Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Inca o data DV-->avi AJUTOR!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Problema: camera video mini dv se face transfer pe hdd apoi se comprima cu procedeele cunoscute, ce vreau sa stiu cum se obtine o caltate f buna ca a filmelor divx unde imaginea este super buna, am incercat cu diverse procedee si rate de compesie divx 5.0, xvid,wmf dar calitatea este mediocra!

Cine are kef si timp sa imi explice si mie sau eventual pe mesenger [email protected] seara va rog!!!! :worthy:

Edited by mirceacra, 01 April 2005 - 19:41.


#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Nici n-ai sa obtii mai mult...cata vreme nu folosesti o camera video de 'jde mii de dolari(sau cat o fi),de genul celor folosite la Hollywood.

#3
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Kestia e ca imaginea de pe  camera cand o pun pe tv e mult mai buna ! de ce???

#4
mihaidenis

mihaidenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
Fiindca are alta rezolutzie.
Incearca sa salvezi fishierele necomprimate pe hard.
Comprima-le cu xvid caci e mai bun.
Shi daca vrei calitate cu divx da-i 2-nd pass.
O sa vezi diferentza.

#5
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

mihaidenis, on Apr 4 2005, 03:44, said:

Fiindca are alta rezolutzie.
Incearca sa salvezi fishierele necomprimate pe hard.
Comprima-le cu xvid caci e mai bun.
Shi daca vrei calitate cu divx da-i 2-nd pass.
O sa vezi diferentza.

<{POST_SNAPBACK}>


Thanx , le am ecomprimate pe hard, o sa incerc cu xvid si cu 2-nd pass!

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca direct cu ultimul AutoGK beta ca sa nu iti mai bati capul cu prea multe setari.

enjoy,
Mtz

#7
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

Mtz, on Apr 5 2005, 21:26, said:

Incearca direct cu ultimul AutoGK beta ca sa nu iti mai bati capul cu prea multe setari.

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>



ti-am urmat sfatul si am folosit autoGK beta, imi place lucreaza singur,  dar am doua nelamuriri...in primul rand imi defazeaza sonorul fata de imagine...la o caseta de 1 ora cam cu 4-5 secunde la finalul casetei,e mai inainte sunetul fata de iamgine si a 2 - a problema este ca iki face fisieru final mai mic decat imi doresc eu (implicit mai slab calitativ) adica daca dau ca dimensiune finala 1CD (700Mb) il face cam de 490Mb, daca aleg eu manual  dimensiunea sa zicem 70Mb il face cam de 35Mb...oare care sa fie cauza? Multumesc anticipat pt raspuns....

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In ghidul meu spune ca inainte de a instala AutoGK sa se dezinstaleze codecul XviD. Cel mai bine este ca dupa ce instalezi AutoGK stable, sa dezinstalezi din nou codecul XviD cu care vine acesta si dupa aceea sa instalezi AutoGK ultimul beta care vine si el cu ultmul codec XviD. Dupa ce faci toate acestea in aceasta ordine, data viitoare la un nou upgrade de beta nu mai este nevoie sa dezinstalezi XviD-ul.

Chiar si in aceste conditii iti poate face fisierul mai mic cu cativa mega, deoarece daca el considera ca bitrate-ul este prea mare (datorita lungimii prea mici a filmului) pentru un DivX player standalone, el va folosi maximul de bitrate folosit de aceste playere. In aceste conditii nu este problema daca ti-l face cu cativa mega mai mici, ca poate intr-o zi (in cazul in care nu ai deja) o sa iti iei si tu un standalone si te vei putea bucura de film si pe acesta.

enjoy,
Mtz

#9
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
am reusit asa cum ai spus ultima oara, l-a facut de 699Mb si calitate buna! merci mult!

#10
zizi

zizi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.03.2005
in cat timp iti face 1 ora necomprimat  pe un cd de 700 mega ?

Edited by zizi, 05 May 2005 - 09:24.


#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca mai are logul pe care il face AutoGK, mirceacra iti poate da timpul exact.

enjoy,
Mtz

#12
zizi

zizi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.03.2005
am intrebat, fiindca am vrut sa fac o proba , sa testez auto gk-ul, cu un fisier necomprimat de cca 2 gb - (aprox. 8 min.), si a tot lucrat vreo ora jumatate, dar l-am oprit ca mi s-a parut ca ceva nu este in regula ca dureaza asa mult. sau poate,  atata dureaza ?

Edited by zizi, 05 May 2005 - 12:42.


#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
A durat foarte mult. Pe un PC destul de bun ar trebui sa dureze maxim dublul duratei filmului. Depinde de procesor, dar nici un caz o ora jumatate pentru 8 minute. La cele 8 minute ale tale ar trebui sa alegi ca marime finala cam 70 MB.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate