Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Doneaza celule stem prin campania "Ai viata in sange"!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
hot2killu

hot2killu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.05.2007
http://www.protv.ro/...ilor-protv.html


Luni, 30 martie, Stirile ProTV lanseaza “Avem viata in sange”, o noua campanie sociala care incearca sa determine autoritatile sa infiinteze Registrul National al Donatorilor de Maduva, un program medical care ar putea face diferenta intre viata si moarte pentru sutele de bolnavi de leucemie. Totodata campania are ca scop informarea populatiei cu privire la transplanturile medulare si recoltarea de celulte stem prin donarea de sange.

“Stirile PROTV militeaza pentru infiintarea Registrului Donatorilor de Maduva (celule stem din sangele periferic) pentru ca bolnavii romani sa aiba acelasi drepturi la viata ca si cei din alte tari. Bolnavii de leucemie, de exemplu, daca au recomandare de transplant sunt condamnati la moarte, in caz ca nu au un donator inrudit, pentru simplul motiv ca autoritatile de la noi le ignora suferinta. Se discuta de multi ani despre infiintarea registrului, dar pana acum nimeni n-a considerat ca viata acestor bolnavi reprezinta o prioritate. E momentul ca lucrurile sa se schimbe, iar Romania sa intre in randul lumii”, a declarat Paula Herlo, Corespondentul Special al Stirilor ProTv.

In Romania, aproximativ 100 de persoane au nevoie de grefe pentru un transplant de maduva de la un donator neinrudit. Daca autoritatile medicale s-ar ocupa serios de realizarea Registrului National de Donatori Neinruditi, bolnavii ar putea primi grefe de la donatori din numeroasele tari inscrise in Registrul International Acest lucru ar micsora considerabil costurile acestei interventii iar aceasta ar putea fi realizata in tara, intr-unul din spitalele din Bucuresti, Timisoara sau Targu-Mures. România se află pe ultimele locuri în Europa la capitolul donație onorifică de măduvă osoasă (celule stem din sangele periferic) si asta pentru ca romanii nu au fost informati de faptul ca acest procedeu presupune un efort minim pentru donator care va fi conectat la un aparat ce va recolta din sange celule stem ce vor fi transplantate bolnavilor. In ultimii ani s-a renuntat la recoltarea de celule din maduva osoasa, pentru ca recoltarea de celule stem din sange este mai simpla si nedureroasa pentru donator. Registrul național al donatorilor de măduvă (celule stem) nu cuprinde decât 400 de donatori onorifici, adică circa 3% din media europeană, 90% dintre donatori fiind rude ale celor care aveau nevoie de transplant.

Aceasta noua campanie continua demersul Stirilor ProTv de a schimba ceva in sistemul medical romanesc. Anul trecut, datorita campaniei  “Exista viata dupa moarte” (campanie care a vorbit despre importanta donarii de organe) numarul donatorilor din Romania a crescut cu 50%.  Eforturile echipei Stirilor ProTv au fost de altfel rasplatite si de National Association of Broadcasters care a oferit ProTV premiul de excelenta NAB International Broadcasting Excellence Award pentru campaniile sociale desfasurate de Stirile ProTv in ultimii doi ani. De asemenea, in septembrie 2008, campania “Tu stii ce mai face copilul tau?” a fost premiata cu International Emmy Award la categoria “News”, Stirile ProTv obtinand astfel primul premiu Emmy din istoria televiziunilor din Europa de Est.




  http://www.protv.ro/...ilor-protv.html

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
SI cam ce folos are treaba asta cu celulele stem? Dupa ce ca e o grama' de bani, operatii se fac numa' intr-un singur loc din tara si te poti trezi ca de fapt toata smecheria a fost un fas. Ca n-a mers, sau, stiu io?.. Nu ma opun progresului stiintific dar nici nu cred pana nu vad. Sa imi zica si mie cineva o poveste adevarata despre salvarea unei vieti la om, cu ajutorul celulelor stem. Anyone?

#3
hot2killu

hot2killu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.05.2007

View PostBebeluska, on Apr 9 2009, 17:33, said:

SI cam ce folos are treaba asta cu celulele stem? Dupa ce ca e o grama' de bani, operatii se fac numa' intr-un singur loc din tara si te poti trezi ca de fapt toata smecheria a fost un fas. Ca n-a mers, sau, stiu io?.. Nu ma opun progresului stiintific dar nici nu cred pana nu vad. Sa imi zica si mie cineva o poveste adevarata despre salvarea unei vieti la om, cu ajutorul celulelor stem. Anyone?


nici eu nu prea am incredere in sistemul romanesc.se va fura destul de mult dar se vor salva si vieti.toata chestia e ca vor sa infiinteze un registru de donatori ca sa poata aproba legea.nu stiu cat stii despre aceste celule si rolul lor(nici eu nu stiu prea multe) dar ideea e urmatoarea:iti filtreaza sangele din corp si iti extrag din sangele periferic celulele stem.procesul dureaza 2 ore si corpul regenereaza aceste celule in 48 ore.(ii ca si cum ai dona par.cineva il taie si iti creste iar in ceva timp)

in tarile mai bine dezvoltate exista acest registru si la noi nu si tocmai din acest motiv costa cat costa acest transplant de celule

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@Bebeluska: e vorba doar despre celule stem hematopoetice. Transplantul alogenic de celule stem hematopoetice (adica recoltate de la un donator) se foloseste de niste zeci de ani, cu succes, in tot felul de leucemii, limfoame, aplazii medulare, imunodeficiente, etc. Pe vremuri i se spunea "transplant de maduva" (cand celulele se recoltau direct din maduva).

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postantigen, on Apr 10 2009, 09:55, said:

@Bebeluska: e vorba doar despre celule stem hematopoetice. Transplantul alogenic de celule stem hematopoetice (adica recoltate de la un donator) se foloseste de niste zeci de ani, cu succes, in tot felul de leucemii, limfoame, aplazii medulare, imunodeficiente, etc. Pe vremuri i se spunea "transplant de maduva" (cand celulele se recoltau direct din maduva).


A, deci sunt pe dinafara subiectului; eu am raspuns la alt topic, si anume ala despre prelevarea celulelor stem din cordonul ombilical (?) care se face la nastere, bla bla, topic care probabil nici nu exista. :mellow:

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ba exista, dar s-a mutat la Copilul meu: Celule stem cordon ombilical.

Edited by antigen, 10 April 2009 - 20:55.


#7
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
A fost cineva la vreunul din centrele alea mentionate pe site-ul Pro TV?
Ei zic ca acolo poti dona celule stem (pentru Bucuresti e la Fundeni). Pe de alta parte, tot ei zic ca in Romania nu se fac transplanturi de celule stem de la donatori neinruditi. Deci... eu daca vreau sa ajut, si nu am o ruda bolnava, pot sa ma duc sa ma inscriu ca donator, sa mi se faca analizele, etc? Sau doar ma trec pe o lista si ramane numele acolo pana la pastele cailor cand s-o da legea?
Stie cineva?

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca vrei sa donezi celule stem trebuie sa mergi la unul din centrele regionale (din Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, Constanta, Targu Mures). Acolo ti se ia niste sange (nu mult) si semnezi un formular cum ca esti de-acord cu prelevarea. Apoi se testeaza sangele pentru HIV, virusuri hepatitice B si C, sifilis, etc. si se tipizeaza, dupa care se pune la pastrare (adica se trec informatiile in registru; nu se pastreaza sangele).

Daca se gaseste la un moment dat o persoana care are nevoie de transplant, se testeaza si sangele persoanei respective, apoi se compara cu probele din registru. Daca esti compatibil, vei fi contactat si intrebat daca nu te-ai razgandit. Daca mai esti dispus sa donezi, esti testat din nou pentru infectiile de mai sus, iar daca totul e bine se recolteaza celulele stem.

Pentru mai multe detalii, dati PM!!!

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postantigen, on Apr 22 2009, 09:33, said:

Daca vrei sa donezi celule stem trebuie sa mergi la unul din centrele regionale (din Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, Constanta, Targu Mures). Acolo ti se ia niste sange (nu mult) si semnezi un formular cum ca esti de-acord cu prelevarea. Apoi se testeaza sangele pentru HIV, virusuri hepatitice B si C, sifilis, etc. si se tipizeaza, dupa care se pune la pastrare (adica se trec informatiile in registru; nu se pastreaza sangele).

Daca se gaseste la un moment dat o persoana care are nevoie de transplant, se testeaza si sangele persoanei respective, apoi se compara cu probele din registru. Daca esti compatibil, vei fi contactat si intrebat daca nu te-ai razgandit. Daca mai esti dispus sa donezi, esti testat din nou pentru infectiile de mai sus, iar daca totul e bine se recolteaza celulele stem.

Pentru mai multe detalii, dati PM!!!
La Constanta unde este acest centru regional?

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Laboratorul de imunologie de la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta

B-dul Tomis 145, Etajul 4, Clinica Chirugie 2
Contact dr Raluca Pasare
0241614004
0766362527

#11
theod_72

theod_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.02.2009

View Postb3b3lusha, on Apr 16 2009, 14:26, said:

A fost cineva la vreunul din centrele alea mentionate pe site-ul Pro TV?
Ei zic ca acolo poti dona celule stem (pentru Bucuresti e la Fundeni). Pe de alta parte, tot ei zic ca in Romania nu se fac transplanturi de celule stem de la donatori neinruditi. Deci... eu daca vreau sa ajut, si nu am o ruda bolnava, pot sa ma duc sa ma inscriu ca donator, sa mi se faca analizele, etc? Sau doar ma trec pe o lista si ramane numele acolo pana la pastele cailor cand s-o da legea?
Stie cineva?
buna stii cumva daca sunt reguli ca de ex.sa mergi dimineata pe nemincate ...sa nu bei cafea sau sa maninci .si un program de la fundeni?unde(et,sectie)?merci mult

#12
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mai bine mergi nemancat, dar sa ai ceva de rontait la tine.

Institutul Clinic Fundeni - Laboratorul de diagnostic, biologie moleculara, imunologie HLA si virusologie

Sos. Fundeni nr.258, sector 2
Centrul de Imunogenetica si Virusologie, etajul 3

Telefon 021/3180448
Conf. Dr. Ileana Constantinescu, medic imunologie – virusologie

#13
ralukaa

ralukaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2009
si la tg mures...unde anume se fac testele pt eventualii donatori?? stie careva? :rolleyes:

#14
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Institutul de Urgente pentru Boli Cardiovasculare si Transplant Targu-Mures

Strada Gheorghe Marinescu, Nr. 50

Telefon: 0265/210900

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate