Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Text important, mutat aici

#2
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Pentru inceput cateva intrebari: 1. Cum te-ai adaptat acolo in primele luni? Era cum te asteptai?
2. Cand ai plecat de aici, ai mers la sigur acolo, adica stiai exact situatia, programul de munca, salariul, sau ai zis" fie ce-o fi, plec fara sa ma uit inapoi, ma descurc eu cand ajunga acolo"? Chiar, cate ore pe zi lucrezi? :)
3. Pe copil il vei invata romaneste din moment ce acolo nu se vorbeste limba noastra? Cum va fi situatia cand va creste, va sti ca este roman, dar nu si-a vazut vreodata tara? Daca va dori sa vada Romania, unde se va duce, avand in vedere ca nu v-a mai ramas nimeni in tara?
4. Zilele trecute s-au deblocat 2000 de posturi de medici, din care doar 200 si ceva de oameni s-au inscris. Oare e normal ce se intampla la noi, ca ne pleaca si medicii peste hotare, iar aici raman din ce in ce mai putini care sa ne trateze?
5. Care au fost motivele exacte pentru care ai decis sa emigrezi? Ce ti-ai dorit aici in Romania si nu ai putut avea? Oare era situatia chiar atat de grava incat sa nu mai ai loc sa-ti exerciti profesia?

#3
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
cat costa acolo o sticla de Finlandia (0.7L)?

#4
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 duculeana, on Mar 24 2009, 20:52, said:

3. Pe copil il vei invata romaneste din moment ce acolo nu se vorbeste limba noastra? Cum va fi situatia cand va creste, va sti ca este roman, dar nu si-a vazut vreodata tara? Daca va dori sa vada Romania, unde se va duce, avand in vedere ca nu v-a mai ramas nimeni in tara?
Imi cer scuze ca-i rapesc lui Karhu placerea primului raspuns la intrebarea asta, dar noi chiar suntem in situatia asta si ma gandesc sa-ti raspund, asadar:
Avem un baiat nascut in Ro, face 7 ani peste 2 luni si dupa un an si ceva de Au e deja aussie, vorbeste la fel de bine si in romana si in engleza. Noi vorbim in casa romana, el in schimb vorbeste amestecat Posted Image Nu-i putem interzice asta, e dreptul lui sa se exprime in ce limba doreste, cata vreme se poate face inteles. Mai avem inca un bebe pe drum si, din observatiile noastre de pana acum, uitandu-ne la alte familii de emigranti (romani sau nu), probabil ca va intelege romana, dar nu o va vorbi. Sunt destul de putine cazurile in care copiii nascuti din imigranti in tara adoptiva aleg sa vorbeasca si limba materna. E chestie de adaptare a copilului la mediu si a dorintei parintilor de a-i impune sau nu invatarea limbii materne. Noi personal nu vom insista ca cel mic sa invete limba romana neaparat, daca ii va placea sa comunice cu noi in romana bine, daca nu, nu. Ne-ar placea sa vorbeasca romana, dar mult mai important sa invete limba tarii in care traieste.
Despre Romania: va merge in mod sigur in vizite dar pentru el patria lui nu e Romania ci cea adoptiva, fiindca in patria adoptiva cel mic ia contact cu ceea ce e in jur, acolo isi formeaza si educa deprinderile, limbajul, etc. La maturitate se va cupla probabil cu vreo asiatica, deci oricum va trebui sa mai invete INCA o limba de larga sau restransa circulatie Posted Image
Oricum, discutia ar trebui purtata intr-un cadru mai general si nu restransa la Finlanda sau Australia.

Edited by Karhu, 17 June 2014 - 08:16.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 duculeana, on Mar 24 2009, 11:52, said:

Pentru inceput cateva intrebari: 1. Cum te-ai adaptat acolo in primele luni? Era cum te asteptai?
2. Cand ai plecat de aici, ai mers la sigur acolo, adica stiai exact situatia, programul de munca, salariul, sau ai zis" fie ce-o fi, plec fara sa ma uit inapoi, ma descurc eu cand ajunga acolo"? Chiar, cate ore pe zi lucrezi? Posted Image
3. Pe copil il vei invata romaneste din moment ce acolo nu se vorbeste limba noastra? Cum va fi situatia cand va creste, va sti ca este roman, dar nu si-a vazut vreodata tara? Daca va dori sa vada Romania, unde se va duce, avand in vedere ca nu v-a mai ramas nimeni in tara?
4. Zilele trecute s-au deblocat 2000 de posturi de medici, din care doar 200 si ceva de oameni s-au inscris. Oare e normal ce se intampla la noi, ca ne pleaca si medicii peste hotare, iar aici raman din ce in ce mai putini care sa ne trateze?
5. Care au fost motivele exacte pentru care ai decis sa emigrezi? Ce ti-ai dorit aici in Romania si nu ai putut avea? Oare era situatia chiar atat de grava incat sa nu mai ai loc sa-ti exerciti profesia?

1. Sincer sa fiu am fost putin dezamagit, totul arata mai modest decat ma asteptam, mai rural, nu exista ''poleiala'', daca intelegi ce vreau sa spun... Cine vrea o tara care iti ia ochii mai bine incearca in Franta, Germania, Austria, Elvetia, UK...
Dar acum imi place..un cer asa de albastru, o zapada asa de alba, un aer asa de tare. Da, sunt on the top of the world Posted Image [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A61IojmEZLo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2. Nu stiam decat ca ma voi inscrie la un curs de limba cu durata de 1 an urmand apoi sa imi caut de lucru. Mai stiam si ca in domeniul medical este criza de personal (si stiam bine!). De lucrat lucrez 7ore /zi.
3. Clar, in casa vorbim romaneste (logic, nu?). Si intentionam sa venim in tara anual, nu mai avem rude apropiate dar mai avem rude mai indepartate si o multime de prieteni.
4.Daca e normal sau nu ar trebui sa il intrebi pe onor ministru  al sanatatii.
5.Dorinta de schimbare (si o anume doza de nebunie, daca vrei sa numesti asa dorinta de a trai intr-o tara normala), dorinta de-a asigura un viitor mai bun  copiilor si dorinta unei recompense financiare pe masura efortului depus (a se citi iepuroi /ora)  Posted Image

#6
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
intrebarile nationaliste si la limita penibilului referitoare la copii nu isi au locul aici. sunt alte topicuri in care unii pot sa isi afiseze iubirea si dragostea de tara. eu consider ca m-am nascut in tara gresita, romania nu a facut mare lucru pentru mine in 20 si ceva de ani nu vad de ce as fi asa de mandru ca sunt roman sau iubitor de tara.

on topic, am avut ocazia sa lucrez la Nokia in Helsinki 3 saptamani pentru un mic proiect in martie acum un an
pot sa confirm ca preturile sunt mari, foarte mari chiar. mi s-a oferit la un moment dat un salariu de aprox 3200 eur brut pentru a ramane acolo - cam 2500 net. Dupa 3 saptamani de stat acolo mi-am dat seama ca un salariu nu ajunge pentru o familie de 2 persoane. e aproape necesar ca ambii parteneri sa munceasca pentru un nivel de trai bun.
o bere in oras - 5 euro
finlandezii, barbati si femei , beau de sting. e normal sa ii vadeti morti de beti pe strada, la orice ora a zilei. pe de o parte ii si inteleg, la cat de frig este acolo. problema in helsinki nu e neaparat frigul cat vantul care face ca temperaturile scazute sa fie simtite ca mult mai mici.
toata lumea in helsinki vb engleza, nu stiam o boaba de finlandeza, decat adresa unde am locuit si sa salut. nu am avut probleme de comunicare, la magazinul de la colt cu vanzatoarea sau cu bastinasii :) care dupa ceva alcool la bord devin foarte comunicativi.
din helsinki se fac excursii de baut in estonia, cu vaporul, in weekend, nu am fost dar ...suna tentant.
fetele sunt destul de usor de agatat -  reteta unui coleg de acolo - bei cu ele in bar sau disco si apoi le chemi al tine acasa unde le explici ca mai ai o sticla de tarie (adusa din romania, recomand). tine cam la 80% din cazuri
orasul este foarte curat si linistit, majoritatea cladirilor sunt pe max 5 nivele, iti da impresia de un oras mic si cochet.
in general se plateste cu cardul , chiar si la bar, lumea nu prea umbla cu bani cash la ea - aviz cersetorilor :D
finlandezii sunt totusi destul de linistiti, la birou si chair si in particular, nu vorbesc tare si nu se exteriorizeaza f mult. daca auziti un grup vorbind tare pe strada e clar ca sunt straini.

#7
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 sqryn, on Mar 24 2009, 16:27, said:

pot sa confirm ca preturile sunt mari, foarte mari chiar. mi s-a oferit la un moment dat un salariu de aprox 3200 eur brut pentru a ramane acolo - cam 2500 net. Dupa 3 saptamani de stat acolo mi-am dat seama ca un salariu nu ajunge pentru o familie de 2 persoane. e aproape necesar ca ambii parteneri sa munceasca pentru un nivel de trai bun.

Interesant - si în Danemarca e cam la fel  :rolleyes: ... ceea ce îmi cam dă fiori pe termen lung pentru un imigrant.  :confuzzled:

#8
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
ca si o atentionare - chiria la o garsoniera de 25-35 mp se ridica in helsinki la approx 5-600 euro.
ap cu 2 camere 50-60 mp 700-750 euro

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 sqryn, on Mar 24 2009, 16:27, said:

on topic, am avut ocazia sa lucrez la Nokia in Helsinki 3 saptamani pentru un mic proiect in martie acum un an
pot sa confirm ca preturile sunt mari, foarte mari chiar. mi s-a oferit la un moment dat un salariu de aprox 3200 eur brut pentru a ramane acolo - cam 2500 net. Dupa 3 saptamani de stat acolo mi-am dat seama ca un salariu nu ajunge pentru o familie de 2 persoane. e aproape necesar ca ambii parteneri sa munceasca pentru un nivel de trai bun.

Intr-adevar 2500 euro net nu e chiar un salariu exorbitant dar dupa parerea mea te descurci, chiar doua persoane fiind. Chiria si cheltuielile, sa zicem 1000 euro, inca vreo 600-700 mancarea (am fost destul de generos, te poti descurca si cu mai putin de 500) , mai pui 300-400 pt distractii, haine, transport etc si ajungi pe la 2000. Deci daca esti cat de cat chibzuit  poti pune deoparte 500 euro lunar. Daca are si consoarta un job pui si 2000-3000...

 sqryn, on Mar 24 2009, 16:45, said:

ca si o atentionare - chiria la o garsoniera de 25-35 mp se ridica in helsinki la approx 5-600 euro.

Pai de ce atentionare? E 20% din salariul care ziceai, rezonabil dupa parerea mea.
In Bucuresti cum e cand dai 400 euro din 1000 ? Si vorba aia, nu foarte multi dintre chiriasii din Bucuresti au venituri de 1000 euro net.

#10
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
la vremea respectiva veneam dupa vreo 6 luni de stat in austria, mi s-a parut totul cam cu 50% mai scump in finlanda.
in comparatie cu germania, austria de ex, chiriile din helsinki sunt mari, poate nu chiar ca in paris dar pe aproape :) bucurestiul oricum e din alta poveste :)
limba aia mi s-a parut incalcita, am inteles ca dureaza totusi mai mult de un an ca sa o inveti la un nivel satisfacator. as zice undeva spre minim 2. plus ca nu seamana cu nimic, nu ai nici macar ceva o referinta

Edited by sqryn, 24 March 2009 - 17:34.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 sqryn, on Mar 24 2009, 17:04, said:

la vremea respectiva veneam dupa vreo 6 luni de stat in austria, mi s-a parut totul cam cu 50% mai scump in finlanda.
in comparatie cu germania, austria de ex, chiriile din helsinki sunt mari, poate nu chiar ca in paris dar pe aproape :) bucurestiul oricum e din alta poveste :)
limba aia mi s-a parut incalcita, am inteles ca dureaza totusi mai mult de un an ca sa o inveti la un nivel satisfacator. as zice undeva spre 3.

Am fost si eu de cateva ori prin Austria, este o diferenta evidenta dar nu de 50%, poate de 20-25% la alimente.
Hainele si electronicele sunt aproape la fel (maxim 10% mai scumpe aici).
Oricum produsele de aici sunt superioare calitative celor din tarile central europene ( nu mai zic de Romania).
Dai un ban dar face!
Daca vrei ieftin mergi la LIDL si iei marfa nemteasca, ieftina.
Daca esti tare in portofel cumperi de la Stockmann: icre negre, porumbel, file de caprioara, somon afumat cu blue-cheese :)

#12
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 Karhu, on Mar 24 2009, 17:19, said:

Oricum produsele de aici sunt superioare calitative celor din tarile central europene ( nu mai zic de Romania).
Dai un ban dar face!

Poţi să detaliezi un pic aspectul acesta ?  Posted Image

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 Ioan76, on Mar 24 2009, 17:32, said:

Poți să detaliezi un pic aspectul acesta ?  :rolleyes:

La capitolul haine & incaltaminte, aici nu gasesti produse no name de mana a 3-a, made in turkey sau made in china. Chiar daca sunt produse acolo sunt articole originale ale unor firme cu renume. Aici nu gasesti pantofi din musama, cu 10 euro, ca in Germania (poate or fi si exceptii, nu am facut pe detectivul).

La capitolul alimente e la fel. Marea majoritate a produselor de baza sunt din Finlanda sau Suedia (la LIDL gasesti si produse germane  etc).
Nu ai de unde lua (poate ca si in Romania s-a mai schimbat treaba) tot felul de porcarii  ca de exemplu asa zisa ''ciocolata'' produsa prin Siria, Egipt, Turcia sau China.
Multe produse sunt ale micilor fabrici locale cu traditie, fenomenul uniformizarii impus de marile concerne internationale de produse alimentare nu este asa de prezent. Probabil si datorita unei piete mici, de doar 5 milioane si ceva de consumatori.

Din cate am auzit (pe net nu am gasit nimic insa) la aderarea Finlandei la UE in 1995 standardele de calitate locale erau in marea lor majoritate mai inalte decat cele existente in restul comunitatii.


 sqryn, on Mar 24 2009, 17:04, said:

limba aia mi s-a parut incalcita, am inteles ca dureaza totusi mai mult de un an ca sa o inveti la un nivel satisfacator. as zice undeva spre minim 2. plus ca nu seamana cu nimic, nu ai nici macar ceva o referinta

Da, limba e foarte dificila. Eu dupa un an de studiu intensiv la o scoala particulara de finlandeza am luat nivelul 3. Din grupa mea de 16 ''invatacei'' trei au luat nivel 4, noua nivel 3 iar patru au fost amanati de la examen de catre managera scolii deoarece nu ar fi avut sanse sa ia nivelul 3 (si ar fi stricat renumele scolii). Si astia 16 am fost selectati din 105 candidati deci am fost triati inca de la inceput.
De semanat seamana cu estona si lapona dar asta nu te ajuta prea mult ca roman. Estonienii invata fara probleme, cam cum invata romanii italiana.

#14
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Daca nu sunt prea bagacioasa....cu ce te ocupai in . ro si cum te-ai hotarit sa pleci? Nu de alta dar am o vaaaga banuiala si asta imi da enrome sperante...desi inca mi-e cam frica Posted Image
Multam fain, sa ai o zi minunata!

#15
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 duculeana, on Mar 24 2009, 11:52, said:

3. Pe copil il vei invata romaneste din moment ce acolo nu se vorbeste limba noastra? Cum va fi situatia cand va creste, va sti ca este roman, dar nu si-a vazut vreodata tara? Daca va dori sa vada Romania, unde se va duce, avand in vedere ca nu v-a mai ramas nimeni in tara?
inca nu ti-a spus nimeni ca nu-i deloc musai sa ai o ruda in tarile pe care vrei sa le vezi. ok, musai e sa vrei. Posted Image (desi daca stau sa ma gandesc, pe unele le-am vazut si fara sa fi apucat sa ma gandesc ca vreau  Posted Image  )

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 rox, on Mar 25 2009, 09:27, said:

..cu ce te ocupai in . ro si cum te-ai hotarit sa pleci? Nu de alta dar am o vaaaga banuiala si asta imi da enrome sperante...desi inca mi-e cam frica :)


Eram medic pe ambulanta :coolspeak:
Motivele plecarii i le-am explicat lui duculeana, cauta in postarile de la inceput.
Pentru detalii si  intrebari mai particulare poti folosi PM.


 Pazvante, on Mar 24 2009, 12:35, said:

cat costa acolo o sticla de Finlandia (0.7L)?

Am trecut chiar azi pe la un Alko...e 22 euro, tinusem minte destul de bine, desi nu-s amator (si nici profesionist, ha ha ha)  ;)

#17
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 Karhu, on Mar 25 2009, 07:49, said:

La capitolul haine & incaltaminte, aici nu gasesti produse no name de mana a 3-a, made in turkey sau made in china. Chiar daca sunt produse acolo sunt articole originale ale unor firme cu renume.

Scuze - dar asta mi se pare propagandă.  Posted Image

Chiar am găsit întâmplător un articol pe tema asta, e drept legat de industria textilă norvegiană. Că sunt fără vreo marcă renumită sau cu etichetă sexy pe ele ... vorba aia dintr-un film : "tot în Taiwan sunt făcute".  Posted Image

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 Ioan76, on Mar 27 2009, 05:02, said:

Scuze - dar asta mi se pare propagandă.  Posted Image

Chiar am găsit întâmplător un articol pe tema asta, e drept legat de industria textilă norvegiană. Că sunt fără vreo marcă renumită sau cu etichetă sexy pe ele ... vorba aia dintr-un film : "tot în Taiwan sunt făcute".  Posted Image

Aici nu se gasesc chinezisme, imitatii, marfa contrafacuta, precum cea care poate fi cumparata in ''Complex Europa'' sau ''Piata Obor'' (bucurestenii stiu la ce ma refer).
Exista intr-adevar marfa Made in China, Vietnam etc dar originala, produsa in fabricile diverselor firme (Adidas, Puma, Reebok, H&M etc) care s-au relocat in  Extremul orient. E o diferenta cred eu...
Standardele de calitate si lipsa coruptiei nu permit pirateria comericala, asta era ideea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate