Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ingineria Informatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Salutare. A terminat sau studiaza cineva la facultatea de ingineriea informatiei la ubb cluj? Sau nu numai cluj... ma intereseaza sectia.

Puteti sa-mi spuneti cam ce inseamna? Din ce am vazut in planul de invatamant... e cam informatica.
Ce limbaje se studiaza? Cam despre ce e vorba? As avea nevoie asa de niste informatii despre sectia asta.

Multumesc. :)

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Eu sunt acolo. Din cate mi-am putut da eu seama pana acum (nu ne-a explicat nimeni) diferenta intre informatica si ingineria informatiei este ca la ingineria informatiei te introduc in mai multe "notiuni"/domenii ale informaticii, iti arata "matematicile ascunse" ale algoritmilor, se face putin mai multa matematica decat la info si mai sunt in plus domenii/materii legate de cum functioneaza partea fizica/hardware a calculatorului deci te introduc si in programarea microprocesoarelor.

Daca te uiti pe programa la ce materii se fac, desi mai greu, pare mai interesant. Probabil anul viitor se va mai finisa programa pentru ca anul acesta fiind primul an sunt cateva chesti naspa:

1. facem matematici pe care cei de la info le fac deabia in anul terminal, din aceasta cauza nu vei intelege multe lucruri la acesta materie pentru ca ei, profii, la materia respectiva presupun ca stii notiunile din anii trecuti
2. in semestrul doi noi nu avem Seminar de POO si daca vrei sa reusesti sa iti faci temele de laborator trebuie sa mergi la cei de la info la seminar. desigur din cauza lipsei laboratorului, se construieste media pt POO in alt mod

LE: limbaje: Pascal sem 1, C++ Sem 2, Java Sem 3, in continuare nu mai stiu, dar exista programare web, unde ori faci PHP ori ASP. ideea e ca inveti din toate cate putin :)

Edited by Blitzkrieg, 19 April 2009 - 22:59.


#3
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Hehe... daca bine recunosc userul tau, noi am fost colegi in clase paralele in Baritiu :D

Auzi, mai am o intrebare... cum sta la partea de practic, comparativ cu teoria? Poti spune ca se face programare? Sau in fond, daca analizezi, matematica si teorii, in loc sa faci practica si laboratoare.

Merci mult.

#4
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Adevarul e ca se face si nu se face :)
Acum in semestrul 2, materiile de programare sunt: Programarea Orientata Obiect si Structuri de Date si Algoritmi.
POO se face (cu exceptia ca noi nu avem seminar).La SDA nici noi, nici informatica nu are laborator. E pacat pentru ca eu o vad ca o materie foarte utila si interesanta dar nu se prea respecta ce e in sylabus. Iar la seminar, matematici! Ne da probleme de genu: demonstrati formula F (care are o legatura cu nu stiu ce algoritm). Dar cred ca si la info e aceasi chestie la semiarul SDA.

In schimb avem laboratoare de Ecuatii Diferentiale si Metode Numerice  :wacko:

#5
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Deci nu e prea multa practica, sa inteleg.

#6
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
depinde ce intelegi prin practica.
daca intelegi laboratoare de info, e ok, dar se putea si mai bine.

ca sa iti raspund la intrebarea ta initiala: la ing. info. se face tot ce se face la info, si in plus altele

#7
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Poi da, dar sincer nici la info nu stiu ce se face.

Si de aici iesi inginer in informatie? :D

#8
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
aaa, la info daca termini cei 3 ani scrie pe diploma licentian in info
la ing info scrie licentiat in ingineria informatiei. probabil ca un fel de sub-inginer, nu stiu

#9
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 Blitzkrieg, on 22nd April 2009, 00:16, said:

aaa, la info daca termini cei 3 ani scrie pe diploma licentian in info
la ing info scrie licentiat in ingineria informatiei. probabil ca un fel de sub-inginer, nu stiu

Pai tu faci facultatea si nu sti ce o sa iesi cand termini?  :lol:

Cred ca o sa fii inginer, dureaza totusi 4 ani si domeniul e calculatoare si tehnologia informatiei... M-ar interesa si pe mine facultatea asta... Pe filiera engleza cum e? E diferenta mare fata de lb. romana?

Edited by Ratzian, 16 June 2009 - 12:18.


#10
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Nu e inginer. E licentiat in ingineria informatiei. :(

#11
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Astia de la UBB chiar vorbeau serios cand ziceau ca vor crea specializari noi  :huh:

#12
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006
O intrebare am si eu:

M-am uitat putin peste planurile lor de invatamant.
Acum poate e prea logic si nu imi dau eu seama, DAR: daca merg pe sectia cu predare in engleza... cursurile obligatorii ma gandesc ca sunt aceleasi ca in romana, doar ca predate in engleza... insa cursurile optionale le iau neaparat din lista celor cu predare in limba engleza, sau pot sa aleg si din lista celor cu predare in romana?
Ca sunt unele interesante in romana si nu se regasesc si in engleza

#13
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

 Ratzian, on 16th June 2009, 13:15, said:

Pai tu faci facultatea si nu sti ce o sa iesi cand termini?  :lol:

Cred ca o sa fii inginer, dureaza totusi 4 ani si domeniul e calculatoare si tehnologia informatiei... M-ar interesa si pe mine facultatea asta... Pe filiera engleza cum e? E diferenta mare fata de lb. romana?

Din cate stiu eu inginer iesi doar de la poli.

#14
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Hmm.. interesant. Le-am trimis un mail. Sa vedem ce o sa zica  :)

Edited by Ratzian, 17 June 2009 - 22:31.


#15
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006
Dupa cum scrie aici, absolventii vor avea titlu de Licentiat in ingineria informatiei
http://www.cs.ubbclu...a-4ani-2008.pdf

Acum, stie cineva sa imi raspunda si mie?  :D

#16
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Am uitat sa zic, asa mi-au raspuns si mie referitor la specializare: licentiat in ingineria informatiei.

vecinu', cred ca daca esti pe filiera engleza atunci trebuie sa-ti alegi materiile care se predau pentru linia respectiva. Nu de alta, dar altfel n-ar avea rost sa le mai imparta pe limbi.

Pana la urma mi-am depus un dosar aici, sa vedem ce iese... Sper sa prind un loc la buget. S-a mai inscris careva?

Apropo, la inscriere ma duc cu un certificat de competenta lingvistica (aplha - 27,65 de puncte  :D ) pentru filiera engleza si tipa imi zice ca nu e necesar, ca era de ajuns sa fi facut engleza in liceu :huh: . In metodologie scrie clar: candidatii care au facut engleza in regim intensiv (si dovedesc asta) sunt admisi la studii intr-o limba straina fara examinare iar ceilalti trebuie sa dovedeasca nivelul de cunoastere al limbii printr-un certificat de competenta lingvistica valabil (cazul meu, minim 15 puncte din 30) sau prin sustinerea unui examen in fata unei comisii de-a lor.

Foarte urat din partea lor. Fac o metodologie si nu o respecta. Asta inseamna ca nu au niciun criteriu de selectie pentru studierea intr-o limba straina iar metodologia e scrisa "doar de ochii lumii".

Asta e valabil in toata facultatea de mate-info. Si la specializarile informatica/matematica e tot asa.

Edited by Ratzian, 22 July 2009 - 18:39.


#17
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Doar nu te asteptai sa fie adevarat ce scriu ei prin metodologii ?

#18
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 Tudor Roman, on 22nd July 2009, 21:13, said:

Doar nu te asteptai sa fie adevarat ce scriu ei prin metodologii ?

Doar nu te asteptai ca eu sa nu ma fi asteptat sa fie adevarat ce scriau ei prin metodologie? :lol:

Lasand gluma la o parte... Nu mi s-a parut normal ce s-a intamplat. Bineinteles ca ma asteptam sa fie adevarat ce scriu prin metodologie.  <_<

Edited by Ratzian, 22 July 2009 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate