Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

mai pot recupera ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
enya71

enya71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.12.2006
buna ziua,
    Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am avut o colaborare comerciala cu o societate care mi-a dat pentru marfa achizitionata de la mine bilete la ordin in valoare de aproximativ 2 miliarde fara acoperire. Toata aceasta situatie a fost de-a lungul a trei ani. Conform contractului intre noi ei ca societate aveau un credit de aproximativ 2.5 miliarde pe scadenta de maxim 3 luni. Datorita unui punct de lucru al acestei firme care mergea foarte bine platindu-mi marfa achizitionata in avans pana la inceputul acestui an nu au fost probleme datorita cifrei mare de achizitii si plata a acelui punct de lucru. De sase luni datorita crizei si probabil nu numai nici acel punct de lucru nu a mai achizitionat aproape nimic si bineanteles  ca a intrat la scadenta toata marfa. Toate documentele de plata s-au intors inapoi cu ,,lipsa disponibil''. A urmat judecata...hotarare judecatoresca, dosar executare...proprire conturi. In momentul de fata ma gasesc in aceasta situatie: in contul lor din ce am inteles ar fi cam 10000 ron. De acesti bani nici eu nu ma pot atinge ...nici ei. Am intrebat firma de executare de ce nu imi vireaza acesti banii in cont si imi spun ca nu pot???????????? nu inteleg de ce????? Le-am proprit conturile legal. Dar problema ce mai mare nu e aceasta. Toate activele din acea firma marfa, automobile, cladire au fost vandute catre alta firma unde asociat e acelasi de la firma care imi este datoare impreuna cu o alta persoana care are 10% din firma noua (asta probabil ca nu putea sa mai fie asociat unic).  Ce pot face in aeasta situatie? Pot urmarii cealalta firma atata timp din punct de vedere comercial nu am nicio relatie cu ea? Ce ar trebui sa fac sa-mi recuperez paguba si asta eventual cu costuri cat mai mici fiindca pana acum cu toata aceasta procedura juridica nu am reusit decat sa-mi maresc paguba?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Legea nr. 64/1995 privind procedura reorganizarii judiciare si a falimentului:

Quote

Art. 36. - (1) Orice creditor care are una sau mai multe creanțe certe, lichide și exigibile poate introduce la tribunal o cerere împotriva unui debitor care este prezumat în insolvență din cauza încetării plăților față de acesta timp de cel puțin 30 de zile, în următoarele condiții:
a. dacă creanțele izvorăsc din raporturi de muncă sau raporturi obligaționale civile, acestea trebuie să aibă un cuantum superior valorii însumate a 6 salarii medii pe economie, stabilite în condițiile legii și calculate la data formulării cererii introductive;
b. în celelalte cazuri creanțele trebuie să aibă un cuantum superior echivalentului în lei al sumei de 3.000 euro, calculat la data formulării cererii introductive;
c. în cazul unui creditor care deține creanțe din ambele categorii menționate la lit. a. și b., cuantumul total al creanțelor trebuie să fie superior valorii însumate a 6 salarii medii pe economie, stabilite în condițiile legii și calculate la data formulării cererii introductive.
...
Art. 60. - Administratorul sau, după caz, lichidatorul poate introduce la judecătorul-sindic acțiuni pentru anularea actelor frauduloase încheiate de debitor în dauna drepturilor creditorilor, în cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii.

In sectiunea a 3-a (situatia unor acte juridice ale debitorului) sunt explicate actele anulabile. In cazul descris de tine este vorba de acte care sa puna bunurile la adapost de creditori.
In orice caz, pentru a putea primi raspunsuri juridice dupa o studiere atenta a actelor, cel mai bine ar fi sa te adresezi unui avocat. De preferinta unul specializat in drept comercial, sau chiar faliment/reorganizare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate