Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Habotnicia unui penticostal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Am un coleg de camera penticostal si problema e in felul urmator: nu accepta nici un fel de alta muzica, nu vrea sa auda bancuri, glume, tot timpul ne ameninta ca vom infunda iadul daca nu ducem viata exact ca in Biblie. Citeste tot timpul Biblia(e o versiune scurta a Bibliei propriu-zise, e plina de [...]), nu accepta niciodata ideile celorlalti, chiar daca aducem si argumente; eu incerc sa-l conving macar sa intrebe pe pastor sau pe cineva mai in varsta anumite probleme, dar nici macar asta nu vrea; zice ca asa scrie in Biblie si gata discutia. Noi, ceilalti din camera nu-i facem nici o problema, il lasam sa-si citeasca biblia in liniste, nu prea ascultam muzica cand e el prin preajma ca se razbuna: isi pune muzica lui religioasa(care e insuportabila) sau asculta predici de-ale lor, iarasi insuportabil. El e pocait de vreo 7-8 luni si pretinde ca duce o viata de sfant si chestii de genul, numai ca el nu considera mandria si lenea drept pacate. Nu invata nimic, zice ca Dumnezeu o sa-l ajute (bineinteles ca pana acum a picat cam toate examenele). Cel mai mult m-a deranjat cand unui prieten i-a murit o ruda si mi-a dat ceva de sufletul mortului, iar penticostalul mi-a zis ca bine ca nu a incercat sa-i dea si lui ceva ca nu ar fi acceptat sub nici o forma si faptul ca desi nu a recunoscut ca nu a fost vreodata la biserica in timpul cand era ortodox, imi tranteste in fata sintagma: ''las' ca stiu eu cum e la voi''.

Si acum intrebarea: asa se comporta penticostalii? Trantesc in fata tuturor ca ei sunt altfel, nu accepta sa se adapteze societatii? Nu asculta muzica, considera tot ce nu are legatura cu Dumnezeu drept pacat? Sau sunt oameni normal, ca toti ceilalti?

#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmwlambo, on Mar 20 2009, 16:47, said:

Am un coleg de camera penticostal si problema e in felul urmator: nu accepta nici un fel de alta muzica, nu vrea sa auda bancuri, glume, tot timpul ne ameninta ca vom infunda iadul daca nu ducem viata exact ca in Biblie. Citeste tot timpul Biblia(e o versiune scurta a Bibliei propriu-zise, e plina de [...]), nu accepta niciodata ideile celorlalti, chiar daca aducem si argumente; eu incerc sa-l conving macar sa intrebe pe pastor sau pe cineva mai in varsta anumite probleme, dar nici macar asta nu vrea; zice ca asa scrie in Biblie si gata discutia. Noi, ceilalti din camera nu-i facem nici o problema, il lasam sa-si citeasca biblia in liniste, nu prea ascultam muzica cand e el prin preajma ca se razbuna: isi pune muzica lui religioasa(care e insuportabila) sau asculta predici de-ale lor, iarasi insuportabil. El e pocait de vreo 7-8 luni si pretinde ca duce o viata de sfant si chestii de genul, numai ca el nu considera mandria si lenea drept pacate. Nu invata nimic, zice ca Dumnezeu o sa-l ajute (bineinteles ca pana acum a picat cam toate examenele). Cel mai mult m-a deranjat cand unui prieten i-a murit o ruda si mi-a dat ceva de sufletul mortului, iar penticostalul mi-a zis ca bine ca nu a incercat sa-i dea si lui ceva ca nu ar fi acceptat sub nici o forma si faptul ca desi nu a recunoscut ca nu a fost vreodata la biserica in timpul cand era ortodox, imi tranteste in fata sintagma: ''las' ca stiu eu cum e la voi''.

Si acum intrebarea: asa se comporta penticostalii? Trantesc in fata tuturor ca ei sunt altfel, nu accepta sa se adapteze societatii? Nu asculta muzica, considera tot ce nu are legatura cu Dumnezeu drept pacat? Sau sunt oameni normal, ca toti ceilalti?
Nu treuie sa judeci un cut dupa cum isi duce viata unul din membrii respectivului cult.
E parerea lui si trebuie respectata. Faptul ca locuiti in aceeasi camera si nu va intelegeti in anumite privinte, e o problema pe care trebuie sa o discutati prieteneste, fara a amesteca partea religioasa. In primul rand trebuie a fie respectate bunee maniere, pentru ca nici el nu se simte bine sau nu face bine cand incearca sa va "saboteze" pe voi cu muzica care ii place.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postktulu22, on Mar 20 2009, 17:53, said:

Nu treuie sa judeci un cut dupa cum isi duce viata unul din membrii respectivului cult.
E parerea lui si trebuie respectata. Faptul ca locuiti in aceeasi camera si nu va intelegeti in anumite privinte, e o problema pe care trebuie sa o discutati prieteneste, fara a amesteca partea religioasa. In primul rand trebuie a fie respectate bunee maniere, pentru ca nici el nu se simte bine sau nu face bine cand incearca sa va "saboteze" pe voi cu muzica care ii place.
Nu am generalizat, am intrebat daca asa se poarta penticostalii in general sau al meu coleg e doar un habotnic.

Edited by mwlambo, 20 March 2009 - 19:19.


#4
Shaazyz

Shaazyz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 17.12.2008
..stai ghinisor bre,cela-i moncit "meserias"di un soi di drac;adica dopa pravila lor,cari talmacit sa nomesti -ravna fara pricepiri,si canci intelepciuni..ci sa mai vorghim di "dragosti"cu cari sa falesc "pinticosti",doar show ca la balamuc(Socola city..)
Auzi:pune-l sa mijloceasca pentru semeni,da s-o arda-n"limbi"..sa vezi paranghelie :lol:

Concret : acela-i doar "tampito-cretinel" din aiergarda Penticostala ,deci un executant mutilat de indobitocire, jigodiile periculoase au o masca a politetii elevata ,ei sunt bine camumflati sub litera legi Scripturale(chiar si fapte "evlavioase"detin in palmaresul ipocriziei)acei momesc pe cei slabi de duh,mimand sacrificiul altruist,cand de fapt cauta masa umana de sacrificiu-cand nu reusesc  cu implimentare fricii prin lege,maghiavelismu-i determina sa-ti caute puncte sensibile in care te vor lovi cand tu presupui ca totu-i "pe bune".

Ai grija si fii intelept: fa ceeia ce crezi ca-i bine.(poti sa-i amintesti ca-i ingaduit sa "palesti"prostu' sa nu se creada singur intelept.Daca prostia nu-i creaza dureri,"cafteala"sigur nu-l fericeste...sau mai stii :habarnam: ).

#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că e de la confesiunea lui... omul ăla e cam dus cu pluta.

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmwlambo, on Mar 20 2009, 16:47, said:

dar nici macar asta nu vrea; zice ca asa scrie in Biblie si gata discutia
Se preface doar, iti garantez.
In Biblie scrie ca nu putem alege pe Dumnezeu si nu suntem mantuiti prin faptele noastre. Astea cum de nu le citeste niciodata?
E un farseur de joasa speta, garantat!!! Cu Biblia il dovedesti de mincinos.

#7
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 02:02, said:

Se preface doar, iti garantez.
In Biblie scrie ca nu putem alege pe Dumnezeu si nu suntem mantuiti prin faptele noastre. Astea cum de nu le citeste niciodata?
E un farseur de joasa speta, garantat!!! Cu Biblia il dovedesti de mincinos.
Am spus mai sus; ei au o versiune pe scurt a Bibliei, e cam 20% din Biblia normala. Mi-ar placea sa stiu Biblia, sa-i pot inchide gura, dar din pacate nu am timp sa o citesc.

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmwlambo, on Mar 21 2009, 10:13, said:

Am spus mai sus; ei au o versiune pe scurt a Bibliei, e cam 20% din Biblia normala. Mi-ar placea sa stiu Biblia, sa-i pot inchide gura, dar din pacate nu am timp sa o citesc.
Ei nu au o versiune a Bibliei, ci toata Biblia.
El crede ca e salvat datorita pocaintei lui proprii, ceea ce este fals. Pocainta este o FAPTA, deoarece ti se porunceste sa o faci. Daca o faci, atunci salvarea nu mai este un dar, intelegi?
Se crede salvat si, de fapt, nu e!!!!

#9
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 02.02.2008
spune-i ca e un bou si da-l afara din camera ce atata oboseala.
sau varianta legala, plange-te la administratie si cere sa fie mutat dupa care streseaza-l psihic. ori se muta el, ori devine normal la cap ;)

#10
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Faza cu stresatul la cap nu e bună pentru că o să se creadă martir pentru Khristos...și va crede că e și mai iubit de semizeu în noua ipostază.

#11
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008

View Postmwlambo, on Mar 20 2009, 02:47, said:

Am un coleg de camera penticostal si problema e in felul urmator: nu accepta nici un fel de alta muzica, nu vrea sa auda bancuri, glume, tot timpul ne ameninta ca vom infunda iadul daca nu ducem viata exact ca in Biblie. Citeste tot timpul Biblia(e o versiune scurta a Bibliei propriu-zise, e plina de [...]), nu accepta niciodata ideile celorlalti, chiar daca aducem si argumente; eu incerc sa-l conving macar sa intrebe pe pastor sau pe cineva mai in varsta anumite probleme, dar nici macar asta nu vrea; zice ca asa scrie in Biblie si gata discutia. Noi, ceilalti din camera nu-i facem nici o problema, il lasam sa-si citeasca biblia in liniste, nu prea ascultam muzica cand e el prin preajma ca se razbuna: isi pune muzica lui religioasa(care e insuportabila) sau asculta predici de-ale lor, iarasi insuportabil. El e pocait de vreo 7-8 luni si pretinde ca duce o viata de sfant si chestii de genul, numai ca el nu considera mandria si lenea drept pacate. Nu invata nimic, zice ca Dumnezeu o sa-l ajute (bineinteles ca pana acum a picat cam toate examenele). Cel mai mult m-a deranjat cand unui prieten i-a murit o ruda si mi-a dat ceva de sufletul mortului, iar penticostalul mi-a zis ca bine ca nu a incercat sa-i dea si lui ceva ca nu ar fi acceptat sub nici o forma si faptul ca desi nu a recunoscut ca nu a fost vreodata la biserica in timpul cand era ortodox, imi tranteste in fata sintagma: ''las' ca stiu eu cum e la voi''.

Si acum intrebarea: asa se comporta penticostalii? Trantesc in fata tuturor ca ei sunt altfel, nu accepta sa se adapteze societatii? Nu asculta muzica, considera tot ce nu are legatura cu Dumnezeu drept pacat? Sau sunt oameni normal, ca toti ceilalti?
e cu caputu clar...

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmwlambo, on Mar 21 2009, 11:13, said:

Am spus mai sus; ei au o versiune pe scurt a Bibliei, e cam 20% din Biblia normala. Mi-ar placea sa stiu Biblia, sa-i pot inchide gura, dar din pacate nu am timp sa o citesc.

Poate penticostalul respectiv foloseste o versiune parafrazata gen Living Bible, nu inseamna ca are o biblie falsa sau malefica... Stii ceva ? Lasa-l in pace si citeste Biblia pentru tine, nu ca sa-i inchizi gura. Succese

#13
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postoverseas, on Mar 31 2009, 15:38, said:

Poate penticostalul respectiv foloseste o versiune parafrazata gen Living Bible, nu inseamna ca are o biblie falsa sau malefica... Stii ceva ? Lasa-l in pace si citeste Biblia pentru tine, nu ca sa-i inchizi gura. Succese
Nu am afirmat ca ar fi malefica sau ceva de genul. Am zis doar ca e pe scurt, adica e cam 30% din Biblia pe care o stiu eu.


Nu vreau sa-l dau afara din camin sau mai stiu eu ce ca nu am chef de nici un fel de conflict cu nimeni, eu am intrebat daca asa se comporta toti penticostalii.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmwlambo, on Apr 1 2009, 19:10, said:

Nu vreau sa-l dau afara din camin sau mai stiu eu ce ca nu am chef de nici un fel de conflict cu nimeni, eu am intrebat daca asa se comporta toti penticostalii.

Zelul excesiv este o caracteristica a penticostalilor. Denumirea de 'penticostal' vine de la Pentecost, adica Sarbatoarea Cincizecimii de la evrei, cand s-a pogorat Duhul Sfant asupra cetei de apostoli. La penticostali, prezenta Duhului Sfant este asociata cu hiper-activitatea din punct de vedere religios si cu predicarea evangheliei, chiar prin dispute si insistente de genul celei care te deranjeaza pe tine.

#15
turningtorso71

turningtorso71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.12.2007
tati, nenea asta al tau e tare dus cu valu'! ba-i cu Biblia in cap, daca el zice ca a citit-o ceea ce , iarta-ma, ma indoiesc, sau a citit-o in autobuz intre statii, atunci chair ar trebui sa stie niste mici lucruri.!

#16
roller1812

roller1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2009
Poti sa-i spui ca mandria a fost primul pacat si din el au izvorat toate celelalte.Cat despre lene zi-i sa citeasca cartea Proverbelor, si razbunarea e numai a lui Dumnezeu. El s-a "pocait" se pare ca numai teoretic.La penticostali sunt cativa care sunt asa ca el, religiosi, dar sunt si unii care chiar traiesc cum vorbesc. Nu putem zice generalitati cum ar fi "penticostalii sunt asa", ca in fiecare padure exista si uscaturi, si nici o gradina nu ii in totalitate verde.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postroller1812, on Apr 11 2009, 12:28, said:

Poti sa-i spui ca mandria a fost primul pacat si din el au izvorat toate celelalte.Cat despre lene zi-i sa citeasca cartea Proverbelor, si razbunarea e numai a lui Dumnezeu. El s-a "pocait" se pare ca numai teoretic.La penticostali sunt cativa care sunt asa ca el, religiosi, dar sunt si unii care chiar traiesc cum vorbesc. Nu putem zice generalitati cum ar fi "penticostalii sunt asa", ca in fiecare padure exista si uscaturi, si nici o gradina nu ii in totalitate verde.
Oricine SE pocaieste se pocaieste degeaba. Pocainta este un dar, este REZULTATUL salvarii.
Bisericile sustin ca pocainta este anterioara salvarii, insa este doar o minciuna.

#18
sorin_matza

sorin_matza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmwlambo, on Apr 1 2009, 19:10, said:

Nu am afirmat ca ar fi malefica sau ceva de genul. Am zis doar ca e pe scurt, adica e cam 30% din Biblia pe care o stiu eu.


Nu vreau sa-l dau afara din camin sau mai stiu eu ce ca nu am chef de nici un fel de conflict cu nimeni, eu am intrebat daca asa se comporta toti penticostalii.

Ca unul care sunt penticostal iti spun ca nu asa se comporta toti penticostalii. Eu stiu cum trebuie sa se comporte un crestin si acel comportament nu este normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate