Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Around the World

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
ce credeti despre posibilitatea unui tur in jurul lumii? transportul cu una din aliantele aviatice(oneworld) iar restul(cazare,masa,obiective) la fata locului.bineinteles nu cu costuri exagerate,max 100usd/pers/night. perioada28.08.2009-10.10.2009. itinerarRO-USA(ny,vegas,la,honolulu),JAPAN(tokyo),CHINA(beijing,hong kong),INDIA(delhi)-RO. Backpackers,bineinteles

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttitihc, on Apr 5 2009, 18:08, said:

ce credeti despre posibilitatea unui tur in jurul lumii? transportul cu una din aliantele aviatice(oneworld) iar restul(cazare,masa,obiective) la fata locului.bineinteles nu cu costuri exagerate,max 100usd/pers/night. perioada28.08.2009-10.10.2009. itinerarRO-USA(ny,vegas,la,honolulu),JAPAN(tokyo),CHINA(beijing,hong kong),INDIA(delhi)-RO. Backpackers,bineinteles
cazare - masa - obiective la 100 USD in SUA nu e fezabil, as sari peste SUA.
De asemenea, nu e posibil nici in Japonia datorita costurilor. Evident, daca stai vreo 4 - 5 zile in Japonia ar fi ok, mai ales ca daca zbori cu OneWorld cel mai probabil vei folosi JAL.
Ce ti-as sugera - zboara cu Iberia la Madrid, apoi mai departe cu Iberia la Buenos Aires, mai departe cu Qantas la Sydney, urmat de un zbor cu Qantas la Singapore sau Bangkok. Daca te duci la Singapore, poti sa bagi un low cost pana in Bali, care este de neiertat. Din Singapore sau Bangkok, un Cathay la Hong Kong, mai departe la Delhi. Din Delhi, zbor spre Amman cu Royal Jordanian si mai departe spre Budapesta, iar apoi cu Malevul acasa.
What think ?

#3
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
salut,chiar imi pare bine sa vorbim,am vazut ca esti un globetrotter.noi suntem doi care plecam,biletele ne-au dus la 2050usd/pers.Acum studiez Hostelworld.com pentru cazari si gasesc penru state si japonia la o medie de 70usd/night/2pax(5n-NY,2n-las vegas,4n-LA,7n-honolulu,7n-tokyo).In schimb compensez in china si india(7n-beijing,2n=HK,6n-india)=25usd/night/2pax,deci media de 55-60usd/2pax este ok.Acum doar nu mergem sa stam in nu stiu ce conditii,un pat si  un dus pe zi e de ajuns.In rest bugetul pana la 200usd/day ar trebui sa ne descurcam cu restul,masa ,transport in comun,obiective si excursii minore prin imprejurimi.Daca nu,bani din pereti.Nu stiu daca un itinerar ca al tau ar fi mai ieftin,dar Bali si Singapore le-am vazut de abia acum 3luni si nu mai are rost prea repede.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttitihc, on Apr 5 2009, 20:51, said:

salut,chiar imi pare bine sa vorbim,am vazut ca esti un globetrotter.noi suntem doi care plecam,biletele ne-au dus la 2050usd/pers.Acum studiez Hostelworld.com pentru cazari si gasesc penru state si japonia la o medie de 70usd/night/2pax(5n-NY,2n-las vegas,4n-LA,7n-honolulu,7n-tokyo).In schimb compensez in china si india(7n-beijing,2n=HK,6n-india)=25usd/night/2pax,deci media de 55-60usd/2pax este ok.Acum doar nu mergem sa stam in nu stiu ce conditii,un pat si  un dus pe zi e de ajuns.In rest bugetul pana la 200usd/day ar trebui sa ne descurcam cu restul,masa ,transport in comun,obiective si excursii minore prin imprejurimi.Daca nu,bani din pereti.Nu stiu daca un itinerar ca al tau ar fi mai ieftin,dar Bali si Singapore le-am vazut de abia acum 3luni si nu mai are rost prea repede.
Atentie mai ales in State la locatie. Extrem de multe hosteluri sunt departe de orase si fara transport public - care e destul de prost in SUA - inchiriatul de masini sau mai ales taxiuri v-ar da bugetul cam peste cap. In Japonia, nu exista nici o problema cu transportul public.

Uitandu-ma la programul tau - iti sugerez sa investesti in cateva nopti in Kyoto si de acolo sa dai o tura si in Nara. 7 nopti in Tokyo e putin cam mult. De asemenea, 7 nopti in Beijing e o idee cam mult. As ramane la 3 nopti, as mai baga o noapte in HK (pentru o tura la Macao) si alte 3 in India. Delhi nu e cine stie ce, dar trebuie obligatoriu sa dai o fuga prin Rajastan. Si transportul e extrem de ieftin in India.

#5
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
asa e,ai dreptate visavi de stat intr-un loc mult timp,dar noi ne gandim sa luam excursii in zona de maxim 250km sau daca gasim tururi interesante ne mutam cu tot cu rucsaci,ca doar nu platim cazarea anticipat.Deja itinerarul e stabilit,dar inca nu am luat ghidurile LP sa vedem ce ne putem misca din locatiile noastre de baza.Hostelurile din sua le-am ochit cat mai central in ny si vegas,iar in la si honolulu pe plaja,tocmai sa nu avem de alergat mult.metroul in ny si LA e7,5$/day sau 25/week.oricum, astept cat mai multe sfaturi si idei,mai ales pt. japonia,china si india.La macao dupa vegas cu ce bani?Ajunge un loc de spart banii intr-o drumetie de asta.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttitihc, on Apr 5 2009, 22:31, said:

asa e,ai dreptate visavi de stat intr-un loc mult timp,dar noi ne gandim sa luam excursii in zona de maxim 250km sau daca gasim tururi interesante ne mutam cu tot cu rucsaci,ca doar nu platim cazarea anticipat.Deja itinerarul e stabilit,dar inca nu am luat ghidurile LP sa vedem ce ne putem misca din locatiile noastre de baza.Hostelurile din sua le-am ochit cat mai central in ny si vegas,iar in la si honolulu pe plaja,tocmai sa nu avem de alergat mult.metroul in ny si LA e7,5$/day sau 25/week.oricum, astept cat mai multe sfaturi si idei,mai ales pt. japonia,china si india.La macao dupa vegas cu ce bani?Ajunge un loc de spart banii intr-o drumetie de asta.
E bine ca ai gasit in centru... asta e cheie sa fie langa un metro. Multe hosteluri si hoteluri mai ieftine sunt undeva pe autostrada. E important pentru bugetul tau sa stai undeva cu acces la metro. Mai ales ca majoritatea atractilor sunt evident prin centru cu acces la transport public.

OK - pentru Japonia, ce iti sugerez este sa stai vreo 3 - 4 zile in Tokyo si apoi sa iei un tren pana la Kyoto, dormi acolo si vizitezi si Nara fara sa schimbi hostelul.
Pentru Beijing, daca stai 7 zile, in afaraorasului, merita 1 zi la Marele Zid. Poate te gandesti sa te duci  si la Xi'an sa vezi armata de soldatei, dar si un oras mai traditional - se face cam 8 ore cu trenul, dar exista trenuri de noapte destul de comfortabile. Iti sugerez Macao nu pentru cazinouri, ci pentru ca este un cu totul altceva dupa 2 - 3 saptamani de Asia - este un crampei de Europa, arata a Portugalia si are un cu totul alt aer decat China sau Japonia, Se ajunge in circa 1 ora si ceva cu ferry-ul din HK.
India - hm, Delhi nu e mare lucru, are cateva locuri de vizitat, dar de departe nu e cel mai interesant loc. Exista traseul clasic - Agra - Jaipur - Jodhpur - Jaisalmer - Udaipur, dar nu stiu cat poti sa-l faci in 6 zile, Incearca cel putin Delhi, Agra (pt Taj Mahal) & Jaipur (pt Amber Fort).

#7
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Posttitihc, on Apr 5 2009, 23:31, said:

asa e,ai dreptate visavi de stat intr-un loc mult timp,dar noi ne gandim sa luam excursii in zona de maxim 250km sau daca gasim tururi interesante ne mutam cu tot cu rucsaci,ca doar nu platim cazarea anticipat.Deja itinerarul e stabilit,dar inca nu am luat ghidurile LP sa vedem ce ne putem misca din locatiile noastre de baza.Hostelurile din sua le-am ochit cat mai central in ny si vegas,iar in la si honolulu pe plaja,tocmai sa nu avem de alergat mult.metroul in ny si LA e7,5$/day sau 25/week.oricum, astept cat mai multe sfaturi si idei,mai ales pt. japonia,china si india.La macao dupa vegas cu ce bani?Ajunge un loc de spart banii intr-o drumetie de asta.
Da prin Beijing nu prea ai ce face 7 zile. Poti sa mergi o zi la Marele Zid, sa vizitezi si mormintele imparatilor. Mai mergi prin Tian an Men cu orasul interzis care iti vor lua 1/2 de zi cel putin. Acolo e si mausoleul lui Mao, daca te intereseaza. Mai sunt gradinile imparatului si Templul Cerului: iarasi cate 1/2 zi. Distantele intre obiective sunt cam mari.
Inspre sud am facut 1 noapte cu trenul pana la Suzhou. A fost OK: gradini chinezesti foarte frumoase+o parte din vechiul oras (raspandit printre canale). Eu zic ca aici va ajunge o zi plina. De acolo poti sa ajungi tot intr-o noapte chiar si in Shanghai. Aici dupa doua zile iti cam faci o idee despre oras. Metroul e foarte haotic in Shanghai, trebuie sa ai nervii tari. Sau incerci un Xian.
In general e foarte mare inghesuiala, inclusiv in garile normale. Peste tot e un puhoi de lume si nu te prea poti descurca in engleza. Eu am luat un ghid de conversatie si am invatat si de acasa, ca sa mai pot comunica. Nu trebuie sa te bazezi nici macar pe faptul ca se vorbeste engleza la receptia hotelului.
In NY am folosit la greu metroul. Acolo poti sa mergi si pe jos pe bucati apreciabile (prin Bronx/Harlem, pe langa Central Park/Broadway si prin Manhattan).
Prin LA e mai rau. Eu am avut probleme mari sa merg cei 2-3 km de la Union Station (pana unde ajungi lejer cu autobuzul de la LAX) pana in downtown. Am avut masina inchiriata si am apreciat chestia asta f. mult. Mai ales daca vrei sa te misti liber, sa vezi Venice Beach+Malibu, Hollywood etc. Daca ai masina poti sa ajungi relativ usor si la Palm Springs (o zi) sau in sus spre Pismo Beach, pe drumul de coasta. Eu in locul vostru m-as gandi serios la o masina cat de mica si la un pret rezon. Cred ca gasiti si cu 20 USD/zi. LA nu e deloc prietenos cu pietonii! Dar si aici trebuie sa ai nervii tari: este trafic serios pe peste tot, trebuie sa casti ochii bine la indicatoare pentru ca sunt autostrazi pe multe nivele si risti sa o iei aiurea=pierzi timp. In LA am stat pe langa LAX: toate hotelurile au shuttle bus gratuit de la aeroport. Daca vrei sa mergi undeva, iei shuttle-ul gratuit spre aeroport si de acolo autobuzul in directia dorita. In rest trebuie sa parcurgi in general ceva distante pana la un mijloc de transport in comun catre destinatia dorita. Prin centru circula insa intr-adevar multe autobuze.
In Vegas ai trenul suspendat, care este foarte OK pentru Strip si ti l-as recomanda cu caldura. Iei bilet din statie cu cardul de credit/debi de la automat. Cred ca si aici v-ar conveni mai mult o masina pt. Grand Canyon. Acolo nu am folosit auto deloc. Problema este insa ca la fiecare statie cobori practic printr-un hotel/cazinou si iti ia cate 30 de minute sa gasesti iesirea spre bulevard.

#8
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
mersi de informatii,stau sa le studiez

in ny stam in Big Apple hostel in times square,in LA Venice Beach hostel,in Vegas la Bellagio iar in Honolulu Seaside Hawaiian hostel,localizate toate cu google earth. despre inchiriat masina ma indoiesc,e un stres prea mare fara navigatie ,plus parcari,aglomeratie...cat de departe de vegas e marele canion?oare nu gasesc o excursie?

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttitihc, on Apr 6 2009, 19:49, said:

mersi de informatii,stau sa le studiez

in ny stam in Big Apple hostel in times square,in LA Venice Beach hostel,in Vegas la Bellagio iar in Honolulu Seaside Hawaiian hostel,localizate toate cu google earth. despre inchiriat masina ma indoiesc,e un stres prea mare fara navigatie ,plus parcari,aglomeratie...cat de departe de vegas e marele canion?oare nu gasesc o excursie?
Big Apple e ok, dar daca vrei sa stati intr-un hotel sa-ti aduci aminte, iaca la carlton arms... :)
http://www.carltonarms.com/

#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Posttitihc, on Apr 6 2009, 20:49, said:

mersi de informatii,stau sa le studiez

in ny stam in Big Apple hostel in times square,in LA Venice Beach hostel,in Vegas la Bellagio iar in Honolulu Seaside Hawaiian hostel,localizate toate cu google earth. despre inchiriat masina ma indoiesc,e un stres prea mare fara navigatie ,plus parcari,aglomeratie...cat de departe de vegas e marele canion?oare nu gasesc o excursie?
Eu zic ca v-ati cazat foarte OK. Din Times Square chiar poti sa mergi pe jos binisor prin Manhattan, eventual mai iei metroul cate un pic daca obosesti.
Venice Beach mi-a placut foarte mult. Au un pietonal plin de magazine mai boeme, cu de toate pentru toti si e agitatie tot timpul. Noaptea insa nu e foarte safe pe-acolo, in general prin tot cartierul. Stiu ca e si autobuz din Venice Beach spre zona LAX de unde puteti lua alt autobuz sau sa mergeti cu Metro. Cu masina n-am avut probleme, chiar si fara navigatie. Daca te lamuresti cu sistemul lor de strazi, cu North si South si East-West si daca ai o harta a orasului te descurci f. OK.
Si Bellagio mi-a placut; n-am stat la ei, dar am cascat gura prin cazinou si prin lobby, la expozitia lor de flori.
Noi am mers din Vegas spre Grand Canyon prin sud, deci am luat-o pe I40 spre vest, directia Flagstaff. Pe la Williams o iei spre nord si ajungi direct la Grand Canyon Village. Mai ai si posibilitatea s-o iei spre partea de nord, care e mai putin turistica si zice-se cel putin la fel de frumoasa. Stiu c-am plecat dimineata devreme si am ajuns pe la pranz la GC. Acolo ori mergi pe jos (dar sunt distante mari si in general e timpul scurt) ori mergi cu autobuzul lor. Acela te duce de la un punct la altul pe sistemul hop on hop off si apuci sa vezi tot ce te intereseaza intr-un timp rezonabil.
Uite un site care spune ca au excursii la 150 USD din Vegas spre GC.
http://gocalifornia....vgcanfromlv.htm
Mai aproape de Vegas ar fi Death Valley. Si acolo sunt multe de vazut. Cel mai interesat mi s-a parut la Badwater si la canionul colorat.

#11
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
Primul trip report-New York: 6 zile in "adevarata capitala a Israelului" m-au facut sa-mi schimb impresia pe care o aveam despre Big Apple,de oras stralucitor,plin de glamour,fashion& style,bussinesmani in costume , supercars , zgaraie-nori.
Este mai mult decat atat, cu partile lui bune dar si cu cele rele.
Revin cu comentarii pe larg cat pot de repede.

#12
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
in sfarsit iata-ne inapoi acasa,in fata pc-ului,privind la vremea de afara :wallbash: si inca visand (la propriu) calatoria,aeroporturi,avioane,soare, caldura etc.

cum s-ar spune,  am facut-o si pe asta  :ewwpu:
acum nu stiu cum si unde sa postez niscai impresii si comentarii,aici pe topic pentru toate destinatiile mele sau pe topicurile fiecareia dintre ele?

#13
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Cred ca ar fi indicat sa postezi aici toata povestea, pe bucati ( pe tari - fct. de timpul tau ) si cu copy+paste sa pui bucatile la fiecare tara separat, acolo unde sunt deja deschise topicuri. Daca vei posta doar acolo, pe bucati, frumusetea acestei idei de tur al globului se va pierde.  
Eu unul astept cu interes, desi nu m-as incumeta la asa ceva - din lipsa de timp si cash.  Ideea este insa valoroasa, salvezi mult ( timp/bani ), din nenumarate zboruri dus-intors.

#14
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View Posttitihc, on 15th October 2009, 13:23, said:

in sfarsit iata-ne inapoi acasa,in fata pc-ului,privind la vremea de afara :wallbash: si inca visand (la propriu) calatoria,aeroporturi,avioane,soare, caldura etc.

cum s-ar spune,  am facut-o si pe asta  :ewwpu:
acum nu stiu cum si unde sa postez niscai impresii si comentarii,aici pe topic pentru toate destinatiile mele sau pe topicurile fiecareia dintre ele?
aici toata povesteaaa!! asteptam!

#15
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008
ok,sa o luam cu inceputul.
pe 27.08 primul zbor tg-mures budapesta,wizz air bineinteles, cazare in Airport hotel 100euro,(scump doamna,scump).
Tot atunci prima intamplare neplacuta: aterizam la budapesta, luam rucsacii de pe banda,tigarile nu-s.4 cartoane,provizii pt america,dar asta-i viata,cine stie cine le-a luat ,romanii ori ungurii?
A doua zi plecarea spre america,zbor budapesta- zurich cu malev,apoi zurich-new york cu american airlines.Prima intalnire cu paranoia americana la zurich, la poarta de imbarcare AA,cred ca erau cel putin 10 ofiteri de imigrari,personal de zbor,serifi care te intrebau de unde vii,unde te duci,cu ce ocazie,unde-ai dormit aseara,cu cine,cine ti-a facut bagajele,ce bombe ai la tine,unde le detonezi etc. Asta-i partea 1,urmeaza partea a doua la aeroport la NY ,unde te mai amusina si cainii ofiteri in cautare de droguri si sume mari de cash,dar asta e ,"libertatea" trebuie aparata si are costul ei.
Acum,cu toate ca e un forum turistic si de calatorii,sper sa nu se supere cineva daca voi mai strecura unele pareri  si observatii cu caracter politic,social pe care le-am capatat din calatoriile mele.Dar incerc sa pun si informatiile pe care  cred ca le cauta cei ce vor sa calatoreasca independent.
Revenind,despre NY nu cred ca are rost sa povestesc despre infrastructura de orice fel,despre arhitectura si planul urbanistic din Manhattan,chiar daca e de un secol deja.Ne-am cazat la un hostel pe west45 street,colt cu broadway si 7 avenue,big apple hostel pe numele sau,o cladire veche de 5 nivele de cel putin 100 ani vechime, 90$/zi,dormitor de 4 persoane,curatenia relativa,c-asa-i la hostel,mai ales in tarile  "civilizate".Locatia in schimb,excelenta,la 2 minute de times square,in miezul marului,doua pub-uri in dreapta,un fel de autoservire-restaurant in stanga cu mancare gatita,cafea si tot ce trebuie,super tare frate.Peste drum(broadway),districtul teatrelor,la trei strazi in nord rockefeller center,ce sa mai vorbim,de aici se da ora exacta ;) si nu cred ca te poti plictisi.Prima impresie in NY este de inserare,din cauza ca prea putin timp poti zari soarele daca iti faci veacul prin zona cu zgaraie-nori;a doua impresie este de bogatie,vazind cladirile,numele firmelor unii trecatori;pe urma vezi politia peste tot,consumismul si risipa de orice natura acasa la ele,oameni de toate natiile,culorile si religiile pamantului,cel mai cosmopolit oras pe care l-am vazut si care cred ca exista.
NY este intradevar un oras prietenos cu turistii,extrem de facil de inteles,de miscat prin el si chiar m-am saturat de scris acum,poate mai tarziu mai incerc sa pun si doua poze

#16
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Posttitihc, on 15th October 2009, 14:23, said:

acum nu stiu cum si unde sa postez niscai impresii si comentarii,aici pe topic pentru toate destinatiile mele sau pe topicurile fiecareia dintre ele?
Aici, cu toata increderea!  Ar fi pacat sa fragmentezi. :)

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Continua, ca citim! :)
Super experienta!

#18
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005

View Posttitihc, on 15th October 2009, 21:11, said:

incerc sa pun si doua poze



Bine ai venit,
da, da! vrem si poze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate