Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Din Sos. Chitilei DIRECT in Sos. Bucuresti-Targoviste

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007
Salut,

Ii rog pe cei care s-au aventurat sau au fost nevoiti sa mearga pe Str. Aeroportului  sa spuna care e starea actuala sau la momentul cand au trecut ultima data e acolo.

Vad pe o harta ca ar fi cel mai scurt drum intre cele doua, nu mai zic ca inteapa Sos. Bucuresti - Targoviste in dreptul centurii Bucuresti = Sos. Odaii ! E de departe 'drumul cel mai scurt', dar ma intereseaza in ce stare se prezinta drumul etc.

Am de parcurs traseul aeroportul Otopeni - Sos. Chitila ( chiar in dreptul unde se intersecteaza cu Str. Aeroportului ) si acum am de ales intre cateva variante:
1. Din DN1(spre Ploiesti) - (stga.la)Corbeanca - Buftea - (iar stga.spre)Mogosoaia - (drepta la benzinarie spre)Chitila si apoi intrarea in Bucuresti pe Sos. Chitilei.
2. Din DN1(spre Bucuresti) - pe centura (Sos. Odaii ) pana la intersectia cu Sos. Bucuresti- Targoviste, de unde am (alte) doua variante
2.1. iesire prin Mogosoaia - (stga.la benzinarie spre)Chitila si intrarea in Buc ca la pct.1.
2.2. intrarea in Buc. pe Sos. Buc-Targoviste - urmat Bd. Buc. Noi - (dreapta la Laromet) pe Bd. Laminorului - (iar dreapta) pe Sos. Chitilei

Voi ce alte variante recomandati dpdv trafic cat mai lejer, distanta si calitatea drumurilor ?
Multam pt atentie si ajutor !

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Eu iti recomand 2.2 Pe 1, drumul e ceva mai lung si nu tocmai stralucit, pana la buftea.

#3
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
2.2 Bd-ul Bucurestii Noi, dreapta pe B-dul Laminorului, si iar dreapta pa Sos. Chitilei e cel mai ok

#4
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007
Multam, sunt pertinente observatiile si sfaturile voastre.
De aici ( am zis ca plec din Aeroportul Otopeni) cativa cunoscuti imi recomanda sa evit intrarea pe Sos. Odaii pe sensul spre Bucuresti ca sa evit statul in coloana si mersul 'la pas' din cauza camioanelor care vin spre Buc. Cica spre iesire e de preferat, dar asa mai toate camioanele sunt obligate sa intre pe centura...
De asta, ei recomanda varianta prin Corbeanca.
Cred ca fiecare e mai multumit de 'drumul cunoscut' decat de drumul posibil mai scurt.
Revin la MULTAM ! si mai astept pareri !

Am sa dau cat de curand si io o parere despre una din variante - cel putin !

Edited by altauprieten, 16 March 2009 - 14:21.


#5
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
ok....asteptam feed-back

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu mai e nebuneala de altadata pe centura :). Acum e relativ lejer pe acolo.

#7
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007

 richelieu, on Mar 16 2009, 16:41, said:

Nu mai e nebuneala de altadata pe centura :). Acum e relativ lejer pe acolo.

Cam asa ceva... mi-au zis si colegii care au facut cursa in jur de orele 14.30
Varianta 2.2 a fost aparent cea mai lejera si civilizata.

Eu am alocat ceva mai mult timp pt cursa si am ales sa verific varianta 1.
Am iesit pe DN1 si la Corbeanca facut stanga - e banda speciala pt stanga. Drumul prin Corbeanca - fara pretentii, fara probleme - la nivelul asteptarilor pentru un drum comunal. Pana la Buftea, pe sensul acesta nu avut probleme de semnalat: trafic lejer, carosabil saracacios spre vai-mama-lui ! la Buftea singurul obstacol ar putea fi la trecerea de cale ferata. Nu prins vreun tren [ bariera lasata] spre norocul meu, dar e acolo un ac de par cu niste gropi de groaza, chiar in unghiurile extreme, mai periculoase. Ultima 'capcana' din Buftea - cand se face stanga spre Bucuresti ( se vede un magazin PennyMarket in directia respectiva, din intersectia respectiva ): niste gropi interbelice probabil. Nu dibuit radare pe tronsonul de drum spre Bucuresti, dar era un echipaj amplasat strategic intro curba larga. Am facut dreapta spre Chitila, imediat dupa ce se trece de benzinaria Lukoil si reprezentanta aia care vinde ambarcatiuni de agrement / de lux. De aici surpriza cea mai placuta: un drum super bun, asfaltat de curand probabil, lat si .... marginit de niste case, vile de bun gust. Am ajuns f. repede in Chitilisburg, facut stga. spre Bucales, tras concluzia ca 'e peste Corbeanca dpdv civiliz si bun gust' [ no ofense, pls !! e o concluzie superficiala - la prima vedere prin ambele locuri, deci e pur si simplu o observatie baieteasca ! ] si in 45 de minute eram de la aeroportul Otopeni in Sos Chitila, la destinatia propusa.
Daca am sa parcurg si variantele ramase, am sa dau detalii si impresii si din respectivele curse.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu sint foarte curios in ce priveste strada Aeroportului, intrucit am impresia ca strada aia exista mai mult pe harta decit pe teren. Desi circul destul de des prin zona, nu reusesc sa vizualizez locul unde ajunge in Chitilei. De fapt nu cred ca l-am vazut vreodata. Iar capatul dinspre Mogosoaia pare jalnic.

Soseaua pe care ai mers tu din Mogosoaia in Chitila e centura, bucata cea lipsa, care nu e aliniata cu restul centurii. Cauza traficului anevoios in zona, neremediata de ani buni (se poate modenriza si modifica traseul strazii Aeroportului).

#9
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007
Str. Aeroportului 'inteapa' Sos. Chitilei in locul unde e si acum Vama 'Antrepozite' Bucuresti. Ca reper viitor si pretext sa faca in sfarsit practicabil segmentul ala, langa vama se va deschide 'cel mai mare mall din sudestul Europei'  - e in faza de proiect de vreo doi ani buni. Tot pe Str. Aeroportului, nu f. in adanc fata de Sos. Chitilei e un depozit al unui distribuitor de medicamente - iar pana la depozit drumul e relativ decent. De la respectivul depozit spre Sos. Odaii ... nu mai stiu cum se prezinta !
Am cautat site-ul dezvoltatorului proiectului cu mall-ul gigant si ei cica vor investi vreo 30m EUR in infrastructura. "In mod special " in segmentul care leaga capetele centurii Bucuresti si o linie de tramvai pana la Chitila'sBurg, statii de bus etc. S-o vedem (ne dorim) si pe asta !

#10
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 altauprieten, on Mar 17 2009, 13:34, said:

Str. Aeroportului 'inteapa' Sos. Chitilei in locul unde e si acum Vama 'Antrepozite' Bucuresti. Ca reper viitor si pretext sa faca in sfarsit practicabil segmentul ala, langa vama se va deschide 'cel mai mare mall din sudestul Europei'  - e in faza de proiect de vreo doi ani buni. Tot pe Str. Aeroportului, nu f. in adanc fata de Sos. Chitilei e un depozit al unui distribuitor de medicamente - iar pana la depozit drumul e relativ decent. De la respectivul depozit spre Sos. Odaii ... nu mai stiu cum se prezinta !
Am cautat site-ul dezvoltatorului proiectului cu mall-ul gigant si ei cica vor investi vreo 30m EUR in infrastructura. "In mod special " in segmentul care leaga capetele centurii Bucuresti si o linie de tramvai pana la Chitila'sBurg, statii de bus etc. S-o vedem (ne dorim) si pe asta !

str Aeroportului este inpracticabila in mare parte.

varianta 2.2 este cea mai buna. fac zilnic drumul asta.

se face cam in 30 -45 min in functie de trafic. depinde si la ce ora il faci.

Edited by need_alex, 29 March 2009 - 11:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate