Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comodo scos de pe Softpedia.com

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
http://news.softpedi...ia-110169.shtml

#2
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
SoftPedia spune:  "this utility also installs Ask Toolbar without asking for the user’s permission."
Versiunea 3.8 nu face asa ceva, ci te lasa sa alegi daca instalezi sau nu toolbar-ul.

#3
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

View Postpykko, on Apr 26 2009, 18:28, said:

SoftPedia spune:  "this utility also installs Ask Toolbar without asking for the user?s permission."
Versiunea 3.8 nu face asa ceva, ci te lasa sa alegi daca instalezi sau nu toolbar-ul.
Citeste te rog mai atent. Paragraful respectiv se refera strict la SafeSurf. Daca alegi sa instalezi doar SS, tot o sa te trezesti si cu Ask Toolbar pe cap. Try it :P

Edited by Nozavi, 26 April 2009 - 17:38.


#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Am vorbit cu Nozavi pe mess, problema este ca o data instalat Comodo Safe Surf ti se baga Ask pe gat :D


Oooops....ai venit si tu maestre :D


Solutia este clara:

La instalarea Comodo Internet Security debifari cele 3 optiuni:

[ http://img185.imageshack.us/img185/3307/av2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Topic Comodo forum: http://forums.comodo...s-t37565.0.html

Edited by crysty2k5, 26 April 2009 - 17:43.


#5
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View PostNozavi, on Apr 26 2009, 18:34, said:

Citeste te rog mai atent. Paragraful respectiv se refera strict la SafeSurf. Daca alegi sa instalezi doar SS, tot o sa te trezesti si cu Ask Toolbar pe cap. Try it :P
Da, stiu asta, insa din moment ce scrie "powered by Ask.com" si "toolbar" e logic ca vine cu toolbar Ask.com modificat. :)

#6
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Si acum pe cine sa cred ce spune?  :lol:
Daca ti se baga pe gat Safe Surf si Ask Toolbar ulterior nu li se poate da Uninstall ?  :huh:

#7
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Intr-adevar, toolbar-ul e bifat by default, insa ti se ofera posibilitatea de a nu-l instala.

Probabil ca ar fi fost mai intelept sa fie dezactivate by default. ;)

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sau sa scrie acolo Ask Toolbar si nu Comodo Safe Surf ;)

#9
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Oricum, eu zic ca trebuie debifate orice chestii care tin de schimbare de homepage si search provider.(nu numai aici... la toate programele ce se instaleaza, dar asta implica evitarea instalarilor de genul Next, next, ok, finish, pe care multi utilizatori le practica)

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
De obicei le tin partea la Comodo pentru ca imi place filozofia lor, dar de data asta tre' sa fiu de partea Softpedia. Melih ala o da prea mult pe semantica, vine cu definitii de pe Wikipedia la adware cind pe site la Softpedia e precizat clar ce inseamna adware pentru ei.
Acu' il doare ca si altii nu sunt marcati ca adware si au search bar d'ala la instalare. Parerea mea e ca ar fi trebuit sa vada ce-i cu CIS-ul si dupa aia sa se lege de altii.
N-am mai scris in topicul lor pentru ca am vazut ca si altii (destul de multi) sunt de acord cu Softpedia numa' Melih o tine tare de-a batu'.
Solutia e simpla, trebuie ca optiunile alea sa fie debifate implicit (opt-out cum ii zic aia) si totul e OK, dar se pare ca nu se poate, probabil ca au un contract cu ASK aia ca sa fie bifate implict si io-te asa un user mai putin experimentat se trezeste cu toolbar si homepage-ul schimbat. :(

Edited by burebista, 27 April 2009 - 06:56.


#11
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Cat de curand ask.com toolbar va fi schimbat cu un toolbar propriu care este acum in stadiul de beta-testing. :)

Vedeti detalii aici: http://forums.comodo...d-t37640.0.html

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
programele astea sunt free, developerul trebe sa-si scoata banii de undeva. totusi comprtamentele de genul asta nu-mi par tocmai fair. ceva de genul asta am observat ca a inceput sa practice si Daemon Tools. pana si yahoo messenger are prostioare din astea.... trebuie sa belesti ochii si sa stai sa debifezi o gramada de prostioare pe acolo si cum majoritatea userilor instaleaza la modul: "next -> agree -> next -> next -> next -> next -> next -> finish"........

mai merg pe la cate o cunostinta si cand dau sa deschid un Iexplorer imi apar pe acolo vreo 5 toolbar-uri unul peste altul. :)

Edited by Fane, 27 April 2009 - 11:28.


#13
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

View Postburebista, on Apr 27 2009, 07:56, said:

De obicei le tin partea la Comodo pentru ca imi place filozofia lor, dar de data asta tre' sa fiu de partea Softpedia. Melih ala o da prea mult pe semantica, vine cu definitii de pe Wikipedia la adware cind pe site la Softpedia e precizat clar ce inseamna adware pentru ei.
Acu' il doare ca si altii nu sunt marcati ca adware si au search bar d'ala la instalare. Parerea mea e ca ar fi trebuit sa vada ce-i cu CIS-ul si dupa aia sa se lege de altii.
N-am mai scris in topicul lor pentru ca am vazut ca si altii (destul de multi) sunt de acord cu Softpedia numa' Melih o tine tare de-a batu'.
Solutia e simpla, trebuie ca optiunile alea sa fie debifate implicit (opt-out cum ii zic aia) si totul e OK, dar se pare ca nu se poate, probabil ca au un contract cu ASK aia ca sa fie bifate implict si io-te asa un user mai putin experimentat se trezeste cu toolbar si homepage-ul schimbat. :(
Trist e comportamentul foarte arogant al lui Melih , iar si mai trist ar fi ca el e CEO-ul de la Comodo... ceea ce spune multe...

View Postpykko, on Apr 27 2009, 11:04, said:

Cat de curand ask.com toolbar va fi schimbat cu un toolbar propriu care este acum in stadiul de beta-testing. :)

Vedeti detalii aici: http://forums.comodo...d-t37640.0.html

Da, dar daca fac la fel si cu ala... tot degeaba...


PS: Iar de faptul ca topic-ul de pe forumul lor a fost inchis (probabil devenise deranjant numarul utilizatorilor care erau de acord cu punctul nostru de vedere) nici nu mai are rost sa comentez prea multe...

Edited by Nozavi, 27 April 2009 - 11:32.


#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003

View PostNozavi, on Apr 27 2009, 11:27, said:

PS: Iar de faptul ca topic-ul de pe forumul lor a fost inchis (probabil devenise deranjant numarul utilizatorilor care erau de acord cu punctul nostru de vedere) nici nu mai are rost sa comentez prea multe...
S-a deschis altu' in care n-am mai rezistat si am scris citeva cuvinte. :)
Cit despre Melih am observat si eu de o buna bucata de vreme ca pe linga aburelile de marketing uzuale a inceput sa fie cu nasul pe sus, mai ales la cei care mai trag in CIS. Sper sa nu fiu dezamagit de directia in care se duce CIS-ul pentru ca sunt un utilizator multumit si chiar mi-a placut directia initiala pe care a plecat.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am avut si eu comodo pentru putina vreme. mi-a instalat si toolbar, dar l-am scos. intr-adevar mi s-a parut cam penibil ca trebuie sa-mi pierd timpul cu asa ceva. am renuntat insa la el pentru ca ma enerva la culme, tot ce instalam ma avertiza si nu era pentru mine prea relevant daca-mi zicea ca nus ce modul incearca sa acceseze alt nus ce modul :w00t:

in cazul asta, clar definitia softpedia este corecta, si tot la fel de clar este ca toti care instaleaza un toolbar din-ala tembel si inutil gasesc tot felul de definitii de pe aiurea despre ce inseamna adware si ce nu. insa logic nu se poate contesta ca produsul contine adware, acela exista chiar daca accepti sau nu sa-l instalezi :w00t:

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Bun asa, l-au inchis si pe ala. S-a deschis un poll. Pentru cita vreme Dumnezeu stie. Ceva nu-mi place. :(

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Interesant chiar acum am instalat Comodo si nu mi s-a instalat nici un toolbar.

#18
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pai daca deselectezi la instalare, nu intra ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate