Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Studii in SUA pregatire pentru un anumit domeniu

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostClaudiufcb, on 24th June 2010, 16:15, said:

pai me intereseaza concret cum fac....ce-i drept, m-ar interesa UAB....dar...nimic concret frate...cum scrie la noi....

Zi-mi clar o facultate si un departament.

Iti faci un cont online, uploadezi ce-ti cer acolo, platesti taxa si asta-i. Mi se pare f. clar desi e si destul de mult alaergatura.

#20
Claudiufcb

Claudiufcb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.05.2009

View PostThomas-, on 24th June 2010, 17:04, said:

Zi-mi clar o facultate si un departament.

Iti faci un cont online, uploadezi ce-ti cer acolo, platesti taxa si asta-i. Mi se pare f. clar desi e si destul de mult alaergatura.


University of Birmingham at Alabama, departamentul .... pfaaa..... ceva in calculatoare sau inginerie..... problema e ca... sa dau 50$ asa...doar ca vor ei...nuj ce sa zic

View PostThomas-, on 24th June 2010, 16:11, said:

Pt. facultate, SAT-urile, pt. masterat/doctorat GRE-urile. Recomandari de la profesori, foi matricole etc.  Pe buna ca scrie pe siturile lor!


ms pt info, dar mai pe larg... la ce se refera SAT/ GRE ? adica trebuie sa dau vreun test la ei sau notele scrise in diploma sunt suficiente? :))  ....niciodata nu prea am inteles kestia asta....any help is welcomed
Si sper sa nu radeti, dar dk nu stiu...nu stiu :))

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostClaudiufcb, on 25th June 2010, 08:53, said:

ms pt info, dar mai pe larg... la ce se refera SAT/ GRE ? adica trebuie sa dau vreun test la ei sau notele scrise in diploma sunt suficiente? :))  ....niciodata nu prea am inteles kestia asta....any help is welcomed
Si sper sa nu radeti, dar dk nu stiu...nu stiu :))

Deci tu vrei sa studiezi in SUA dar habar n-ai de SAT?
Cine are astfel de ganduri marete e mai orientat...
Incepe de-aici: http://en.wikipedia.org/wiki/SAT ca sa te lamuresti apoi aprofundeaza problema si procura-ti din cartile de-aici: http://www.amazon.com/s/numele hotului e:nb_sb_noss?url...amp;x=0&y=0

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bogdan, vezi ca forumul pune diverse nume "funny" la unele linkuri pentru a bloca spamul probabil.
Oricum ai dreptate, daca nu are curiozitatea sa dea cu Gogu dupa ce este ala SAT si GRE, nu prea il vad bine.

#23
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Stiti cumva cum se face echivalarea GPA cu mediile noastre? Cel putin in linii mari? Am citit o gramada de informatie pe net, dar nu stiu cum sa  imi echivalez notele pentru a trece la partea a doua, cu creditele.

A = 10, A-?

#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ti le echivalezi singura, eu a trebuit sa platesc o agentie care a cerut toate actele mele, inclusiv direct din tara, in plic sigilat.

#25
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostSuperDuper, on 27th June 2010, 04:41, said:

Nu ti le echivalezi singura, eu a trebuit sa platesc o agentie care a cerut toate actele mele, inclusiv direct din tara, in plic sigilat.

Stiu de agentia aia , wes smth. (desi unele universitati prefera sa faca ele insele operatia asta), ma interesa sa-mi aproximez singura GPA-ul ca sa imi dau seama cat de competitiva sunt.

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu a trebuit sa merg prin http://www.ncees.org...evaluations.php - singurii "aprobati" de Virginia.
Dar nu este vorba de GPA, ci de "credit hours".

Edited by SuperDuper, 28 June 2010 - 01:53.


#27
Flawless69

Flawless69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.06.2009

View PostClaudiufcb, on 25th June 2010, 08:53, said:

University of Birmingham at Alabama, departamentul .... pfaaa..... ceva in calculatoare sau inginerie..... problema e ca... sa dau 50$ asa...doar ca vor ei...nuj ce sa zic




ms pt info, dar mai pe larg... la ce se refera SAT/ GRE ? adica trebuie sa dau vreun test la ei sau notele scrise in diploma sunt suficiente? :))  ....niciodata nu prea am inteles kestia asta....any help is welcomed
Si sper sa nu radeti, dar dk nu stiu...nu stiu :))


Nu te supara, da' tie iti trebe bursa si pt liceu(chestie care nu cred ca se face nicaieri in lume... poate doar le genii da la aia nu mai trebe ca-l termina intr-un an) si pt facultate da' tu habar n-ai cei SAT si vad ca deja locuiesti in America. Pe mine m-ar cam apuca plansul, nu rasul cand spui chestii de genu "niciodata nu prea am inteles kestia asta"... tu nu intelegi astea si vrei bursa nu doar pt facultate ci si pt liceu.... pffff! sa nu mai spui la nimeni treaba asta!
Sa stii ce si eu caut acuma informatii despre o facultate din Germania.. si iti spun ca trebe sa ai un pic de rabdare si dorinta. Am citit toate chestiile de pe site + site-urile pe care le-am mai gasit acolo si un ghid destul de maricel pt studiatul in Ger.
Mai intrebi pe forum, poate ai noroc si dai de cineva care intamplator ii la acea facultate sau iti da ceva sfaturi mai importante care nu le afli pe Gogu'... dapai tu nici chestii de baza nu stii.
God help those that give you a scholarship!

LE: 10 sec am cautat sa vad costul unui an de studiu, ca mai facut curios cand ai zis ca $50 ii mult sa dai numa asa...  si o sa ai o surpriza... daca nu prinzi bursa primul an ii 5000 si ceva de $
Uita aici ce GPA tre sa ai ca sa ai macar bursa de $1000 http://main.uab.edu/...larships/69024/

Edited by Flawless69, 28 June 2010 - 16:25.


#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai da, in USA nu se fac absolventi de facultate pe banda rulanta ca in Romania. Dar si cand termini si iti satisfaci stagiile ulterioar, insemna ca te pricepi in domeniul ala - macar la nivel mediu. In Romania am intalnit copii de "bani gata" care au o diploma dar nu au habar de nimic.

#29
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007
Vreo 5 topice în total la forumul "Studii în SUA" ... Suntem vai de noi ... Parcă n-avem nici o șansă ...

Eu am ajuns să mă gândesc acum la 42 de ani să mă duc la Masterat în SUA (pe Mate sau Info), dar mi se pare cam la fel de greu cu a pleca pe Marte ...

Tot felul de bani trebuiesc cheltuiți (multe sute de euro) pentru Toefl, GRE .. și alte alea, ori noi abia tragem de aceste sute de euro (dacă le avem cumva) ...

În loc să ne învețe timp de 5 ani la facultate toate tâmpeniile (adică ce nevoie aveam eu de Analiza Matematică din anii 2,3,4,5 ? ... că nu era domeniul meu) , mai bine ne învățau și ne obligau exact ca la un examen să dăm Toefl, GRE (gratis, cum era Învățământul atunci, deci să fi finanțat guvernul astea) ... și poate dacă mă vedeam în ziua terminării facultății cu alea în buzunar o întindeam imediat ... Dar eu vedeam cât de mult cheltuiam și se stresau cei care plecau (se duceau unii prin 1992 la Budapesta ca să dea Toefl !! -- mă cruceam, mi se părea cumplit de greu ... Dacă stau să mă gândesc bine eu nu aveam atunci bani pt acele examene - pe care altminteri le-aș fi dădut bucuros .. că îi învățam pe unii engleza, ca să ia punctaje mari la Toefl .. parcă eram un fel de prof de engleză la unii de la facultatea noastră, de Mate-Info ... De franceză nu mă-ntreba nimeni, că nu cred că se cereau atât de multe ca pt USA și nici nu prea pleca nimeni în Franța ...)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate