Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13442 replies to this topic

#37
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsandy76, on 12th April 2011, 09:15, said:

-O sa spui poate ca merge si la temperaturi negative, cu acelasi COP nu cred. Din ce am studiat despre chestia asta cand temperatura exterioara agregatului este mult sub zero consumul creste considerabil, de aceea ma gandeam daca poate sa stea unitatea exterioara in interiorul unei cameri care are un gol 0,3 metri patrati in loc de fereastra iar temperatura nu a coborat sub zero nici cand au fost -26 de grade.

Energia trebuie sa o preiei oricum din exteriorul locuintei adica de la -26 grade. Altfel imediat se transforma camera respectiva in congelator/iglu.

#38
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcipaul, on 12th April 2011, 22:58, said:

Energia trebuie sa o preiei oricum din exteriorul locuintei adica de la -26 grade. Altfel imediat se transforma camera respectiva in congelator/iglu.



-Nu taica, nu ingheata, ca dedesupt se afla beciul care are caldura cat cuprinde.

#39
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Buna,

Pentru cei care au timp si interes, Therma V de la LG poate fi vazuta "live" si studiata la ROMTHERM (in cadrul targului ROMCONSTRUCT) zilele astea (pana Duminica).

Toate bune.


View Postgall71, on 12th April 2011, 22:14, said:

Nu,nu se poate monta in interior,oricum Mitsubishi HRP ZUBADAN functioneaza 100% din capacitate si la -15 grade


Multumesc frumos,m-ai facut curios sa vad cum rezolva Lg problema dimensionarii ATW


#40
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostLG_voice, on 15th April 2011, 08:27, said:

Buna,

Pentru cei care au timp si interes,

La fel si WOLF,VIESSMAN,BUDERUS,OILON

View Postsandy76, on 12th April 2011, 23:51, said:

-Nu taica, nu ingheata, ca dedesupt se afla beciul care are caldura cat cuprinde.

Pai beciul de unde are caldura??

#41
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postgelunechifor, on 15th April 2011, 13:28, said:

Pai beciul de unde are caldura??

  -Fiind sapat la 2 metri adancime banui ca din pamant, ca din alta parte nu prea vad de unde, deasupra beciului este camara si caldura din beci urca printr-o decupare de 1/1 metri unde se afla scara beciului. :peacefingers:

Edited by sandy76, 15 April 2011 - 15:58.


#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postsandy76, on 15th April 2011, 16:58, said:

-Fiind sapat la 2 metri adancime banui ca din pamant, ca din alta parte nu prea vad de unde, deasupra beciului este camara si caldura din beci urca printr-o decupare de 1/1 metri unde se afla scara beciului. :peacefingers:

Da eu inteleg ce spui ,dar ca sa regenerezi atit de repede pe cit raceste modulul exterior al PDC nu cred ca este posibil doar cu ceea ce da beciul.
Ar fi super daca s-ar putea atit de simplu.

#43
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postgelunechifor, on 16th April 2011, 11:30, said:

Da eu inteleg ce spui ,dar ca sa regenerezi atit de repede pe cit raceste modulul exterior al PDC nu cred ca este posibil doar cu ceea ce da beciul.
Ar fi super daca s-ar putea atit de simplu.
  
  -Da, ar fi super, se poate ca aerul rece sa fie condus prin tubulatura in afara casei, iar aspiratia sa se faca din camara.  -In acest fel racirea aerului din camara va fi mult incetinita, si oricum mult mai cald decat cel de afara. :peacefingers:

#44
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postsandy76, on 17th April 2011, 09:50, said:

-Da, ar fi super, se poate ca aerul rece sa fie condus prin tubulatura in afara casei, iar aspiratia sa se faca din camara.  -In acest fel racirea aerului din camara va fi mult incetinita, si oricum mult mai cald decat cel de afara. :peacefingers:

Pai nu ai crea "vid" daca extragi tot aerul ? Si cred ca asta s-ar intimpla in cca 1 min. Cantitatea de aer refulata trebuie sa fie egala cu cea aspirata...ar trebui sa lasi o fanta deschisa undeva prin care sa treaca aceeasi cantitate de aer cu cea refulata si sa zicem ca iti mai aduce un plus micut "caldura" din beci dar nu stiu daca asta s-ar intimpla ptr f mult timp.

#45
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsandy76, on 17th April 2011, 09:50, said:

-Da, ar fi super, se poate ca aerul rece sa fie condus prin tubulatura in afara casei, iar aspiratia sa se faca din camara.  -In acest fel racirea aerului din camara va fi mult incetinita, si oricum mult mai cald decat cel de afara. :peacefingers:
Ai nevoie de volume mari de aer in cazul acesta,nu inteleg cu ce te-ar deranja sa pui UE in exterior,in cazul Mitsubishi electric Zubadan,la +3grade intra in functiune injectia rapida care asigura 100% capacitate pana la -15 grade,la -25 de grade ai peste 75%,daca merge ireprosabil in tarile nordice eu zic sa nu ne facem griji inutile

#46
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postgelunechifor, on 17th April 2011, 10:17, said:

Pai nu ai crea "vid" daca extragi tot aerul ?Cantitatea de aer refulata trebuie sa fie egala cu cea aspirata...ar trebui sa lasi o fanta deschisa undeva prin care sa treaca aceeasi cantitate de aer cu cea refulata
  
-Am spus mai sus ca spatiul gol are 0,4 metri patrati pe unde intra aerul in camara, poate cine stie se schimba clima in 2012 si numai avem nevoie de incalzire sau racire,. -Eu asta-mi doresc: ziua un maxim de 28 si noaptea un minim de 14 grade. Binenteles ca atunci comertul cu asa ceva va pica.    :thumbup:

  -Aceasta este dorinta mea de Florii, cand cel Vesnic va hotara intr-un fel sau altul nu stim, dar atunci stiu sigur ca omul nu va mai avea nevoie de alte unelte ajutatoare pentru incalzirea sau racirea locuintei.    :peacefingers:

#47
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postsandy76, on 17th April 2011, 11:52, said:

-Am spus mai sus ca spatiul gol are 0,4 metri patrati pe unde intra aerul in camara, poate cine stie se schimba clima in 2012 si numai avem nevoie de incalzire sau racire,. -

Scuze ,nu am fost atent!

View Postsandy76, on 17th April 2011, 11:52, said:

-Aceasta este dorinta mea de Florii, cand cel Vesnic va hotara intr-un fel sau altul nu stim, dar atunci stiu sigur ca omul nu va mai avea nevoie de alte unelte ajutatoare pentru incalzirea sau racirea locuintei.    :peacefingers:

Atunci o sa aiba nevoie de ventilatie :peacefingers:

#48
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsandy76, on 17th April 2011, 11:52, said:

-Am spus mai sus ca spatiul gol are 0,4 metri patrati pe unde intra aerul in camara, poate cine stie se schimba clima in 2012 si numai avem nevoie de incalzire sau racire,. -Eu asta-mi doresc: ziua un maxim de 28 si noaptea un minim de 14 grade. Binenteles ca atunci comertul cu asa ceva va pica.    :thumbup:

  -Aceasta este dorinta mea de Florii, cand cel Vesnic va hotara intr-un fel sau altul nu stim, dar atunci stiu sigur ca omul nu va mai avea nevoie de alte unelte ajutatoare pentru incalzirea sau racirea locuintei.    :peacefingers:

Dorinta ta are o probabilitate mai mare de a se implini decat ceea privind castiguri de randament prin plasarea pompei de caldura in subsolul respectiv.

Probabil ar trebui sa intre aerul cu o viteza de peste 100 km/h prin spatiul  respectiv si sa iasa prin alt spatiu deschis similar cu aceiasi viteza. Ah.. si un ventilator industrial de vreo 5...10 kWh care sa realizeze circuitul respectiv de aer pt. o pompa de vreo 15 kWh.
Deci un COP mediu de cca. 1 si ceva muzica industriala.  :deadtongue:

#49
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Maine ajung pe santier doua Mitsubishi Electric PUHZ-HRP200,revin cu poze

#50
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Saptamana viitoare ajung pe santiere doua Thermia Atria si una bucata Wolf. Aer-apa, 12-16 kw, poate o sa revin cu poze.
A aparut un nou model PDC aer-apa la Thermia. Thermia Atec. Cand o sa ajunga si pe santiere, revin cu poze.

Attached Files



#51
stefaniaiov

stefaniaiov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2011
Buna ziua!

Imi construiesc casa de vacanta si in comuna respectiva nu exista posibilitatea incalzirii locuintelor cu gaz metan...si avand in vedere ca va fi o casa de vacanta ( deci va trebui incalzita doar in week-enduri si aproximativ 2 saptamani pe an in jurul sarbatorilor de Craciun)... m-am gandit sa apelez la o solutie de incalzire cat mai economica si am citit astfel despre pompele de caldura ( unde am putut observa ca sunt niste costuri initiale destul de mari).

As dori sa aflu niste pareri cu privire la pompele de caldura...daca sunt o solutie buna in cazul meu...daca functioneaza bine...la ce firma ar trebui sa apelez...si alte informatii folositoare.

Multumesc!

#52
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Poststefaniaiov, on 29th April 2011, 10:46, said:

si am citit astfel despre pompele de caldura ( unde am putut observa ca sunt niste costuri initiale destul de mari)...
la ce tip de pompa de caldura te-ai gandit ?
SI ce oferte sau configuratii ai vazut ?

#53
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Poststefaniaiov, on 29th April 2011, 10:46, said:

Buna ziua!

Imi construiesc casa de vacanta si in comuna respectiva nu exista posibilitatea incalzirii locuintelor cu gaz metan...si avand in vedere ca va fi o casa de vacanta ( deci va trebui incalzita doar in week-enduri si aproximativ 2 saptamani pe an in jurul sarbatorilor de Craciun)... m-am gandit sa apelez la o solutie de incalzire cat mai economica si am citit astfel despre pompele de caldura ( unde am putut observa ca sunt niste costuri initiale destul de mari).

As dori sa aflu niste pareri cu privire la pompele de caldura...daca sunt o solutie buna in cazul meu...daca functioneaza bine...la ce firma ar trebui sa apelez...si alte informatii folositoare.

Multumesc!
Ce suprafata are casa?Mitsubishi Electric Zubadan pleca de la un pret de 4270 euro fara tva,pentru modelul PUHZ HRP71-cu o capacitate nominala de8,1 kw,sau varianta tot de la Mitsubishi cu unitate exterioara de tip POWER INVERTER al carui pret este de 3400 euro fara tva,Mitsubishi electric garanteaza ca unitatea exterioara ZUbadan functioneaza  la -25 de grade(la -15 grade are 100%capacitate) iar cea de tip Power Inverter  la -20 de grade
Atasat aveti o schema de montaj orientativa cat si preturile de lista,pentru un sistem complet se alege o unitate exterioara de tip Zubadan sau Power inverter,de la accesorii se alege o interfata(eu recomand PAC-IF31) care cuprinde in pret  si  telecomada PAR-W21 si un schimbator Alfa laval(sau doua pentru unitatea exterioara de 23 kw)
Pentru mai multe detalii contactati importatorul oficial Mitsubishi electric. Mitclima.

Attached Files


Edited by scheleton, 01 May 2011 - 20:19.


#54
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
De cateva luni cautam o solutie de incalzire pentru o casa care ar fi trebuit sa fie racordata la reteaua de gaze dar, asa cum se intampla la noi, gazele nu au mai ajuns pana la casa. Probabil va mai dura 2-3 ani, initial ne-am gandit la o centrala pe gaze care sa functioneze un timp pe GPL. Apoi, la o centrala pe peleti si, in final, am ajuns la pompa de caldura. Gazele se vor scumpi in continuare, pentru centrala pe peleti nu avem spatiu de depozitare a peletilor, ramane pompa. Se pare ca nu avem spatiu suficient in curte nici pentru o pompa apa-apa, asa ca ramane cea aer-apa. Avem mai multe oferte pana acum, problema e ca nu coincid in ceea ce priveste puterea necesara pt. pompa. Casa are o suprafata utila de aproximativ 270 mp, dintre care 90 sunt o mansarda open space, la care putem renunta in perioadele foarte reci. Adica, sa o tinem la 12 - 13 grade. Este din caramida porotherm, termoizolata cu 8 cm si geamuri termopan duble. Nu avem incalzire prin pardoseala si vom instala ventiloconvectoare. In unele oferte ni se spune ca e suficienta o pompa de 16 W, altele sunt cu doua pompe care sa totalizeze 24 - 26 W.Casa e in Bucuresti, langa aeroportul Baneasa. Vrem sa luam o decizie, sa putem continua lucrarile la casa (in toamna vrem sa ne mutam), dar nu au reusit niciunii sa ne dea o justificare logica a solutiei propuse. Si inca ceva: poate cineva sa-mi spuna care e diferenta dintre pompele Mitsubishi din seria PUHZ-HRP125YHA si cele AW (AW 16 -380, AW 10 220)?
Avem si posibilitatea instalarii de panouri solare, foarte bine orientate spre sud, intr-o zona insorita toata ziua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate