Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Echipamente si instructiuni necesare unui internet provider pentru 1000 de useri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
minidum

minidum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2009
Salut, ma numesc Valy, sunt din Brasov si rog pe cei dornici sa ma ajute , sa imi explice si sa ma informeze in legatura cu crearea unui internet provider pentru circa 1000 de useri. Stiu ca exista Google , stiu ca mai sunt astfel de topic-uri, dar vreau sa am un punct de plecare  bine stabilit si mai solid inainte de a merge prin magazine fara a stii ce sa caut.

Vreau sa devin un internet provider (ca orice alt utilizator nemultumit de internetul si preturile din Romania) pentru circa 1000 de useri (pentru inceput). Am nevoie de multe informatii, si printre acestea ar fi : bugetul destinat achizitionarii tuturor elementelor necesare (o suma estimativa la cat m-ar costa), actele si aprobarile necesare constituirii unui provider, pentru a consituii firma ( unde trebuie sa merg, de ce acte am nevoie , taxe, etc), si de unde iau internetul pentru a deveni provider.

Ceea ce mai vreau sa stiu este de ce echipamente/soft-uri am nevoie ( daca se poate si cu link-uri de unde se pot achizitiona in romania) si o descriere a lor ( ce fac, cum se folosesc).

Mentionez ca doresc sa folosesc fibra optica  sau o alta modalitate  pentru a avea o viteza cat mai mare, stabila si liniara.

Nu am multe cunostinte in domeniu, stiu ca asa ceva necesita timp, personal, investitii,  cunostiinte tehnice si practice. Dar nu ma grabesc , si sper sa nu fiu tratat ca pe un "gheorghe" (scuze de expresie pentru cei numiti asa), pentru ca nu sunt.

Va salut si sper ca cei care au cunostinte in domeniu si sunt dornici, sa isi rezerve timp pentru a-mi explica cam ce trebuie sa stiu.

#2
sorintheghost

sorintheghost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 06.12.2007
e mult prea mult de povestit .......  sfatul meu e sa pui ochii pe un provider de succes si sa-l copiezi :)

ps. acum am vazut ca esti din brasov, ma batea odata gandul sa fac retea in brasov dar am renuntat repede cand am vazut ce mancatorie e acolo

Edited by sorintheghost, 11 March 2009 - 06:49.


#3
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Dai intai fuguta la ANC (anrcti .ro) si de acolo o sa aflii cum e cu partea legala si cu impozitele suplimentare ( si mai ales ca trebuie sa inregistrezi si sa pastrezi ultimele 6 luni de la fiecare client cu tot ce a vizitat el pe internet si ce mailuri a trimis).

#4
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Dupa cum imi aduc eu aminte in Brasov nu mai ai voie sa intinzi fibre pe stalpi sau pe fatadele cladirilor, inclusiv politia din Brasov a avut de suferit din cauza asta, deci solutia ta cu fibra fara sa folosesti reteaua subterana in curs de construire nu prea ii plauzibila, iar ca solutie wireless in un oras asa de mare unde sigur spectrul ii foarte incarcat nu ai sanse numai daca folosesti echipamente in banda licentiata, iar pretul acestora si plata frecventii sunt prohibitive pentru o persoana fizica care are de gand sa se faca ISP.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate