Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatii despre CÂINI

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Alimente toxice si interzise:

- alcool - poate cauza intoxicatii, coma sau moartea
- carne de porc, pielea de curcan
- oase de peste, pasari ( aici intra cam tot ce creste in curtea omului ) - poate cauza obstructia sau ruperea peretilor aparatului digestiv
- mancare de pisici- are concentratie prea mare de proteine si grasimi
- ciocolata, cafea, ceai si tot ce contine cacao - Contine cafeina, theobromine sau theophylline, care sunt toxice si afecteaza inima si sistemul nervos, sitemul muscular, etc. asta datorita faptului ca substantele nu sunt metabolizate si raman in organism. in principiu la cateii nostri e de ajuns cam 70-80 g ciocolata cat sa le provoace probleme foarte grave.semnele apar la 6-12 ore dupa ingerare si se manifesta prin diaree, voma, sete exagerata, tremur muscular, hiperactivitate, agitatie, temperatura ridicata, etc. se recomanda a se merge urgent la veterinar.pt cine stie, trebuie indusa voma si asigurat necesarul de lichide...restul tine de veterinar...
- struguri si stafide - contin o substanta toxica necunoscuta, care afecteaza ficatul
- hamei
- vitamine si suplimente pt oameni
- ficat in cantitati mari - este toxic datorita vit A, cauzeaza probleme musculare si la osatura
- laptele- duce la diaree la majoritatea cainelui, datorita lactozei continute
- ciuperci - unele tipuri, despre champignoane nu am gasit nimic de rau
- ceapa si usturoiul proaspat sau gatit - contin toxine care distrug celulele rosii din sange si duc la anemie. pisicile sunt mai sensibile decat cainii, iar usturoiul este mai putin periculos decat ceapa.
- cartoful, rosiile , frunzele de rosii si de cartofi
- oua crude ( albus) - contin o enzima care scad absorbtia vit B, duc la probleme de piele si blana. de asemenea pot contine salmonela
- peste crud, unele tipuri de peste de apa dulce in special si atentie la somon crud, datorita unor bacterii pe care le pot contine.
- drojdia, implicit produse de panificatie si patiserie
- tutunul - majoritatea cainilor nu suporta sa inhaleze fum, in plus atentie pe unde lasati tigarile. le pot mesteca...
- orice dulciuri care contin xilitol sau zaharina, orice fel de indulcitor
- dulciuri in general ( atentie si la inghetata,iaurt cu fructe, am vazut multi care isi rasfata picii cu asa ceva)
- grasimi (ex smantana, grasime de la carne )
- sare, condimente
- nuci, alune - au concentratie mare de grasimi , plus ca sunt greu de digerat
- brocoli in cantitati mai mari
- unii zic ca si avocado, dar mai nou unele companii producatoare de mancare pt caini, din statele unite au introdus avocado in mancare. de sambure stiu sigur ca e toxic si pt oameni.
-boabe de porumb - nu sunt digerate bine si pot cauza blocaj intestinal
__________________

Edited by me_and_myself, 02 May 2009 - 05:54.


#2
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
tocmai ati adus acasa un catelus, pui, sau un caine adoptat, traumatizat.... majoritatea, daca nu sunt educati cum trebuie din primele clipe la d-voastra, pot suferi de anxietatea de separare cand sunt lasati singuri in casa. eu am patit-o cu cainele meu, de fiecare data cand il lasam singur, plangea, chitaia, urla, latra, facea kk si pipi peste tot , chiar in varful patului, iar cand ma intorceam acasa tremura mai sa faca infarct. a fost nevoie de multa rabdare din partea mea ca sa il aduc pe linia de plutire. atasez in limba engleza tot ce trebuie stiut despre aceasta problema. nu cred ca e cazul sa fac traducerea...

Attached Files



#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
laptele prins/ iaurtul e OK ?

#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 iulia_400, on May 1 2009, 08:47, said:

Alimente toxice si interzise:
.....
cred ca era mai usor sa scrii lista cu alimente permise...
in afara de de carne de pui, vita si miel, niste branza proaspata si ceva legume....nu-mi vin in minte alte alimente.
si bineinteles graunte pe care unii le recomanda altii nu.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Imi hranesc catelusa 95% cu hrana uscata, adica boabe si-i merge excelent. Sigur conteaza ce fel de boabe, daca au toate cele necesare. Dar am luat unele la pret mediu, fara conservanti si merg foarte bine. Suplimentez din cand in cand cu conserve ieftine de peste, branza sau iaurt. Plus apa curata cat cuprinde.

#6
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 bubalus, on May 4 2009, 17:53, said:

cred ca era mai usor sa scrii lista cu alimente permise...

lista e pt cine vrea sa evite anumite probleme care pot aparea din cauza alimentatiei proaste. cine nu e interesat de lista, sa treaca mai departe. nu gasesti pe toate gardurile informatii de genu asta , la botu calului...cine vrea sa dea cainelui paine si mezeluri, nu are decat, el curata tone de par de pe covor, duce, nu duce cainele la medic cand face alergii si alte boli.  daca tot iti iei caine, creste-l responsabil, chiar daca costa mai mult. altfel, mai bine lasa-i pe altii....oricum, nu vad rostul postului tau pe topicul asta.

iaurtul, kefirul sunt ok, de preferat cel slab. se mai poate da branza slaba, nesarata. ca recompensa in dresaj se poate folosi si putin cascaval, dar nu mult, ca e gras si sarat.

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 iulia_400, on May 4 2009, 23:47, said:

lista e pt cine vrea sa evite anumite probleme care pot aparea din cauza alimentatiei proaste. cine nu e interesat de lista, sa treaca mai departe. nu gasesti pe toate gardurile informatii de genu asta , la botu calului...cine vrea sa dea cainelui paine si mezeluri, nu are decat, el curata tone de par de pe covor, duce, nu duce cainele la medic cand face alergii si alte boli.  daca tot iti iei caine, creste-l responsabil, chiar daca costa mai mult. altfel, mai bine lasa-i pe altii....oricum, nu vad rostul postului tau pe topicul asta.
am scris postul ca o remarca...nicidecum ca o contrazicere sau pentru ca nu sunt de acord.
cred totusi ca e bine sa oferi (in masura posibilitatilor) si niste alimente permise (care pana la urma nu sunt prea multe)...sau chiar niste meniuri (de ex. cu ce-ti hranesti cainele)?

de exemplu ceva de genul:
150g de carne de vita, o mana de morcov+pastarnac+ardei ras, date intr-un clocot, amestecat cu niste branzica proaspata de vaci sau cas....si 2-3 felii de paine graham (ideal orez fiert...dar sunt caini care nu manaca orez)

sa zic asa... din lista aia nu prea sunt de acord cu strugurii...prin alte carti strugurii chiar sunt recomandati.
de asemenea si cu smatana...o lingura din cand in cand in cirobica nu-i face rau...sa nu fie un obicei.
iar despre ceai...care dintre ceaiuri? bineinteles un caine nu o sa bea niciodata ceai de bunavoie...insa cateva seringi de ceai de menta turnate pe gura cand cainele are diaree pot ajuta.

despre mezeluri...sunt intru totul de acord. nici oamenii nu ar trebui sa le manance..insa stiu o catea (teckel) a nasei mele care a murit anul trecut la mai bine de 17 ani... si care a halit oase de pui si parizer sau mezeluri la greu. Nu exista petrecere ca nasa mea sa nu adune toate oasele..iar de alimentara cumpara frecvent mezeluri (parizer, muschi, cabanos) special pentru ea. Depinde mult si de caine..unii sunt mai sensibili altii mai rezistenti. Totusi nu trebuie facut o practica din asta.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU doresc sa intru intr-o polemica hrana uscata vs mancare gatita. Dar nu as vrea sa creada lumea ca daca ai caine trebuie sa-i gatesti cateva ore pe zi.
De aceea va dau exemplul meu. Am adoptat o maidaneza la 2 luni si o tin la casa de la tara, unde o hraneste o ruda iar eu o vad in fiecare weekend. Sansa ei a fost sa se obisnuiasca cu mancarea uscata (boabe), pentru ca nu aveam pe nimeni acolo care sa-i gateasca special. Am gasit o marca de mancare uscata la 6 RON/kg, Germania, de calitate medie, cu proteina 24%. Acum cateaua are 9 luni si 22 kg, iar portia zilnica este cam 350 g, deci costul pe zi este de 2 RON. Cu aceasta mancare ii merge f. bine si inca mai creste.
Este foarte comod pentru stapan daca obisnuieste cainele cu mancare uscata. Ii mai dau si suplimente, dar numai dupa ce mananca boabele.
Daca aveti un caine de talie mica (5-6 kg) care consuma putin, va puteti permite o mancare uscata super premium, cca 15 RON/ kg, care contine alimente de o calitate pe care multi dintre noi nu o au in meniul zilnic :)

De ex:

Rata barbarie proaspata fara pene, picioare si capete , hering menhaden, orez integral macerat nerafinat, porumb integral macerat, germeni de orez, rumen uscat mãcinat, galbenus de ou pur, amestec din ulei vegetal presat la rece, ierburi verzi proaspete, pastarnac si graminee uscate, alge salbatice de spirulina, extract de palmier Yucca, usturoi, samburi de struguri macinaþi, micronutrienti, vitamine.

#9
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008
Regret daca sunt off dar am nevoie urgent de un sfat: cainele nostru, caniche de 13 ani merge greu de cateva saptamani, nu mai urca vioi scarile ca altadata si ii tremura picioarele din spate mai tot timpul.Doctorul consultat a zis ca asa se intampla primavara si toamna.Cred ca de cateva zile se intampla altceva cu el, mai degraba are o criza reumatismala ( si pe mine ma doare rau spatele cand e umed afara si presiunea atmosfericaa creste. pana diseara, cand il va vedea din nou medicul il pot ajuta cu ceva?

#10
forumreader

forumreader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2009
Cateva comentarii:

iulia_400 said:

Alimente toxice si interzise:

- carne de porc
Carnea de porc (degresata) si mai ales ficatul contin grasimea cea mai bogata in acizi grasi esentiali si nu ar trebui sa lipseasca din alimentatia cainilor.

iulia_400 said:

- oase de ... pasari ( aici intra cam tot ce creste in curtea omului ) - poate cauza obstructia sau ruperea peretilor aparatului digestiv
Aceasta afirmatie este contrazisa in fapt de cei care isi hranesc cainii cu dieta tip BARF.

iulia_400 said:

- vitamine si suplimente pt oameni
Inainte de '89 nu existau in Romania suplimente pentru caini. Cei care cresteau caini utilizau cu succes vitamine si minerale de uz uman. Acestea nu sunt toxice pentru caine, insa atata vreme cat exista produse specifice pentru caini, nu se justifica utilizarea celor destinate oamenilor.

iulia_400 said:

- grasimi (ex smantana, grasime de la carne )
Daca ai fi scris grasimi in exces, as fi fost de acord. Grasimile nu pot lipsi din alimentatia cainilor deoarece, in afara de rolul lor energetic, ele asigura absorbtia vitaminelor liposolubile (vit. A, D, K si E), iar in compozitia lor se regasesc "acizi grasi esentiali" (vit. F), absolut necesari pentru troficitatea pielii.

iulia_400 said:

- unii zic ca si avocado, dar mai nou unele companii producatoare de mancare pt caini, din statele unite au introdus avocado in mancare.
La cat costa avocado, cainii care primesc asa ceva in alimentatie ar trebui hraniti doar din vase cu cristale Swarovski. :)

#11
gigel de hohenþolãrn

gigel de hohenþolãrn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
lu cuþu meu îi plac ceapa crudã ºi merele, e nebun dupã ele, când are ocazia se ºi urcã-n pom ca sã fure :D
face 9 ani pe 16 august dar mai mult de 2 ani nu-i dai, cã-i aºa copilãros :proud:

Edited by gigel de hohenþolãrn, 17 June 2009 - 21:39.


#12
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
al meu e terminat dupa seminte de floarea soarelui! stiu ca nu-s bune, dar nu-l pot refuza!

#13
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
De ce nu este bine sa manance sarat ?

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Fiindca le face rau la rinichi. Cainii au rinichii mai sensibili decat ai oamenilor.

#15
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Merci mult de tot. Cineva din familie a fost sfatuit sa-i dea lapte numai daca pune sare. Si cand am vazut cata sare pune, m-am speriat (asa din bun simt mi-am dat seama ca nu este ok). Dar cainele a supravietuit.
Trebuie sa ii dau ceva ca "antidot" ? Sa nu aiba probleme pe viitor ? Multumesc pentru sfat.

Edited by light1, 10 October 2016 - 22:55.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ai ce sa-i dai ca antidot. Da-i apa la discretie. Sper ca e un caine tanar si va trece usor peste asta. Lapte se da doar la catelusii sub 8 saptamani si trebuie sa fie lapte special adica cu procent mic spre zero de lactoza. Daca nu, se da un amestec de lapte cu galbenus de ou. Nu mai tin minte exact dar parca era un galbenus la 250ml de lapte.

Edited by Freddy12, 10 October 2016 - 23:44.


#17
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Da, cainele este tanar. Cine i-a dat o lingura de sare la un pahar de lapte este in varsta si cu ceva probleme.
Multumesc pentru amabilitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate