Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Program de antrenament

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
De 2 saptamani m-am lasat de tigari si acum vreau sa ma apuc de Fitness ca nu cumva din cauza fumatului sa ma ingrasmai mult, acum am 96Kg si 1.72 cm.
am deschis acest topic in speranta ca cine imi va putea da un program de antrenamente care sa ma ajute sa practic acest sport cat mai corect si bineinteles poate ca acel(e) program va fi folositor si la altii.
Precizez ca am mai facut sport dar niciodata foarte serios si de aceea nu prea am cunostinte in domeniu.

#2
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
Du-te la o sala, ia-ti un antrenor personal macar o luna care sa te invete si sa-ti arate sa executi corect exercitiile si-ti va face si un program adaptat nivelului tau.

Mananca sanatos ,putin si des, cat mai variat, si daca ai rabdare rezultatele vor aparea.

Citeste si celelalte topicuri pe aceiasi tema, te pot inspira.

PS: felicitari ca te-ai lasat de fumat, tine-o tot asa!

Edited by coolsport, 23 March 2009 - 18:27.


#3
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
Bani de un antrenor personal nu am (din pacate),  eu speram sa primesc de aici un program  de antrenament  care sa ma ajute sa mai dau jos ceva.Ceva de genul:
luni grupa cutare cu cutare
marti lafel etc.
in rest am sa fac tot ce mi-ai spus tu.
P.S. Dupa 16 ani de fumat  am considerat ca e deajuns si ca de acum vrea sa fac ceva bun pentru sanatate macar la fel de mult.

Edited by sacmarian, 24 March 2009 - 13:15.


#4
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Felicitari pentru ca te-ai lasat!

Sfatul meu: baga alergare! Dar stii cum? In disperare! Altfel...la datele tale, ai sfeclit-o!

Eu dupa ce m-am lasat am pus vreo 20. Si nu aveam cat aveai tu...

Deci fugi sa rupi pamantul si ai grija la ce mananci. Fara grasimi, dulciuri, mese seara...

Daca nu esti bolnav, chestia cu ingrasarea nu e decat matematica simpla. Daca ceea ce mananci nu consumi prin efort, restul se depune.

Multa bafta.

#5
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
Pai asta-i ideea ca nu vreu sa o sfeclesc si de aceea ma rog aici de voi sa imi spuneti si mie un program de antrenament ca eu nu am cunostinte de asa ceva.
de la 1 aprilie ma duc la sala, in moment negociez pretul cu 2 firme si deja am o oferta care imi convine, sper ca pana atunci sa primesc si programul de antrenament de la voi ca sa stiu de ce sa ma apuc in prima zi.

#6
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Imi amintesc de o discutie avuta cu ceva timp in urma cu un nepotel.
El ma intreaba: Stii engleza?
Eu ii raspund: Da.
El: Spunemi-o si mie!
:D

Nu ai cum sa-i spui unui om care nu stie nimic, totul. Cum ti-a zis si colegul mai sus...rasfoieste si tu toate forumurile de specialitate intai, fa-ti o parere si apoi pune o intrebare concreta.

Edited by Akomar, 24 March 2009 - 13:32.


#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAkomar, on Mar 24 2009, 13:13, said:

Sfatul meu: baga alergare! Dar stii cum? In disperare! Altfel...la datele tale, ai sfeclit-o!

Sfatul meu : Tii regim , faci sala , si lasi alergatul pe altadata , dupa ce mai dai jos niste kg ca iti omori articulatiile. O sa fie mai greu dar mai inteligent zic eu.
                  Mai bine folosesti bicicleta .

#8
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
Pe mine bicicleta m-a ajutat foarte mult cand m-am lasat de fumat .Si eu m-am ingrasat chiar daca fac sport aproape zilnic datorita meseriei. Am luat in greutate cam timp de 3-4 luni dupa eveniment fara sa modific ceva in regimul alimentar (adica fara rontaieli , seminte, dulciuri cum am mai auzit), dar dupa aceea intr-o luna mi-am revenit la greutatea anterioara.

Bicicleta mi-a prins foarte bine .Eu am mountain bike, dar tu poti "merge" si pe cea stationara de la sala.Ti-o recomand si eu.

#9
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Dupa ce m-am lasat de fumat, am luat 5 kg in 2 saptamani, mancand la fel ca inainte.
Nu m-am cantarit in perioada aceea. Doar la revelion nu am mai putut imbraca costumul.
Acum cred ca m-as cantari in fiecare zi, daca m-as lasa de fumat.
E  greu sa slabesti la loc.

#10
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postlori_2001, on Mar 24 2009, 20:18, said:

Dupa ce m-am lasat de fumat, am luat 5 kg in 2 saptamani, mancand la fel ca inainte.
Nu m-am cantarit in perioada aceea. Doar la revelion nu am mai putut imbraca costumul.
Acum cred ca m-as cantari in fiecare zi, daca m-as lasa de fumat.
E  greu sa slabesti la loc.
garantat ai mancat mai mult , ai ciugulit, tigarea taie pofta de mancare.


nu e greu sa slabesti , vointa numai sa fie!!

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postadi185, on Mar 24 2009, 20:01, said:

garantat ai mancat mai mult , ai ciugulit, tigarea taie pofta de mancare.


nu e greu sa slabesti , vointa numai sa fie!!

Nu numai ca taie pofta de mancare, ci fumul (monoxidul de carbon) in contact cu hemoglobina din sange formeaza compusul stabil carboxihemoglobina. In felul asta oxigenul este blocat si nutrientii nu mai ajung la celule.
Monoxidul de carbon are afinitate fata de hemoglobina de 200 de ori mai mare decat oxigenul.

E normal ca dupa ce te lasi de fumat, chiar daca mananci la fel, sa ajunga la celule mai multi nutrienti.
Parerea mea...

#12
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
Dupa cum v-am spus de la 01.04. am inceput sa merg la sala.
folosesc in prezent urmatorul program:
merg de 3 pe sapt. L; M ; V. si de fiecare data fac acelasi lucru.
piept+spate+picioare+ 15 min fuga si  mers pe banda +5-10 min bicicleta.
la fiecare grupa musculara fac 3 exercitii  a cate 3 seturi si 15 repetari cu greutati la fel in cele 3 seturi si pauza de max 1min..

acum intrebarea e daca e bun acest program sau trebuie sa schimb ceva.
eu sunt autodidact de aceea se prea poate sa nu fi inteles eu bine cum se face cu incepatorii. vreau sa mentzin acest program (daca e bun) vreo 4-6 saptamani pentru a invata corect exercitiile si a capata ceva tonus muscular apoi m-am gandit sa impart corpul in 2-3 zone si sa lucrez cate o zona pe saptamana + banda si bicicleta la fiecare antrenament.

inca o intrebare ar fi : Cand e mai bine sa fac bicicleta si banda (Daca nu stiti inca eu am 1,72 si 97 kg, deci vreau sa si slabesc) la inceput sau la sfarsitul antrenamentului.

v-as fi recunoscator da mi-ati raspunde azi pentru ca urmeaza sa merg dupamasa la sala si daca programul nu e bun, nu l-as mai folosi si azi.

Edited by sacmarian, 03 April 2009 - 08:17.


#13
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
Uite cum vad eu situatia ta; esti incepator si vrei sa faci sala sa slabesti si sa ai o forma si o conditie fizica buna, fara a vrea sa faci performanta in body building.

Pentru inceput, adica macar 2 saptamani sa lucrezi  cu greutati mici in care sa inveti miscarile corecte (este foarte important pentru ca te va ajuta sa eficientizezi exercitiul plus ca te va feri de accidentari)  si sa-ti obisnuiesti corpul cu efortul fizic.

Dupa aceea eu zic ca pentru tine ar fi bun un program de genul :
luni-   piept+biceps,
marti pauza
miercuri- spate+triceps
joi pauza
vineri- umeri+picioare.
Cardio poti face la sfarsitul antrenamentului, dar nu-ti epuiza organismul.
Odihna e la fel de importanta ca si exercitiul in sine.


Cam asa arata si programul meu, care ,ca si tine vreau doar sa-mi mentin conditia fizica, sanatatea si tonusul.

Later edit:
Alimentatia e si e importanta. Mananca putin si des, 4-5 mese pe zi, echilibrat si variat.Sa nu te apuci acum sa te infometezi ca vei face o mare greseala.

Suplimente: daca vrei si ai bani ia-ti macar niste glutamina, te va ajuta in refacere.Poti lua si o proteina de zer cu absorbtie rapida imediat dupa antrenament.

Edited by coolsport, 03 April 2009 - 08:47.


#14
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
avand aceleasi obiective cu tine iti spun ce program am reusit sa fac alaturi de cineva mult mai experimentat si oarecum recunoscut ca personal trainer in romania:

Marti: Piept + umeri anteriori si laterali + (eventual) triceps - se antreneaza si in ex pt piept
Joi: Picioare/Abdomen + Lombari
Vineri: Spate (2 grupe) + umeri posteriori + biceps

Problema este ca intr-un regim de slabire cele mai importante sunt exercitiile de cardio si alimentatia. Cum stam aici? :)

PS: umeri + picioare este o combinatie f nasoala, desi e clasica. nu o sa ai rezultate la niciuna dintre grupe, in general trebuie antrenati muschi din aceeasi zona pt rezultate, atat la refacere cat si pt crestere.

Edited by figo1988, 04 April 2009 - 23:14.


#15
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006

Quote

PS: umeri + picioare este o combinatie f nasoala, desi e clasica. nu o sa ai rezultate la niciuna dintre grupe, in general trebuie antrenati muschi din aceeasi zona pt rezultate, atat la refacere cat si pt crestere.

Am precizat ca asa fac eu si pentru mine vineri este ziua ideala de lucrat picioare.Am 2 zile de refacere dupa, iar daca as face in alta zi as fi probabil extenuat pentru ca fac efort zilnic fiind antrenor si  sparring-partner.

#16
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Daca tot ati scris de programul de antrenament, sa-l spun si eu.
Luni=piept +brate+abdomene+cardio(banda alergare 4,5 km)
Miercuri=spate +umeri+abdomene(banda alergare 4,5 km)
Vineri=picioare+abdomene(eventual)+bicicleta(20-30 min la viteza constanta de 100 la greutate medie)
In rest, ca tot vine vara, inot in ce zile raman, min 1-2 zile.
Bonus tenis si bicicleta adevarata.
Mentionez ca timp de 1 luna lucrez in circuit, iar o sapt dupa aceea lucrez in sistem serii cu greutati mari, dupa care revin la circuit si tot asa.
Sanatate maxima.

#17
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
din cate stiu tu vrei sa slabesti, dar intreaba-ti antrenorul (daca inca il mai ai) cum o sa se modifice programul cand o sa vrei sa pui masa. in majoritatea exercitiilor pt spate lucrezi mult si din biceps care, antrenat cu doar 2 zile inainte,  va fi cu siguranta nerefacut.

#18
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postfigo1988, on Apr 5 2009, 12:03, said:

in majoritatea exercitiilor pt spate lucrezi mult si din biceps care, antrenat cu doar 2 zile inainte,  va fi cu siguranta nerefacut.
:OK:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate