Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

San Marino

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
A fost cineva in aceasta micuta republica?La cati km distanta se afla de Rimini?Se ajunge aici de pe autostrada?Care ar fi obiectivele turistice care merita vizitate?Care sunt taxele percepute in aceasta tarisoara?Ma refer la sosele, parcari, obiective turistice de vizitat, carburanti, etc. Este nevoie de viza pentru a ajunge aici?

Edited by fredy2007, 19 April 2009 - 10:10.


#2
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu am fost in treacat (vreo 2 ore).... nu e departe de rimini - acum nu mai pot aprecia ca eram destul de obosit ... nu am stat mult caci am tot cautat la hoteluri si erau rezervate cam toate pentru ca urma nu stiu ce cursa de masini - nu F1 ...

mi'a placut ce am vazut ...... tot statul mi s'a parut ca e pe un munte un fel de cetate ( era noapte cand am ajuns ). La intrare scria ceva de genul Bine ati venit in tara libera SanMarino .... sau pamantul liber - ceva de genul ! Imi pare rau ca nu am avut timp sa ma plimb alandala pe acolo .... dar m'as duce oricand ...

au numere diferite de italia, ceva de genul o litera si 3-4 cifre ..... eu as sugera doar sa faci rezervari din timp ..... alte sfaturi nu pot sa dau.

nu e nevoie de viza - cel putin noi am trecut fara nici un deranj ..... dar e un fel de zona care ar aduce cu o vama. referitor la obiectivele turistice cred ca tot sanmarino este un mare obiectiv turistic. parcari nu stiu ce sa zic .... noi am gasit parcari libere si fara plata .. nu cred ca se plateste vreo taxa pe drumuri - noi nu am platit.

Edited by oSerX, 21 April 2009 - 16:03.


#3
Pavloss

Pavloss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2009

View Postfredy2007, on Apr 19 2009, 11:09, said:

A fost cineva in aceasta micuta republica?La cati km distanta se afla de Rimini?Se ajunge aici de pe autostrada?Care ar fi obiectivele turistice care merita vizitate?Care sunt taxele percepute in aceasta tarisoara?Ma refer la sosele, parcari, obiective turistice de vizitat, carburanti, etc. Este nevoie de viza pentru a ajunge aici?

Din Rimini sunt cam 25 km pana in San Marino. Drumul este drept si te duce direct acolo, nu exista vama, taxe sau alte cele, doar parcari cu autoxare. Cu masina poti sa urci pana la cetate ( mai convenabil ) sau poti s-o parchezi la teleferic si sa urci cu el, dar drumul e scurt si costa ceva.
Obiective turistice ? Tot ce e de vazut e in cetate iar peisajele si atmosfera sunt extraordinare. Acolo ai si magazine si restaurante gasesti de toate.

#4
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Ok.Costa mult parcarile?Pentru a vizita acest statulet este suficient o zi?Sunt scumpe produsele alimentare aici?Dar carburantii?

#5
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postfredy2007, on Apr 24 2009, 20:35, said:

Ok.Costa mult parcarile?Pentru a vizita acest statulet este suficient o zi?Sunt scumpe produsele alimentare aici?Dar carburantii?
Parcare cca 1,5 E/ora, suficient o zi, nu prea sunt magazine alimentare decat undeva la intrare sunt ceva magazine mai mari, de carburanti habar nu am dar nu cred ca exista mari diferente.

#6
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Ok.Multumesc frumos de opinii.Daca ajung si pe acolo, si sper sa ajung, atunci o sa revin cu detalii despre aceasta locatie.Ca o completare la cele scrise de ceilalti forumisti.

#7
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
In urma cu circa doua saptamani am vizitat San Marino.Este cu adevarat o locatie frumoasa.
Am urcat cu autoturismul pana sus, in cetate.Am achitat 4 euro pentru parcare, tichetul fiind valabil 6 ore.La cetate se poate urca si cu telecabina.
San Marino este curat si ingrijit.Preturile sunt mai mici ca si in Italia .Inclusiv la carburanti.
Se pot vizita multe locatii turistice, indicate in ghidul turistic al statului, care este redactat inclusiv in lb romana, aflat de vanzare in oras, la tarabe ,si costa circa 4 euro.
Noi am fost cu cineva care a mai fost de cateva ori la San Marino asa ca ....am vizitat ce ne-a indicat aceasta persoana. Inclusiv primul turn de aparare unde accesul costa circa 3,50 euro.De pe meterezele acestui turn ca si din alte parti ale cetatii ai parte de o panorama deosebita cand afara este senin.Se observa marea si vapoarele, aflate la circa 25 km de aici, inspre Rimini.
Atentie ce vorbiti pe strada pentru ca in acest stat se afla angajati romani, inclusiv romance dragute , vanzatoare la buticuri :) .
Fiindca san marinezii sunt italieni, in acest stat lb oficiala este italiana, iar alimentatia este specifica Italiei.
Accesul la toaletele publice costa 50 eurocenti.
Pentru mine San Marino este un adevarat cuib de vulturi si o compar cu cetatea care apare in filmul Intoarcerea regelui(partea a III-a) din Stapanul inelului.
Predomina constructiile medievale realizate cu multa maiestrie, specifica arhitectilor italieni.
Cine are drum prin zona, si are timp, ar fi pacat sa nu viziteze acest stat liliputan(are circa 30.000 de locuitori) care este San Marino.

Edited by fredy2007, 03 July 2009 - 20:30.


#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Din intamplare am ajuns cu locul de munca in Ancona. Urmeaza sa stau aici aproximativ doua luni si m-am gandit sa vizitez si San Marino, poate chiar in weekend-ul urmator.
Am vazut ca din Ancona pana in Mirini fac aproximativ 1 ora cu trenul dar dupa aceea nu stiu ce mijloc de transport o sa gasesc pana in San Marino, probabil autobuz.
Intrebarea mea este daca credeti ca trebuie sa imi caut si cazare pentru o noapte sau am suficient timp sa vad ce este de vazut si sa ma intorc inapoi in Ancona.

#9
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Din Rimini exista bus pana la intrarea in San Marino.

https://www.bonellib...arino_apr23.pdf

https://www.bonellib...8b11e5-05579130

Tot cu bus-ul am fost si noi, ajungand in Rimini cu trenul din Bologna, similar cu situatia ta.

https://www.youtube....I_801PbU&t=273s

Daca vrei sa vezi doar San Marino nu trebuie o noapte de cazare.
Noi am vazut SM pe indelete, am stat o ora si prin Rimini, intr-o singura zi venind din Bologna si inapoi cu trenul.

Edited by metalactual, 11 April 2023 - 12:47.


#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Multumesc pentru informatii; sper sa ajung weekend-ul viitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate