Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Avatar (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
633 replies to this topic

#109
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
am fost azi la Cinema City la Avatar versiunea IMAX 3D. Sala era plina sau aproape plina.
Povestea plina de clisee dar nu asa de enervante c,a in 2012 de ex, poate si pt ca actiunea totusi se desfasoara intr-o lume *diferita* deci si cliseele sunt adaptate. Am inceput sa ma ingrijorez nitel cand au bagat partea mai *romance* ,m-am temut ca asa o tine pana la sfarsit ,dar din fericire nu are decat vreo 2 scene mai telenovelistice. Desi povestea e destul de simpla si cu cliseele de rigoare, mie mi s-a parut ca exista profunzime in sensul ca ce vor oamenii aia sa faca pe Pandora = distrugere = cam ce se intampla acum pe Terra,ne distrugem casa pentru niste chestii neesentiale pt supravietuire. Daca te gandesti putin mai mult parca se observa si o asemanare cu ce au facut americanii in irak.
Filmul e plin de actiune, e multa miscare ,nu prea sunt momente linistite,personajele principale alearga,zboara,se catara. Efectele sunt nemaipomenite,peisajele fantastice,toata natura e fenomenala,bastinasii aia sunt foarte bine realizati.
Ca idee,am fost cu mama la film(am *obligat-o* sa vina ca am fost la Christmas shopping)si nici nu s-a miscat cat a rulat filmul,i-a placut foarte mult desi nu e fan sf-uri deloc.

Calitativ cred ca se putea si mai bine(la sala ma refer), mi s-a parut ca puteau sa-l dea cu luminozitate putin mai mare , mai apareau puncte negre din cand in cand dar nu deranjante(cel putin nu pt mine),subtitrarea intradevar a fost in 2D si maica-mea mi-a zis ca a cam luat-o cu ameteala la un moment dat de la ea dar merge,se poate citi daca e nevoie. All in all eu cred ca a meritat si filmul clar trebuie vazut la cea mai mare calitate posibila

#110
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postentity22, on 24th December 2009, 00:02, said:

niste chestii neesentiale pt supravietuire.

Dupa filozofia in cauza toate inventiile umanitatii sunt de fapt inutile atata timp cat si maimutele supravietuiesc  :rolleyes:

Desigur se poate argumenta ca primitivii in cauza sunt de fapt dependenti de biosfera lor particulara pe care nu o pot parasi la nevoie in timp ce pamantenii merg spre stele  :)

Edited by AMDG, 24 December 2009 - 01:02.


#111
cdynu

cdynu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.11.2009
Filmul a fost facut special pentru 3D si adaptat pentru imax.
   Daca il vedeti in 3d ar trebui sa fie suficient pentru ce a vrut sa arate Cameron (regizorul)
Parerea mea : filmul e bestial !

#112
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAMDG, on 24th December 2009, 01:59, said:

Dupa filozofia in cauza toate inventiile umanitatii sunt de fapt inutile atata timp cat si maimutele supravietuiesc  :rolleyes:

Desigur se poate argumenta ca primitivii in cauza sunt de fapt dependenti de biosfera lor particulara pe care nu o pot parasi la nevoie in timp ce pamantenii merg spre stele  :)

toate inventiile ne fac viata mai usoara ,eu sunt total pro inventii si evolutie dar adevarul e ca lucrurile pt care se bat si se omoara prin razboaie acum (gen petrol,diamante) nu sunt esentiale pt ca oamenii in sine pot supravietui si fara masini,nu moare nimeni daca n-are dacia in fata casei,la asta ma refer. Evident,inventii precum aparatura medicala,medicamentele in sine(mai ales antibioticele),computerul,aparatura de inalta performanta care este folosita si pt cercetari in fizica,astrofizica,astronomie,medicina,chimie,etc sunt extrem de importante pt ca au crescut calitatea si durata de viata dar in principiu omul poate supravietui si fara .

Da,primitivii in cauza sunt dependenti de biosfera lor, desi seamana cu niste triburi africane pe alocuri ,desi nu au aparaturi hi-tech ,ei sunt mai avansati genetic,au legatura aia speciala care le permite chiar sa vindece boli,sa zboare,sa parcurga distante mari in timp scurt,etc.

#113
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postentity22, on 24th December 2009, 13:40, said:

toate inventiile ne fac viata mai usoara ,eu sunt total pro inventii si evolutie dar adevarul e ca lucrurile pt care se bat si se omoara prin razboaie acum (gen petrol,diamante) nu sunt esentiale pt ca oamenii in sine pot supravietui si fara masini,nu moare nimeni daca n-are dacia in fata casei,la asta ma refer. Evident,inventii precum aparatura medicala,medicamentele in sine(mai ales antibioticele),computerul,aparatura de inalta performanta care este folosita si pt cercetari in fizica,astrofizica,astronomie,medicina,chimie,etc sunt extrem de importante pt ca au crescut calitatea si durata de viata dar in principiu omul poate supravietui si fara .

Da,primitivii in cauza sunt dependenti de biosfera lor, desi seamana cu niste triburi africane pe alocuri ,desi nu au aparaturi hi-tech ,ei sunt mai avansati genetic,au legatura aia speciala care le permite chiar sa vindece boli,sa zboare,sa parcurga distante mari in timp scurt,etc.

Toate inventiile au mai multe aspecte - ca si caracterul uman al creatorilor lor. Nu poti avea energie nucleara fara bomba atomica, iar penicilina a fost inventata pentru tratamentul soldatilor.

Filmul e ridicol pentru ca prezinta o societate ce foloseste antimateria pe scara larga invinsa de una cu arcuri si sageti. Notiunea de avatar e cea de zeu in trup de om - oamenii sunt zei pentru primitivi, iar in cadrul filmului se fac eforturi disperate pentru a-i prezenta drept inferiori ( nu vedem bombardamente orbitale sau arme biologice etc etc )

#114
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostAMDG, on 24th December 2009, 14:06, said:

Filmul e ridicol pentru ca prezinta o societate ce foloseste antimateria pe scara larga invinsa de una cu arcuri si sageti. Notiunea de avatar e cea de zeu in trup de om - oamenii sunt zei pentru primitivi, iar in cadrul filmului se fac eforturi disperate pentru a-i prezenta drept inferiori ( nu vedem bombardamente orbitale sau arme biologice etc etc )
Notiunea de avatar nu mai este atat de sacra pe cat crezi tu. Avatarul il folosim si noi pe messenger sau oriunde ne aratam pe internet, nu insa fizic. Second Life, jocul pe internet, e la fel. S-au folosit avatare si in Matrix si in Surrogates. De ar fi adevarat ce spui inseamna ca bastinasii trebuiau sa primeasca o bataie serioasa de la asa zisii zei, nu? Nu e vorba de definitia din dictionar. Avatar e doar un obiect pe care il folosim sa ne reprezinte dar care il controlam de la distanta.

Nu s-au prezentat bombardamente orbitale din cauza ca s-au facut eforturi diplomatice mai intai...deci s-a folosit sensibilitatea si ratiunea insa omul de razboi, soldatul, aici Colonelul Miles Quaritch, stie numai violenta pentru ca armata e viata lui. A fost antrenat pentru violenta, nu pentru ratiune si simpatie. Plus ca din moment ce au vazut video-ul lui Jake in care spune ca discutiile diplomatice sunt inutile, spre final, atunci el stie ca singura posibilitate e atacul. Ce sens are sa mearga pe orbita sa-i atace? Nici una.

Filmul arata ca desi ne folosim inteligenta in fiecare aspect, nu putem invinge pe o planeta straine pentru ca nu cunoastem, oricat am studia, complexitatea societatii care o ocupa. Si apoi mai este vorba si de notiunea S.F. a unei planete vii, care traieste, si care comunica cu fiecare fiinta ce traieste pe ea. Am luat bataie pentru ca am crezut ca sansele sunt de partea noastra, pentru ca nu am numarat animalele fara gandire, ci doar creaturile inteligente cu zero tehnologie.

#115
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostM0n0, on 24th December 2009, 14:45, said:

lCe sens are sa mearga pe orbita sa-i atace? Nici una.

Instinctul de supravietuire si bunul simt dicteaza folosirea oricarui avantaj strategic - dar nu ar mai fi fost nici un film daca pamantenii bombardau planeta cu un accelerator de particule plasat pe orbita - acolo unde sagetile nu ii puteau ajunge  :rolleyes:

View PostM0n0, on 24th December 2009, 14:45, said:

Si apoi mai este vorba si de notiunea S.F. a unei planete vii, care traieste, si care comunica cu fiecare fiinta ce traieste pe ea.

Biosfera poate fi anihilata cu armele de care dispunem in prezent ( bombe termonucleare cu cobalt ) darmite armele viitorului. Primitivii sunt vulnerabili din cauza dependentei lor de natura - seamana cu indigenii din jungla Amazonului ce sunt in prezent inlocuiti de civilizatie.

View PostM0n0, on 24th December 2009, 14:45, said:

Colonelul Miles Quaritch, stie numai violenta pentru ca armata e viata lui. A fost antrenat pentru violenta, nu pentru ratiune si simpatie.

Tocmai ca e rational oferind o sansa negocierilor - daca ar fi fost irational incepea cu violenta. E singurul om ce se tine de promisiuni in film ( ii ofera operatia de restaurare a coloanei vertebrale ) pe cand Jake e un tradator jalnic. Singura cale ca primitivii sa castige e ignorarea voita a tehnologiei moderne - de exemplu nu se spune nici un cuvintel de arme biologice desi tehnologia din film e in stare sa crreeze hibrizi.

View PostM0n0, on 24th December 2009, 14:45, said:

Avatarul il folosim si noi pe messenger sau oriunde ne aratam pe internet, nu insa fizic. Second Life, jocul pe internet, e la fel. S-au folosit avatare si in Matrix si in Surrogates.

Fie ca e vorba de mitologie sau de prezent avatarul e ca o papusa in mana papusarului - si implicit consfinteste inferioritatea primitivilor.

Edited by AMDG, 24 December 2009 - 22:58.


#116
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostAMDG, on 24th December 2009, 22:46, said:

Biosfera poate fi anihilata cu armele de care dispunem in prezent ( bombe termonucleare cu cobalt ) darmite armele viitorului. Primitivii sunt vulnerabili din cauza dependentei lor de natura - seamana cu indigenii din jungla Amazonului ce sunt in prezent inlocuiti de civilizatie.
Planeta, fiind o "retea", trebuia distrusa toata pentru a inlatura acest avantaj al bastinasilor. Dupa cum ai vazut, aici, armele viitorului sunt tot gloantele si explozibilul. Daca iti arata ceva mai avansat tehnologic atunci ziceam ca da, se puteau folosi arme ce inlatura opozitia fara probleme, insa atata timp cat creatorul acestui film nu ti-a aratat nimic avansat tehnologic in privinta armelor folosite, nu ne putem da cu presupusu. Da, arata altfel, dar functioneaza la fel.

View PostAMDG, on 24th December 2009, 22:46, said:

Tocmai ca e rational oferind o sansa negocierilor - daca ar fi fost irational incepea cu violenta. E singurul om ce se tine de promisiuni in film ( ii ofera operatia de restaurare a coloanei vertebrale ) pe cand Jake e un tradator jalnic. Singura cale ca primitivii sa castige e ignorarea voita a tehnologiei moderne - de exemplu nu se spune nici un cuvintel de arme biologice desi tehnologia din film e in stare sa crreeze hibrizi.
Cine ti-a spus ca armata era sefa acolo? Din cate am vazut eu Parker era seful acolo...omul capitalist care cauta urmatoarea sursa de bani. El a comandat mai intai solutia diplomatica si apoi, din lipsa altor alternative a dat drumul la atac, impreuna cu colonelul. Colonelul ii ofera operatia ca sa inteleaga ce are de facut si sa se tina de cuvant. Insa Jake nu a luat in considerare faptul ca se va indragosti de o Na'vi...de abia apoi promisiunea lui fata de colonel a fost rupta. Eu nu stiu de ce vezi tu armele biologice ca o solutie mai buna cand ar produce la fel de multe daune sulfetesti ca o bomba normala cu explozibil, atata timp cat cele materiale nu conteaza.

View PostAMDG, on 24th December 2009, 22:46, said:

Fie ca e vorba de mitologie sau de prezent avatarul e ca o papusa in mana papusarului - si implicit consfinteste inferioritatea primitivilor.
Da, numai ca papusarul fara papusa e mult, mult mai slab, deci nu vad cum e bastinasul inferior...

Edited by M0n0, 25 December 2009 - 00:55.


#117
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostM0n0, on 25th December 2009, 00:55, said:

aici, armele viitorului sunt tot gloantele si explozibilul.

Armele actuale sunt mai avansate - exista in prezent arme termonucleare si biologice, dar daca s-ar fi extrapolat primitivii ar fi murit ca mustele si nu ar mai fi fost un film  :rolleyes:

View PostM0n0, on 25th December 2009, 00:55, said:

Insa Jake nu a luat in considerare faptul ca se va indragosti de o Na'vi...de abia apoi promisiunea lui fata de colonel a fost rupta.

Jake e un tradator jalnic fata de intreaga sa specie - chiar si in conditiile din film in care tehnologia pamantenilor a fost handicapata intentionat primitivii tot au nevoie de tradare pentru succes. Colonelul e singurul personaj pozitiv din film - fara oameni care gandeau la fel tari precum SUA sau Australia nu ar fi existat in prezent.

View PostM0n0, on 25th December 2009, 00:55, said:

Eu nu stiu de ce vezi tu armele biologice ca o solutie mai buna

Ar fi distrus ecosistemul si ar fi lasat mineralul intact  :rolleyes:

View PostM0n0, on 25th December 2009, 00:55, said:

Da, numai ca papusarul fara papusa e mult, mult mai slab, deci nu vad cum e bastinasul inferior...

Un animal de prada e mult mai puternic ca un om fara tehnologie - iar primitivii sunt prezentati la fel  :rolleyes:

Edited by AMDG, 25 December 2009 - 11:53.


#118
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAMDG, on 22nd December 2009, 09:53, said:

Astept cu interes sa vad cum vor distruge primitivii nave spatiale cu arcuri si sageti  :coolspeak:
Sparg gheața, îți spun eu: cu unob... chestia aia. O bagă în niște proiectile, o activează la energie mare și țâââșt! proiectilul înspre cer și prin navele terrane. Trăiască tovarășii protoși! Camerun, I want my rights!

Pe Tomate putrede a ajuns la 83%, la fel cu Prințesa și brotacul. :)

Edited by Dihorul Razboinic, 25 December 2009 - 15:03.


#119
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on 25th December 2009, 14:57, said:

cu unob... chestia aia.

Parca primitivii erau contra mineritului  :rolleyes:

#120
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
Filmul mi s-a parut superb! Efectele, subiectul, tot! Mesajul mi se pare unul simplu: omul oriunde se duce, distruge! E lacom, doreste sa fie stapan cu orice pret, exploateaza la maxim in dorinta absurda de imbogatire!

Vreo idee de unde pot downloada trailerul?

#121
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostAMDG, on 25th December 2009, 11:46, said:

Armele actuale sunt mai avansate - exista in prezent arme termonucleare si biologice, dar daca s-ar fi extrapolat primitivii ar fi murit ca mustele si nu ar mai fi fost un film  :rolleyes:
Crede-ma, si atunci ar fi existat oameni pe Pamant care protestau impotriva evenimentelor ce se petrec pe Pandora...si se presupune ca am invatat ceva de la Hiroshima si Nagasaki. Nu e vorba despre ce puteau, e vorba despre ce pot face pentru a diminua numarul victimelor...asta e raspunsul inteligent si rational din partea unui om ce gandeste...nu ma refer la mine. Daca faceam cum spui tu, am fi exact extraterestrii de care ne temem care daca vin pe pamant rad tot fara sa puna intrebari si sa rationalizeze situatia. Am fi niste animale violente care mai intai ataca. Nu e vorba ca nu ar mai fi un film...dar chiar de era asa, era o tampenie mai mare decat noi. Era o insulta pentru inteligenta noastra.

View PostAMDG, on 25th December 2009, 11:46, said:

Jake e un tradator jalnic fata de intreaga sa specie - chiar si in conditiile din film in care tehnologia pamantenilor a fost handicapata intentionat primitivii tot au nevoie de tradare pentru succes. Colonelul e singurul personaj pozitiv din film - fara oameni care gandeau la fel tari precum SUA sau Australia nu ar fi existat in prezent.
Nu...fara Jake planeta tot s-ar fi trezit impotriva pamantenilor din cauza ca repet, e o retea intreaga ce comunica cu fiecare parte a ei, cu fiecare "colt" al planetei. Aici s-a aratat Jake vorbind cu Eyua (sau cum se scrie), spiritul Pandorei, cunoscuta prin alte mitologii ca "Gaya" (parca asa era), pentru a arata si rolul sau in treaba asta. Dar ma gandesc ca si fara Jake planeta tot ar fi atacat...se rugau Na'vi la copacul lor pana erau numai vulcani peste tot, distrugand orice urma de pamantean. Colonelul e cat se poate de clar personajul negativ, el ajungand la violenta pentru a ajunge unde a fost instruit sa ajunga. Tari precum SUA si Australia s-au facut si fara violenta...ai dat doua exemple cat se poate de proaste.

View PostAMDG, on 25th December 2009, 11:46, said:

Ar fi distrus ecosistemul si ar fi lasat mineralul intact  :rolleyes:
Din nou, gandirea violenta, desi face partea din natura umana, trebuie lepadata din gandirea noastra, mai ales cand sunt si solutii logice, fara violenta si omor.

View PostAMDG, on 25th December 2009, 11:46, said:

Un animal de prada e mult mai puternic ca un om fara tehnologie - iar primitivii sunt prezentati la fel  :rolleyes:
Papusarul aici era sub forma primitivilor...avea aceeasi forma ca ei, aceleasi avantaje si dezavantaje...sau trecem de la un subiect la altul asa cum vrem? Ajungem de la a vorbi despre avatare la roboti si nave? Atunci nu mai e vorba de papusar, e vorba despre un om care foloseste tehnologia in avantajul sau, fara ca el sa lupte in mod direct.

AMDG said:

Parca primitivii erau contra mineritului
Nu erau. Ei pur si simplu nu vroiau sa plece din casa lor. E simplu. Crezi ca ii deranja cu ceva daca era minereul ala oriunde altundeva??
Si vezi ca faci abuz de emoticonul ala si nu se reflecta prea bine asupra-ti.

Edited by M0n0, 25 December 2009 - 20:07.


#122
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Frumos filmul. frumos realizat, frumoasa si povestea, se vede ca s-au bagat bani grei in aceasta productie, dar totusi, a iesit ceva foarte misto, mie personal mi-a placut tot, de la poveste pana la realizare, efecte, actori si felul cum au jucat....

Oricum, sfarsitul a lasat loc de AVATAR II, sigur va veni si partea a 2-a dupa cum s-a terminat.


#123
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

View Postcuculea, on 25th December 2009, 21:35, said:

Oricum, sfarsitul a lasat loc de AVATAR II, sigur va veni si partea a 2-a dupa cum s-a terminat.[/b]

Din ce am inteles "cica" vrea sa il transforme in trilogie.. Sam Worthington a semnat pt urmatoarele 2 filme din trilogie..

#124
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMiki251, on 25th December 2009, 19:25, said:

Mesajul mi se pare unul simplu: omul oriunde se duce, distruge!

Cine se ofera primul sa se reintoarca in pestera unde traia in armonie cu natura  ?  :rolleyes:

View PostM0n0, on 25th December 2009, 20:06, said:

Nu e vorba despre ce puteau, e vorba despre ce pot face pentru a diminua numarul victimelor

Asta e o utopie precum comunismul - realitatea e plina de colonizari si razboie pentru resurse pentru ca asa e natura umana - de la ultimul trib din jungla pana la natiunile dezvoltate.

View PostM0n0, on 25th December 2009, 20:06, said:

. Dar ma gandesc ca si fara Jake planeta tot ar fi atacat...se rugau Na'vi la copacul lor pana erau numai vulcani peste tot, distrugand orice urma de pamantean.

Orice organism viu e vulnerabil la arme biologice de exemplu, mai ales pentru pamanteni ce erau asa de avansati in genetica - dar unde ar mai fi fost exploziile si efectele speciale  necesare ca sa vanda filmul.

View PostEoliThic007, on 25th December 2009, 21:42, said:

Din ce am inteles "cica" vrea sa il transforme in trilogie.. Sam Worthington a semnat pt urmatoarele 2 filme din trilogie..

Avatar 2 - Pamantenii contrataca . Nu ar strica si ceva terraforming ca sa transforme planeta si sa elimine speciile autohtone.

View PostM0n0, on 25th December 2009, 20:06, said:

.Colonelul e cat se poate de clar personajul negativ, el ajungand la violenta pentru a ajunge unde a fost instruit sa ajunga. Tari precum SUA si Australia s-au facut si fara violenta...ai dat doua exemple cat se poate de proaste.

Fara personaje precum colonelul nu ar fi existat filmul pentru ca SUA nu ar fi existat nici ea - ar fi fost o uriasa rezevatie naturala unde oamenii ar fi trait in armonie cu natura fara tehnologie. Astfel de filme sunt curata ipocrizie - nu vad pe regizor sa se mute din SUA si sa restituie pamantul sau indienilor americani - proprietarii initiali.

Edited by AMDG, 25 December 2009 - 21:57.


#125
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
[quote name='AMDG' date='25th December 2009, 21:43' post='7556330']
Cine se ofera primul sa se reintoarca in pestera unde traia in armonie cu natura  ?  :rolleyes:

Pai ideea era ca acesti na'avi reuseau sa traiasca in armonie cu natura :D Si erau de o mie de ori mai puternici decat rasa umana! Oamenii daca sunt lipsiti de tehnologie si arme sunt f "slabi". Si nu vrea nimeni sa se reintoarca in pestera, dar pt asta nu e nevoie de violenta gratuita.

#126
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Realitatea, trecutul, ne ajuta sa ne privim in oglinda sa vedem ce e in neregula cu noi. Cred ca toata lumea e de acord, in afara de tine, bineinteles, ca razboaiele sunt o prostie. Ei, filmul asta e atat verde cat e si anti-razboi. Comunismul pe foaie suna foarte bine, suna, cum ai spus, utopic, in realitate s-a vazut (la noi si nu numai) si se vede (la Coreenii de Nord) in continuare ca e o tampenie...

Chiar si acum, dupa 500 de ani tot rezervatie ar fi fost? Sunt sigur...Chiar si asa, personajul colonelului este stereotipul soldatului violent care distruge tot. Oricum ai lua-o e unul negativ...asa e privit. Iar cand e vorba de alta planeta si o lupta pentru niste minerale, atunci chiar ca e tampit. Ce poate sa faca soldatul decat sa omoare...pentru asta a fost antrenat, asta e slujba lui, altceva nu stie.

Oameni nobili au facut America, oameni cu inteligenta, lucru ce se intampla prin 1789. Au trebuit sa foloseasca violenta fata de alt popor, unul strain...care i-a invadat pentru ca erau slabi si putini. Si aici nu vorbesc despre indieni...aia s-au dat la o parte (prin 1500) pentru ca cei care au venit aveau pistoale...da, ceva asemanator cu Avatar...dar din asta se presupune ca am invatat ceva. Adica nu ne ducem chiar hodoronc-tronc invadand cu toate pistoalele...mai intai folosim diplomatia pentru ca e primul pas logic. Vrei sa imi spui ca asa am face si acum?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate