Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Folia bariera de vapori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Am ajuns la placarile tavanelor cu rigips si la constructia peretilor de compartimentare din rigips asa ca m-am "lovit" si de problema legata de aplicarea unei folii bariera de vapori (nu anticondens) sau nu, peste vata minerala inainte de placarea cu rigips.
Parerile sunt impartite: unii spun ca nu e bine sa se foloseasca pt ca asta ar duce la producerea condensului pe folie si implicit pe placa de rigips care va avea de suferit ulterior, altii spun ca trebuie folosita caci altfel vaporii de apa trec prin placa de rigips si ajung in vata minerala (lucru nedorit) si la profilele de rigips care ar putea sa rugineasca.

Asa ca intreb: este necesar/indicat a se folosi folie bariera de vapori la placarile cu rigips sau nu?

#2
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 roandre, on Apr 21 2009, 23:51, said:

Am ajuns la placarile tavanelor cu rigips si la constructia peretilor de compartimentare din rigips asa ca m-am "lovit" si de problema legata de aplicarea unei folii bariera de vapori (nu anticondens) sau nu, peste vata minerala inainte de placarea cu rigips.
Parerile sunt impartite: unii spun ca nu e bine sa se foloseasca pt ca asta ar duce la producerea condensului pe folie si implicit pe placa de rigips care va avea de suferit ulterior, altii spun ca trebuie folosita caci altfel vaporii de apa trec prin placa de rigips si ajung in vata minerala (lucru nedorit) si la profilele de rigips care ar putea sa rugineasca.

Asa ca intreb: este necesar/indicat a se folosi folie bariera de vapori la placarile cu rigips sau nu?

roande eu am folosit si folosesc folie(bariera de vapori)si nu am avut probleme .....si crede-ma ca instalez gipscarton de mai bine de 10 ani


Daca in cazul in care ai casa de lemn nu folosi bariera de vapori !!!!

dar cate bordeie atatea obiceiuri asa se intampla si cu mesterii-unii mai priceputi ca altii

#3
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multumesc pt raspuns!
Deci nu se inmoaie rigipsul si nu apare igrasie/mucegai dc se foloseste folie bariera de vapori. Dar condensul care se formeaza pe folia bariera de vapori , unde "dispare"?
Eu am casa din caramida si voi pune folie PE ca folie bariera de vapori la pereti si folie aluminizata la tavane.
La tavane folia bariera de vapori se pune spre interiorul casei, imediat dupa rigips.
La peretii de compartimentare, folia se pune pe ambele fete, astfel incat vata sa fie inchisa ermetic intre cele doua folii?

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
In primul rind trebuie sa ai in vedere "destinatia" incaperilor. Eu personal nu as pune folie bariera contra-vaporilor intre dormitor si dressing pt. ca nu se justifica.

Dar, a nu se face confuzie intre folia anticondens si folia bariera contra vaporilor. Deseori, vata caserata se vinde in suluri, deja prevazuta pe exterior cu folie din aluminiu (bariera contra vaporilor).

Totusi, pe situl isover nu vad referiri in ceea ce priveste obligativitatea utilizarii foliei bariera contra-vaporilor. <_< ?!

#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Daca plachezi si peretii de caramida

Pe caramida nu tin diblurile asa ca o sa fie nevoie sa tencuiesti peretii ca sa ai sustinere pt profile si aici tb sa ai mare grija mai ales ca vrei sa pui folie cu bariera. Tencuiala sa fie bine bine bine uscata inainte de placare. Altfel nu mai scapi de apa din pereti in veci...

Saptamana trecuta am dat jos tot rigipsul dintr-o vila  - mesterii au tencuit si pe tencuiala proaspata au placat cu vata cu folie si rigips verde...am scos vata uda fleasca dupa circa o luna de la placare

Personal la peretii de compartimentare nu vad rostul foliei cu bariera de vapori...noi de regula am pus numai la acoperis astfel de folie si in rest vata normala.

Edited by belogerer, 22 April 2009 - 09:33.


#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

 matzu_2003, on Apr 22 2009, 01:41, said:

roande eu am folosit si folosesc folie(bariera de vapori)si nu am avut probleme .....si crede-ma ca instalez gipscarton de mai bine de 10 ani


Daca in cazul in care ai casa de lemn nu folosi bariera de vapori !!!!

dar cate bordeie atatea obiceiuri asa se intampla si cu mesterii-unii mai priceputi ca altii

Acelasi lucru este si la placarea unei mansarde, lemnul respira si isi modifica umiditatea.

#7
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Intreb aici, pentru ca pana la urma m-am hotarat sa continui si sa imi construiesc o casa pe structura de lemn (dar voi contracta doar structura, pentru garantie, restul voi face pe masura ce am bani).

Ok, am inteles ca nu e bine sa pun folie bariera de vapori la casa pe structura de lemn.
Dar cea anticondens o pun....
Multumesc pentru raspunsuri :).

#8
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 belogerer, on Apr 22 2009, 09:32, said:

Daca plachezi si peretii de caramida

Pe caramida nu tin diblurile asa ca o sa fie nevoie sa tencuiesti peretii ca sa ai sustinere pt profile si aici tb sa ai mare grija mai ales ca vrei sa pui folie cu bariera. Tencuiala sa fie bine bine bine uscata inainte de placare. Altfel nu mai scapi de apa din pereti in veci...



se poate consrui la fel de bine pe structura independenta .....unde nu ai treaba daca peretele este tencuit sau nu (nici nu ai nevoie sa tencuiesti pentru ca nu se folosesc bride la prinderea profilelor cw)

pe structura independenta se lucreaza cu profile uw-cw 50

intradevar a spus cineva mai sus intr-un post eu am uitat sa scriu aseara ca numai la peretii-tavanele care comunica cu exterioriorul vei folosi bariera de vapori!!!!

totul este sa nu existe lemn

Edited by matzu_2003, 22 April 2009 - 12:19.


#9
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Revin cu clarificari. Eu nu am de placat nici un perete exterior. Peretii mei de compartimentare din rigips vin perpendicular pe cate un perete exterior din caramida tencuita si despart baile de dormitoare/holuri.

Cei de la Isover amintesc de folia bariera de vapori pt controlul umiditatii (http://www.isover.ro..._umiditatii.php) dar e adevarat ca nu spun ca e obligatoriu.

Deci in cazul meu, la peretii de compartimentare din interiorul casei (i-am desenat cu rosu pe schita casei) care despart baile de dormitoare, este indicat sau nu sa folosesc folie bariera de vapori? Si dc da, cum se pune folia la acesti pereti? Pe ce parte?

Attached Files



#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

 matzu_2003, on Apr 22 2009, 13:17, said:

se poate consrui la fel de bine pe structura independenta .....unde nu ai treaba daca peretele este tencuit sau nu (nici nu ai nevoie sa tencuiesti pentru ca nu se folosesc bride la prinderea profilelor cw)

pe structura independenta se lucreaza cu profile uw-cw 50

intradevar a spus cineva mai sus intr-un post eu am uitat sa scriu aseara ca numai la peretii-tavanele care comunica cu exterioriorul vei folosi bariera de vapori!!!!

totul este sa nu existe lemn
Daca ai tavan de beton ok, dar daca ai planseu de lemn sau mai rau, capriori, adica mansardat atunci e cam greu sa nu fie lemn.

"Bariera anti-vapori este o membrană care restricționează migrarea umidității prin difuzie   din zone cu un grad înalt de umiditate. Bariera de vapori trebuie instalată în apropierea   părții încalzite a pereților pentru a nu genera condesarea vaporilor de apă pe partea rece   a structurii."

Adica daca in casa e cald, afara e rece, si bariera se afla intre rigips (cald) si profilele metalice (reci) genereaza condensarea vaporilor pe partea cu profilele, vata, lemnul de sarpanta....Iar din cate stiu eu nimeni nu-si amplaseaza calorifere pe tavane ca sa usuce profilele. Eu gandesc logic, asa-mi place de fel, daca pe sac scrie sa-l torn pe tot pe jos apoi sa pun apa, mai intai ma gandesc daca n-a fost producatorul beat apoi actionez dupa cum simt si mi se pare mai ok.
raduk nu spune ca si pe celelalte "parti" pe unde activeaza el, sunt aceleasi discutii referitoare la aceasta problema si cine gandeste aplica anticondens, cine citeste aplica bariera. Mi-ar placea sa exista un singur argument valabil pentru care s-ar folosi aceasta bariera, mai ales in situaliile cu pricina.
Microperforatiile din folia anticondens permit difuzia vaporilor dintre interior spre exterior. Adica permit respiratia casei, lucru care nu e intotdeuna atat de inspaimantator pe cat s-ar crede. I se mai zice antitranspiratie sau anti ploaie, am mai vazut, adica trec vaporii dar nu si apa, daca ar exista infiltratii de pe acoperis de exemplu.

Edited by Astrul, 22 April 2009 - 16:06.


#11
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
deci daca pun vata minerala intre capriori de la mansarda sub acoperis ce trebuie sa pun, folie anticondens sau bariera de vapori?

#12
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Eu am inteles ca sub vata pui folie bariera de vapori iar peste vata (mai exact peste astereala) pui folie anticondens

#13
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 roandre, on Apr 21 2009, 23:51, said:

Am ajuns la placarile tavanelor cu rigips si la constructia peretilor de compartimentare din rigips asa ca m-am "lovit" si de problema legata de aplicarea unei folii bariera de vapori (nu anticondens) sau nu, peste vata minerala inainte de placarea cu rigips.
Parerile sunt impartite: unii spun ca nu e bine sa se foloseasca pt ca asta ar duce la producerea condensului pe folie si implicit pe placa de rigips care va avea de suferit ulterior, altii spun ca trebuie folosita caci altfel vaporii de apa trec prin placa de rigips si ajung in vata minerala (lucru nedorit) si la profilele de rigips care ar putea sa rugineasca.

Asa ca intreb: este necesar/indicat a se folosi folie bariera de vapori la placarile cu rigips sau nu?


Condensul se formeaza pe o zona rece. Din acest motiv folia se instaleaza pe partea calda a izolatiei.

Lasa ideile altora si monteaza folia asa cum trebuie, avand grija sa nu aiba intreruperi.


 roandre, on Apr 22 2009, 09:02, said:

Multumesc pt raspuns!
Deci nu se inmoaie rigipsul si nu apare igrasie/mucegai dc se foloseste folie bariera de vapori. Dar condensul care se formeaza pe folia bariera de vapori , unde "dispare"?
Eu am casa din caramida si voi pune folie PE ca folie bariera de vapori la pereti si folie aluminizata la tavane.
La tavane folia bariera de vapori se pune spre interiorul casei, imediat dupa rigips.
La peretii de compartimentare, folia se pune pe ambele fete, astfel incat vata sa fie inchisa ermetic intre cele doua folii?


La peretii de compartimentare de regula nu se pune folie. Daca o camera va fi neincalzita atunci procedezi la fel, adica pui folia pe partea incalzita a izolatiei.

#14
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ia sa vad dc am inteles  :D .
Ca si concluzie: la tavane se foloseste folia bariera de vapori imediat sub rigips iar la peretii de compartimentare din interiorul casei nu se foloseste folia bariera de vapori decat dc despart o camera ce va fi incalzita si una ce nu va fi incalzita (caz in care folia se pune pa partea peretelui ce da in camera incalzita).

Am inteles bine  :D ?

#15
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 roandre, on Apr 22 2009, 21:54, said:

Eu am inteles ca sub vata pui folie bariera de vapori iar peste vata (mai exact peste astereala) pui folie anticondens
In mod normal asta e ordinea, bariera de vapori la interior si folia de difuzie la exterior.
La peretii interiori de compartimentare, cu rigips si aceasi vopsea pe ambele parti nu prea au sens foliile.
Pe de-o parte diferentele de temperatura si umiditate sunt mult mai mici.
Pe de alta parte permeabilitatea rigipsului lasa sa treaca vaporii dintr-o parte in alta (atata cat permeabilitatea e aceasi pe ambele fete nu-s probleme)...
Apoi fara usi ermetice poate fi destula circulatie a.i. sa se transfere umezeala intre incaperi fara a se chinui s-o ia prin pereti.
Si in ultimul rand intr-o incapere vaporii se duc spre peretele (suprafata) cel mai rece - presupunand ca izolatia exterioara e aceasi la toata casa, mi se pare greu sa ai un perete interior mai rece decat unul exterior chiar daca dincolo de el e o camera neincalzita. Adica vaporii nu se vor inghesui spre peretii interiori.

Edited by blimpyway, 24 April 2009 - 13:56.


#16
anneta

anneta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2010
Va rog sa-mi spuneti si mie ! Eu am ajuns la placarea peretilor cu rigips la o casa din lemn. Peretele este format de la exterior catre interior cu : expandat de 10 cm, osb de 1 cm, strat de spuma poliuretanica 3 cm; ce ar trebui sa mai pun? si in ce ordine ?! adica vata de sticla bariera anticondens osb si rigips?
Va multumec anticipat !!

#17
havenmaster

havenmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 25.05.2005
Am si eu o casa in constructie. La mine tavanul de la etaj este cu placa de beton cu inclinatie de 10 % . La exterior s-a placat cu vata minerala de 15 peste care s-a pus sindrila bituminoasa cu ardezie. Ma gandesc ca nu ar fi suficient si as dori sa mai plachez si pe interior cu vata minerala si rigips. Intrebarea este sa mai pune si folie anticondens sau bariera de vapori la interior?

#18
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 havenmaster, on 3rd June 2010, 21:45, said:

Am si eu o casa in constructie. La mine tavanul de la etaj este cu placa de beton cu inclinatie de 10 % . La exterior s-a placat cu vata minerala de 15 peste care s-a pus sindrila bituminoasa cu ardezie. Ma gandesc ca nu ar fi suficient si as dori sa mai plachez si pe interior cu vata minerala si rigips. Intrebarea este sa mai pune si folie anticondens sau bariera de vapori la interior?
Obligatoriu bariera de vapori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate