Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Psycho (1960)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
LaChatouille

LaChatouille

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2009
Un film pe care îl găsim și acum pe locul 1 în topurile celor mai bune filme horror din toate timpurile. A reușit să se mențină în ciuda banilor alocați filmelor din zilele noastre și totodată încasărilor imense.

Alfred Hitchcock and Bernard Herrmann (coloana sonoră) au realizat un film extraordinar și au dat naștere multor clișee. Norman Bates este poate... cel mai cunoscut personaj, iar ucidea lui Marion a rămas o scenă cunoscută, încă analizată și comentată.

Iată cum viața lui Ed Gein a inspirat trei filme mari: Psycho (1960), The Silence of the Lambs (1991), The Texas Chainsaw Massacre (1974).

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Pai a ramas pe primul loc pentru ca merita sa fie acolo :)
Si-acum mi se cam face parul maciuca uitandu-ma la filmul asta...
Call me ignorant, dar habar nu aveam de Ed Gein asta....One bad motherf****r...... :ph34r:

#3
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Un film foarte bun.
Totuși eu aș pune The Shining pe primul loc în lista filmelor de groază.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ce spune lawrence38 mi se pare adevarat 100%.
Eram student cand am vazut "Psycho". Si tin minte ca se putea auzi musca in sala de proiectie.
Cica Janet Leigh, interpreta lui Marion Crane, a recunoscut ca dupa ce a vazut filmul montat definitiv, facea dus doar cu perdelele netrase. Femeie in toata firea, actrita care stia ca interpreteaza un rol, dar impactul imaginilor a fost atat de mare...Asta daca presupun ca a vorbit serios, nu a facut publicitate...
Iar "poanta" finala e geniala. De aia cand spui Alfred (H.) nu mai ai ce sa comentezi.

Pt cei mai tineri, vi-l recomand. E o demonstratie de arta cinematografica.
Nu ca filmele de azi, in care sangele curge in valuri si iti vine sa razi, pt ca ti-e imposibil sa intri in atmosfera si sa crezi ca esti in mijlocul actiunii.

lawrence38
"Call me ignorant, dar habar nu aveam de Ed Gein asta.."
Nici eu. Si pana nu am citit in Wiki nu ma gandisem sa fac conexiunea cu "Tacerea mieilor". Oricum acesta e prea spectaculos in sensul peiorativ al cuvantului si mult prea indepartat de finetea lui "Psycho".

#5
alingoia

alingoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.07.2008
daca vi-a placut Psycho va recomand si Les Diaboliques care dupa parerea mea este mai bun ca Psycho

#6
georgiika

georgiika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2009
intradevar merita sa fie acolo..caut de ceva vreme un film bun horror..singurul care chear ma speriat este Halloween(1978)..apoi mam uitate la zeci ed filme..dar nam gasit nimic..si am gassit psycho din 1960.asta da film..eu stiu cad un fillm e de speriat dupa senzatia ca imi vine sa dau mai infata sa nu vad o anumita faza ptr ca ma sperie..asa imi dau seama daca este bun..deci pana acuma doar Halloween si psycho in opinia mea sunt filme adevarate horror

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pentru mine, problema cu filmul asta este fix faptul ca nu reusesc sa-mi dau seama de ce dracu e horror, cu atit mai putin de ce e "cel mai bun" horror. "pasarile", de exemplu, a fost mult mai horror. din senin si fara sa stii de ce, te ataca pasarile. brrrrrrrr. asta comparativ cu tema din psycho care e banala si cred ca a si fost de nenumarate ori pe bune, la stirile de la ora 5, cel putin prima parte, aia cu "hai s-o omorim pa mama". ma rog, o fi fost horror in 1960...

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Poate e thriller, horror în nici un caz.

#9
dracushorul

dracushorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.08.2003
pe imdb este incadrat la ambele :P

#10
andreutza22

andreutza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.09.2007
Sincer,nici mie nu mi se pare un film infricosator dar,fiecare cu parerile lui.

#11
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Pe mine m-a tinut in priza mai tot timpul filmul asta,dar tare mi-ar fi placut sa-l vad intr-o sala de cinema la momentul lansarii lui in 1960 si sa observ reactia oamenilor.

#12
GNR

GNR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2010

View PostMosotti, on 17th September 2009, 12:34, said:

pentru mine, problema cu filmul asta este fix faptul ca nu reusesc sa-mi dau seama de ce dracu e horror, cu atit mai putin de ce e "cel mai bun" horror. "pasarile", de exemplu, a fost mult mai horror. din senin si fara sa stii de ce, te ataca pasarile. brrrrrrrr. asta comparativ cu tema din psycho care e banala si cred ca a si fost de nenumarate ori pe bune, la stirile de la ora 5, cel putin prima parte, aia cu "hai s-o omorim pa mama". ma rog, o fi fost horror in 1960...
Stai sa vezi Rosemary's Baby. Nu inteleg deloc incadrarea la horror.

#13
LaChatouille

LaChatouille

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2009

View PostGNR, on 28th January 2010, 00:44, said:

Stai sa vezi Rosemary's Baby. Nu inteleg deloc incadrarea la horror.

Rosemary's Baby e horror/dramă. N-aș vorbi despre acest film fără să spun și "dramă". Dar recunosc că este un film foarte bun.

#14
oana_twenytu

oana_twenytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2010

View PostMosotti, on 17th September 2009, 12:34, said:

pentru mine, problema cu filmul asta este fix faptul ca nu reusesc sa-mi dau seama de ce dracu e horror, cu atit mai putin de ce e "cel mai bun" horror. "pasarile", de exemplu, a fost mult mai horror. din senin si fara sa stii de ce, te ataca pasarile. brrrrrrrr. asta comparativ cu tema din psycho care e banala si cred ca a si fost de nenumarate ori pe bune, la stirile de la ora 5, cel putin prima parte, aia cu "hai s-o omorim pa mama". ma rog, o fi fost horror in 1960...


Eu cred ca tu nu iei in considerare un lucru: stirile de la ora 5 au aparut la 40 de ani DUPA Psycho. Cand urmaresti un film (si de asemenea, cand citesti o carte), e musai sa te gandesti cand a fost facut.

Personal, mi-a placut Dial M for Murder mai mult decat Psycho. Cred ca regizorul a facut o treaba mai buna.

#15
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postoana_twenytu, on 20th February 2011, 14:57, said:

Eu cred ca tu nu iei in considerare un lucru: stirile de la ora 5 au aparut la 40 de ani DUPA Psycho. Cand urmaresti un film (si de asemenea, cand citesti o carte), e musai sa te gandesti cand a fost facut.

Personal, mi-a placut Dial M for Murder mai mult decat Psycho. Cred ca regizorul a facut o treaba mai buna.
^de acord cu tine.Desi a fost facut acum 50 de ani, am urmarit filmul cu placere de la inceput pana la faza cu Norman Bates de la sfarsit care mi s-a parut epica!
Totusi Dial M for murder mi s-a parut mai bun.

#16
techdek

techdek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2012
Super Filmul!!

Edited by techdek, 30 June 2012 - 15:34.


#17
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
L-am vazut si eu recent. Exceptional film.

Nu sunt fan al genului horror, insa nici nu as incadra acest film la categoria horror, poate doar are unele elemente.

Scena de final este incredibil de tare.

De curand am descoperit filmele lui Hitchcock si pana acum nu pot spune ca a fost vreunul care sa nu imi placa. Mai am inca multe de vazut, pana acum cel mai mult mi-a placut Rebecca. Al doilea ar fi Psycho.

#18
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014

View Postdmx85, on 21 martie 2016 - 11:11, said:

L-am vazut si eu recent. Exceptional film.

Nu sunt fan al genului horror, insa nici nu as incadra acest film la categoria horror, poate doar are unele elemente.

Scena de final este incredibil de tare.

De curand am descoperit filmele lui Hitchcock si pana acum nu pot spune ca a fost vreunul care sa nu imi placa. Mai am inca multe de vazut, pana acum cel mai mult mi-a placut Rebecca. Al doilea ar fi Psycho.

Uita-te la Vertigo, Rope...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate