Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat Izolatie intre fundatie si zidarie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AliasScorilo

AliasScorilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2007
Salutari tuturor celor care vor citi acest topic si multumiri celor care imi vor raspunde.

   Construiesc o casa P+1E, anul trecut am turnat fundatie+elevatie+placa si urmeaza sa ma apuc la zidarie.
   As dori sa aflu care ar fi cel mai bun material pentru a izola  zidaria ( blocuri ceramice porotherm wienerberger de 30 cm si 25 ) de placa de beton pentru a evita viitoare neplaceri - igrasie. PS: stiu ca in trecut izolarea intre fundatie si caramida se facea cu clasicul carton bituminat

   1. Structuristul mi-a recomandat in proiect folosirea unei izolatii rigide : SIKALATEX prin amestecul solutiei cu ciment nisip si apa. - si cred ca aceasta varianta asigura o priza mai buna intre placa de beton si caramida , dar eu sunt sceptic in ceea ce priveste impermeabilitatea sa.
   2. Am auzit ca se mai poate folosi ceva membrana bituminoasa [ si aici as dori sa aflu cum se aplica pe placa - cu care parte in jos -   si  daca trebuie incalzita cu flacara] ---> referitor la folosirea ei cred ca scade priza dintre caramida si placa de beton
   3.  A treia varianta cred ca ar fi cartonul bituminat clasic.

   Voi care credeti ca ar fi cea mai buna alegere dintre acestea 3 sau daca stiti alte materiale pe care le-as putea folosi.
   Astept sfaturile voastre - cu argumente binenteles :)

#2
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Mare atentie si la izolarea stalpilor fata de elevatie.Exista diversi compusi care pot fi amestecati cu mortarul pentru stalpi.Lipsa unei astfel de izolatii poate duce (in prezenta umiditatii din sol) la aparitia infiltratiilor capilare in zidarie.Despre sika... am auzit numai lucruri bune.Bafta.

#3
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 cretu22, on Apr 6 2009, 07:57, said:

Mare atentie si la izolarea stalpilor fata de elevatie.Exista diversi compusi care pot fi amestecati cu mortarul pentru stalpi.Lipsa unei astfel de izolatii poate duce (in prezenta umiditatii din sol) la aparitia infiltratiilor capilare in zidarie.Despre sika... am auzit numai lucruri bune.Bafta.

Poti detalia un pic aceasta chestiune ? Multumesc !

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca s-a referit la atceva
Stalpii nu se izoleaza fata de elevatie. Numai zidaria se izoleaza.
Exista betoane speciale preparate din statie, betoane cu permeabilitate redusa.

#5
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Corect Astrul

#6
udroiul

udroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.12.2005
Zidaria se aplica direct pe aceasta hidroizolatie rigida cat inca este proaspata? Sau...mai intai se lasa sa se intareasca si apoi se aplica caramida pe alt strat de mortar?
Multumesc !

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
hidroizlatia rigida este un mortar. Se aplica umed.

#8
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
la mine am folosit carton bituminat. zidaria e din BCA.

argument: asa mi-a spus cumnata-miu care e arhitect.... ;)

din discutziile de aici mi-am dat seama insa ca n-am izolat si la stalpi...naspa

#9
AliasScorilo

AliasScorilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2007
Deci e careva care imi poate argumenta folosirea unui material de izolatie in detrimentul celorlalte 2 ?
Apropo cum sa izolezi stalpii sau samburii(stalpisorii) de zidarie sau elevatie ? - mi se pare aiurea ==> slabirea rezistentei acestuia care prin destinatia lui trebuie sa confere nemijlocit rezistenta constructiei. -fie ca vorbim despre izolatie rigida care si ea separa betonul din placa de continuarea din stalp cat despre carton bituminat sau membrana bituminoasa nu incape discutie :)

#10
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 AliasScorilo, on Apr 7 2009, 22:36, said:

Deci e careva care imi poate argumenta folosirea unui material de izolatie in detrimentul celorlalte 2 ?
Apropo cum sa izolezi stalpii sau samburii(stalpisorii) de zidarie sau elevatie ? - mi se pare aiurea ==> slabirea rezistentei acestuia care prin destinatia lui trebuie sa confere nemijlocit rezistenta constructiei. -fie ca vorbim despre izolatie rigida care si ea separa betonul din placa de continuarea din stalp cat despre carton bituminat sau membrana bituminoasa nu incape discutie :)
E simplu:in materialul de turnare a stalpilor se adauga un compus cu proprietati de impermeabilizare.Eu nu am facut lucrul acesta si acum regret fffff mult, datorita problemelor cu care ma confrunt.

#11
AliasScorilo

AliasScorilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2007
REvin...
Imi poate da cineva argumente pentru unul dintre cele 3 materiale pe care le-am enumerat sau altul de care eu nu stiu care se preteaza cel mai bine a fi folosit ?
Multumesc.

#12
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Delta system e un produs care am vazut ca e folosit foarte mult in Germania, Canada, US si se gaseste si la noi

Attached Files



#13
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Pentru asa ceva am gasit membrana pvc Sicofol 1.2 mm grosime (foi late de 36.5 cm). Se pare ca este mai adecvata decat membrana bituminoasa, avand rezistenta destul de buna si la presiune. Pretul este cam 43 roni pentru 10 ml, comparabil cu membrana bituminoasa (tiganeala).

#14
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Se pare ca Sicofolul de care spuneam nu se mai gaseste la pretul ala, am gasit la minim 110 roni/rola de 365 mm (10 ml) la un megamarket. Scump...

#15
nushala

nushala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.04.2005
salutare,
care mai e moda acum la izolatia intre fundatie si zidul de caramida?
as dori o soltie fara compromis.

#16
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Daca as folosi asta http://i.dedeman.ro/...g_6021649_f.pdf pentru a lipi o membrana bituminoasa deasupra fundatiei, peste care sa continui cu zidaria, ar fi o solutie buna?

#17
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009

 AliasScorilo, on 05 aprilie 2009 - 20:48, said:

2. Am auzit ca se mai poate folosi ceva membrana bituminoasa [ si aici as dori sa aflu cum se aplica pe placa - cu care parte in jos -   si  daca trebuie incalzita cu flacara] ---> referitor la folosirea ei cred ca scade priza dintre caramida si placa de beton
   3.  A treia varianta cred ca ar fi cartonul bituminat clasic.

   Voi care credeti ca ar fi cea mai buna alegere dintre acestea 3 sau daca stiti alte materiale pe care le-as putea folosi.
   Astept sfaturile voastre - cu argumente binenteles Posted Image
Zidaria nu trebuie sa faca priza cu fundatia, ci stalpul.

 CRG, on 23 aprilie 2009 - 15:36, said:

Pentru asa ceva am gasit membrana pvc Sicofol 1.2 mm grosime (foi late de 36.5 cm). Se pare ca este mai adecvata decat membrana bituminoasa, avand rezistenta destul de buna si la presiune. Pretul este cam 43 roni pentru 10 ml, comparabil cu membrana bituminoasa (tiganeala).
Membrana bituminoasa se foloseste de mult timp si nu cred ca i se poate aduce vreun argument serios impotriva, cel mult ca ar fi "tiganeala". Ca sa nu ramai cu senzatia de lucru slab poti sa dai sub carton asfaltat cu niste solutie pensulabila (e ca o zmoala slaba de tot - nu stiu cum se numeste)

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Beton impermeabil la placa, mortar hidroizolat Sika, Osmorasocem, Resocep Fp, Masterseal 501.
Important este faptul ca zidaria face priza cu placa, pe carton bituminos aceasta "joaca", ceea ce inseamna ca la un seism te poti trezi cu peretele ca pleaca la plimbare.
Eu nu mai folosesc carton bituminos de cand, la turnarea unul stalp langa un spalet de zidarie, acesta din urma a "fugit" de pe acel carton, nefacand priza buna.
Cam asta se intampla si la un seism cand incep sa "joace" stalpii.
E cel mai serios argument posibil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate