Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Facultati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
reco

reco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.02.2005
bla bla bla bla... Bacul il dau anul acesta...

Presupunem ca-l iau...
Ajung in situatia de a alege o facultate... dar sunt indecis, confuz, zapacit...
Deci ajung la intrebarea pe care a pus-o un user pe un alt forum...
"...ce facultati credeti ca au un viitor?"

P.S. Am dat un search... dar se vorbeste doar despre bacalaureat...

Va multumesc pentru timpul acordat !  :)

#2
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Al naibii search-ul asta... Din prima am dat de doua topic-uri pe aceiasi tema:
http://forum.softped...?showtopic=9977
http://forum.softped...showtopic=23121
Daca as cauta mai adanc...
btw... Wrong area! De unde si pana unde e asta Editorial?! <_<

#3
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Io zic sa te faci fotbalist sau manelist. Pe orice varianta, iesi mult mai castigat!

Spor

#4
reco

reco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.02.2005

Nozavi, on Mar 24 2005, 20:53, said:

Al naibii search-ul asta... Din prima am dat de doua topic-uri pe aceiasi tema:
http://forum.softped...?showtopic=9977
http://forum.softped...showtopic=23121

<{POST_SNAPBACK}>



Daca te-ai fi uitat mai atent, tot la BAC se refereau acele thread-uri... Numele thread-ului nu este egal cu continutul acestora (in situatia de fata)...

Clayman, on Mar 24 2005, 20:57, said:

Io zic sa te faci fotbalist sau manelist. Pe orice varianta, iesi mult mai castigat!

Spor

<{POST_SNAPBACK}>


Am vazut reportajul ala de pe Pro TV si m-am ingrijorat.
Fotbalist sau cantaret de manele ! Astea da idealuri ! :death:

Edited by reco, 24 March 2005 - 21:10.


#5
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Mi se pare o tampenie sa intrebi pe altcineva ce vrei sa faci in viata. Faci ceea ce iti place. Daca ai ambitie si iti place cu adevarat ceea ce faci, reusesti in orice domeniu.
Am o prietena care a facut filologia. Greaca veche sau ceva de genul asta. A facut-o pt ca i-a placut dar era destul de timorata in ultimul an de facultate pt ca nu stia ce sa faca in viata cu facultatea asta. Apropo, acuma isi da masterul prin tarile calde si probabil acolo va ramane.

#6
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
e o intrebare prosteasca, si daca ti-ai pus-o atunci inseamna ca nu stii ce vrei si nu stii ce iti place. sau nu iti place nimic, si vrei sa faci o facultate sa nu ajungi la lopata cu semnalizator...

Quote

"...ce facultati credeti ca au un viitor?"

daca te decizi sa faci o facultate, pana la urma, si decizia o iei bazandu-te pe criteriul "ce facultate are viitor", se pot intampla urmatoarele kestii:

1. o sa-ti placa ceea ce faci, si atunci totul e ok. invatatul in sesiune merge de la sine, sau
2. nu o sa-ti placa, si atunci ai dat de belea! toata facultatea o sa te chinui!

eu iti recomand sa te gandesti ce materie iti place cel mai mult acum, sa te gandesti ce te vezi facand peste 10 ani, si dupa criteriul asta sa alegi facultatea pe care o vei face.

oricum, spor la invatat.  :coolspeak:

#7
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

reco, on Mar 24 2005, 19:48, said:

bla bla bla bla... Bacul il dau anul acesta...

Presupunem ca-l iau...
Ajung in situatia de a alege o facultate... dar sunt indecis, confuz, zapacit...
Deci ajung la intrebarea pe care a pus-o un user pe un alt forum...
"...ce facultati credeti ca au un viitor?"

<{POST_SNAPBACK}>

daca tu esti in starea de presupuneri in ceea ce priveste promovarea bacului, nici n-ar trebui sa te gandesti la o facultate. exista si alte forme de continuare a studiului, sau, de ce nu, sa intri direct "in paine". e plina Romania de "boi cu diploma universitara"

daca tu nu sti ce vrei, cum vrei sa stie altii ce e in capul tau?! (in afara de o varza totala). discuta cu parintii (ei te-au obsevat probabil cel mai des si stiu cam ce inclinatii ai) si cu profesorii de la liceu.

ca fapt divers: dupa ce termini o facultate, daca totusi vei termina una, poti ajunge sa nu profesezi in specilitatea studiata ci sa faci cu totul si cu totul altceva.

nu poate nimeni sa prevada cu exactitate ce se va intampla pe piata muncii peste 5-10 ani; desigur, se fac studii, dar alea sunt mai mult orientative. te incalzeste cu ceva daca-ti spune cineva ca vor fi cautati medici, ingineri, informaticieni si economisti?!
cum au zis si ceilalti, fa ceva ce-ti place si consideri ca ai si sanse sa duci pana la sfarsit.

bafta

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ar fi trebuit sa dai si tu mai multe informatii, k sa stie omul spre ce sa te indrume....
k degeaba iti zic eu sa faci medicina, dc tie ti se face rau cd vezi ace si habar n-ai unde-i ficatul. sau poli, iar tu abia treci la fizik...
asa k revino cu informatii, si poate pot sa te ajut...nu de alta, dar iti vb tot un om de-a 12, si crede-ma k mie mi-a fost fooooarte greu pana ce m-am decis....cerd k am schimbat vreo 5 optiuni, numai k eu m-am apucat de printr-a 11, sa fiu sigura k nu ma prinde bacul gandindu-ma la ce fac dau.... :D

#9
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
daca nu te pasioneaza un domeniu ceva, e de belea...  faci si tu facultatea sa fie acolo asa cum fac o gramada si dupa aia se plang ca-s ingineri si nu au de lucru.

exemple de domenii/specializari PROASTE: drept, stiinte politice, administratie publica, arte, litere, anumite specializari ASE, ...etc.

bune: info, economie(marketing, management, finante...), limbi straine, turism(?)

#10
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Eu daca as fi inca o data la virsta terminarii bacului as alege constructii.

#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
nimeni nu pomeneste de medicina.....desi e o facultate grea,ai multe sanse sa reusesti peste hotare,mai ales dupa 2007

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
he-he, pai eu dau la stoma, sper sa intru, k e concurenta mare, si am ales asta dintr-un motiv relativ simplu: as vrea super mult sa fac medicina, dar e prea lunga, si muult mai grea. asa k  stoma sa fie, si sper sa plec pe undeva afara dupa....

#13
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
super bafta!nu cred ca o sa ai mare concurenta la admitere....mai mult de 2 pe loc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate