Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema permis de conducere !

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Dupa cum stiti prin septembrie 2008 am avut un accident de circulatie soldat cu pagube materiale si vatamarea corporala a unui scuterist. In tot acest timp am condus pe baza dovezii prelungite de BPR. Acum s-a incheiat procesul juridic, in sensul ca s-a dat rezolutia de NUP in cazul meu. Am fost cu aceasta hartiuta la BPR Udriste unde mi s-a spus ca mi se suspenda permisul pe o perioada de 90 de zile, si ca pot da examen pentru obtinerea lui inapoi dupa numai o luna. Adica mie pe 11 Aprilie imi expira dreptul de a conduce si practic dupa 13 Aprilie ma pot duce la examen si in cazul in care il iau mi-l pot recupera dupa 30 de zile. Am primit si o amenda de 6 puncte penalizare si 360 lei (180 de lei in 48 de ore) pe care am platit-o. Acum problema se pune in felul urmator: eu in aceasta problema sunt foarte ocupat, 2 joburi practic mai toata ziua, si tot weekendul pe la joburi plus sesiunea de examene. Eu in acest timp nici nu am nevoie de permis deoarece nu posed autoturism si nici nu am in plan sa imi iau in viitorul apropiat. Pot sa mi-l recuperez dupa 90 de zile fara examen ?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu, daca nu dai examen sau daca dai si nu il iei, stai 120 de zile. 1 luna peste termenul de suspendare.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă de la BPR ți s-a suspendat dreptul de a conduce autovehicule pentru 90 zile, întâi ai la dispoziție 5 zile pentru a preda permisul la poliție, după care, când se împlinește termenul de mai sus, te prezinți cu dovada și intri iar în posesia lui!

#4
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 copjob2000, on Apr 12 2009, 00:06, said:

Dacă de la BPR ți s-a suspendat dreptul de a conduce autovehicule pentru 90 zile, întâi ai la dispoziție 5 zile pentru a preda permisul la poliție, după care, când se împlinește termenul de mai sus, te prezinți cu dovada și intri iar în posesia lui!

Permisul mi-a fost retinut in acea seara cu accidentul, dupa care mi s-a dat dovada initial pentru 15 zile, si dupa aceea am tot fost la prelungire. ACum pe dovada scrie "Termen de suspendare 90 zile din 11 04 2009.
Accidentul s-a produs pe fondul neacordarii de prioritate, eu faceam stanga si scuterul venea din fata.
Esti sigur ca dupa 90 de zile nu sunt nevoit sa dau examenul acela cu 13 puncte din 15 ?

Eu nu vreau sa mi-l recuperez dupa 30 zile ci termenul maxim de suspendare vreau sa il am, pentru simplu fapt ca nu am timp sa fac programare pentru examinare, apoi sa merg sa dau examen, o gramada de timp pierdut.
Eu doresc sa aflu daca dupa cele 90 de zile mi-l pot recupera fara a fi nevoit sa sustin examenul teoretic.

Edited by mihai20005, 12 April 2009 - 03:09.


#5
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Exact, dupa 90 de zile il poti ridica linistit, fara nici un examen, examenul il dadeai numai pentru scurtarea perioadei suspendarii!

#6
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Mai exact pe dovada scrie si pe PV scrie sanctiune art. 59/2 + 111/4.
Din ce am citit pana in acest moment nu prea pot sa il iau inapoi fara examen, nici macar dupa 90 de zile.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Permisul ți-l poți recupera după trecerera termenului înscris pe dovadă, 90 zile!
Referindu-mă la măsura examenul pentru restituirea permisului de conducere, înainte de expirarea termenului de suspendare, deși această măsură era mai mult decât benefică, a fost înlăturată.
Așa cum am spus, după împlinirea termenului de 90 zile înscris pe dovadă, îți recuperezi permisul fără nici un examen!


#8
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009

 copjob2000, on Apr 12 2009, 06:52, said:


Referindu-mă la măsura examenul pentru restituirea permisului de conducere, înainte de expirarea termenului de suspendare, deși această măsură era mai mult decât benefică, a fost înlăturată.
Incepand de cand? Eu am fost joi sa dau examenul pentru reducerea peroadei de suspendare si era valabil.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Scuze!
Am greșit!
Dacă vrei să intri în posesia permisului de conducere înainte de împlinirea termenului de suspendare (2 sau 3 luni) trebuie să dai acest examen (sală).
Mă refeream la măsura inițială (dar nu am făcut această precizare), când chiar dacă după împlinirea termenului de 3 luni, nu intrai în posesia permisului de conducere fără să dai un examen (sală) din nou!
Această măsură a fost în vigoare câteva luni, iar rezultatele începuseră să se vada pe drumuri... mult mai puține mașini!!!


#10
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 copjob2000, on Apr 12 2009, 09:07, said:

Scuze!
Am greșit!
Dacă vrei să intri în posesia permisului de conducere înainte de împlinirea termenului de suspendare (2 sau 3 luni) trebuie să dai acest examen (sală).
Mă refeream la măsura inițială (dar nu am făcut această precizare), când chiar dacă după împlinirea termenului de 3 luni, nu intrai în posesia permisului de conducere fără să dai un examen (sală) din nou!
Această măsură a fost în vigoare câteva luni, iar rezultatele începuseră să se vada pe drumuri... mult mai puține mașini!!!

Deci pentru fapta savarsita de mine sa inteleg ca pot sa reintru in posesia permisului dupa 3 luni de zile fara niciun examen ?

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mihai20005, on Apr 12 2009, 09:10, said:

Deci pentru fapta savarsita de mine sa inteleg ca pot sa reintru in posesia permisului dupa 3 luni de zile fara niciun examen ?

nu. pentru accident cauzat din neacordare de prioritate, oricum trebuie sa dai examen ca sa-l iei dupa 90 de zile

http://www.drive-tes...t_id=487&page=8

primul paragraf...

Edited by spare-me, 12 April 2009 - 08:20.


#12
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009

 mihai20005, on Apr 12 2009, 09:10, said:

Deci pentru fapta savarsita de mine sa inteleg ca pot sa reintru in posesia permisului dupa 3 luni de zile fara niciun examen ?
Cum a spus si slai , daca in perioada se suspendare nu promovezi examenul , la cele 90 de zile se mai adauga inca 30 de zile de suspendare. La expirarea celor 120 de zile poti sa-ti ridici permisul doar cu dovada, fara nici un examen.

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Tu ai avut întocmit un dosar penal care s-a soluționat cu NUP!
Acum, ca să nu scapi de tot, poliția ți-a dat amendă și ți-a reținut permisul de conducere pentru 90 zile, pentru neacordarea de prioritate...
Știam că după împlinirea termenului de 90 zile de suspendare a dreptului de a conduce, îți iei permisul fără nici un examen, dar, pentru că alții sunt de altă opinie, te rog să discuți direct cu cineva de la poliția rutieră, sau mai bine de la serviciul permise, după care te rog să ne spui răspunsul lor!
Mulțumesc!


#14
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Situația se prezintă așa cum au spus slai și raduupri, numai că n-au argumentat.

În cazul tău, Codul rutier este foarte clar, te încadrezi la:
”Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul și tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliției rutiere care îl are în evidență, pentru verificarea cunoașterii regulilor de circulație, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reținut pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;”
Se aplică prevederile aceluiași articol, pct.2:
”(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungește cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație, în situațiile prevăzute la lin.(1) lit.a) și b, sau nu se prezintă la serviciul poliției rutiere pentru susținerea verificării cunoașterii regulilor de circulație.”

Din câte știam eu, nu este nevoie de programare pentru susținerea testului, te poți prezenta zilnic la sală, dacă vrei, până promovezi.

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Între timp, au mai apărut niște modificări...
Art.113. - (1) Permisul de conducere se restituie titularului:
a) la expirarea perioadei de suspendare;
B) abrogat
c) la încetarea măsurii de siguranță prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal;
d) abrogat
e) în baza hotărârii judecătorești rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului ori procesul-verbal de constatare a contravenției a fost anulat;
f) la încetarea cauzelor pentru care a fost retras permisul de conducere în condițiile art.97 alin.(4), certificată printr-un act medico-legal.
De asemenea vezi și pagina asta ...


#16
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
si totusi de ce i-a fost suspendat permisul pe 3 luni?
pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale perioada de suspendare e de 2 luni
nu stiu eu bine sau permisele se suspenda dupa ureche?

#17
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

 _zenith_, on 30th May 2009, 19:19, said:

si totusi de ce i-a fost suspendat permisul pe 3 luni?
pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale perioada de suspendare e de 2 luni
nu stiu eu bine sau permisele se suspenda dupa ureche?

    OUG nr. 19502002, art. 103

      ( 1 ) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:

      a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârșit contravenții care cumulează 15 puncte de penalizare;

b )pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;

      c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracțiune la regimul circulației pe drumurile publice, precum și în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane și instanța de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulație încălcată prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.




    

Edited by Dhaukos, 31 May 2009 - 21:33.


#18
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Erată: nu e „OUG nr. 19502002” ci OUG nr. 195/2002. Am observat prea târziu eroarea și nu mai pot edita. Scuze!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate