Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Comodo scos de pe Softpedia.com

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#37
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
razor74 probabil ca ai citit mega-thread-ul de pe forumul lor si ai vazut ca parerile sunt impartite. Pe linga corul de aplaudaci Comodo si ingimfarea evaziva a lui Melih au fost destui care au fost de acord cu decizia/clasificarea Softpedia.
Ce e important in mizeria asta declansata de PR-ul Comodo sunt 2 lucruri:
- Softpedia are niste standarde/definitii pe care trebuie sa le accepti daca vrei softul listat pe site. Nu le accepti nu apar, lucru pe care l-a facut si Softpedia dupa scrisorile "de dragoste" de la Comodo.
Personal cind dau jos un soft de pe Softpedia si care are tag-ul 100% Clean/Free ma astept sa dau next-next-finish si sa ma delectez doar cu produsul pe care l-am downloadat nu si cu niste toolbar-uri inutile si/sau alte modificari prin sistem.
- nimeni nu s-a legat de produsul Comodo care este excelent dupa opinia mea ci doar de modul mirsav in care e impachetat. IMO un toolbar nu are ce sa caute intr-un produs axat pe securitate si de accea am salutat decizia OA de a rejecta ASK toolbar. Deci se poate.
Mai dureros pentru mine ca utilizator de Comodo de cind ies pe Internet este atitudinea schimbata a staff-ului din ultima vreme. Politica strutului nu le face bine, ei ignora cauza si se leaga de efecte ba mai mult cauta si paiul din ochiul celuilalt fara sa vada birna din ochiul lor.

Personal am sa ramin in continuare fidel CIS ca ma pricep sa debifez niste casute, dar ramin cu gustul amar ca jdemii de alti useri care n-au timp/chef/pricepere sa se uite la ce inseamna casutele alea si le iau de bune ca doar vin incluse intr-o suita de securitate o sa se trezeasca cu inca un toolbar inutil si alte schimbari p'ici p'colo.

Softuri free la fel de bune exista si in afara Comodo asa ca parerea mea e ca daca Comodo continua pe panta pe care s-a inscris s-ar putea sa intre in pluton la un moment dat.

Edited by burebista, 27 May 2009 - 17:28.


#38
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrazor74, on May 27 2009, 16:52, said:

Daca tot vreti sa raspanditi flame-ul si pe aici
si dupa ce v-ati aratat pielea de roman get-beget prin "strainatate" de s-au mirat aia ce e cu atitudinea asta pe aici, m-ai bine v-ati uita la nasul vostru, deoarece oricum ati facut din tantar armasar si dintr-o situatie clara unde NU TE OBLIGA NIMENI sa lasi bifate optiunile de instalare a toolbarurilor, ati sucit-o cum ati vrut voi si ati scos-o ca acel ad-aware ar fi bagat pe gat. Si uite asa o gramada de useri care  nu citesc de obicei instructiunile la ce soft instaleaza, a luat-o de buna si considera ca acest soft este periculos. Ati fost manipulati si vad ca nici macar acum nu va dati seama. Deh, un soft free asa de bun deranjeaza.
Cat despre pierdere , stati linistiti ca nu contam nici cat negru sub unghie asa cum nu contam nici in alte domenii in fata altora din strainatate. Noi suntem buni la scandaluri.

Si atunci daca se pune asa problema de ce nu sunt debifate alea la install. Daca spui ca am manipulat noi.

Nu am zis niciodata ca nu e bun, chiar acum il am system tray imi protejeaza alea.

Eu oricum nu instalez toolbars && others stuff like that.

Problema e legata de userii care dau Next->Next->Finish cu ochii inchisi.

P.s.: de fiecare data cand pare o versiune noua de Comodo si eu fac topic despre el, o sa fezi screenshot in care indemn userii sa debifeze cele 3 optiuni.

p.s.2: oare de ce au disparut topicele de pe forumul Comodo ?! :D

Edited by crysty2k5, 27 May 2009 - 19:31.


#39
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Eu zic ca discutia asta chiar nu are rost.Ce-o avea Comodo de pierdut,ca i-a scos Softpedia
suita de securitate,care este MOCA ? Cumva lua f'un banut de la mirror-uri ?

#40
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003

View Postcrysty2k5, on May 27 2009, 20:26, said:

p.s.2: oare de ce au disparut topicele de pe forumul Comodo ?! :D
Nu-s disparute, doar inchise. Mega-threadu', mini-threadu' si pruncul ucis in fasa. :D

#41
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Aaaaa.....sa inteleg ca nu mai e nimic de dezbatut acolo....nicio problema...continuam aici :lol:

Alte pareri ?!

#42
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Pai deocamdata il asteptam pe razor ca el e suparat pe români (din cite am vazut si din comentariul lui la asta).

Nozavi nu ne zice si noua ce dreq au vrut aia de la Softpedia cu ultima scrisoare?

LE:
Uitasem. Mai e un link interesant pe forumul lor. :D

Edited by burebista, 27 May 2009 - 20:37.


#43
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
...Sa dispara tot de pe Softpedia legat de ei....inclusiv articolele de pe sectiunea News. Asta vor.

Edited by crysty2k5, 27 May 2009 - 20:37.


#44
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Iaca fleosc. Sa-si puna pofta-n cui, ce mama dreq sunt Alfa si Omega in lumea asta?

#45
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

View Postcrysty2k5, on May 27 2009, 20:26, said:

Si atunci daca se pune asa problema de ce nu sunt debifate alea la install. Daca spui ca am manipulat noi.

Nu am zis niciodata ca nu e bun, chiar acum il am system tray imi protejeaza alea.

Eu oricum nu instalez toolbars && others stuff like that.

Problema e legata de userii care dau Next->Next->Finish cu ochii inchisi.

P.s.: de fiecare data cand pare o versiune noua de Comodo si eu fac topic despre el, o sa fezi screenshot in care indemn userii sa debifeze cele 3 optiuni.

p.s.2: oare de ce au disparut topicele de pe forumul Comodo ?! :D
Nu stiu daca tu in mod special ai manipulat, poate e un pic deplasata exprimarea dar tot asa mi se pare. Am vrut si vreau sa subliniez ca toti cei care ati comentat impotriva punerii acelor toolbaruri in kitul de comodo sau macar lasarea lor debifate, ati deviat discutia strict intr-un mod in care dati de inteles tuturor ca nu exista alta alternativa in momentul instalarii CIS decat cu tot cu softul ad-aware, ceea ce nu e adevarat. ORICINE poate debifa acele toolbar-uri inainte de instalare. Deci nu instaleaza automat acele toolbaruri fara voia userului. Cat despre incapatanarea lui Melih de a da un raspun clar de ce nu le lasa debifate, probabil cum au incercat si altii sa raspunda in locul lui, este vorba de niste clauze in contractul incheiat cu ask.com in care sunt obligati sa le lase bifate. Acum in alta ordine de idei nu tin cu Melih sau comodo in mod special, insa luand-o pe sleau, sunt unii pe aici care dupa ce ca primesc un soft bun gratis, incep sa comenteze fara noima si sa arunce cu rahat asa de dragul de a face "scandal", ca deh, asa sunt obisnuiti si invatati in tara asta de rahat. Iar recunostinta ca pot folosi un soft free -  nema. Dupa cum ati vazut , comentariile la articolele de pe softpedia sunt ceva de genul" nu imi mai instalez comodo niciodata, e plin de ad-aware ca s-a facut kit-ul de instalare de 50MB , o sa imi caut altceva" - era un user care comenta ceva de genul. Deci, de la discutia despre toolbar-uri bifate sau nu la instalare, la ce s-a ajuns sa inteleaga unii...


View Postburebista, on May 27 2009, 18:12, said:

razor74
Personal cind dau jos un soft de pe Softpedia si care are tag-ul 100% Clean/Free ma astept sa dau next-next-finish si sa ma delectez doar cu produsul pe care l-am downloadat nu si cu niste toolbar-uri inutile si/sau alte modificari prin sistem.
Te astepti cam la multe. Asta suna a comoditate exagerata. Ma asteptam sa stii  niste lucruri de baza de genul ca trebuie sa citesti ce instalezi inainte pentru ca nu se stie niciodata. Asa faci si cand ai un contract de semnat? Semnezi fara sa-l citesti in prealabil? E cam acelasi lucru si cu instalarea unui soft. Acelasi lucru faci de exemplu si cand instalezi un sistem de operare, sau office, mai customizei, mai bifezi ceva, mai debifezi ceva. La fel si cu instalarea CIS. Dar acum fiecare intelege ce vrea si nu ce e evident din pacate.  

PS: Si aici suntem cam offtopic toti deoarece subiectul topicului nu este legat de acest "scandal" cum l-a numit ultimul user care a redeschis discutia pe forum la comodo si pe de alta parte cred ca s-a spus cam tot ce era de spus. Oricum cei care nu gandesc prea mult cand citesc ceva pe aici si-auformat deja o parere - isi vor dezinstala softul chiar daca l-au luat free, le functioneaza bine si l-au instalat fara toolbar-uri, ca deh este periculos...

Edited by razor74, 28 May 2009 - 09:46.


#46
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Stiu lucrurile de baza, stiu si ca trebuie citit contractul, tot ce am spus a fost ca atunci cind iau un soft de pe Softpedia si are tag-ul Clean/Free pot da linistit next pina la final fara sa citesc nica' pentru ca cei de la Softpedia m-au scutit de pierderea timpului cu cititul si navigarea printre check-box-uri.

In rest numa' de bine, o sa folosesc in continuare CIS ca mi-a intrat in singe dar daca continua cu trend-ul asta de superioritate o sa astept cu interes OA pe x64. :D

#47
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

View Postburebista, on May 28 2009, 11:09, said:

In rest numa' de bine, o sa folosesc in continuare CIS ca mi-a intrat in singe dar daca continua cu trend-ul asta de superioritate o sa astept cu interes OA pe x64. :D
Hai sa clarificam un lucru... De fapt pe tine te intereseaza mai mult ce atitudine are patronul unei firme sau produsul firmei lui? Si la urma- urmei da-l incolo pe Melih, daca o sa il coste atitudinea lui om vedea, desi ma indoiesc ca va fi perceput asa si in alta parte decat aici... Mai degraba orgoliul lui ar fi ranit daca produsul lui nu ar fi printre primele 5 sau 3 internet security (nu mai stiu exact pe ce loc si-a propus sa ajunga) la toamna dupa ce va fi lansata si versiunea 4.0

Edited by razor74, 28 May 2009 - 12:15.


#48
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Pai ma intereseaza produsul in primul rind, dar fiind un foarte vechi utilizator de Comodo stiu si cum se comporta Melih la inceput si nu mai imi place cum se comporta acu'.
Intr-adevar pina la urma personal ma doare la basca de alea 3 checkbox-uri da' ma enerveza cind Melih o da cotita si se leaga de alte aspecte in loc sa dea un raspuns clar la "problema" asta. Si pe linga el si corul de fanboys de p'acolo.
Dupa cum ai vazut (poate) forumul Comodo a fost banat si pe Digg (poate e o eroare) asa ca stii povestea aia cu bulgarele de zapada, e mai greu pina-l urnesti ca dupa aia... :)

Pai el tinteste locul 1, normal. Eu chiar m-as bucura pentru ca versiunea 4 chiar suna promitator dupa ce spun ei ca vor sa inglobeze in ea.
Om trai s'om vedea, deocamdata eu ma delectez in continuare cu CIS care merge uns la mine.

#49
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Offf...gata suntem ontopic :)

Am mutat tot aici.

Iar intelegi gresit razor74.

Nu s-a legat nimeni de produs si ceea ce stie sa faca, cat de bun e si toate cele....

Discutia este despre cele 3 optiuni bifate si despre faptul ca producatorul nu considera acest produs ca adware.


Si cand Softpedia l-a marcat ca atare, ei au inceput scandalul.

Nu era mai simplu: da nene, avem un contract cu ask.com si e adware. Punct.


Bine...faza e mai complicata: Comodo vede toolbarul original ask.com ca adware...deci poveste e prea complicata....

Nu e nimic grav, nu moare nimeni, nu a aruncat nimeni cu noroi in Comodo ca nu e eficient sau ceva.....

E chestie de licenta(gratuit, dar adware)...

E un contract cu ask si trebuie respectat. Poate in versiunea 4.0 nu o sa mai apara toolbarul si problema este rezolvata.


p.s.: chiar daca inglobeaza Yahoo Toolbar sau Google Toolbar si sunt alea bifate, tot adware e.

Drept dovada CCleaner are versiunea slim pe Softpedia: http://www.softpedia.../CCleaner.shtml

Si este catalogat ca freeware, dupa ce si el a fost ca adware o perioada.

p.s.2: uite un articol interesant: http://www.businessm...ml?5539;1006516

Edited by crysty2k5, 28 May 2009 - 15:22.


#50
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Poate ati auzit o replica de pe la noi data cuiva care e incapatanat: "esti turc de nu'ntelegi" ?  Asta poate mai clarifica lucrurile...   :D

#51
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
razor draga tu esti fenomenal. is tare curios daca nu cumva lucri ptr Melih si gasca (direct/indirect) !?!

si ca sa revenim ontopic.

nu e vb ca ne plangem sau nu de comodo si de faptu ca suntem romani.
este vb despre faptul ca firma care are ca ideologie,deviza,logo etc  "create trust online" reuseste sa insale atata de mult increderea data de noi useri ei.

#52
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

View Postcarmenclara1, on 4th June 2009, 12:23, said:

razor draga tu esti fenomenal. is tare curios daca nu cumva lucri ptr Melih si gasca (direct/indirect) !?!

si ca sa revenim ontopic.

nu e vb ca ne plangem sau nu de comodo si de faptu ca suntem romani.
este vb despre faptul ca firma care are ca ideologie,deviza,logo etc  "create trust online" reuseste sa insale atata de mult increderea data de noi useri ei.
Carmenclara esti cumva "pe invers" de mai iei cu draga??

si revenind la subiectul discutiei, cred ca ai inteles gresit aluzia - si anume ca Melih e turc de natie si poate de aia e asa incapatanat... Nu ca as avea vreo treaba cu ei. Vad ca esti o alta persoana care rastalmacesti si umfli anumite parti din discutia de pe comodo precum vestitii nostri jurnalisti din ziare, care fac din tantar armasar...  

PS: Credeam ca intr-un final s-a inchis discutia, nu de alta dar faptele se cunosc, opiniile ambelor parti se cunosc si vorba aia "ramane cum am stabilit"...

#53
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
tot nu ai raspuns la intrebare  :)  

si nu era vb despre forum ziaristi romani sau altceva.

pe scurt  e vb de "create trust online" si tu ca firma incluzi ad-aware/spyware intr-o suita de securitate ptr bani cand ai alte solutii.

#54
CristianRo

CristianRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 26.05.2009
Sper sa fie o alegere buna am instalat totul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate