Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce facultate v-ați ales? ALEGERE FACULTATE. La ce vreți să dați admitere? Îndrumare facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
3895 replies to this topic

#1
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Pentru viitorii absolventi ai clasei a 12a : Ce facultate v-ati ales? Unde vreti sa dati?
Pentru cei care sunt deja la facultati : Cum e la Fac de Litere sau la cea de Limbi Straine...? Pentru astea ma pregatesc eu...

Edited by Lucian_M, 01 July 2010 - 00:24.


#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca ar fi sa aleg din nou acum, as alege una care nu tine mai mult de 4 ani, si din care sa pot sa castig si un ban dupa terminarea ei. Eventual o facultate care nu solicita mult timp, sa ai timp si de un job paralel cu ea.
        Sfatul meu e sa alegi Dreptul sau ASE-ul . Pt ce te pregatesti tu ... cred ca vei fi inca un muritor de foame, care nu va avea salariul mai mare decat media, nici dupa 10 ani de munca. Alea sunt facultati degeaba. Cand te angajeaza cineva e imp pt el ce stii sa faci , pt ca e de la sine inteles ca stii o limba straina. Si dupa ce termini facultatile alea ... ce stii sa faci ? Oricum nu stii nimic dupa terminarea oricarei facultati, decat ai impresii despre cum ar trebui sa fie jobul pt care aspiri ... dar facultatile alea sunt egale cu zero. In diplomatie, sunt preferate alte diplome. Pt traducator sau profesor ... sincer eu nu as vrea sa fiu nici una nici alta . Ca traducatori sunt preferati cei care au limba respectiva ca limba materna ... Eu zic sa te razgandesti . Sa faci un efort si sa sari mai sus ...

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Alegeti o facultate care sa-ti ofere o deschidere cat mai variata ca si meserii , specializari care se cer ( vezi ce se va cere in urmatorii ani ca urmare a aderarii ).
Perioada maxim de 4 ani , pt a putea avea timp de un job suplimentar pt ca la ora actuala diploma e un fas si conteaza experienta.

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003

Ana_Karr, on Apr 9 2005, 10:59, said:

Daca ar fi sa aleg din nou acum, as alege una care nu tine mai mult de 4 ani, si din care sa pot sa castig si un ban dupa terminarea ei. Eventual o facultate care nu solicita mult timp, sa ai timp si de un job paralel cu ea.
        Sfatul meu e sa alegi Dreptul sau ASE-ul . Pt ce te pregatesti tu ... cred ca vei fi inca un muritor de foame, care nu va avea salariul mai mare decat media, nici dupa 10 ani de munca. Alea sunt facultati degeaba. Cand te angajeaza cineva e imp pt el ce stii sa faci , pt ca e de la sine inteles ca stii o limba straina. Si dupa ce termini facultatile alea ... ce stii sa faci ? Oricum nu stii nimic dupa terminarea oricarei facultati, decat ai impresii despre cum ar trebui sa fie jobul pt care aspiri ... dar facultatile alea sunt egale cu zero. In diplomatie, sunt preferate alte diplome. Pt traducator sau profesor ... sincer eu nu as vrea sa fiu nici una nici alta . Ca traducatori sunt preferati cei care au limba respectiva ca limba materna ... Eu zic sa te razgandesti . Sa faci un efort si sa sari mai sus ...

<{POST_SNAPBACK}>


gandesti total GRESIT, no ofence...

important e sa faci ce-ti place, NU sa faci ceva sa-ti aduca bani. Banii vin ca efect secundar cand faci ceva cu pasiune... parerea mea...  Iti place sa fii cizmar? Daca faci cizmarie cu pasiune si esti un cizmar bun, o sa ai si bani!...

#5
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

add, on Apr 9 2005, 12:02, said:

gandesti total GRESIT, no ofence...

important e sa faci ce-ti place, NU sa faci ceva sa-ti aduca bani. Banii vin ca efect secundar cand faci ceva cu pasiune... parerea mea...  Iti place sa fii cizmar? Daca faci cizmarie cu pasiune si esti un cizmar bun, o sa ai si bani!...

<{POST_SNAPBACK}>


iarta-ma prietene dar aici gresesti.
Presupun ca esti bun in ceea ce faci si faci cu placere, dar accepta ca nu ai incercat totul si nu ai de unde sa stii daca alt ceva neincercat ( din diverse motive ) nu ti-ar face si mai multa placere. Peace

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

cutler, on Apr 9 2005, 15:37, said:

iarta-ma prietene dar aici gresesti.
Presupun ca esti bun in ceea ce faci si faci cu placere, dar accepta ca nu ai incercat totul si nu ai de unde sa stii daca alt ceva neincercat ( din diverse motive ) nu ti-ar face si mai multa placere. Peace

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca nu ai inteles. Omul a spus ca daca faci ceva cu pasiune banii vor veni ca un efect secundar. Nu a spus ca pentru om exista un singur lucru pe care il poate face cu pasiune.

#7
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

mufa, on Apr 9 2005, 15:51, said:

Cred ca nu ai inteles. Omul a spus ca daca faci ceva cu pasiune banii vor veni ca un efect secundar. Nu a spus ca pentru om exista un singur lucru pe care il poate face cu pasiune.

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca Tu nu ai inteles.Sunt mai multe lucruri ce-ti plac in viata, iar unul din ele se va transforma in meseria ta.Eu nu am vorbit nicaieri de bani.peace

Edited by cutler, 09 April 2005 - 16:00.


#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
deci hai sa va lamuresc...

varsta cand dai la facultate, orice ar zice unii e destul de frageda ca sa pui pecete pe viitorul tau (adica sa decizi viata unui om). Multi gresesc in momentul asta. Multi zic: "hai s-o fac eu pe asta ca mai vad eu dupa...".  Ideal e ca la varsta asta sa stii deja ce vrei sa faci in viata. Lucrul asta Nu se intampla sau se intampla foarte rar. Cu toatrea astea insa, pe la varsta aia cam ai idee ce-ti place sau macar ce nu. Sfatul meu e sa urmezi o scoala cat mai aproape de ceea ce iti place tie sa faci mai mult, sau daca stii deja ce vrei si nu e nevoie de vro scoala speciala pt treaba aia, apuca-te de ea. perfectioneaza-te.

Se poate sa iti placa mai multe lucruri... dar pt unul singur ai chemare, vocatie, talent etc. Cel mai nasol e sa nu-l fi descoperit ... pe langa altii trece o viata fara sa-si fi descoperit talentul...

in concluzie, daca-ti plac jocurile pe calculator... invata sa le faci :)

#9
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
@max003
facultatea de limbi straine este o optiune excelenta...pe langa traducere, cu o specializare suplimentara te vei putea angaja intr-o multime de domenii

@add
e drept ce zici tu, dar doar pe jumatate... daca ai o pasiune de genul teatru(arta), drept, politica, etc., ai cam dat-o in bara. Nu prea se gasesc locuri de munca sau sunt foarte prost platite.

@Ana_Karr
aiurea!
1. facultatile de la ASE(in afara de marketing/management) si cele de drept scot exagerat de multi absolventi in fiecare an, iar piata este saturata... majoritatea nu-si gasescu de lucru sau se angajeaza intr-un domeniu diferit
2. ca translatori/interpreti, pentru traducere sunt preferati cei cu limba materna... romana... operatiune inversa se numeste retroversiune... oricum, chestia asta se aplica doar in cazuri speciale... daca ar fi cum zici tu, traducatorii autorizati ar trebui sa fie straini  :lol:

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

gtk, on Apr 9 2005, 17:13, said:

@add
e drept ce zici tu, dar doar pe jumatate... daca ai o pasiune de genul teatru(arta), drept, politica, etc., ai cam dat-o in bara. Nu prea se gasesc locuri de munca sau sunt foarte prost platite.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca tu ai impresia ca un Radu Beligan, un Gheorghe Dinica, un Horatiu Malaele si altii ca ei mor de foame, te inseli amarnic :)

#11
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
1st.. Topicu incepe s-o ia pe un offtopic trist.. :D

2nd.. S-a hotarat in final lungimea facultatii? Politehnica cat o sa aiba si daca va fi obligatoriu masterul, cat va dura? Aveti ceva informatii?

3rd.. Precum v-ati dat seama.. eu m-as intrepta spre poli... sau fac de fizica.

#12
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Eu zic sa nu asculti toate sfaturile, si sa gandesti cu capu' tau.





Ana_Karr, on Apr 9 2005, 10:59, said:

        Sfatul meu e sa alegi Dreptul sau ASE-ul

<{POST_SNAPBACK}>



#13
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Nu ma rabd sa nu raspund.

Daca esti fata si arati bine poti face Limbi Straine ca-ti vei gasi usor de lucru si va fi bine. Fara gluma, o asistenta la un big time director poate fi o pozitie excelenta.

Daca esti baiat eu as alege poli. Iti ofera o deschidere mai mare si poti ocupa pozitii de la inginer la om de vanzari fara probleme. Practic din experienta mea am vazut absolventi de poli si la vinzari, si la resurse umane, si la tehnic. In schimb la contabilitate si financiar (unde casti ochii in PC pina te prinde impotenta) lucreaza absolventii de ASE.

No ofence.

#14
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
eu dau la UNATC, sectia actorie ( dada.. stiu fraza cu " nu ai sanse" next please.. am auzit si d-astea.. )
daca nu intru aici incerc si la poli inginerie economica, electrotehnica, departamentu de germana! si mai sunt... dar na.. asta e raspunsul meu standard..!

intai sa iau BAC-u... faceti si voi updateuri.. cum stati cu invatatu ? la ce dati simularea nationala ? :) stres ceva ? :)

Edited by shumilica, 09 April 2005 - 22:17.


#15
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005

shumilica, on Apr 9 2005, 22:16, said:

eu dau la UNATC, sectia actorie ( dada.. stiu fraza cu " nu ai sanse" next please.. am auzit si d-astea.. )
daca nu intru aici incerc si la poli inginerie economica, electrotehnica, departamentu de germana! si mai sunt... dar na.. asta e raspunsul meu standard..!

intai sa iau BAC-u... faceti si voi updateuri.. cum stati cu invatatu ? la ce dati simularea nationala ? :) stres ceva ? :)

<{POST_SNAPBACK}>


Sa imi zici si mie dupa ce pici bac-ul. Vad ca stai si-ti intregesti cunstintele de la scoala pe softpedia. Macar daca ai prelua ideile de la cine trebuie.

#16
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
shrekishor, dar tu, ca mentor al omenirii, cum de ma lasi in deriva si imi zici " sa-mi zici cand pici bacu" ? cum poti sa imi spui asemenea cuvinte ? cuvintele astea ne doare ... !

#17
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005

shumilica, on Apr 9 2005, 23:32, said:

shrekishor, dar tu, ca mentor al omenirii, cum de ma lasi in deriva si imi zici " sa-mi zici cand pici bacu" ? cum poti sa imi spui asemenea cuvinte ? cuvintele astea ne doare ... !

<{POST_SNAPBACK}>


Pai daca freci pisoiu' p-aci in loc sa freci manualul de fizica si ala de geografie....

#18
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
gtk, scrie cata mai postul :)
frec si eu ce pot :)
nu dau nici la fizica nici la geogra  ci la chimie ( xi - xii ) si la educatie fizica ( sport pentru tine ) !
ah, si nu am pisoi, am un caine, de fapt o catzea :) seamana un pic cu tine dar numai ca nu e verde ! :)

daca ti-as cere sa intri in posturile tale si sa-ti analizezi fiecare post si sa vezi cate din toate cele 305 posturi au fost utile comunitatii de aici, ai da ascultare cererii ?
daca esti cuminte iti zic bancul cu tipu care cere o vopsea verde ( asa ca tine ) !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate