Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RADIO AS

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
Radio AS 89.9 Mhz se aude de acum si in Suceava, ori au marit puterea ori au mutat cu totul emisia in Suceava, desi vad ca au solicitat CNAului acest lucru
in jingleuri inca se precizeaza Falticeni, daca stie careva mai exact sa posteze aici

#20
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E suficient sa-l fi amplasat undeva pe o cota mai inalta. Astfel acopera ambele orase.

#21
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
intr-adevar Radio AS 89.9 Falticeni s-a mutat cu totul in Suceava, acum emit tot din vechea locatie a Radio AS-ului - Zamca, str. Ilie Ilascu, nr.1
s-a actualizat si pe site: http://www.cna.ro/IM..._loc_052011.pdf

#22
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Sunt profund dezamagit ca l-au mutat in Suceava,nu stiam eu de ce i-a mai scazut puterea si in unele locuri din Falticeni se aude cu fasait.Pacat avea si orasul asta un radio local,acum l-am pierdut si pe asta.A mai ramas Viva FM la Falticeni dar si acesta emite tot din Suceava si la Falticeni e doar preluare.Falticeniul desi e un oras cu peste 30.000locuitori a ramas fara nici un radiou local.

#23
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si uite asa s-a reintors la Suceava. Prima data tot de aici a inceput sa se extinda.

#24
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si pe fmscan.org a fost actualizat.

#25
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In Targu Neamt se receptioneaza mai bine decat inainte cand emitea din Falticeni.

#26
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

View Postchatnoir401, on 3rd July 2011, 13:21, said:

In Targu Neamt se receptioneaza mai bine decat inainte cand emitea din Falticeni.
Cand emitea din Falticeni avea antenele orientate spre Suceava, acum probabil daca emite din Suceava au orientat antenele spre Falticeni deci pe aceeasi directie cu Tg.Neamt.Am observat ca la fostul sediu din Falticeni a ramas pilonul cu cele 2 antene.

#27
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

View Postchatnoir401, on 3rd July 2011, 13:21, said:

In Targu Neamt se receptioneaza mai bine decat inainte cand emitea din Falticeni.
Cand emitea din Falticeni avea antenele orientate spre Suceava, acum probabil daca emite din Suceava au orientat antenele spre Falticeni deci pe aceeasi directie cu Tg.Neamt.Am observat ca la fostul sediu din Falticeni a ramas pilonul cu cele 2 antene.

#28
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Se receptioneaza pana dincolo de Cracaoani (inspre Piatra Neamt).

#29
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
In comparatie cu Radio AS de pe 93,7 cum emitea inainte sa vanda frecventa, cum e puterea pe emitatorul nou ? Eu il prind mai slab decat Magic FM si alte radio-uri locale cu aceeasi putere de emisie (100 W). Am vazut ca RDS-ul a devenit iarasi static: <RADIO AS>, cel putin la mine nu mai apare si varianta <radio as>.

Oricum, stam foarte bine cu 4 posturi de radio locale (Radio AS, Viva FM, Impact FM si Radio Top). Si nu sunt niste petarde de radio-uri cum sunt prin alte orase, ci chiar au valoare.

#30
pity

pity

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 04.04.2005
De acord cu tine. In Suceava chiar se face radio local. Spre deosebire de Buzaul meu... Ma incalzeste doar gandul ca exista si orase mai mari fara radio local bine facut.

#31
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Da... Cum ar fi Cluj-Napoca. Nu cred ca nu exista pasionati de radio in inima Transilvaniei, dar probabil este plin FM-ul sau licentele se dau pe... ochi frumosi. Daca ar fi sa facem o comparatie la nivel de continut, Impuls FM Cluj-Napoca este aceeasi mancare de peste cu Impact FM Suceava, posturi de radio comerciale (seamana pana si siglele la culori si design). Ungurescul Paprika Radio se aseamana foarte bine cu Radio TOP, fiind axat pe aria muzicala adult contemporary. Si ajungem si la subiect: Music FM Cluj-Napoca poate fi comparat cu Radio AS, difuzand muzica veche din anii 60 pana in 90 si inceputurile mileniului 3, insa este doar un "jukebox", neavand stiri si talk show-uri locale. Ca sa nu mai zic de puterea si calitatea emisiei, Music FM-ul prinzandu-se incredibil de prost chiar si in centrul Clujului, pe cand Radio AS acopera o buna parte din judet.

Astazi am vazut ca Radio AS are PTY <Varied>. De apreciat acest lucru, intrucat cele mai multe dintre posturile de radio neglijeaza acest aspect (parca Radio 21 Suceava sau Pro FM Suceava are ca PTY <Science>  :naughty: ). Insa, RT-ul lipseste, desi ar fi interesant si acesta (am un LG TCC-9610R montat in casa pe incarcator de baterie auto si face un scroll effect pe RT de toata frumusetea).

La nivel de auditie, imi place cum suna: linistit, procesare specifica ascultarii ambientale. Nu are inaltele compresate ca la marile radiouri, iar bass-ul este mediu. Se simte putina compresie si limitare, insa diferenta dintre intensitatile sunetelor este sesizabila. Sa nu uitam ca totusi NU suna a CD player.

#32
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Prea multa reclama la Radio AS. Sa nu uitam ca a fost DUMINICA ! Din 4 in 4 melodii reclama de 3-4 minute.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Ca la Kiss TV, din 4 in 4 melodii reclama de 6 minute.

#34
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Am observat astazi ca Radio AS si-a modificat, probabil de ceva timp, RDS-ul. Nu mai e doar staticul <RADIO AS>, ci s-a mai adaugat inca o linie <89,9 MHz>. In continuare, PTY este pe <Varied>, insa lipseste RT-ul.

Pe de alta parte, stream-ul online de pe rdsnet cand merge, cand nu. Macar pe site-ul oficial a fost updatat link-ul, pentru ca cel de pe vremea cand era pe 93,7 / 100,9 nu mai e valabil. Eu il ascult de multe ori pe mobil de pe internet (atunci cand am noroc sa mearga link-ul), pentru ca este absolut deranjanta interschimbarea permanenta mono-stereo (din cauza puterii mici de emisie si din cauza "antenei" mele - casti cu cablu de 1,5m lungime) atunci cand ma plimb cu bicicleta prin oras.

Am vazut oricum ca in ultima vreme stream-ul este stereo (MP3 128kbps), mai demult era doar mono (MP3 96kbps). Oricum, pe orice telefon capabil 3G, cu semnalul full in oras, nu cred sa faca buffering. Deci mai bine 128 kbps MP3 decat 64 kbps AAC+, pentru ca oricum nu cred ca exista vreun terminal care sa stie sa decodeze un stream AAC+ (il vede ca AAC simplu si se aude la fel de prost ca un MP3 la acelasi bitrate). Pentru necunoscatori, un AAC+ de 32 kbps poate suna comparabil ca si calitate cu un MP3 128kbps, pentru ca sunetele de inalta frecventa sunt reconstituite cu succes, dar ce-i drept cu mici artefacte. Dar deja devin off-topic...

#35
mugiresku

mugiresku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 04.07.2005
eu nu am inteles de ce a vandut frecventele acum cativa ani, era si in bacau, avea muzica buna. nu cumva urmeaza sa se mai extinda?

#36
cocolosh

cocolosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 15.09.2004
Dezamagitor. Din pacate nici urma de profesionalism la Radio AS. Punct!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate