Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Adwords Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
"fara ca sa fi incasat vreun click pe reclama acelui advertiser"
adica am incasat click-uri pe alte reclame, iar CPC-ul este MULT mai mare acum

#20
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
azi, de exemplu, dintr-un click ce pe advertiser l-a costat 3.18$ mie mi-a revenit 2.66$ iar CPC-ul la acel site, pe alte canale si la alte reclame, a crescut considerabil, astfel ca pe un singur canal, la 18 click-uri s-au inregistrat venituri de 39,18$... ceea ce e foarte bine din vreme ce eu eram obisnuit cu un CPC de app. 0.8$
very strage...

pe de alta parte, din punctul de vedere al advertiserului, observ o usoara imbunatatire a calitatii click-urilor...
avem deja mai multa acuratete la keyword-urile si grupurile de keywords selectate: site-urile desi s-au imputinat sunt mult mai bune si chiar ma intereseaza ca advertiser sa apar acolo; pana acum munceam zilnic sa elimin domeniile cu continut de 2 lei, domeniile dubioase sau domeniile parcate (credeti-ma, domeniile parcate au cel mai mare bounce-rate, eu nu stiu de ce Google si-a extins activitatea si spre aceste domenii pentru ca eu chiar nu vreau sa-mi pun reclama pe astfel de domenii si nu stiu cine-ar vrea atata vreme cat ele nu aduc decat afisari si nu click-uri);

Edited by soul4blade, 18 May 2009 - 19:31.


#21
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsoul4blade, on May 18 2009, 20:30, said:

azi, de exemplu, dintr-un click ce pe advertiser l-a costat 3.18$ mie mi-a revenit 2.66$ iar CPC-ul la acel site, pe alte canale si la alte reclame, a crescut considerabil, astfel ca pe un singur canal, la 18 click-uri s-au inregistrat venituri de 39,18$... ceea ce e foarte bine din vreme ce eu eram obisnuit cu un CPC de app. 0.8$
very strage...

pe de alta parte, din punctul de vedere al advertiserului, observ o usoara imbunatatire a calitatii click-urilor...
avem deja mai multa acuratete la keyword-urile si grupurile de keywords selectate: site-urile desi s-au imputinat sunt mult mai bune si chiar ma intereseaza ca advertiser sa apar acolo; pana acum munceam zilnic sa elimin domeniile cu continut de 2 lei, domeniile dubioase sau domeniile parcate (credeti-ma, domeniile parcate au cel mai mare bounce-rate, eu nu stiu de ce Google si-a extins activitatea si spre aceste domenii pentru ca eu chiar nu vreau sa-mi pun reclama pe astfel de domenii si nu stiu cine-ar vrea atata vreme cat ele nu aduc decat afisari si nu click-uri);

Sa inteleg ca activezi pe ambele fronturi: faci si Adwords si AdSense. Sper ca nu pentru acelasi site :)

#22
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
Interesant ce ziceti voi pe aici...
Noi cheltuim in jur de 30k € pe luna pe AdWords, si desi este destul de profitabil, incercam usor usor sa nu mai depindem de el.

#23
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
pai... Adwords este ajutorul minunat in timpul lucrului la optimizare...
Cu timpul, un site ar trebui sa isi aduca singur click-urile pe care altadata le obtinea din Adwords.


@mstanciu, evident ca nu pentru acelasi site - eu faceam constatarea cresterii profitabilitatii unui site inscris in Adsense daca el este adaugat de unul din advertiseri pe lista de "Placements".
Asadar, ramane sa va rugati de advertiseri sa va adauge :)

#24
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsoul4blade, on May 20 2009, 08:54, said:

pai... Adwords este ajutorul minunat in timpul lucrului la optimizare...
Cu timpul, un site ar trebui sa isi aduca singur click-urile pe care altadata le obtinea din Adwords.

Adwords nu ar trebui sa fie o concurenta pentru SEO - dimpotriva, sunt 2 canale complementare. Fiecare are un anumit volum si o anumita profitabilitate, si fiecare are avantaje si dezavantaje.

#25
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
evident, insa, pe cuvintele pe care ai obtinut deja performante din SEO - evident ca - nu mai are rost sa platesti...

#26
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsoul4blade, on May 20 2009, 17:07, said:

evident, insa, pe cuvintele pe care ai obtinut deja performante din SEO - evident ca - nu mai are rost sa platesti...
iarta-ma, dar asta e mentalitatea tipic romaneasca - gresita. Chiar daca pe un anumit cuvant am un loc bun in SERPS, de ce sa nu platesc sa fiu si in linkurile sponsorizate? Acolo pot avea ce text (mesaj) doresc, ce landing-page doresc si voi fi acolo atata timp cat platesc, nedepinzand de "algoritmul" lui G.
Pana la urma, daca folosesc un tracking eficient si se dovedeste ca linkurile sponsorizate aduc un plus de profit, de ce sa nu le folosesc si pe ele ?

#27
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
luna mai s-a incheiat in cel mai profitabil mod atat pentru noi cat si pentru clienti: rata de conversie a fost destul de mare si asta s-a simtit si in vanzari...
cert e ca bugetul a fost tot timpul excedentar - nu l-am lasat nicio clipa sa sufere vreo atingere de vreun fel (am platit chiar si cuvintele mai scumpe);

repet: luna mai a fost un record atat pe rata de converse cat si pe numarul de click-uri la acelasi buget ca in celelalte luni...

#28
vandamme21

vandamme21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2009
vand voucher AdWords Google. Cei interesati PM!

[ http://img14.imageshack.us/img14/5567/adwordsgoogle.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
si eu am unul si nu-l folosesc, asa ca-l ofer GRATUIT :)

pe bune!
PM

#30
leicapaul

leicapaul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2009

View Postsoul4blade, on 22nd June 2009, 23:47, said:

si eu am unul si nu-l folosesc, asa ca-l ofer GRATUIT :)

pe bune!
PM
Asta inseamna ca daca il folosesti oricum vei plati mai mult la clic ?
Si pe viitor asta ar fi un mare dezavantaj ...
Dar ce te face sa fii sigur ca asa e ?

#31
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postleicapaul, on 4th July 2009, 23:56, said:

Asta inseamna ca daca il folosesti oricum vei plati mai mult la clic ?
Si pe viitor asta ar fi un mare dezavantaj ...
Dar ce te face sa fii sigur ca asa e ?
Voucherul nu are legatura cu cat platesti pe clic, dar poate fi folosit numai in anumite conditii (cont nou).

#32
pimpcode

pimpcode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.12.2008
Salut,

Am si eu o mica problema..
In urma cu vreo luna am primit un cupon cu 50 US $ pentru folosirea in programul Adwords,am creat campanii,am sters,am modificat,am adaugat...toate bune si frumoase pana cand deodata nu mai apareau anunturile la publisheri cu toate ca respectiva campanie este activa si in prezent,anunturile au fost acceptate,in cont mai am cca 17 US $ si totusi nu imi mai apar anunturile.Ce este de facut ?

#33
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpimpcode, on 28th July 2009, 20:34, said:

Salut,

Am si eu o mica problema..
In urma cu vreo luna am primit un cupon cu 50 US $ pentru folosirea in programul Adwords,am creat campanii,am sters,am modificat,am adaugat...toate bune si frumoase pana cand deodata nu mai apareau anunturile la publisheri cu toate ca respectiva campanie este activa si in prezent,anunturile au fost acceptate,in cont mai am cca 17 US $ si totusi nu imi mai apar anunturile.Ce este de facut ?
Pot fi multe cauze. Una din ele de ex - domeniul in care faci reclama. Cel mai sigur e sa dai mail la support si sa-i intrebi.

#34
pimpcode

pimpcode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.12.2008
Am incercat sa dau de adresa lor de support dar nu am gasit nimic,imi poate zice cineva care este adresa.Multumesc !

#35
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpimpcode, on 29th July 2009, 10:56, said:

Am incercat sa dau de adresa lor de support dar nu am gasit nimic,imi poate zice cineva care este adresa.Multumesc !
Din interiorul contului apesi pe "Contact us" si urmezi pasii.

#36
pimpcode

pimpcode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.12.2008
Le-am dat mail,acum astept raspunsul de la ei.
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate