Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mugurel si salariile

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.tmctv.ro/...ai_ridicat.html
Veniturile sunt legate doar de productivitate și nu de dorința unui nivel de trai mai ridicat, consideră guveratorul BNR, Mugur Isărescu. Declarația sa vine ca răspuns la presiunile făcute de sindicaliști pentru majorarea salariului minim pe economie.
********************************************************************************
*******************************************************************

Doresc sa pun in discutie principiul conform caruia 'cresterea salariilor nu este justificata decat daca este insotita de cresterea productivitatii muncii'. Multi ani mi s-a parut un principiu intangibil si care nu are nevoie de demonstratie. Dar sa luam un exemplu practic. Sa zicem ca lucrez la o firma unde angajatii au un salariu mediu de 1000 EURO pe luna, iar firma face profit 1 milion EURO pe an. Daca-l convingem pe patron sa ne dubleze salariile (fara sa muncim mai mult sau mai bine), vom avea 2000 EURO pe luna, iar profitul firmei va scadea la 0.5 milioane EURO pe an (sa zicem). Care este problema lui Mugurel cu productivitatea ?!
Daca privesc lucrurile din perspectiva relatiei firma - angajat, marirea salariilor inseamna o realocare a profitului intre actionari si salariati. Ce castiga salariatii in plus la salarii pierd actionarii la profit si dividende. Modul in care cresc salariile intr-o firma privata (mai ales) este problema actionarilor si a salariatilor, depinde de puterea de negociere etc. Sau poate actionarii devin brusc milosi si zic 'hai sa le mai dam un ban la amarastenii astia ca au copii si rate la banca'. Ce-l intereseaza pe Isarescu !?
Din perspectiva macroeconomica, Mugurel zice ca o asemenea crestere salariala fara suport duce la inflatie si stimularea nesanatoasa a consumului. Aici nu inteleg. Pai ce iau eu in plus la salariu se scade din dividendele actionarilor, corect ? Iar actionarii daca luau dividende, nu stimulau consumul ? Actionarii sunt si ei oameni, isi luau masini, case, mergeau la restaurant si faceau concedii in Fiji. Daca aceleasi cheltuieli le fac acum salariatii, brusc devine 'consum nesanatos' !? Foarte curios :)

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Salariile au legatura directa cu piata muncii, nu cu productivitatea. Productivitatea seteaza limita de jos a salariilor.

View Postoverseas, on Mar 16 2009, 13:33, said:

Mugurel zice ca o asemenea crestere salariala fara suport duce la inflatie si stimularea nesanatoasa a consumului. Aici nu inteleg. Pai ce iau eu in plus la salariu se scade din dividendele actionarilor, corect ? Iar actionarii daca luau dividende, nu stimulau consumul ? Actionarii sunt si ei oameni, isi luau masini, case, mergeau la restaurant si faceau concedii in Fiji. Daca aceleasi cheltuieli le fac acum salariatii, brusc devine 'consum nesanatos' !? Foarte curios :)

Sunt aceeasi bani, insa nevoile sunt diferite cantitativ si calitativ. Un BMW si o excursie in Fiji versus 100 de Loganuri si 100 de excursii in Grecia.  ;)

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Exact, ramane aceeasi masa monetara dar altfel impartita intre actorii pietei. Angajatii au mai mult de cheltuit, iar actionarii mai putin. Aceasta re-impartire a masei monetare nu duce automat la inflatie si 'consum nesanatos', deci Mugurel bate campii.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Io sunt satula de sintagma "productivitatea muncii". Pe ce baze, criterii, statistici o calculeaza? Cum calculeaza aceasta "productivitate" in mediul privat?
Adevarata problema e lipsa unei economii reale. Industria e pe butuci, agricultura tot acolo, importam pana si lapte si carne. Daca toate astea s-ar produce integral in Romania, presiunea cresterilor salariale n-ar fi asa de mare, fiindca se vor cumpara produse romanesti.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, de aia m-am si legat de sintagma cu productivitatea. Mi se pare ca ni se da in cap cu teorii de 2 bani, cand problemele noastre sunt altele. Globalizarea si consolidarea gigantilor corporatisti au transformat forta de munca in sclavi. In loc de 5-6 companii gigant transnationale, ne trebuie vreo 20,000 de mici afaceri viabile si am trai mai bine.
Dar ontopic, cum ramane cu Mugurel si cu productivitatea  :lol:  Are sau nu dreptate ?

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postoverseas, on Mar 16 2009, 12:33, said:

Daca privesc lucrurile din perspectiva relatiei firma - angajat, marirea salariilor inseamna o realocare a profitului intre actionari si salariati. Ce castiga salariatii in plus la salarii pierd actionarii la profit si dividende. Modul in care cresc salariile intr-o firma privata (mai ales) este problema actionarilor si a salariatilor, depinde de puterea de negociere etc. Sau poate actionarii devin brusc milosi si zic 'hai sa le mai dam un ban la amarastenii astia ca au copii si rate la banca'. Ce-l intereseaza pe Isarescu !?

Din perspectiva macroeconomica, Mugurel zice ca o asemenea crestere salariala fara suport duce la inflatie si stimularea nesanatoasa a consumului. Aici nu inteleg. Pai ce iau eu in plus la salariu se scade din dividendele actionarilor, corect ? Iar actionarii daca luau dividende, nu stimulau consumul ? Actionarii sunt si ei oameni, isi luau masini, case, mergeau la restaurant si faceau concedii in Fiji. Daca aceleasi cheltuieli le fac acum salariatii, brusc devine 'consum nesanatos' !? Foarte curios :)
Vorbesti de parca firma aia functioneaza strict pe baza angajatilor.

Directia firmei e setata de actionari. Daca vrei sa le micsorezi veniturile, fie vor mari preturile, fie vor da afara angajati. Firma trebuie sa fie profitabila. Iar fluctuatia profitului trebuie sa fie in functie de piata, nu de altceva.

Daca tu nu vezi o problema cu mutarea prin lege a profitului spre angajati, iti zic eu ca este. Si nu e problema actionarilor, ci a angajatilor si a consumatorilor.  :)

Edited by don_dannielo, 16 March 2009 - 14:02.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Aha, in sfarsit un argument. Deci tu zici ca scenariul meu nu e valabil; scenariul meu era ca actionarii vor accepta o scadere a profitului daca sunt fortati de salariati (sindicat, greva etc). Scenariul tau zice ca actionarii se vor 'razbuna' pe consumatorii finali, marind preturile si conservandu-si profitul. In acest caz ai un argument. Dar sunt industrii unde preturile sunt reglementate, fie prin lege (medicamente) fie printr-o concurenta dura. Deci Mugurel e dator sa nuanteze afirmatia si sa specifice ca sunt anumite cazuri in care cresterea salariilor fara cresterea productivitatii duce la probleme macro.

#8
aardei

aardei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2008

View Postoverseas, on Mar 16 2009, 14:06, said:

Aha, in sfarsit un argument. Deci tu zici ca scenariul meu nu e valabil; scenariul meu era ca actionarii vor accepta o scadere a profitului daca sunt fortati de salariati (sindicat, greva etc). Scenariul tau zice ca actionarii se vor 'razbuna' pe consumatorii finali, marind preturile si conservandu-si profitul. In acest caz ai un argument. Dar sunt industrii unde preturile sunt reglementate, fie prin lege (medicamente) fie printr-o concurenta dura. Deci Mugurel e dator sa nuanteze afirmatia si sa specifice ca sunt anumite cazuri in care cresterea salariilor fara cresterea productivitatii duce la probleme macro.

Cred ca Mugurel se referea indeosebi la cazurile in care cresc salariile angajatilor la marea firma numita stat, unde printre actionari esti si tu si eu. Pentru ca in aceasta firma nu functioneaza foarte bine un bun sistem de recompense - adica nu neaparat un angajat bun are salariu mare. Si conform argumentului tau anterior, se ia de la actionari (adica noi doi + alti 22000000) si se da la salariati (cateva sute de mii).

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mugurel e un bou. parca maturatorul de strazi din germania e de 8 ori mai productiv decit maturatorul de la noi. casiera de la carrefour din nisa e de 10 ori mai productiva decit aia de la orhideea. etc etc

nici ca angajati la stat n-are nici un sens aberatia. ala care plimba hirtiile aiurea si freaca menta in germania nu este de 10 ori mai productiv decit cel de la noi.

evident ca ce zice cristosul leului romanesc are sens daca te pui in pielea unui patron care trebuie sa dubleze salariile pentru ca asa cere sindicatul, in sensul ca pierde din PROFITUL ENORM pe care il face aici pentru simplul fapt ca obtine APROAPE ACEEASI PRODUCTIVITATE A MUNCII CA SI IN GERMANIA / AUSTRIA / ETC LA UN PRET DE CACAT

mitul asta al productivitatii ar trebui infipt in curul celor care il tot flutura. da, exista domenii in care e asa, de exemplu dobitocii aia care fac drumurile, dar in cazul fabricilor cu benzi si NORME, nici vorba. dimpotriva, normele aici, in banania, sint mai mari decit ale celor din lumea civilizata

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Am incercat sa induc in mod subtil :) concluzia formulata de Mosotti, care culmea nici macar nu mi-e simpatic   ;)

#11
Mario76

Mario76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.09.2006
Eu inca nu m-am lamurit ce producem noi aici pe plai. Eu cred ca el s-a referit la productivitatea generala nu specific. Tocmai din cauza asta sunt anumite domenii care vor merge in continuare si multe altele care vor crapa.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Poate ca in Banca Natioanala Mugurel n-are productivitate, insa intr-o multinationala din Romania productivitatea e mai mare, ca la romanul trage ca robul pentru 100 de euro marire la salariu sau avansare. Joburile care la noi sunt facute doar de studenti sau proaspat absolventi, in Vest sunt facute de unii pana la pensie, din cauza ca oricat de "lame" e jobul, tot iti permiti sa-ti intretii familia, casa, masina. Ar tebuie astia care tot o ard cu productivitatea sa-si revina si sa se uite putin mai departe de sindicatele care cer bani in fiecare an si sa vada ca majoritatea angajatilor romani care nu muncesc la stat, chiar produc bine... insa doar pentru patroni.

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu m-am dumirit de multa vreme ca e vrajeala chestia cu productivitatea .
Problema care se pune este ca factorii de productie sunt trei : natura , munca si capitalul .
Daca vrei productivitate mai mare trebuie si capital mai mult , spre exemplu in industria auto , daca in fabrica sunt roboti productivitatea fiecarui muncitor va fi mai mare , dar daca sunt numai angajati ca la Dacia , de unde dracu sa scoata productivitate ridicata .
La Sidex la aceeasi productivitate cu a muncitorilor polonezi , muncitorii romani nu aveau decat maxim 40 % .
O productivitate mai mare presupune intodeauna capital mai mult , chiar daca pe termen lung asta inseamna somaj .
Daca francezii investeau mai mult la Dacia atunci scadea rentabilitatea capitalului si crestea productivitatea .

#14
hysteria

hysteria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.07.2006
Uite ce zice Chris Martenson despre crestere: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k1KsFDLZ3B4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu sunt eu expert, dar intr-o economie sanatoasa orice crestere trebuie sa fie acoperita de ceva, in cazul asta de "productivitatea muncii"

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthysteria, on Mar 19 2009, 16:51, said:

Uite ce zice Chris Martenson despre crestere: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k1KsFDLZ3B4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu sunt eu expert, dar intr-o economie sanatoasa orice crestere trebuie sa fie acoperita de ceva, in cazul asta de "productivitatea muncii"

Nu-mi merge linkul acuma. Dar daca patronul meu merge duminica la o manastire, are o revelatie si de luni imi dubleaza salariul ca a devenit un bun crestin, in dauna profitului sau. Care e problema !? Ce treaba are Chris M cu cresterea mea de salariu neacoperita de cresterea productivitatii ? De ce ar fi economia mai putin sanatoasa pentru ca de luni eu am 1000 USD in plus de cheltuit, iar patronul meu are 1000 USD in minus !?

Edited by overseas, 19 March 2009 - 16:58.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
individul asta e noul idol al ciudatilor de pretutindeni?

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
:lol:

#18
hysteria

hysteria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.07.2006

View PostMosotti, on Mar 19 2009, 16:59, said:

individul asta e noul idol al ciudatilor de pretutindeni?
Adica ce vrei sa zici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate