Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Router Linksys WRT54GC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
EarthQuake1

EarthQuake1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2008
Salut,

Am si eu o problema, am cumparat de curand un router Linksys WRT54GC pt. un notebook (wireless) si un desktop (wired). A mers ok, 1-2 saptamanii iar acuma numai merge deloc nici pe notebook, nici pe desktop . Am internetul la Rds, modemul l-am verificat , internetul merge daca bag direct in pc . Am incercat un master restart la router, i-am dezactivat firewall, am facut un update la firewire....nimic. Arata ca, conexiunea este facuta dar nu merge nimica mozila/msgr/nimic, restrictii la firewall nu am nici la antivirus (Symantec EndPoint) nici la Windows Firewall..

Need some help....


PS: m-am uitat in topicuri asemanatoare, dar nu mi-a fost de folos nici unul.

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Nu-ti merge nici un site nimica? Ceva ce s-a intamplat inainte de probleme... orice... Da mai multe detalii despre situatia ta... ca asa suna tare sec si nu stim de unde sa incepem...
p.s. Poate nu ar strica un log HijackThis postat pe aria Devirusare sa verifici un pic partea cu virusii...

Bafta!

#3
EarthQuake1

EarthQuake1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2008
Nu merge nici un site/program ce tine de internet. Pur si simplu de 5 zile tot asa face, pc este ok, l-am scanat de virusi/errori nu am gasit nimica. Daca bag cablu din modem in pc merge internetul . Dar prin router nu citeste nimica, nici wired , nici wireless. Am gasit astazi versiunea fireware 2.0 la router si acuma il incerc...

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Mai incearca un restore to defaults settings pe router si refa setarile.
Pune aici print screen-uri cu ce ai setat pe router atat pt wan cat si pentru lan.

Nu ar strica sa arunci un ochi pe topicul specialdespre routere si pppoe-Rds.

Bafta!

#5
Jeony

Jeony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 18.08.2008
Ce vresiune ai de WRT54GC?

#6
EarthQuake1

EarthQuake1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2008

View Postadmin2, on Mar 10 2009, 15:56, said:

Ce vresiune ai de WRT54GC?
v2.0

Am rezolvat problema astazi. I-am bagat versiunea 2.0 la fireware si am refacut setarile la ip, se pare ca problema era de la fireware.

Multumesc oricum de ajutor  ^_^ !

#7
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006
Stie cineva cum se dezactiveaza wireless-ul de la routerul WRT54GC?

#8
mr_nutza

mr_nutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2007
salut. am si eu un router wrt54gc. am net de la RDS la mine acasa si totul merge super ok. este conectat prin pppoe si wirelesul functioneaza perfect.
ieri ma venit la bunici si aici am net de la alt provider. am luat si routerul cu mine, am facut modificarile de user si parola in pppoe, si functioneaza aproape perfect.
adica: netul merge doar wired, wireless nu. cat timp am cablu intre router si laptop, totul este perfect. daca incerc sa ma conectez wireles, initial, timp de 10 secunde, totul imi indica ca ar fii ok. daca deschid un browser web sau orice altceva ce necesita conexiune la net, pe wireless nu merge. in meniul connection settings, in loc de  internet acces imi pare cateodata no network acces, cateodata no internet acces. daca scot routerul din priza si il reaprind, acceasi poveste. imi arata  ca totul este in regula,dar cand accesez netu, nu mai merge...  la vecini merge si wireles si tot.... paote cineva sa ma ajute?

#9
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Intr-o casa sunt conectate 2 PC-uri prin fir si 2 laptop-uri wireless la un router Linksys WRT54GC.
Au mers 2 ani struna si de cateva zile, daca bag un fir de retea in router (in afara de portul WAN) se blocheaza reteaua, nu mai merge nici internetul, nici sa intru pe http://192.168.1.1/ .
Daca scot firele din LAN si las doar WAN-ul conectat, wireless-ul merge perfect pe laptopuri. Cum am bagat un fir de retea al pc-urilor, se blocheaza tot inclusiv wireless-ul. Am incercat sa conectez si un laptop prin fir la router si tot se blocheaza. A mai intampinat cineva astfel de problema?
Am scanat de virusi, am dat reset la router, am reinstalat firmware-ul, tot degeaba.... Ce pot face ca sa mearga din nou LAN-ul prin fir ?
Multumesc

#10
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
E ca in bancurile cu prosti...
La fix 2 luni dupa ce a expirat garantia de 2 ani a routerului, face figuri cum vrea pana lui. Pe wireless merge ok dar maxim 24 -> hai 48 ore cu indulgenta fara scos din priza + bagat. Daca bag un fir UTP in router = mort dupa cateva secunde.

Concluzie: il voi pune in cosul de gunoi si voi cumpara altul, asta e.... Un produs MADE IN CHINA nu te tine mai mult de 2-3 ani - testat pe propria piele in mai multe situatii, mai multe circumstante. Probabil ma voi orienta pe viitor spre un asus, d-link ... ceva taiwanez. -- linksys(Vezi Doamne cisco)=china 100%=bulshit=adio din partea mea

alt ps: nu ma ocup cu modificari, modari de fire UTP prin casa in asa fel incat sa afecteze bunul mers al retelei, pur si simplu chinezaria aia de linksys m-a lasat subit, deci inca un calduros adio din partea mea!!!  :death:

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Cazul in care nu te poti conecta decat cu un device la un rotuer este cauzat in general de faptul ca pe acel device faci autentificarea pppoe si-atunci pe restul nu mai merge netul. Vezi poate este si cazul tau.

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate