Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

"Daca toti tinerii din lume"+"Cortul rosu"

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Imi doresc nespus de mult de tot sa (re)vad filmele din titlu. Am cautat sa mi le cumpar de pe e-bay, amazon, etc, dar nu le (mai) au la vanzare.
Asa ca daca cineva dintre dvoastra ma poate ajuta, sa imi scrie pe personala.
PS. Daca adminul considera ca nu am postat bine, il rog sa inteleaga ca dupa vizionare imi voi descrie impresiile incercand sa ii starnesc si pe celilalti...
PPS."Daca toti tinerii din lume" Si tous les gars du monde" http://www.imdb.com/title/tt0049703/
"Cortul rosu"= The Red Tent=Krasnaya palatka http://www.imdb.com/title/tt0067315/.

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Aoleu, batranetea, scleROZa, am uitat..
Acum cateva luni am reusit sa e-bay-izez "Cortul rosu"..
Barfa
M-a costat mai mult transportul..

Cand l-am vazut prima si singura data, prin 1977 am fost socat ca:
1) o piesa atat de mica putea sa joace un rol atat de mare.. Azi, ca inginer electronist, care a reparat multe la viata lui, am zambit cu toata "claviatura" cand am vazut despre ce era vorba.
2) faza cu antena legata de zmeu, cu care a fost receptinat SOS-ul salvator...Ca radioamator stiu bine ce insemna sa ai antena inalta si degajata. In schimb, goanga de fimiu, de 12 ani, a fost extrem de surprins cand a vazut ce ii povestisem. Desi stia de la mine ca un emitator/receptor e ceva care se pune pe langa antena, confirmarea filmului l-a facut sa ma creada si mai bine.

Altfel, acum, la aproape 46 de ani, am trait altfel evenimentele dramatice aratate.
In concluzie Merita sa il vedeti, daca il gasiti..
Pe retele pirat sigur nu e, hi, hi, ca mi-am zapacit niste prieteni, care (si) ca sa scape de gura mea au sapt la greu..

"Toti tinerii din lume". Inca NU, deocamdata..Desi am sapat si prin e-bay. In Paris, intr-un mare magazin, FN.., .i-am facut sa se simta ca dracu. Le ceream un film frantuzesc, plateam si suma +transportul in Romania si ei nu il aveau in baza lor de date...

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri seara am revazut "Cortul rosu". Acum l-am privit cu mai multa atentie si mai putin aplecat spre partea de radioamatorism.
Da, e un film de aventuri bazat pe un caz real. Chiar, am zambit vazand ca in frigul ala din Antarctica actorii nu scoteau aburi pe gura.
Acum m-am gandit si la ideea de proces de constiinta (si public). Faptul real ca leaderul a plecat si si-a lasat oamenii pe gheata, in voia sortii, cand toata lumea stie ca un adevarat capitan pleaca ultimul de pe vasul care se scufunda. Sau de loc..
Mai ales pt ca era si ofiter de cariera, chiar general, adica nu plavan dus cu submarinul ca mine..

"Toti tinerii din lume". Inca NU, deocamdata"
BA DA. Am reusit.
Prima data ii multumesc mult celui care m-a ajutat sa imi implinesc o dorinta infiripata acum peste 30 de ani cand am dat peste numele acestui film intr-o carte...

Filmul e o poezie despre umanism si dorinta de a ajuta un/niste straini de care nu ai auzit vre-o data si pe care sunt peste 99% sanse sa nu te lovesti/ intalnesti niciodta...
Desi era previzibil am simtit ca ma capteaza si stau in suspans pana la genericul final.
Chiar, cand au intrat in port mintea mea a luat-o aiurea (da, stiu, ca de obicei) si mi-am adus aminte de scena omoloaga din "Das Boot". Evident ca era altceva...Dar o aceiasi emotie ca s-a terminat cu bine...
Iar mama aia imbracata in negru, adica vaduva, care zicea ca singura ei avere e copilul ei, chiar a fost credibila. De fapt si marinarii si restul erau oameni reali, nici prea nici prea, unii f puternici si cu mai putin creier, altii domni, dar per global asa sunt oamenii si buni si rai..
Ca inginer si radioamator asa m-am amuzat la secventele cu antena. Prietenii mei stiu de ce, hi, hi..

I-am spus goangei mele ca sper din suflet ca in viata mea si a lui sa nu auzim vre-un un SOS sau QRRR (semnalul SOS in limbajul radioamatorilor). Nu doresc ca pt ca eu /el sa ajungem eroi cineva sa fie aproape de moarte....
Dar daca i se va intampla sa faca pe dracu in praznic sa alerteze autoritatile.
Cum are mai are pana sa faca 13 ani e posibil sa nu fie crezut din prima.
Sper ca atunci sa isi aduca aminte de ce i-am zis si sa APESE PEDALA PANA LA FUND...

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
As vrea sa subtitrez pt uzul personal, adica al goangei mele, cele 2 filme de care discut aici.
Problema cea mai grea mi se pare sincronizarea, adica sa pun traducerea la fotograma.
Asa ca daca cineva gaseste pe undeva prin internetul asta mare orice subtitrare, indiferent de limba, ma va ajuta extraordinar de mult.
Mi se pare mult mai simplu sa scot textul din germana de ex si sa-l pun pe cel in romana, procesat de mine, decat sa ma chinui sa vad cand incep /termina de vorbit...

Banuiesc ca sansele mele sunt extrem de mici, dar orice indicatie, link, etc imi va fi de un real ajutor....
PS. Inainte sa lansez acest help am sapat mult si bine prin net, dar fara succes.
Asa ca va multumesc anticipat pt bunavointa.
PPS. Da, nu am gasit forumul de subtitrari.

Edited by Prien, 07 April 2010 - 18:16.


#5
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007
Salut Prien,
Eu am filmul si o subtitrare in portugheza. Am reusit s-o sincronizez cu partea video, dar mi-e greu s-o traduc !
Daca ai o subtitrare in lb. romana, te-as ruga sa mi-o trimiti si mie, ma voi ocupa de sincronizare si apoi ti-o pasez inapoi.
Si mie mi-ar placea sa-i pun fiicei mele filmul, spre vizionare.

Ce parere ai ? Incercam ?

Multumesc!
SpectralB

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Aoleu, au trecut niste ani si am uitat. Intre timp am facut un spalt, deci o versiune nefinalizata si perfectibila.
Cred sincer ca are greseli atat de dactilo cat si de traducere sau de sens...Deci nu dati cu pietre, pt ca recunosc si accept. Si nu fac pe desteptul..
Dar cum stau cam prost cu timpul, nici nu cred ca cel putin pana in vara, nu o sa mai ma ocup de ea..
Deci. pun ce am acum
Mda, nu pot pune ceva cu .srt.
Asa ca schimba   Daca toti tinerii din lume in romana.doc in ...srt. ca sa gasesti timpii originali...
BAFTA si have fun la proiectie..
PS. Vezi ca filmul asta, ca si Cortul, te pot face sa iti doresti sa ajungi radioamator.
Dar dintr-un om poti face usor un radioamator. Dar un radioamator nu mai revine niciodata la starea initiala de om. Microbul instalat nu mai dispare..
Asa ca fugiti....
Eu am revenit dupa 21 de ani de pauza..

Attached Files



#7
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPrien, on 01 aprilie 2014 - 21:20, said:

Aoleu, au trecut niste ani si am uitat. Intre timp am facut un spalt, deci o versiune nefinalizata si perfectibila.
Cred sincer ca are greseli atat de dactilo cat si de traducere sau de sens...
Buna dimineata, Prien,
Iti multumesc foarte mult pentru fisierele postate si imi cer scuze ca raspund atat de tarziu, dar intru rar pe forum. Sincer, fara a dori sa te jignesc (doamne-fereste!), nu ma asteptam sa raspunzi in aceasi zi ! In ceea ce priveste "greselile", cine e mai bun sa ridice primul piatra, treaba lui. Eu apreciez foarte mult ca exista cineva care si-a batut capul sa faca o traducere.
O sa ma apuc sa transform spaltul tau in ceea ce va deveni un subtitlu pe bune. Acu', ce-i drept nu-i stramb, recunosc ca eu am o versiune a filmului care avea mici defecte si l-am corectat cu DivFix. Din pricina asta, timpii difera, cei corecti pentru versiunea mea sunt in fisierul pe care l-am uploadat eu.
Daca tu ai un film care e corect si mai poate fi descarcat si de altii, atunci ar trebui sa adaptez subtitrarea ce va rezulta la el.
Asta o putem face mai tarziu, dupa ce voi fi terminat.

View PostPrien, on 01 aprilie 2014 - 21:20, said:

PS. Vezi ca filmul asta, ca si Cortul, te pot face sa iti doresti sa ajungi radioamator. Microbul instalat nu mai dispare.. Eu am revenit dupa 21 de ani de pauza..
Multumesc pentru atentionare si felicitari pentru revenire! Cortul rosu il am, dar inca nu l-am vizionat. Poate o voi face azi sau maine.

Inca odata multumiri si promit sa revin, sa te tin la curent si in final sa postez subtitrarea rezultanta.

Bafta!

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu multa placere si sper sa gasesti ceva bun si folositor.
altfel, eu facand munca de proiectare sau si service, cand vad ca ceva nu vrea sa imi iasa, iau o mica pauza.. Si uneori mai si intru pe aci. Asa  ca s-a nimerit sa pot raspunde mai rapid.
Spor la treaba.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stai pe aproape pt ca e posibil sa aveti o o surpriza placuta...
Nu spun inca, pt ca nu am pregatit tobele...

#10
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Mai stam mult ?  :)

Mi-am adus aminte ca, cindva, demult tare, am vazut la tv, pe vremea aia ma uitam la tv, Cortul rosu. Ma impresionat foarte mult, probabil si virsta isi spunea cuvintul,  scena in care misiunea de salvare pleaca fara radioamatorul ce prinsese semnalul, mai sa pling atunci. Am cautat filmul si n-am dat de el :(
Despre celalalt film, la fel, de negasit, nu stiu nimic dar am incredere in recomandarile tale :)

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Un radioamator, si jur ca nu sunt eu acela, *a pus filmul pe youtube
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BK1cYlXuGD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apasati steluta si alegeti romana.
Altfel, nu vreau sa uit ca desi am muncit la subtitrare, sincronizarea a fost realizata de altcineva carui vreau sa ii multumesc public pt efortul depus.
Si eu si altii iti suntem recunoscator/i.

Ma repet la modul cel mai serios. Ia aveti mare grija cu filmul asta. Ca va ia dracu si intra microbul in voi. Si deveniti radioamatori. Adica dintr-un om normal ajungetri radioamatori.
Invers nu se mai poate..Virusat, nu se mai scapa..
Mai ales ca in luna octombrie e sesiune de examene pt autorizare..Aoleu, de ce oare am scris asta?
Explicatie Eu inca nu consider ca am ceva de pus pe youtuibe, asa ca nu stiu cum se face. +ca nu mi+ar fi trecut prin cap

Edited by Prien, 04 October 2015 - 15:34.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Un radioamator mi-a dat linkul unui alt radioamator de unde se poate descarca cartea dupa care s-a facut filmul..http://www.g4dmp.co.uk/
Cautati RACE.PDF..
Din cate am inteles a fost tradusa si in limba romana...

#13
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
multumiri radioamatorului  :)
film interesant, te cucereste prin faptul ca fara sa vrei creierul face o paralele intre radioamatorii vremii si www de astazi
are suspans, are si SF, sa nu-mi zica mie cineva ca scena cu sergentul american in comandamentul sovietic se termina cu happy end
presupun ca subiectul din acest film a stat la baza productiei americane, imi scapa numele, intr-un avion in care cei ce au mincat peste (sau pui) s-au imbolnavit, inclusiv pilotul si cu totul si cu totul intimplator :D printre pasageri se afla ... surpriza, tot un pilot  :D
bun film si asta

poti sa-l mai rogi pe radioamatorul tau si pentru o solutie la Cortul rosu ? Posted Image

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Regulile forumului nu imi permit atasarea de .srt.
Asa ca l-am facut .doc. Il salvati si dupa aia il rebotezati la loc..
Have fun
Asa mi-ar placea sa citesc niste comentarii, pro sau contra acestui film...

Attached Files


Edited by Prien, 11 October 2015 - 20:07.


#15
Visorele

Visorele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2009
Buna, nu gasesc filmul  "Si tous les gars du monde"  ["Daca toti tinerii din lume"] nicaieri, as vrea sa-l vad si eu, m-ati facut curios, cine ma poate ajuta cu fisierul video? Multumesc frumos.

#16
Visorele

Visorele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2009
Am reusit sa fac rost de film, multumesc persoanei care mi la trimis.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Culmea e ca eu nu mai gasesc filmul...Vorba aia. Daca ai un ceas, sti cat e ora exacta. Daca ai 2, nu mai esti sigur..
Eu si fiul meu aveam 2 (laptoape+ desktopuri scoase din uz), el si o tableta +mai multe stick-uri....
Visorele
Astept comentariile..

#18
Visorele

Visorele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2009
Acum 5 minute am vazut filmul, foarte frumos, cata implicare, daruire din partea unor necunoscuti pentru a salva alti necunoscuti,
Datorita radioamatorilor filmul a avut un final fericit. Un hobi frumos, iar pentru altii pasiune.
Inca odata multumesc frumos persoanei care mi-a dat fisierul video.
Am gasit si filmul Cortul rosu, vreau sa-l vad si pe acesta.
Multa sanatate va doresc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate