si l-am testat cum am vrut pentru ca daca era ceva in neregula nu il cumparam iar la garantie au spus ca trebuie sa aiba minim 4 pixeli morti pentru inlocuire.

#41
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
nici aia de la Best computers..nu-s de incredere. Nici nu mai stiu ..cine e de incredere in domeniul vanzarilor it. Incearca la Caro grup

#42
Mycro

Mycro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 10.12.2002
Un sfat PLZ.

Care e mai recomandat dintre urmatoarele?

e-yama 17NE1-S la 9.5mil

sau

Explorer E7003L la 8.8 mil

Eu as inclina spre Explorer (nu neaparat din cauza pretului; 700k nu-i mult) pt k am ramas destul d impresionat de imagine. Explorer-ul l-am vaz in Carrefour pe langa multe Samsung-uri si cateva LG-uri si singurul care avea imaginea mai buna decat Expl era un Samsung la 15mil, restul erau destul de mult sub Expl. e-yama l-am vaz in alta parte, dar parca nu erau la fel de "reale" culorile k pe Expl....kiar nush ce sa aleg, asa k orice sfat e binevenit.

Danke!

#43
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Salut,

Eu posed un Samsung 710N - cumparat pe baza de re-view-uri de pe site-uri romaesti.
Cel mai important la un TFT este garantia. Cand dai atata banet pe el, sa nu te lasi fara 3 ani garantie. Si de asemenea, sa nu dai banii pana nu vezi cum se acorda garantia.

Pe acest monitor filmele, jocurile si tot se vede BETON 100%, fara nici o incetinire. In medie stau in fata lui cam 12 ore/zi si crede-ma, dupa 5 minute in fata unui CRT clasic lacrimez.

Pe langa acest aspect, se poate auto-regla si are presetate tot felul de setari de internet, filme, jocuri etc. De asemenea, textul si marginile se vad perfect, bine definite, nu ca la un CRT in "ceata".

In momentul de fata nici nu imi pot da seama cum ar fi fara el si cum am putut sta atata vreme fara el.

Numai lucruri bune vei auzi despre TFT mai ales despre Samsung.

#44
Baizzy

Baizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

adipelcz, on Apr 19 2005, 10:45, said:

OFF - TOPIC :

Hai ca-i buna. Ia ziceti-mi si mie care e vanzatorul de monitoare LCD care va desface monitorul (adica-l desigileaza), va lasa sa faceti teste pe el si daca are 2 pixeli morti il pune-n cutie si va da altul sa-l verificati si tot asa pana luati unul care va place ? Ce face el cu alea desigilate ?

Eu acum cateva luni am intrebat pe la o gramada de firme (si firme importatoare) daca e posibil sa verifici monitorul de pixeli morti inainte de a-l cumpara. Stiti care a fost raspunsul  ? . Ei bine, a fost NU. Motivul : Numarul de pixeli morti pentru care se schimba depinde de producator. Unii au 7 altii 3 altii 10. Nu conteaza, dar ideea e ca daca politica producatorului e ca numai de la 7 pixeli morti il schimba, nici distribuitorul lu' peste nu-l schimba daramite magazinul din coltzul strazii.

Astfel, ii rog pe cei care s-au uitat la ele de 100 de ori inainte de a le cumpara, ori sa zica de unde se pot cumpara "pe incercate" ori sa nu mai vorbeasca din carti si din citate de pe net. Noi traim in ROMANIA, nu in Corea (parca numai acolo se aplica politica Samsung cu zero pixeli morti), si aici politica este "dupa ce l-ati cumparat, il puteti desigila".

Poate s-a schimbat treaba in ultimele luni, dar eu ma indoiesc.
ON-TOPIC : Ia-ti un 710 N.

<{POST_SNAPBACK}>



Eu lucrez la ultra ... si doar FRAIERII nu isi incerca produsele pe care le cumpara....Noi vanzatoriii suntem obligati prin lege(vb serios e o lege care obliga testarea produselor ininte de cumparare ) sa testem totce insemna produs vandut
CA idee de curand am testat la unu 3 soareci in canter ca sa cumpere unu dela flamingi :P


CRT rules sunt foarte putine monitoare tft care samerite ( samsung si atat )

Edited by Baizzy, 22 April 2005 - 08:26.


#45
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Eu mi-am cumparat monitor TFT de la Carrefour si tranzactia a mers in felul urmator: m-am dus la raion, am primit monitorul, m-am dus la casa, am platit, si abia apoi m-am dus la testare si acolo am primit si hartiuta de garantie.

#46
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
- eu am cumparat de la cel.ro un Benq FP767-12 . Mi l-au adus acasa , l-au instalat , testat , dupa care am dat banii . Am facut comanda la telefon , si in cateva ore a fost la mine monitorul . Au cam cele mai mici preturi la monitoare lcd .

Attached Files



#47
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
am citit acu in PCmagazine (ala d'afara) ca au aparut CRT-uri cu raspuns 4 ms, si le dau drumu pe piata in mai...

#48
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
La CERF am vazut un Iyama de 19 cu raspuns 8 ms. 38x de Euro fara TVA. Rula un demo de la un joc pe el. Se vedea excelent.
Eizo nu are tft-uri pt jocuri, cel putin asa mi-a zis un angajat Lasting Sistems.

#49
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005

Quote

am citit acu in PCmagazine (ala d'afara) ca au aparut CRT-uri cu raspuns 4 ms, si le dau drumu pe piata in mai...
- cred ca LCD-uri? cica au fost niste nec-uri de 4 ms la cerf
- vor aparea cat de curand pe pita o gramada de modele de la Samsung de 8 ms , chiar si cu contrast de 1000:1

#50
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
Am cumparat un monitor tft Samsung 710V.
Pentru jocuri si filme este OK, desi are un raspuns de 25 ms, culori superbe. :)

DAR scrisul e JALNIC.  :puke:   Browsingul, aplicatiile office se vad sub orice critica!!!!!
Nu stiu daca exista niste settings-uri pe care nu le gasesc, ori monitorul este de vina.

Posesorii acestor tip de monitor va rag sa-mi scrieti daca exista un setup, ceva, ca textul sa apara mai clar!  :worthy:  :worthy:

Sau daca stiti vreun program, ceva, cu care se poate seta acest lucru.

Edited by BMW Driver, 24 April 2005 - 21:09.


#51
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Ai incercat sa activezi Clear Type pentru fonturi?

#52
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Sfatul meu este sa-ti iei un CRT profesional pana va mai progresa tehnologia TFT.

#53
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002

Sato, on Apr 24 2005, 21:14, said:

Ai incercat sa activezi Clear Type pentru fonturi?

<{POST_SNAPBACK}>



Unde este aceasa optiune? Esti sigur ca exista pe Samsung 710V ?

#54
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002

Grave Land, on Apr 24 2005, 21:16, said:

Sfatul meu este sa-ti iei un CRT profesional pana va mai progresa tehnologia TFT.

<{POST_SNAPBACK}>



Thanks, deja e tarziu!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate