Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Singur in vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Aș pleca și eu în BG... dar nu mai pot...singur!  :huh:
Distracție plăcută!

#56
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
si eu,plec tot singura in Argentina,pe cont propriu:))ce tare abia astept.

#57
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005
Wow, Iordania, Argentina...interesant :)

 adiliki222, on 5th July 2010, 00:49, said:

In curand voi plecat si eu singur in Iordania, pe cont propriu, fara agentii, etc. Dupa parerea mea, cea mai reusita vacanta e cea in care merg singur:)

Iordania o am si eu in vedere, probabil la iarna. Am gasit bilete la Tarom cu 170 de eur.
Spune-mi cum faci cu viza...din cate stiu se poate lua de la aeroport.

 moschino, on 5th July 2010, 02:01, said:

si eu,plec tot singura in Argentina,pe cont propriu:))ce tare abia astept.

Singura? admir curajul tau :)
Ai prins oferta de la Qatar Airways ?:D
Incearca sa ajungi in Ushuaia, cel mai sudic oras al lumii.

#58
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 Mezz, on 5th July 2010, 09:18, said:

Wow, Iordania, Argentina...interesant :)


Iordania o am si eu in vedere, probabil la iarna. Am gasit bilete la Tarom cu 170 de eur.
Spune-mi cum faci cu viza...din cate stiu se poate lua de la aeroport.

Viza o iei direct de pe aeroport, cand ajungi in Amman. Costa 10 JOD (aprox. 14 US$).

#59
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 Mezz, on 5th July 2010, 09:18, said:

Wow, Iordania, Argentina...interesant :)


Iordania o am si eu in vedere, probabil la iarna. Am gasit bilete la Tarom cu 170 de eur.
Spune-mi cum faci cu viza...din cate stiu se poate lua de la aeroport.



Singura? admir curajul tau :)
Ai prins oferta de la Qatar Airways ?:D
Incearca sa ajungi in Ushuaia, cel mai sudic oras al lumii.
da,am prins oferta aia la 400 de euro:)).
clar ajung in ushuaia,o sa vizitez toata tara :coolspeak: .
o sa fie obositor,dar o sa reusesc.
toata lumea,imi spun cat curaj am,dar nu este chiar asa:)).
mersi.

#60
ANJOULIE

ANJOULIE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.02.2011
ai ajuns intreaga ?paa la urma ? e era oferta aia de 400 de euro ?

#61
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 ANJOULIE, on 13th March 2011, 16:52, said:

ai ajuns intreaga ?paa la urma ? e era oferta aia de 400 de euro ?
da,am ajuns intreaga,a fost superb.
am vazut peste 75%din Argentina,am parcurs peste 6000 de km ,a fost superb.
a fost oferta din Barcelona,in total am platit 600 de euro,nu vroiam low cost bucuresti-barcelona.

#62
alinapopi

alinapopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.06.2011
imi place sa ma asez pe banca/gard/bordura/scaun/ orice/ sa beau un suc sau sa mananc o felie de pizza si sa observ turistii, localnicii, scuteristii, motociclistii, indragostitii, cladirile, ferestre care se deschid sau inchid, oameni bucurosi, tristi, grabiti, nefericiti, preocupati.
ei bine, am spus ca e pentru prima data, si, ca orice noutate. te gandesti doar ca va fi super bine.
eu nu ma gandesc doar; stiu ca va fi bine si va voi povesti dupa ce ma intorc.
[/quote]

Citeam de curiozitate postarile voastre... pana am dat de ultima ta fraza: si mie imi place la nebunie sa stau pe o banca, etc si sa ma uit la oameni!! Chiar si in orele moarte din aeroprturi, intre escala si escala, stau si le "construiesc" povesti celor care trec... Eu singura nu merg decat in delegatii, si nu e la fel, evident, ca atunci cand mergi in vacanta. Insa incerc intotdeauna sa-mi fac timp si pentru ceva turism. Avantaje cand merg fara sef? Imi organizez timpul liber cum vreau. Acum doi ani, in Ljubljana, am avut ghid de la primarie pentru mine singura (nu se mai prezentase niciun turist la ora aia :)), sarmanul... mi-a facut poze pana n-a mai avut ce, intre explicatii si explicatii. Am cunoscut oameni de toate natiile, in tren in Slovenia, la Parlament in Budapesta, in souk-urile din Africa de Nord, la un festival de folclor in Marrakech, etc. Sunt experiente extraordinare!

O vara minunata si-mi cer scuze ca nu am aportat nimic la obiect!!

#63
samsara

samsara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.07.2006
...parerea mea:

Calatoria solo  si felul cum o percepem cred ca este o chestiune care tine, nu neaparat de conjunctura momentului ( dar nici n-o exclude), cat mai degraba de firea omului. Daca esti proaspat iesit din relatie, daca esti abandonat de prieteni, daca esti cumva instalat fara voia ta in pozitia de-a face o calatorie solo, inclin sa cred ca  ai o mai mare sansa sa resimti amaraciunea neimparasirii, deznadejdea, tristetea insingurarii...daca nu cat e ziua de lunga, cu siguranta seara gasindu-te singur cuc in patul strain, in camera rece, tot singur si neadecvat la cina sau stanjenit, nevoit fiind sa-ti faci clasica auto-foto...:D . pe de alta parte daca esti genul de individ timorat, usor intimidabil, prapastios, nici asa n-ai cum as gasesti vreun mare zvac pentru o calatorie solo. Nu mai spun de genul familist sau romantico-lulea-vesnic indragostit pentru care iarba nu mai creste daca Ea/El/(Ei)... nu mai este... pe care de altfel ii inteleg perfect.

...ma mai gandesc in schimb  ca daca esti, cum spunea o doamna mai sus, de felul tau mai "lupa/lup singutatic" atunci n-ai sanse sa nu apreciezi deplin bucuria ce ti-o daruieste calatoria solo.

Una peste alta pentru a te bucura de solo traveling tre' sa ai inclinatie pentru asta...sa fii adaptabil, independent, fire nazdravana, dar bine asezat in propriile-ti fagasuri, impacat cu tine si viata ta, cu creierii tihniti , fara derapaje sau vulnerabilitati....asta ca sa-ti priasca..:)

Acum, dupa ani de calatorii in tot felul de combinatii, cu partener, fara partener, cu prieteni, in cupluri, in gasca, singura....pot spune ca cel mai bine ma simt singura....de fapt prefer sa calatoresc singura. In general pros si cons-urile sunt aceleasi spuse de voi, iar in particular pe mine ma copleseste pana la sminteala (in sens bun..:)..)  enorma senzatie de libertate, de neatarnare peste care se aseaza aproape senzual bucuria data de bogatia infinita de provocari ce te asteapta la orice colt, intalnirile neasteptate, experientele irepetabile. Oh, o nebunie!!!

Fac city breack-uri ori de cate ori pot; 4-5 zile intr-un loc de cateva ori pe an si 2-3 saptamani legate lant in septembrie-octombrie sau mai-iunie. Cum a calatori si-a cunoaste locuri/culturi/oameni noi pentru mine a devenitg o religie (singura pentru care merita sa ma martirizez...:)...) am ajuns sa resimt periodic, c-o frecventa aproape lunara, aprope fizic/organic nevoia de-a o intinde la drum. Cand simt asta ma apuc de cautat avion si cazare. O fac singura, neasistata de agentii. N-am calatorit niciodata cu grup organizat si mi se pare...moartea pasiunii turismul asta in care stai cu un ochi belit la ziduri, unul la umbrela ridicata, o ureche ciusdita la retorica geometrica a vreunui ghid paralizat de atata rutina. Neavand spirit gregar incerc sa evit varful iulie-august. Anul asta inca nu m-am hotarat incotro s-o apuc, dar cu siguranta va fi o alta calatorie solo.

Nu spun ca asta este modul ideal de-a descoperi frumusetea vietii, dar in final bucuria fiecaruia se construieste adanc in suflet, iar motivele pot fi nebanuite , de cele mai multe ori surpinzatoare....important e ca acestea sa existe!
Vivat calatoria!

#64
loricel

loricel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2011
Buna tuturor!

Sincera sa fiu, nu ma asteptam sa fie atata lume care sa mearga singura in vacante...La mine acum va fi prima data- cateva zile in Amsterdam, in prima saptamana din august, si cateva zile in Paris, in a doua sapt. din august. Are careva drum pe-acolo? Ceva sugestii, tips-uri pt. cele 2 locatii?

Mersi anticipat!   :kisstogether:

#65
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009

 samsara, on 16th July 2011, 10:41, said:

...parerea mea:

Calatoria solo  si felul cum o percepem cred ca este o chestiune care tine, nu neaparat de conjunctura momentului ( dar nici n-o exclude), cat mai degraba de firea omului. Daca esti proaspat iesit din relatie, daca esti abandonat de prieteni, daca esti cumva instalat fara voia ta in pozitia de-a face o calatorie solo, inclin sa cred ca  ai o mai mare sansa sa resimti amaraciunea neimparasirii, deznadejdea, tristetea insingurarii...daca nu cat e ziua de lunga, cu siguranta seara gasindu-te singur cuc in patul strain, in camera rece, tot singur si neadecvat la cina sau stanjenit, nevoit fiind sa-ti faci clasica auto-foto...:D . pe de alta parte daca esti genul de individ timorat, usor intimidabil, prapastios, nici asa n-ai cum as gasesti vreun mare zvac pentru o calatorie solo. Nu mai spun de genul familist sau romantico-lulea-vesnic indragostit pentru care iarba nu mai creste daca Ea/El/(Ei)... nu mai este... pe care de altfel ii inteleg perfect.

...ma mai gandesc in schimb  ca daca esti, cum spunea o doamna mai sus, de felul tau mai "lupa/lup singutatic" atunci n-ai sanse sa nu apreciezi deplin bucuria ce ti-o daruieste calatoria solo.

Una peste alta pentru a te bucura de solo traveling tre' sa ai inclinatie pentru asta...sa fii adaptabil, independent, fire nazdravana, dar bine asezat in propriile-ti fagasuri, impacat cu tine si viata ta, cu creierii tihniti , fara derapaje sau vulnerabilitati....asta ca sa-ti priasca..:)

Acum, dupa ani de calatorii in tot felul de combinatii, cu partener, fara partener, cu prieteni, in cupluri, in gasca, singura....pot spune ca cel mai bine ma simt singura....de fapt prefer sa calatoresc singura. In general pros si cons-urile sunt aceleasi spuse de voi, iar in particular pe mine ma copleseste pana la sminteala (in sens bun..:)..)  enorma senzatie de libertate, de neatarnare peste care se aseaza aproape senzual bucuria data de bogatia infinita de provocari ce te asteapta la orice colt, intalnirile neasteptate, experientele irepetabile. Oh, o nebunie!!!

Fac city breack-uri ori de cate ori pot; 4-5 zile intr-un loc de cateva ori pe an si 2-3 saptamani legate lant in septembrie-octombrie sau mai-iunie. Cum a calatori si-a cunoaste locuri/culturi/oameni noi pentru mine a devenitg o religie (singura pentru care merita sa ma martirizez...:)...) am ajuns sa resimt periodic, c-o frecventa aproape lunara, aprope fizic/organic nevoia de-a o intinde la drum. Cand simt asta ma apuc de cautat avion si cazare. O fac singura, neasistata de agentii. N-am calatorit niciodata cu grup organizat si mi se pare...moartea pasiunii turismul asta in care stai cu un ochi belit la ziduri, unul la umbrela ridicata, o ureche ciusdita la retorica geometrica a vreunui ghid paralizat de atata rutina. Neavand spirit gregar incerc sa evit varful iulie-august. Anul asta inca nu m-am hotarat incotro s-o apuc, dar cu siguranta va fi o alta calatorie solo.

Nu spun ca asta este modul ideal de-a descoperi frumusetea vietii, dar in final bucuria fiecaruia se construieste adanc in suflet, iar motivele pot fi nebanuite , de cele mai multe ori surpinzatoare....important e ca acestea sa existe!
Vivat calatoria!

Buna
Sunt cu totul de acord  cu tine. Vacantele solo sunt cele mai relaxante si mai interesante. Am fost in mai la Barcelona 4 zile cu grupul de prieteni si desi m-am distrat  bine simt ca trebuie sa ma duc din nou singura  sa vad si sa simt orasul cu adevarat. Si eu merg de 3-4 ori pe an intr-un loc ,undeva sa vizitez . Fiecare cu nebunia lui.

#66
xsoranax

xsoranax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2011

 anilatac, on 23rd July 2011, 22:15, said:

Buna
Sunt cu totul de acord  cu tine. Vacantele solo sunt cele mai relaxante si mai interesante. Am fost in mai la Barcelona 4 zile cu grupul de prieteni si desi m-am distrat  bine simt ca trebuie sa ma duc din nou singura  sa vad si sa simt orasul cu adevarat. Si eu merg de 3-4 ori pe an intr-un loc ,undeva sa vizitez . Fiecare cu nebunia lui.


Salutare tuturor. Sunt noua pe aici. Anul acesta va trebui sa plec singura in vacanta. Am urmarit discutiile voastre cu interes pt ca eu am postat mai multe anunturi in care cautam partener de vacanta....insa fara succes.....asa ca va trebui sa plec singura. Ma intereseaza daca pleaca cineva dupa 5 august si ar fi interesat sa plecam impreuna....poate plecam mai multi - ne organizam....ce spuneti? Sau eventual alte sugestii, idei, sfaturi....Astept cu interes raspunsuri de la voi. Vacanta placuta tuturor! :peacefingers:

#67
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Asta cu găsitul de partener de vacanță nu-mi pare treabă ușoară, mai ales dacă se face pe un astfel de forum ca al nostru, destul de generalist, și relativ restrâns ca și trafic. Ar fi interesant de știut daca există în lume situri/forumuri cu o mai "largă respirație internațională", în care ai avea mai mult succes la astfel de acțiuni, în sensul că să fie subiecte deschise de discuție pe țări, și intră unul și altul și-și expune în mare planurile de călătorie și perioadă, astfel existănd mai mari șans de a-ți găsi un partener pentru o anumită bucată de drum sau perioadă, fie el și de altă naționalitate.

Deși tot nu va fi suficient, mai departe existând bariere culturale (deși interesant, oarecum dificil e să călătoarească un european cu un african, de ex.), financiare (unul vrea la hotel de 4 stele, altul la căsuțe de camping), sexuale (teoretic "tovărășia de călătorie" e mai simplă între doi oamen de același sex, altfel ar putea apărea tensiuni ne...prevăzute ), de vârstă (iarăși mai greu unul de 20 cu altul de 45...) etc.

În final, "unde-s doi puterea crește", și parcă e mai bine să ai cu cine te duce în călătorii, beneficiind atât de avantajele financiare oferite de împărțirea de cheltuieli, siguranța mai mare, cât și flexibilitatea "relației" de a o rupe în orice moment dacă se decide ca fiecare să meargă mai departe "pe drumul său".

#68
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
buna alllllllllll


sustin concediul si solo :) why not??? dc nu gasim partener/partenera sau mai multi... ce sa nu mergem nicairea???? ehhhhhh !!! NOPE... corect preturile cresc cu 30-40% insa...... decat home e mai bine asa!
eu in 2008 am optat pentru solo in EGIPT... iar anul aceasta in ultimul moment am optat tot solo pentru MALLORCA .. asa ca... yupiiiiiiii !!!!

#69
macrameu

macrameu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2011

 carpatic, on 14th April 2009, 18:22, said:

Absolut oriunde  :D
Imi place compania dar apreciez si calatoriile solo din mai multe motive. Sunt extrem de putini oameni cu care as pleca in calatorie pe o perioada mai lunga. In general cand plec singur imi gasesc tovarasi pe drum, cu care calatoresc cate 2-3 zile, apoi ne despartim. Asa, ai si companie dar ai si libertate.
Daca iti cauti de aici tovarasi inseamna ca nu vrei sa calatoresti solo, deci deschiderea primului tau post e inselatoare  :P


Carpatic, ai mare dreptate. Eu am mers 4 luni cu un prieten super bun si am avut o gramada de divergente. Dupa aia 3 luni singur a fost super. Daca esti cat de cat sociabil nu o sa fii singur decat daca vrei asta.

 retele, on 15th August 2011, 02:06, said:

Asta cu găsitul de partener de vacanță nu-mi pare treabă ușoară, mai ales dacă se face pe un astfel de forum ca al nostru, destul de generalist, și relativ restrâns ca și trafic. Ar fi interesant de știut daca există în lume situri/forumuri cu o mai "largă respirație internațională", în care ai avea mai mult succes la astfel de acțiuni, în sensul că să fie subiecte deschise de discuție pe țări, și intră unul și altul și-și expune în mare planurile de călătorie și perioadă, astfel existănd mai mari șans de a-ți găsi un partener pentru o anumită bucată de drum sau perioadă, fie el și de altă naționalitate.

Deși tot nu va fi suficient, mai departe existând bariere culturale (deși interesant, oarecum dificil e să călătoarească un european cu un african, de ex.), financiare (unul vrea la hotel de 4 stele, altul la căsuțe de camping), sexuale (teoretic "tovărășia de călătorie" e mai simplă între doi oamen de același sex, altfel ar putea apărea tensiuni ne...prevăzute ), de vârstă (iarăși mai greu unul de 20 cu altul de 45...) etc.

În final, "unde-s doi puterea crește", și parcă e mai bine să ai cu cine te duce în călătorii, beneficiind atât de avantajele financiare oferite de împărțirea de cheltuieli, siguranța mai mare, cât și flexibilitatea "relației" de a o rupe în orice moment dacă se decide ca fiecare să meargă mai departe "pe drumul său".


Incearca couchsurfing.

#70
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Eu pana acum (la 24 de ani) am calatorit cu mama . Stiu, pentru tineretul din tara noastra suna ciudat, am avut parte de ridicari din sprancene din clasa 11a pana astazi din partea colegilor din toate formele de invatamant (prietenii o cunosc pe mama si inteleg "fenomenu"). In fine, mama e "de gasca" ,avem acelasi stil de a calatorii (1.in vacanta nu merg sa dorm la pranz si sa stau in camera ; 2. nu ma duc sa "petrec" dar nici sa mor in muzee cate 10 ore pe zi ci ma duc sa vad locurile si oamenii, sa simt atmosfera, sa ma plimb,etc) deci e perfect.  Normal ca ,uneori, simte omul nevoia de schimbare ,am mers de cateva ori in excursii prin liceu(in strainatate)cu niste colegi, am mers cu prieteni si prieteni de familie dar nu a fost tocmai ideal deoarece uneori mai mult m-am enervat.

In fine, acum sunt intr-o perioada in care cei 2-3 prieteni apropiati ,singurii cu(,) care sunt sigura ca as avea vacante reusite , nu au bani si nici timp sa mearga intr-o calatorie cu mine asa ca anul acesta am mers in 2 excursii singura. Logistic nu am avut emotii deloc avand in vedere ca eu ma ocup cu asta in toate calatoriile pe care le facem, eu sunt "ghidul" si "agentul de turism" (dupa spusele mamei) si singura teama era practic sa nu pierd ceva de cascata de sunt haha.  Aveam insa emotii sa nu ma plictisesc singura . Chestia e ca mie-mi place sa am "alone" time, imi place sa fac lucruri singura(de ex sa merg la film, sa ma plimb pe strazi,sa ma duc la muzeu) dar totusi simt nevoia sa mai schimb o vorba cu cineva din cand in cand, sa impart niste experiente si ,mai ales, urasc sa stau la masa singura la restaurant sau fast food. Alta problema la care m-am gandit a fost ca eu nu sunt foarte extrovertita(nici introvertita) ,nu intru in vorba cu straini asa din inertie deci sansele sa-mi fac acolo prieteni erau mici.

Eh, ce-a iesit? Pai am fost in Aprilie la Hamburg si Berlin 1 saptamana ,excursie formata in jurul unor concerte ale actorului meu preferat. Mi-a placut FOARTE TARE, am avut un sentiment de libertate si pace imposibil de descris in cuvinte si singura instanta in care as fi vrut sa nu fiu singura a fost la masa . Mi-a placut sa stau singura in camera de hotel(de fapt urasc sa impart camera cu cineva in general), mi-a placut sa fac exact ce vreau, cum vreau, cand vreau ,fara sa ma consult cu nimeni, totul in ritmul meu.  Apoi, in iunie, de ziua mea, am fost la Cracovia o saptamana, tot singura, cadou de ziua mea. Din nou, m-am simtit total relaxata, libera si fericita, am fost la Auschwitz de 2 ori(nu s-ar fi intamplat asta daca mergeam cu altcineva), nu m-am simtit prost nici chiar de ziua mea.

Personal ,cel mai important lucru e sa alegi o destinatie in care sa ai ce face pentru ca daca ai ce vizita nu freci menta, cand freci menta te plictisesti singur mai tare.

#71
macrameu

macrameu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2011

 samsara, on 16th July 2011, 11:41, said:

...parerea mea:

Calatoria solo  si felul cum o percepem cred ca este o chestiune care tine, nu neaparat de conjunctura momentului ( dar nici n-o exclude), cat mai degraba de firea omului. Daca esti proaspat iesit din relatie, daca esti abandonat de prieteni, daca esti cumva instalat fara voia ta in pozitia de-a face o calatorie solo, inclin sa cred ca  ai o mai mare sansa sa resimti amaraciunea neimparasirii, deznadejdea, tristetea insingurarii...daca nu cat e ziua de lunga, cu siguranta seara gasindu-te singur cuc in patul strain, in camera rece, tot singur si neadecvat la cina sau stanjenit, nevoit fiind sa-ti faci clasica auto-foto...:D . pe de alta parte daca esti genul de individ timorat, usor intimidabil, prapastios, nici asa n-ai cum as gasesti vreun mare zvac pentru o calatorie solo. Nu mai spun de genul familist sau romantico-lulea-vesnic indragostit pentru care iarba nu mai creste daca Ea/El/(Ei)... nu mai este... pe care de altfel ii inteleg perfect.

...ma mai gandesc in schimb  ca daca esti, cum spunea o doamna mai sus, de felul tau mai "lupa/lup singutatic" atunci n-ai sanse sa nu apreciezi deplin bucuria ce ti-o daruieste calatoria solo.

Una peste alta pentru a te bucura de solo traveling tre' sa ai inclinatie pentru asta...sa fii adaptabil, independent, fire nazdravana, dar bine asezat in propriile-ti fagasuri, impacat cu tine si viata ta, cu creierii tihniti , fara derapaje sau vulnerabilitati....asta ca sa-ti priasca..:)

Acum, dupa ani de calatorii in tot felul de combinatii, cu partener, fara partener, cu prieteni, in cupluri, in gasca, singura....pot spune ca cel mai bine ma simt singura....de fapt prefer sa calatoresc singura. In general pros si cons-urile sunt aceleasi spuse de voi, iar in particular pe mine ma copleseste pana la sminteala (in sens bun..:)..)  enorma senzatie de libertate, de neatarnare peste care se aseaza aproape senzual bucuria data de bogatia infinita de provocari ce te asteapta la orice colt, intalnirile neasteptate, experientele irepetabile. Oh, o nebunie!!!

Fac city breack-uri ori de cate ori pot; 4-5 zile intr-un loc de cateva ori pe an si 2-3 saptamani legate lant in septembrie-octombrie sau mai-iunie. Cum a calatori si-a cunoaste locuri/culturi/oameni noi pentru mine a devenitg o religie (singura pentru care merita sa ma martirizez...:)...) am ajuns sa resimt periodic, c-o frecventa aproape lunara, aprope fizic/organic nevoia de-a o intinde la drum. Cand simt asta ma apuc de cautat avion si cazare. O fac singura, neasistata de agentii. N-am calatorit niciodata cu grup organizat si mi se pare...moartea pasiunii turismul asta in care stai cu un ochi belit la ziduri, unul la umbrela ridicata, o ureche ciusdita la retorica geometrica a vreunui ghid paralizat de atata rutina. Neavand spirit gregar incerc sa evit varful iulie-august. Anul asta inca nu m-am hotarat incotro s-o apuc, dar cu siguranta va fi o alta calatorie solo.

Nu spun ca asta este modul ideal de-a descoperi frumusetea vietii, dar in final bucuria fiecaruia se construieste adanc in suflet, iar motivele pot fi nebanuite , de cele mai multe ori surpinzatoare....important e ca acestea sa existe!
Vivat calatoria!


Samsara, adevar graiesti. Calatoria inseamna libertate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate