Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RADIO AS

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Tipic posturilor locale.

#38
mugiresku

mugiresku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 04.07.2005

View Postcocolosh, on 12th November 2011, 14:00, said:

Dezamagitor. Din pacate nici urma de profesionalism la Radio AS. Punct!
adica? nu am inteles care e motivul...

#39
cocolosh

cocolosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 15.09.2004

View Postmugiresku, on 12th November 2011, 15:53, said:

adica? nu am inteles care e motivul...

Sunt multe motive din punct de vedere profesional, strict profesional: mod de a face programe, muzica, etc...


View Postbloodhand, on 29th July 2011, 14:28, said:

In comparatie cu Radio AS de pe 93,7 cum emitea inainte sa vanda frecventa, cum e puterea pe emitatorul nou ? Eu il prind mai slab decat Magic FM si alte radio-uri locale cu aceeasi putere de emisie (100 W). Am vazut ca RDS-ul a devenit iarasi static: <RADIO AS>, cel putin la mine nu mai apare si varianta <radio as>.

Oricum, stam foarte bine cu 4 posturi de radio locale (Radio AS, Viva FM, Impact FM si Radio Top). Si nu sunt niste petarde de radio-uri cum sunt prin alte orase, ci chiar au valoare.


4 posturi locale? Mai numara o data! Impact FM emite din IASI, are doar 3 ore program local Suceava. Nu e local cred. Ca emite in Suceava e alta poveste:)
Va dau un exemplu doar de post super local: Radio OK Ploiesti
Cautati pe google sa auziti acolo radio local care nu e "petarda" deloc. Dimpotriva. Da clasa la multe, chiar si nationale.
La Suceava inca nu s-a inteles ca un post de radio se face de catre profesionisti, nu de agenti de vanzari, padurari, absolventi de facultate de jurnalism (care se face degeaba daca e sa ma intrebati pe mine) si altii.

Am mai zis pe forum: CINE VREA IDEI LE DAU DAR NU MOCA!

View Postpity, on 29th July 2011, 16:44, said:

De acord cu tine. In Suceava chiar se face radio local. Spre deosebire de Buzaul meu... Ma incalzeste doar gandul ca exista si orase mai mari fara radio local bine facut.

Nu se face, te contrazic. Cel putin nu se face radio asa cum ar trebui. E pacat ca avem un oras plin de frecvente nationale si locali de nota 5. Pacat

View Postbloodhand, on 30th July 2011, 20:46, said:

Da... Cum ar fi Cluj-Napoca. Nu cred ca nu exista pasionati de radio in inima Transilvaniei, dar probabil este plin FM-ul sau licentele se dau pe... ochi frumosi. Daca ar fi sa facem o comparatie la nivel de continut, Impuls FM Cluj-Napoca este aceeasi mancare de peste cu Impact FM Suceava, posturi de radio comerciale (seamana pana si siglele la culori si design). Ungurescul Paprika Radio se aseamana foarte bine cu Radio TOP, fiind axat pe aria muzicala adult contemporary. Si ajungem si la subiect: Music FM Cluj-Napoca poate fi comparat cu Radio AS, difuzand muzica veche din anii 60 pana in 90 si inceputurile mileniului 3, insa este doar un "jukebox", neavand stiri si talk show-uri locale. Ca sa nu mai zic de puterea si calitatea emisiei, Music FM-ul prinzandu-se incredibil de prost chiar si in centrul Clujului, pe cand Radio AS acopera o buna parte din judet.

Astazi am vazut ca Radio AS are PTY <Varied>. De apreciat acest lucru, intrucat cele mai multe dintre posturile de radio neglijeaza acest aspect (parca Radio 21 Suceava sau Pro FM Suceava are ca PTY <Science>  :naughty: ). Insa, RT-ul lipseste, desi ar fi interesant si acesta (am un LG TCC-9610R montat in casa pe incarcator de baterie auto si face un scroll effect pe RT de toata frumusetea).

La nivel de auditie, imi place cum suna: linistit, procesare specifica ascultarii ambientale. Nu are inaltele compresate ca la marile radiouri, iar bass-ul este mediu. Se simte putina compresie si limitare, insa diferenta dintre intensitatile sunetelor este sesizabila. Sa nu uitam ca totusi NU suna a CD player.

Da, sunt de acord cu tine ca licentele se dau pe ochi frumosi, in niciun caz pe baza de profesionalism.

S-a intrebat cineva vreodata daca s-a facut un sondaj de audiente in Suceava sa vedem si noi cam unde stau posturile locale? Va spun eu ca s-ar putea sa fie mari surprize! Neplacute evident.
Din pacate romanul asculta heavy rotation-ul gen kiss fm, zuzu, pro si altii. Desi exista si alte retete de playlist.
Cine vrea idei le dau dar nu moka:)

Edited by cocolosh, 12 November 2011 - 18:52.


#40
mugiresku

mugiresku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 04.07.2005

View Postcocolosh, on 12th November 2011, 18:58, said:

Sunt multe motive din punct de vedere profesional, strict profesional: mod de a face programe, muzica, etc...
s-a schimbat chiar asa de mult? m-as fi asteptat sa fie la fel ca inainte...

#41
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Nu s-a schimbat deloc in rau. Muzica este aceeasi ca intotdeauna, rareori auzi aceeasi melodie pe parcursul unei zile, sunt slagarele anilor 60-90, dar nu doar cele cateva piese de la Europa FM sau Magic FM repetate la nesfarsit. Pe langa muzica straina de calitate, difuzeaza si capodoperele romanesti de dinainte de '90, pe care le auzi destul de rar in FM. Multi dintre noi au trait cu aceasta muzica.

Au inceput sa faca si cateva emisiuni interesante, insa ceea ce-i avantajeaza cu adevarat este playlist-ul extrem de bine pus la punct. Convingeti-va singuri: http://radioas.sucea...:8000/sample128 . Eu unul il ascult oriunde am internet.

Minusurile ar fi: calitatea auditiei lasa putin de dorit, reclame prea multe in timpul zilei (seara merge doar pe muzica si cateva jingle-uri) si instabilitatea server-ului de streaming online.

#42
cocolosh

cocolosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 15.09.2004

View Postbloodhand, on 15th January 2012, 00:19, said:

Nu s-a schimbat deloc in rau. Muzica este aceeasi ca intotdeauna, rareori auzi aceeasi melodie pe parcursul unei zile, sunt slagarele anilor 60-90, dar nu doar cele cateva piese de la Europa FM sau Magic FM repetate la nesfarsit. Pe langa muzica straina de calitate, difuzeaza si capodoperele romanesti de dinainte de '90, pe care le auzi destul de rar in FM. Multi dintre noi au trait cu aceasta muzica.

Au inceput sa faca si cateva emisiuni interesante, insa ceea ce-i avantajeaza cu adevarat este playlist-ul extrem de bine pus la punct. Convingeti-va singuri: http://radioas.sucea...:8000/sample128 . Eu unul il ascult oriunde am internet.

Minusurile ar fi: calitatea auditiei lasa putin de dorit, reclame prea multe in timpul zilei (seara merge doar pe muzica si cateva jingle-uri) si instabilitatea server-ului de streaming online.

M-am referit la profesionalismul de care nu dau dovada din pacate. Muzica e prost aleasa si intercalata, se vede clar ca nu e un playlist gandit.
Nu mai zic de interventiile animatorilor (care animatori?) si altele. Nu am nimic cu ei dar vad lucrurile profesionist. Am mai spus-o si o repet: nu exista un radio local in Suceava asa cum ar trebuie sa fie un radio adevarat. Nu ma refer la muzica neaparat ci la tot ce tine de un radio: stiri, jingles, animatie, etc...Zero din pacate.

#43
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Off-topic: Ca tot veni vorba de posturi de radio locale cu muzica de calitate, intrati aici: http://napocafm.ro/ - ASCULTA LIVE (NAPOCA FM - 102,2 FM, Cluj-Napoca). Muzica este excelenta ! Avand in vedere ca abia s-a lansat in eter, cred ca suna destul de bine si la capitolul auditie, dar si la repertoriu !

#44
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Se receptioneaza bine in zona Targu Neamt.

#45
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
89.9 receptie buna din Pascani (zona garii).

#46
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbloodhand, on 26 aprilie 2012 - 01:05, said:

Off-topic: Ca tot veni vorba de posturi de radio locale cu muzica de calitate, intrati aici: http://napocafm.ro/ - ASCULTA LIVE (NAPOCA FM - 102,2 FM, Cluj-Napoca). Muzica este excelenta ! Avand in vedere ca abia s-a lansat in eter, cred ca suna destul de bine si la capitolul auditie, dar si la repertoriu !

Napoca FM in locul carui post de radio este ?

#47
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

View Postnapster1, on 13 octombrie 2012 - 09:01, said:


Napoca FM in locul carui post de radio este ?
Napoca FM in locul For You FM Gherla.

#48
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Dipolii Radio AS Suceava, 89,9 MHz. Ce model de dipoli sunt aia? Par a fi directivi, n-am mai vazut la nici un alt post de radio.

Attached Files



#49
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
au antene directive de 3 elemente.

#50
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
De cateva luni, Radio AS a mutat unul din dipoli pe directie opusa celuilalt.

Attached Files



#51
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
La Targu Neamt il prind la fel, nimic schimbat in mod deosebit. Numai ca e cam supramodulat, la un semnal mai slab se aude distorsionat.

#52
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
Ordinea de zi a şedinţei de marți, 10.10.2017, orele 10.00 - 17.00.

2. S.C. NEW WAVES PRODUCTION SRL Suceava - modificare structură serviciu de programe Radio As din Suceava

http://www.cna.ro/Or...mar-i,8620.html

Ce vor sa modifice ? Vor sa preia vreun program ?

#53
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
Radio Guerrilla la Radio AS.
Am văzut reclama pe panouri în Suceava, dar nu știu cât este retransmis. Cel mai probabil matinalul.
Radio AS a mai retransmia Guerrilla cu ani în urma, prin 2005.

#54
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
Am prins un promo la Radio AS.  Se retransmite matinalul,     emisiunea lui Liviu Mihaiu, Războiul sfârșitului de săptămâna și jurnalele din cadrul acestor emisiuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate