Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Singur in vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
superme

superme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2009
Salut, in acest an nu am o relatie stabila si am decis ca este cazul sa fac prima mea vacanta solo.  :rolleyes:
In strainatate, sunt adesea initiative de acest gen, dar la noi nu am gasit nici o discutie de profil.
Asa ca va cer sfatul:
1. Voi unde ati merge singuri in vacanta?
2. V-ar tenta sa organizam ad-hoc un mic grup de solo-isti in vacanta?
In fine... orice altceva va trece prin cap.
Thx.

#2
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 superme, on Apr 14 2009, 00:26, said:

Salut, in acest an nu am o relatie stabila si am decis ca este cazul sa fac prima mea vacanta solo.  :rolleyes:
In strainatate, sunt adesea initiative de acest gen, dar la noi nu am gasit nici o discutie de profil.
Asa ca va cer sfatul:
1. Voi unde ati merge singuri in vacanta?
2. V-ar tenta sa organizam ad-hoc un mic grup de solo-isti in vacanta?
In fine... orice altceva va trece prin cap.
Thx.
pai e prea general ce spui tu(eu nu sunt singura dar poate mergem mai multi..cupluri,singuri..distractie sa fie. dar trebuie sa dai detalii/
1.la ce buget te-ai gandit?
2.mare si soare? vizitat tara ? sau ambele... combinate


eu pot sa-ti spun unde plecam noi: pe 20 mai, tunisia, sousse...cam 600e demipensiune//plus bani de excursii..cca 250... plus bani de buzunar./de persoana/14 zile
s-ar putea sa fim 4 sau 2 persoane:)


sau poate ai "altceva " in cap:)) si eu nu m-am prins:))
ciao

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 superme, on Apr 13 2009, 23:26, said:

Salut, in acest an nu am o relatie stabila si am decis ca este cazul sa fac prima mea vacanta solo.  :rolleyes:
In strainatate, sunt adesea initiative de acest gen, dar la noi nu am gasit nici o discutie de profil.
Asa ca va cer sfatul:
1. Voi unde ati merge singuri in vacanta?
2. V-ar tenta sa organizam ad-hoc un mic grup de solo-isti in vacanta?
In fine... orice altceva va trece prin cap.
Thx.
1. Europa - oriunde sau Asia de Sud Est.

#4
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Salutare,

exista un thread cu subiect asemanator :Rendevouz touristic

#5
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Absolut oriunde  :D
Imi place compania dar apreciez si calatoriile solo din mai multe motive. Sunt extrem de putini oameni cu care as pleca in calatorie pe o perioada mai lunga. In general cand plec singur imi gasesc tovarasi pe drum, cu care calatoresc cate 2-3 zile, apoi ne despartim. Asa, ai si companie dar ai si libertate.
Daca iti cauti de aici tovarasi inseamna ca nu vrei sa calatoresti solo, deci deschiderea primului tau post e inselatoare  :P

#6
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

 superme, on Apr 14 2009, 00:26, said:

Salut, in acest an nu am o relatie stabila si am decis ca este cazul sa fac prima mea vacanta solo.  :rolleyes:
In strainatate, sunt adesea initiative de acest gen, dar la noi nu am gasit nici o discutie de profil.
Asa ca va cer sfatul:
1. Voi unde ati merge singuri in vacanta?
2. V-ar tenta sa organizam ad-hoc un mic grup de solo-isti in vacanta?
In fine... orice altceva va trece prin cap.
Thx.
1. Eu as merge cam oriunde imi place, cu toate ca de cele mai multe ori am fost cu sotia cu care fac o excelenta echipa atat acasa cat si in calatorii.
2. Pai cu grupul nu vad cum mai poti fi singur asa ca..........

#7
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Anul asta din mai multe motive merg in doua vacante singur. Una la Lisabona,alta la Londra. Mai merg la Paris si la Barcelona,dar cu niste prieteni. Pentru mine este o adevarata provocare, desi sunt tipul care imi aranjez vacantele in cele mai mici amanunte. Cu engleza nu stau prea bine, mai degraba cu franceza, dar nu stiu daca m-ar ajuta prea mult. Oricum pentru cateva interactiuni la hotel si la masa o sa ma descurc nu imi fac probleme. Am avut de ales intre a merge singur sau a renunta la aceste vacante. Nu stiu daca am luat decizia buna aceea de a merge singur mai ales ca nu sunt genul sa ma imprietenesc la fata locului. Cineva spunea ca singuratatea e buna, daca...ai cui sa-i spui acest lucru si tare mi-e teama ca in lipsa unui partener de calatorie farmecul unor locuri frumoase poate disparea. As fii curios sa aud impresiile unora care au calatorit pana acum singuri. I-a deranjat acest lucru? Simteau nevoia de a comunica cu cineva? Li s-a parut ca nu mai are nici un haz vacanta, sau pur si simplu bucuria de a vedea niste locuri frumoase acopera lipsa cuiva de langa tine?

#8
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Apreciez cateva lucruri la calatoritul singur: Libertatea - poti sa-ti schimbi planurile pe parcurs oricand si subit, sa mergi unde vrei fara sa trebuiasca sa tii cont de dorintele altora, poti sa te bagi in diverse aventuri in care glasul ratiunii si a unuia de langa tine nu te-ar fi lasat; Intensitatea - interactionezi permanent cu cei din jur, nu e nimeni sa te inteleaga si ajute prin urmare tu singur ceri, explici, negociezi, dai, lumea se leaga te tine mai usor, incearca sa iti vanda, sa comunice diverse, sa-ti ceara date de contact, sa-ti spuna povestea vietii lor etc etc. Pe unii asta ii oboseste/streseaza la maximum, pentru mine asta e principalul farmec al calatoriei. Cunosti si alti calatori mai usor, mai ales alti solitari, cu care schimbi impresii si uneori experiente daca alegi sa calatoresti cateva zile cu unul sau altul. Am cunoscut asa oameni deosebiti, cu care probabil nu ajungeam sa discut atatea daca nu eram singur.
Doua tipuri de probleme resimt cand calatoresc singur:
Oboseala de a fi permanent, in orice moment si in orice loc, atent la tot ce te inconjoara, atent la toate bagajele tale, la bani, pasaport etc Nu e nimeni sa aiba grija de rucsacul tau nici macar cand te duci la toaleta. Nu e nimeni sa vada cand esti buzunarit sau ti se taie rucsacul in inghesuiala, nu e nimeni care sa iti atraga atentia ca o negociere duce la o capcana pe care nu o vezi. Nu e nimeni altcineva care sa ia bilete, sa comande o bere, sa se intereseze cum ajungi in urmatorul oras, sa discute cu receptionerul, si toate lucrurile astea marunte, facute de o mie de ori pe zi, ajung uneori sa te oboseasca. De aceea, cand calatoresti singur o perioada mai lunga, trebuie sa te opresti din cand in cand intr-un loc, sa te relaxezi cu un spatiu devenit familiar, sa stai cateva zile intr-un loc unde stii cat costa lucrurile, stii ce este dupa colt, stii ce se poate manca si ce e de evitat, etc.
Neimpartasirea - experientele trebuie impartasite, pentru ca cei care nu au trecut prin aceleasi intamplari nu pot rezona cu povestile pe care le spui ulterior, e cu totul altceva cand te intalnesti cu un tovaras dintr-o calatorie anterioara si rememorezi, simti din nou vibratia locurilor si rezonezi

#9
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007

 carpatic, on Apr 15 2009, 09:46, said:

Apreciez cateva lucruri la calatoritul singur: Libertatea - poti sa-ti schimbi planurile pe parcurs oricand si subit, sa mergi
Si ar mai fi un mic dezavantaj..costurile care se dubleaza aproape..platesti camera singur..taxiul singur..etc..ma bate si pe mine gandul asta de a calatori singur..si cred ca o sa incerc peste o luna in Maroc..pentru ca pana acum n-am gasit pe nimeni care sa stea 1 luna cat imi propun eu sa stau..

#10
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Costurile sunt mai mari intr-adevar. La cazare in primul rand, asta inseamna ca atunci cand esti singur estei obligat sa te negociezi feroce la orice cazare (in functie de sezon si ocuparea camerelor, de multe ori poti sta in dubla platind pentru o singura), sa stai in dormitoare comune sau sa imparti camera cu necunoscuti (uneori chiar localnici). Asta cateodata, in functie de natura tovarasilor in tari mai dubioase, te obliga sa dormi cu lucrurile de valoare legate de gat sau la brau, sau cel putin sub perna, cand dormi in autobuze sau trenuri la fel iti iei masuri de prevedere.
Calatoria singur te costa in mod cert mai mult pentru ca nu ai timp si conditii sa alegi cea mai buna optiune, pentru cazare, transport, mancare, ghizi etc, pentru ca nu poti acoperi singur toate optinile disponibile, dupa ce te plimbi si negociezi pe la 5 hoteluri sau agentii de transport efectiv te cam saturi sa o iei de la capat si cu a 6-a de la care probabil scoteai cel mai bun pret. Cand sunt cel putin 2 calatori, se organizeaza mult mai bine din perspectiva asta.
Eu in Maroc am fost singur de 2 ori, dar nu mai mult de 2 saptamani. Sunt multe de vazut, dar la inceput poate fi stresant, pana intelegi cum trebuie sa te porti, sa reactionezi... Maroc e f usor accesibil prin zboruri low cost asa ca as alege mai degraba sa ma duc de 2 ori cate 2 sapt, la interval de cativa ani, decat 1 luna intr-o bucata.

#11
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Am mai bagat o tura in Maroc de vreo 2 saptamani acum vreo 2 ani si cam stiu la ce sa ma astept..de asta acum vreau sa stau mai mult ca sa nu stau numai pe drumuri..4-5 zile in fiecare locatie asa relaxat..

Edited by maz_max, 15 April 2009 - 11:12.


#12
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

 carpatic, on Apr 15 2009, 10:46, said:

Apreciez cateva lucruri la calatoritul singur: Libertatea - poti sa-ti schimbi planurile pe parcurs oricand si subit, sa mergi unde vrei fara sa trebuiasca sa tii cont de dorintele altora, poti sa te bagi in diverse aventuri in care glasul ratiunii si a unuia de langa tine nu te-ar fi lasat; Intensitatea - interactionezi permanent cu cei din jur, nu e nimeni sa te inteleaga si ajute prin urmare tu singur ceri, explici, negociezi, dai, lumea se leaga te tine mai usor, incearca sa iti vanda, sa comunice diverse, sa-ti ceara date de contact, sa-ti spuna povestea vietii lor etc etc. Pe unii asta ii oboseste/streseaza la maximum, pentru mine asta e principalul farmec al calatoriei. Cunosti si alti calatori mai usor, mai ales alti solitari, cu care schimbi impresii si uneori experiente daca alegi sa calatoresti cateva zile cu unul sau altul. Am cunoscut asa oameni deosebiti, cu care probabil nu ajungeam sa discut atatea daca nu eram singur.
Doua tipuri de probleme resimt cand calatoresc singur:
Oboseala de a fi permanent, in orice moment si in orice loc, atent la tot ce te inconjoara, atent la toate bagajele tale, la bani, pasaport etc Nu e nimeni sa aiba grija de rucsacul tau nici macar cand te duci la toaleta. Nu e nimeni sa vada cand esti buzunarit sau ti se taie rucsacul in inghesuiala, nu e nimeni care sa iti atraga atentia ca o negociere duce la o capcana pe care nu o vezi. Nu e nimeni altcineva care sa ia bilete, sa comande o bere, sa se intereseze cum ajungi in urmatorul oras, sa discute cu receptionerul, si toate lucrurile astea marunte, facute de o mie de ori pe zi, ajung uneori sa te oboseasca. De aceea, cand calatoresti singur o perioada mai lunga, trebuie sa te opresti din cand in cand intr-un loc, sa te relaxezi cu un spatiu devenit familiar, sa stai cateva zile intr-un loc unde stii cat costa lucrurile, stii ce este dupa colt, stii ce se poate manca si ce e de evitat, etc.
Neimpartasirea - experientele trebuie impartasite, pentru ca cei care nu au trecut prin aceleasi intamplari nu pot rezona cu povestile pe care le spui ulterior, e cu totul altceva cand te intalnesti cu un tovaras dintr-o calatorie anterioara si rememorezi, simti din nou vibratia locurilor si rezonezi
Comentariul tau este exact la ce ma gandeam si eu. Simt parca o unda de tristete in el. Poate mi se pare. Oricum mi-am dat seama de un lucru. Cred ca este mare diferenta intre a calatori singur fiindca asa iti doresti, iar viata solitara nu te deranjeaza, sau a calatori singur fiindca cel putin in acea perioada a vietii nu ai de ales. Sincer eu deocamdata nu prea am de ales. Oricum o sa am ocazia sa ma descopar pe mine in ipostaze noi. Cat despre deciziile luate in vacante mari schimbari nu vor fi. Si pana acum eu eram cel care organiza excursia si care decidea la fata locului. Asta datorita faptului ca prietenii cu care mergeam erau mai mici ca mine si eu oricum am ca sa spun asa un profil mai de lider intr-un grup. Inca nu imi dau seama daca faptul de a fii prea selectiv in viata, care te duce in anumite perioade la singuratate, poate fi numit un avantaj. Sper ca vacantele urmatoare sa-mi raspunda si la aceasta intrebare.

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
avantaje si dezavantaje gasesti in orice lucru pe lumea asta. personal, consider ca cel mai mare castig al unei calatorii - alaturi de experienta culturala - il constitutie interactiunea cu oamenii. faptul ca poti comunica si impartasi idei si impresii, ca poti afla felul in care gandesc si se manifesta altii - nu neaparat localnici - mie mi se pare un lucru extraordinar. 5 minute, 5 ore sau 5 zile, un dialog cu cineva pe care nu l-ai vazut si poate n-o sa-l mai vezi niciodata iti deschide nebanuite perceptii. pe care poate nu le sesizezi imediat...
sa mergi in grupuri mari (+6-8) pe o perioada mare de timp (+14 zile) mi se pare foarte greu dupa o anumita varsta. cand calatoria este orientata exclusiv spre cunoastere, mobilitatea este vitala. iar mobilitatea este maxima atunci cand esti sigur. dar chiar si asa, cred ca la sfarsitul zilei, cand bei o bere rece la bodega din colt, simti o nevoie cumplita sa povestesti cu cineva pataniile zilei, ultimul meci de fotbal, sau pur si simplu sa auzi zgomotul produs de sticle care se ciocnesc. pana la urma este o chestie de optiuni si de...obisnuinta/adaptabilitate. o reteta ideala nu exista.

#14
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 DeathRipple, on Apr 15 2009, 21:43, said:

avantaje si dezavantaje gasesti in orice lucru pe lumea asta. personal, consider ca cel mai mare castig al unei calatorii - alaturi de experienta culturala - il constitutie interactiunea cu oamenii. faptul ca poti comunica si impartasi idei si impresii, ca poti afla felul in care gandesc si se manifesta altii - nu neaparat localnici - mie mi se pare un lucru extraordinar. 5 minute, 5 ore sau 5 zile, un dialog cu cineva pe care nu l-ai vazut si poate n-o sa-l mai vezi niciodata iti deschide nebanuite perceptii. pe care poate nu le sesizezi imediat...
sa mergi in grupuri mari (+6-8) pe o perioada mare de timp (+14 zile) mi se pare foarte greu dupa o anumita varsta. cand calatoria este orientata exclusiv spre cunoastere, mobilitatea este vitala. iar mobilitatea este maxima atunci cand esti sigur. dar chiar si asa, cred ca la sfarsitul zilei, cand bei o bere rece la bodega din colt, simti o nevoie cumplita sa povestesti cu cineva pataniile zilei, ultimul meci de fotbal, sau pur si simplu sa auzi zgomotul produs de sticle care se ciocnesc. pana la urma este o chestie de optiuni si de...obisnuinta/adaptabilitate. o reteta ideala nu exista.
DEPINDE MULT DE FIREA OMULUI!  Eu nu pot sa-mi imaginez o vacanta singura(poate doar 2-3 zile undeva deja cunoscut, in tara.. de relaxare... dar in rest : nu as rezista... cred ca as incepe sa vb cu oamenii vor nu vor:))
pup

#15
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 superme, on Apr 14 2009, 00:26, said:

1. Voi unde ati merge singuri in vacanta?
2. V-ar tenta sa organizam ad-hoc un mic grup de solo-isti in vacanta?

Thx.

1. Oriunde. de la o vreme merg singura in concediu pe afara. e foarte comod. fac ce vreau, merg unde vreau, cand vreau, dorm pe tot patul, ma uit la tv la ce emisiune vreau, stau la plaja cum vreau si cat vreau.

daca am coada dupa mine... e un singur avantaj  :lol: B)  , in rest, stres.

2. Nu. Sunt o "lupa" singuratica.  :lol:

#16
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 Dari@, on Apr 15 2009, 23:36, said:

1. Oriunde. de la o vreme merg singura in concediu pe afara. e foarte comod. fac ce vreau, merg unde vreau, cand vreau, dorm pe tot patul, ma uit la tv la ce emisiune vreau, stau la plaja cum vreau si cat vreau.

daca am coada dupa mine... e un singur avantaj  :lol: B)  , in rest, stres.

2. Nu. Sunt o "lupa" singuratica.  :lol:
foarte tareeee!!! cat de diferiti putem sa fim!!
ciao

#17
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008
eu am fost saptamana trecuta la madrid, singur, 4 zile, m-am cazat intr-un hostel (camera single la pret ok), de unde plecam dimineata devreme si ma intorceam seara la 11-12.
pot spune ca a fost minunat, am batut strazile si am vazut exact ce am vrut si cat am vrut, fara sa ma trancaneasca nimeni la cap si fara sa depind de altcineva. de altfel e atata lume pe strazi, incat e greu sa te simti singur...dar, repet, a fost minunat.

intamplator am aflat de la ceilalti cazati in hostel programul lor zilnic (era un grup de britanici): dimineata scularea era la 11, vreo 2 ore stateau apoi sa manance ceva, pe la 2 ieseau un pic, la 5 se intorceau cu sticulutele si se puneau pe baut pana seara tarziu  :wacko:  dupa aia se laudau la toti ca au vazut madrid-ul   :smoke:

#18
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 Dari@, on Apr 15 2009, 23:36, said:

1. Oriunde. de la o vreme merg singura in concediu pe afara. e foarte comod. fac ce vreau, merg unde vreau, cand vreau, dorm pe tot patul, ma uit la tv la ce emisiune vreau, stau la plaja cum vreau si cat vreau.

daca am coada dupa mine... e un singur avantaj  :lol: B)  , in rest, stres.

2. Nu. Sunt o "lupa" singuratica.  :lol:
ce dreptate ai tu,desi uneori este mai bine si cu cineva :P
eu am calatorit de multe ori singura,sunt si avantaje si  dezavantaje...
mr-bek......ce tare...au vizitat madrid-ul :lol:  :lol:  :lol:

Edited by moschino, 16 April 2009 - 02:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate