Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat suplimente

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Salut, as vrea un sfat in legatura cu ce suplimente sutn cele mai potrivite in cazul meu. Ca si constitutie probabil sunt undeva intre ectomorf si mezomorf , de-a lungul anilor am facut mult sport, in special arte martiale, as vrea sa reiau din nou intr-o forma sau alta antrenamentele, deocamdata m-am hotarat sa incep la sala. Am 184 si aprox 90 kg, pentru ca nu am mai facut cam de mult exercitii fizice am inceput sa am o anumita tendinta de ingrasare. Bugetul pentru suplimente e undeva cam pe la 250 ron, sincer mi-as putea permite orice dar deocamdata nu vreau sa dau mai mult. Sigur avand deja 90 kg nu as vrea sa mai cresc foarte mult in greutate, un weight gainer cred ca mi-ar face mai mult rau. Eu ma gandeam la Milk&Egg de la Universal si Opti-men vitamine si minerale de la Optimum. Aveti vreo alta sugestie mai buna ?

#2
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View PostSE7EN, on Mar 17 2009, 10:16, said:

Aveti vreo alta sugestie mai buna ?
Da, antrenament corect si o nutritie naturala. Problema suplimentelor ti-o pui in alta sfera de existenta sportiva. Cand gratie unei dezvoltari si a unor cerinte speciale, trebuie sa apelezi la solutii speciale. Pana atunci mai ai mult. Cumpara de banii aia, carne, peste, lactate, oua, orez, fasole, mazare, soia, dupa care fierbe, coace (nu praji) si papa sanatos.

Edited by Baphomet, 20 March 2009 - 23:41.


#3
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
:) Eram sigur ca o sa primesc raspunsuri standard despre nutritie. Fara suparare, nu am nevoie de raspunsuri banale care le stiu si eu. Daca citeai atent vedeai ca am zis ca am facut multi ani sport, e clar ca stiu ceva despre nutritie daca avand o constitutie ectomorfa am ajuns la 90kg, si nu grasime. Repet, nu am 60 kg ca sa-mi dai sfaturi standard de cum sa cresc in greutate, vroiam doar o parere legata de suplimente. Legat de nutritie  sunt bune orice sfaturi atata timp cat nu sunt generalitati, de genul celor de mai sus. E clar ca puteam citi chestiile astea ori in ce articol despre alimentatie. Nu se pune problema mancarii, nu-mi iau suplimente si renunt la mancare, nu stiud e unde ai tras tu concluzia asta, cand am zis ca pot sa-mi permit orice inseamna ca-mi pot permite si mancare ok.Inainte sa pun orice intrebare eu ma documentez temeinic, deci observatiile cu accente de superioritate nu-si au rostul in cazul meu.

Edited by SE7EN, 22 March 2009 - 13:13.


#4
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View PostSE7EN, on Mar 22 2009, 13:07, said:

1. Daca citeai atent vedeai ca am zis ca am facut multi ani sport, e clar ca stiu ceva despre nutritie daca avand o constitutie ectomorfa am ajuns la 90kg, si nu grasime.
2. Repet, nu am 60 kg ca sa-mi dai sfaturi standard de cum sa cresc in greutate, vroiam doar o parere legata de suplimente.
3. Legat de nutritie  sunt bune orice sfaturi atata timp cat nu sunt generalitati, de genul celor de mai sus.
4. E clar ca puteam citi chestiile astea ori in ce articol despre alimentatie.
5. Nu se pune problema mancarii, nu-mi iau suplimente si renunt la mancare, nu stiud e unde ai tras tu concluzia asta,
6. Inainte sa pun orice intrebare eu ma documentez temeinic, deci observatiile cu accente de superioritate nu-si au rostul in cazul meu.

1. Stai fara grija ca am citit foarte atent ce-ai scris. Conform acestui lucru, AI FACUT sport CANDVA si un ultima vreme te-ai INGRASAT. In urma celor spuse de tine, din punct de vedere al formei, esti un incepator si nimic mai mult. Chiar daca tu crezi altceva. Adica trebuie s-o iei de la aproape zero, sa ajungi la un anumit nivel (perimetre, probe de forta, intensitate a antrenamentelor) si abia in acest stadiu sa-ti pui problema unor suplimente care sa te intretina si sa te impinga mai departe.
2. Dar eu nu ti-am spus cum sa cresti in greutate. Ci care-i necesarul tau in aceasta etapa. Tu ai plecat de la premisa ca ai nevoie de suplimente, iar eu ti-am spus ca-i nesustenabila, date fiind informatiile care le-ai dat. Mai ales ca ai lasat de inteles ca ai dori sa reiei in special antrenamentele de arte martiale. Deci in culturism pari a fi un trecator. Atunci pt ce suplimente ?
3. In cazul tau, acelea sunt particularitati binevenite, chiar daca le ignori.
4. Tot atat de bine puteai citi si despre necesarul unui fost sportiv iesit din forma, care vrea s-o ia de la capat. Ma indoiesc ca-n acele randuri vei fi gasit explicatii la cele mai performante suplimente pt culturism.
5. Din datele problemei. Adica esti FOST practicant de arte martiale (nu fost bodybuilder avansat).
6. Din datele problemei te-ai situat singur intr-o postura inferioara. Un fost sportiv documentat, stie ca traseul nutritiv corect, nu sare etapa hranei naturale.
Desigur, nu mi-am imaginat ca ai de gand sa renunti la hrana naturala insa am considerat ca nu esti in etapa preocuparii de suplimente, pana nu intri-ntr-o forma care s-o ceara. Forma care oricum nu prea face casa buna cu artele martiale. Pe scurt, cazul tau nu are datele unuia care necesita suplimente. Cum spuneam si altcuiva :
"Problema suplimentelor ti-o pui in alta sfera de existenta sportiva. Cand gratie unei dezvoltari si a unor cerinte speciale, trebuie sa apelezi la solutii speciale. Pana atunci mai ai mult." Dar pana la urma corpul tau, banii tai, treaba ta. Nu am nimic impotriva daca vrei sa te ingrasi (nutritie + suplimente fie ele preponderent proteice) si sa devii mai lent (in artele martiale) pe banii tai. :)

Edited by Baphomet, 22 March 2009 - 14:41.


#5
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Eu inteleg ce ai scris tu si ai dreptate, din punctul meu de vdere, intr-o oarecare masura. De cand am deschis topicul asta datele s-au mai schimbat. Explicatia pentru care doresc sa folsoesc si suplimente e foarte simpla. Datorita modului de viata, serviciului mi-e aproape imposibil sa mananc by the book. Suplimentele trebuie sa ma ajute in doar doua momente cheie, imediat dupa antrenament si dimineata. In conditiile in care eu am un metabolism si o digestie foarte buna mi-e greu sa cred ca luand suplimente in aceste doua momente ma voi ingrasa. Intr-adevar sunt un incepoator insa am mai facut aprox un an in care am progresat indiferent de ce mancam. Ideea cu suplimentele este pentru a maximiza castigurile intr-o anumita perioada, cand spun a maximiza nu ma astept la ceva spectaculos ci doar la un ajutor. Poate am exagerat eu un pic in postul initial, sunt iesit din forma in conditiile in care in aprox o luna, doua as putea s-o recapat nu in sensul ca am burta si nu mai stiu ce sa fac sa scap de ea. Facand exercitii fizice mult timp, in special flotari de toate felurile, am o anumita conditie fizica si proportionalitate, deci nu sunt chiar strain de acest domeniu desi e adevarat ca e altceva.
Nu am nici cea mai mica intentie sa sar peste o alimentatie corecta insa nici nu pot sari peste faptul ca nu pot avea o alimentatie by the book doar din alimente. De ingrasat nu stiu daca se pune problema, asta in conditiile in care in aproximatv 6 luni in care n-am facut deloc exercitii am "reusit" sa ies din forma putin si in care am macat destul de prost.

#6
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View PostSE7EN, on Mar 22 2009, 16:03, said:

1. Suplimentele trebuie sa ma ajute in doar doua momente cheie, imediat dupa antrenament si dimineata.
2. In conditiile in care eu am un metabolism si o digestie foarte buna mi-e greu sa cred ca luand suplimente in aceste doua momente ma voi ingrasa.
3. Ideea cu suplimentele este pentru a maximiza castigurile intr-o anumita perioada, cand spun a maximiza nu ma astept la ceva spectaculos ci doar la un ajutor.
4. Poate am exagerat eu un pic in postul initial, sunt iesit din forma in conditiile in care in aprox o luna, doua as putea s-o recapat nu in sensul ca am burta si nu mai stiu ce sa fac sa scap de ea. Facand exercitii fizice mult timp, in special flotari de toate felurile, am o anumita conditie fizica si proportionalitate, deci nu sunt chiar strain de acest domeniu desi e adevarat ca e altceva.
5. Nu am nici cea mai mica intentie sa sar peste o alimentatie corecta insa nici nu pot sari peste faptul ca nu pot avea o alimentatie by the book doar din alimente.

1. Pai atunci esti sau ajungi imediat acasa si poti consuma ceea ce prepari, fara sa-ti pui problema ca esti la serviciu si n-ai timp.
2. Un metabolism si o digestie foarte bune, inseamna o foarte buna asimilatie. Nu te vei ingrasa doar daca mentii un echilibru intre alimentatia obisnuita si suplimentatie. Dar idea e ca daca dispui de o alimentatie naturala in acele momente cheie (cand esti acasa), suplimentele nu se mai justifica. Ci doar in cazul in care esti la serviciu si nu ai putut sa-ti iei cu tine intr-o caserola, niste pui, albus de ou, branza proaspata sau iaurt etc. Daca insa poti face asa ceva, suplimentele nu se mai justifica.
3. Pai ajutor chiar maximizare inseamna. Adica sa treci dincolo de ceea ce poate o nutritie naturala c-o absorbtie mai lenta. A trebui sa te refaci mai repede si mai bine, e o consecinta a antrenamentelor dure intr-un stadiu avansat. Daca lucrezi doar de revenire intr-o forma sau de intretinere, ajutorul nutritiei naturale e arhisuficient. Deci daca tu-ti doresti ceva nespectaculos, cum ziceam, suplimentle nu se justifica. Abia cand duritatea antrenbamentelor si necesarul de refacere iti solicita asa ceva, vii cu suplimentatia.
4. Am inteles, insa asta nu e un caz care sa necesite suplimentarea hranei naturale. Decat daca, asa cum ziceam mai sus, nu-ti poti lua cu tine o caserola cu alimentele naturale necesare. Atunci da, e normal sa folosesti inlocuitori.
5. Poti avea alimentatia by the book folosind acei 250 de lei pt suplimente.

As vrea sa retii ca nu lupt impotriva suplimentelor.
Ci doar recomand folosirea lor atunci cand e cu adevarat nevoie (un necesar de refacere avansat sau imposibilitatea de a lua o masa naturala de calitate).
In alte cazuri nu se justifica.

Edited by Baphomet, 22 March 2009 - 17:02.


#7
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
cu o proteina de zer de calitate dupa antrenament nu se compara nici o masa cu orice mancare!


zerul ajunge foarte repede in sange, pe cand mancarea destul de greu.

eu zic ca oricat de calitativ si de mult ai manca dupa sala tot o proteina din zer e mai recomandata.

#8
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Postadi185, on Mar 22 2009, 18:59, said:

cu o proteina de zer de calitate dupa antrenament nu se compara nici o masa cu orice mancare!
zerul ajunge foarte repede in sange, pe cand mancarea destul de greu.
eu zic ca oricat de calitativ si de mult ai manca dupa sala tot o proteina din zer e mai recomandata.

Asa e, dar merita cheltuiala suplimentara ?
Practicantul decide daca alaturi de o nutritie naturala pe masura cerintelor sale reale de refacere, merita sa cheltuiasca in plus.
Pt ca daca ignoram contextul situatiei si ne referim strict la ceea ce este mai bun, n-avem niciun motiv sa nu ridicam stacheta mai sus si sa spunem ca perfuziile cu aminoacizi in timpul antrenamentului, alaturi de EMS si Sustanon dupa antrenament, nu se compara cu nicio masa normala. :)

#9
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostBaphomet, on Mar 22 2009, 20:06, said:

Asa e, dar merita cheltuiala suplimentara ?
Practicantul decide daca alaturi de o nutritie naturala pe masura cerintelor sale reale de refacere, merita sa cheltuiasca in plus.
Pt ca daca ignoram contextul situatiei si ne referim strict la ceea ce este mai bun, n-avem niciun motiv sa nu ridicam stacheta mai sus si sa spunem ca perfuziile cu aminoacizi in timpul antrenamentului, alaturi de EMS si Sustanon dupa antrenament, nu se compara cu nicio masa normala. :)
acuma fiecare ce target-uri are si cat e dispus sa investeasca in el.



perfuziile alea-s extrem de bune da scumpe ca naiba !

#10
manutsu

manutsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2009
Salut! Nu mai vreau sa deschid un topic nou. Am 1.82 si 70 kg, merg de o luna la sala, rezultatele se vad, dar as vrea sa pun ceva masa musculara mai multa, ce suplimente mi-ati recomanda? Vreau ceva pana in 150 RON. Multumesc anticipat :mellow:

#11
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
proteina din zer +vitamine si minerale

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate