Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

ce fac gresit?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
Salut!
Am si eu o problema : am un site de web design, pe care (dupa parerea mea) l-am optimizat:

Quote

Meta tags analysis.
Title: Title meta tag contains no errors.
This tag contains 49 characters.

--------------------------------------------------------------------------------
Title relevancy to page content is excellent.
The Title relevancy to page content is 100%.

--------------------------------------------------------------------------------

Description: Description meta tag contains no errors.
This tag contains 51 characters.

--------------------------------------------------------------------------------
Description relevancy to page content is excellent.
The Description relevancy to page content is 100%.

--------------------------------------------------------------------------------

Keywords: Keywords meta tag contains no errors.
This tag contains 7 keywords and 90 characters.

--------------------------------------------------------------------------------
Keyword relevancy to page content is excellent.
The keywords relevancy to page content is 100%.

--------------------------------------------------------------------------------

Robots: The Robots meta tag contains no errors.
This tag contains 3 characters.

--------------------------------------------------------------------------------

Author: The Author meta tag contains no errors.
This tag contains 24 characters.

--------------------------------------------------------------------------------

 
Web page analysis. 
The size of the web page.
The size of the web page is 9816 bytes.

--------------------------------------------------------------------------------
The web page load time.
The web page load time is 1 seconds.

--------------------------------------------------------------------------------

 
Your site displayed on a search engine page. 
Web Design, Redesign, optmizari, promovare online
Web design, redesign, optmizari, promovare online.
http://www.tarantula-design.com
dar google nu-l ia in seama .
Unde e problema ?

#2
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
La ce anume nu-l ia in seama?

Sper ca nu vrei la web design pentru ca acest cuvant lipseste cu desavarsire de pe pagina ta. Ai de trei ori design si o data web.

Numai cu titlu, keywords si descriptions nu faci nimic.

#3
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
deci ar trebui sa-mi umplu o pagina cu "web" si  "design" si sa inscriu acea pagina pe google ?

#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ok, prima problema este ca de la momentul cand te inregistrezi in Google poate sa iti ia cam o luna pana sa treaca spiderul lor prin site-ul tau.

A doua problema: dupa ce trece sipderul prin site, acesta va fi pus in sandbox(teren de testare) pentru aproximativ 6-8 luni timp in care nu vei aparea in listing-uri. Google face asta ca sa vada daca sunt facute schimbari la site (adica imbunatatiri), iar daca nu se intampla nimic, este foarte posibil sa nu fii listat.

Cel mai bine ar fi sa adaugi o sectiune la site in care sa pui diferite tips&tricks despre web design si ce mai faci tu pe acolo care sa fie updatat cu noi articole cam o data pe saptamana.

In legatura cu designul: e frumos si curat dar cam incurcat la cod. Meniul ala foloseste doar oamenilor, iar search engine-urile vad doar linie de cod care nu adauga nimic la relevanta paginii. Daca ai scoate restectivele linii ar fi mai aproape de partea de sus deci pagina ar fi mai relevanta. Ai putea sa mai scapi de linii de cod punand un external stylesheet.

De asemenea description tag-ul ar trebui sa fie o fraza competa cu verb, caci la cate virgule ai acolo pare doar o lista de keyword-uri (ceea ce si este). Google este impotriva acestei practici.

Ar mai fi multe altele dar asta e in principal. Nu te ingrijora, daca ai backlink-uri catre site poate sa fie prost codat ca tot (destul de) sus ajungi.

PS: nu pune mai mult de 10 ori orice keyword sau keyphrase in o pagina cat de mare ar fi ea, ca te alegi cu ban si nu mai scapi sub nici o forma!

#5
ccabalau

ccabalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.01.2005

preacher, on Mar 27 2005, 16:09, said:

Ok, prima problema este ca de la momentul cand te inregistrezi in Google poate sa iti ia cam o luna pana sa treaca spiderul lor prin site-ul tau.

Site-ul este inregistrat de 3 luni in directorul de pe google.

preacher, on Mar 27 2005, 16:09, said:

In legatura cu designul: e frumos si curat dar cam incurcat la cod. Meniul ala foloseste doar oamenilor, iar search engine-urile vad doar linie de cod care nu adauga nimic la relevanta paginii. Daca ai scoate restectivele linii ar fi mai aproape de partea de sus deci pagina ar fi mai relevanta.

Stiu ca motoarele de cautare nu vad link-urile din flash de aceea am pus si un meniu html in footer-ul paginii.

preacher, on Mar 27 2005, 16:09, said:

Ai putea sa mai scapi de linii de cod punand un external stylesheet.

Site-ul se foloseste in proportie de 90% de un css extern.

preacher, on Mar 27 2005, 16:09, said:

PS: nu pune mai mult de 10 ori orice keyword sau keyphrase in o pagina cat de mare ar fi ea, ca te alegi cu ban si nu mai scapi sub nici o forma!

Aici nu prea inteleg. Ma aleg cu ban de la google si nu o sa-mi mai listeze url-ul daca textul site-ului contine prea multe keyword-uri? Daca te uiti mai sus la ce a scris dan55 e exact invers si asa credeam si eu.

Edited by ccabalau, 27 March 2005 - 17:57.


#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
In legatura cu stylesheet-ul: scuze ca nu am vazut @import-ul. Cand am dat cu ochii de inline stylesheet nu m-am mai uitat.

Bravo daca ai ajuns in directorul lor. Esti cumva si in Open Directory?

In legatura cu meniul html pus in footer: e bine ca il ai dar Googlebot-ului ii lace sa vada chestiile astea in urmatoarea ordine:

1. Doctype Statement
2. Title Tag
3. Description Tag
4. Linkuri catre celelalte pagini ale site-ului (adica meniul)
5. Textul din pagina
6. Din nou meniul

Apropo: am citit in multe alte forumuri si Google nu tine cont de tag-ul "keywords"; totusi e bine sa il pastrezi pentru ca aproape toate celelalte motoare il folosesc.

In legatura cu limita de keyword-uri in textul paginii: chiar este o limita! Am analizat mai multe pagini din diferite Top Ten-uri si nici unul nu are mai mult de 10 keyworduri. Daca bagi ceva de genul 20-25 o sa te trezesti ca esti acuzat de keyword spamming. Daca vrei poti sa risti totusi avand in vedere ca targetul tau sunt romanii si e putin probabil sa se planga cineva la Google din cauza ta.

Asta nu inseamna sa nu ai keyword-uri aproape deloc. Fa pagina mai mare si baga de 10 ori web design.

Dar cel mai important din punctul meu de vedere e sa ai linkuri peste linkuri. Nu neaparat pentru Page Rank, caci important este cati vizitatori ai. Sunt cateva topicuri pe aici prin forum cu liste de directoare. Inscrie-te la cat de multe poti.

Daca ai timp scrie niste articole despre web design si incearca sa le postezi la cat mai multe pagini care le accepta (desigur site-uri despre web design). Aceste site-uri iti permit sa pui si un "Author Box" la sfarsit in care poti baga un link catre site-ul tau.

Sper ca te ajuta ce ti-am spus aici.

Eu am avut 3 site-uri (acum sunt la al 4-lea). 2 au ajuns cat de cat sus (Top 15) dar au fost banate (am folosit metode nu prea ortodoxe, adica tot ce spune Google sa nu faci  :D ) al treilea am scos bani buni cu el dar din cauza unor idioti de la fosta banca nu am mai putut face plati asa ca bye-bye. Acum am un site de internet marketing care l-am lansat de o luna. Sper sa iasa ceva.

#7
ccabalau

ccabalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.01.2005
Mersi mult pentru sfaturi si bafta.
Cat despre keywords nu am pretentii sa apara pe primul loc la "web design" pentru ca se pare ca sign.ro e batut in cuie acolo (sunt foarte curios ce metode de seo practica). Incerc sa-l ridic pe primele locuri macar pentru "web design iasi" sau "webdesign iasi"

Edited by ccabalau, 27 March 2005 - 23:45.


#8
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

preacher, cred ca iti dai seama ce spui despre efectul de sandbox. 6 pana la 8 luni? sa fim seriosi.  :lol:

Edited by Razvan Pop, 29 March 2005 - 16:17.


#9
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Parerea mea e ca nimeni, in afara de Page si Brin, nu stie cu adevarat cum (si mai ales de ce) functioneaza sandbox-ul. Mai degraba "sandbox" e denumirea pe care au dat-o webmasterii unui proces, nu unui fapt,  prin care Google descopera un site, ii da initial un plus in clasament, dupa care il arunca undeva in spate (pe pozitii lipsite de importanta). E posibil ca lucrul acesta sa se datoreze intarzierii cu care Google calculeaza toti factorii implicati in clasificarea site-ului. Daca site-ul, la data lansarii, a fost bine optimizat "on page" atunci Google va lua in calcul doar acesti factori si evident ca va da site-ului un plus de clasament. Pe masura insa ce cauta pe web si dupa factori "off page", evident ca site-ul, fiind nou, va cadea in clasament fiindca nimeni nu se leaga la el, nu e prezent in directoare etc.

In acest fel, site-ul poate ramane si 8 ani in "sandbox", nu doar 8 luni, daca nu te preocupi de factorii "off page".

In tot ce spun ma bazez pe ceea ce am citit si pe experimentele proprii. Am un site pe care l-am facut in octombrie 2004 si care de atunci pana acum a ramas, cu foarte mici intreruperi, nr. 2 pentru o cautare care ii aduce cam 4000 de vizitatori / luna. E posibil ca atunci cand il voi abandona, sa inceapa sa cada. Asta ma face sa cred ca teoria "sandbox"-ului inteles ca fapt, nu ca proces, e o prostie, sau ceea ce se numeste "un mit urban".

De asemenea, o alta chestie pe care am observat-o: se pare ca Google acorda din principiu mai multa autoritate paginilor vechi, decat celor noi. Am observat asta atat in cadrul unui experiment, cat si in urma cu doua luni, cand site-ul firmei mele a implinit 2 ani si a primit, brusc, o crestere in SERPs (fara ca eu sa fi facut ceva deosebit). In acest sens, www.sign.ro e imbatabil de catre un nou venit, deoarece este online de 4 ani si jumatate (din toamna lui 2000).

#10
emgos

emgos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2005
am avut un site in sandbox pentru 3 luni dupa care el a revenit in aproximativ aceleasi pozitii in google; interesant este ca googlebot indexa site-ul cam de 2-3 X pe luna si eu tot il inscriam prin directoare.  perioada maxima pt un site in sandbox de care am auzit este de aproape 6 luni.

numai bine la toti.

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Salut tuturor!

Kevinro, ai dreptate cand spui ca "sandbox-ul" este de fapt un proces dar nu cred deloc cand spui ca  este un mit urban. Multi au patit-o: a trecut googlebot-ul in fiecare luna prin tot site-ul dar nu a aparut in rezultate decat in 5-6 luni.

Chestia ca Google prefera site-urile mai vechi o stiu multi, dar am vazut ca
poti trece din sandbox in SERP cu ajutorul unor linkuri din cateva directoare maricele (e de ajuns doar un singur link din Yahoo sau DMOZ).

RazvanPop, sa stii ca Kevinro are perfecta dreptate: daca nu te ocupi si de factorii off-page, poti sa ramai in sandbox chiar si 8 ani, nu doar 8 luni.

Oricum, eu zic ca daca ai un site in engleza care are ceva informatii utile cel mai bine este sa ii faci reclama in newsletters si ezine-uri. Cu $25 poti sa aduci ceva de genul 400-500 vizitatori interesati de ceea ce ai de spus. Desigur, asta e o optiune viabila doar in cazul in care ai cum sa scoti niste bani de la vizitatorii respectivi :) .

#12
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
Tin sa va anunt ca am iesit din "Sand box" direct pe locul 2  pt cautare in pagini scrise în limba românã pentru termenul "web design iasi" si pe locul 14 la web design  :coolspeak:

#13
digital01101

digital01101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.02.2005
am un prieten care a platit o firma sa ii faca site(cu ceva timp in urma ....acum un an)...firma l-a convins sa dea bani in plus pt a aparea pe primul loc pe google daca se cauta cateva cuvinte cheie

Faza e ca au facut site-ul in cateva zile si imediat site-ul aparea pe primul loc
pe google...si a stat cam 9 luni mereu pe primul loc(desi firma are un profil pt care sunt destul de multe siteuri....sie facut si 100% flash)

Se poate asa ceva?Stiam ca poti aparea in dreapta la Link-uri sponsorizate daca dai bani

#14
ccabalau

ccabalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.01.2005

digital01101, on Apr 13 2005, 02:02, said:

firma l-a convins sa dea bani in plus pt a aparea pe primul loc pe google daca se cauta cateva cuvinte cheie

<{POST_SNAPBACK}>


A platit in plus firmei care i-a facut site-ul pentru seo sau a platit direct la google?

#15
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
O intrebare:

Ce firma garanteaza primul loc?

#16
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004

ccabalau, on Apr 13 2005, 20:56, said:

A platit in plus firmei care i-a facut site-ul pentru seo sau a platit direct la google?

<{POST_SNAPBACK}>


A platit firmei. Google nu te pune pe primul loc oricat platesti. :)

#17
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004

Quote

sie facut si 100% flash
Este posibil sa fie optimizat un site full flash ?

#18
digital01101

digital01101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.02.2005
a platit firmei bani in plus...si cum au facut nu stiu dar atunci era pe primul loc si a stat asa cam 9 luni
acum apare cam pe 7,8

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate