Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Array-uri in XSLT, sau ceva de genu....

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
razvan_s84

razvan_s84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.02.2009
As vrea sa stiu daca se pot face in XSLT array-uri sau ceva de genu. Am o problema. Vreau sa parsez niste XSD-uri, si sa creez pt ele formulare pt crearea de XML-uri corespunzatoare. Si in momentul in care am ceva de genul: un sequence sau un choice, iar in ele sunt definite niste elem care nu sunt adresate prin ref, ci sunt definite in cadrul sequence-ului. Problema e ca eu vreau sa fac in cazul unui choice (sequence), un dropdown si in care sa fie numele elementelor ce pot fi adaugate. Dar problema e ca pt a putea pune numele elementelor in dropdown trebuie sa deschid inputul inainte de a incepe parsarea copiilor, si cand intalnesc un nume sa-l pot pune direct in input. Cazul nasol e cand acolo e un element definit si trebuie neaparat parsat, si creat formularul pt el, altfel nu am acces la el din alta parte si nu pot reveni. Din moment ce creez atunci formularul, nu-l pot face in interiorul inputului bineinteles, si vreau sa stiu daca pot cumva sa retin intr-o variabila numele elementului (elementelor), sa fac parsarea iar apoi sa deschid inputu. Cred ca explicatiile pe care le-am dat sunt cam alambicate si d-aia am pus si un mic cod cam ce as vrea sa faca...

<xsl:template name="sequence">
    <select>
<xsl:for-each select="child::*">
<xsl:if test="@ref">
<option value="{@ref}"><xsl:value-of select="@ref"/></option><--aici merge si e ok pt ca numa se creaza optiunile fara a parsa elementul-->
</xsl:if>

<xsl:if test="@name">
<xsl:call-template name="element">
<xsl:with-param name="divId" select="@name"/><--aici e problema. trebuie neaparat sa parsez elementul (se creaza un formular si de aici va fi conflictul ca apare in cadrul divului. Eu as vrea sa pot tine numele elementelor (@name) intr-o variabila sau ceva gen array, care apoi sa-l desfac pe bucati si pt fiecare in parte sa creez <optionul> dupa ce am iesit din for-each...)-->
</xsl:call-template>
<br/>
</xsl:if>
</xsl:for-each>
   </select>
<--As vrea aici sa deschid selectul si sa pun optiunile cu fiecare nume din toate elementele din sequence-->
</xsl:template>

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate