Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Despre CMS-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Kalphegor

Kalphegor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.08.2003
Despre CMS-uri

Salutare,

Am inceput acest nou topic pentru a discuta pe margina CMS-urilor (Content Management System).

Intrebarea esentiala: Care este cel mai bun CMS?
Mie mi s-a spus ca Mambo este cel mai complex si mai usor de folosit, dar vreau sa stiu si parerile voastre.

O intrebare personala:
Eu am uploadat ultima versiune de Mambo 4.5.2 pe www.lucmar.com/beta/
Vreau sa stiu daca se va pastra integritatea site-ului, dupa ce am sa termin de editat noua versiune bazat pe acest CMS si am sa pun totul in directorul principal (din lucmar.com/beta/ in lucmar.com/)

Normal totul se face in baza de date si nu ar afecta cu nimic structura site-ului. Dar de exemplu, dupa instalare se sterg anumite fisiere, iar altele au CHMOD 777, prin urmare dupa editarea site-ului, mutarea acestuia in alt director ar putea afecta integritate lui?

Mai sunt setarile din cofiguration.php
$mosConfig_absolute_path = '/home/httpd/vhosts/lucmar.com/httpdocs/beta';
$mosConfig_live_site = 'http://www.lucmar.com/beta';
care cred ca vor trebui modificate...

#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
mambo nu e cel mai bun cms ... la fel cum nu e nici drupal , nici nuke etc. ... cel mai bun e cel
care ti se potriveste ! nu stiu cum sa spun dar mie mambo mi s-a parut greu de configurat asa
ca a trebuit sa renunt la el (nu instalatul si intretinerea siteului in sine) . da , referitor la intrebarea
ta , va merge daca modifici acolo pathul catre root etc. !

cat despre un cms calumea , subdreamer ar fi calumea , pacat ca nu e gratuit :( ... oricum , pt cei
ce stiu despre ce e vorba , cmsfs (from scratch) rullz ! ;)

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
e cam greu de implementat un CMS sa se muleze pe mai multe site-uri.... poate doar pe  categorii... stiu eu magazine online,  agentii de turism etc...

#4
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
eu sunt de parerea ca mambo e cel mai usor de folosit, de instalat, are sute de module si componente, printre care gasesti si ce ai nevoie. daca nu gasesti totusi, e relativ usor sa iti scrii tu. ca template-uri, sunt muuuulte, pe care poti sa le modifici, s poti sa iti si faci tu, cu ajutorul extensiilor de dreamweaver, etc...

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
e lent :(

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si ineficient pentru site-uri mari, cu multe pagini ;)

#7
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
Typo3 ( http://typo3.org/ ) - mi se pare foarte bun, flexibil.

este totusi destul de greu de invatat sa lucrezi cu el.. dar dupa ce ai trecut de asta.. n-o sa mai vrei sa folosesti altceva.

#8
Kalphegor

Kalphegor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.08.2003
Am gasit urmatorul site numai cu si despre CMS-uri.

www.opensourcecms.com

Are chiar si un CMS Rating din care rezulta ca cel mai bun ar fi:

1. In functie de vot: phpwcms

2. In functie de nr. de voturi: Mambo

3. In functie de nr. de hit-uri: b2evolution


#9
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Eu de exemplu m-am chinuit sa traduc versiunea 5 a lui e107 ce poate fi gasita la http://www.e107.org . Numai bine ce am terminat ca am trecut la versiunea 6. Daca asteptati o saptamna-doua, le voi trimite varianta Ro a dialogurilor. E simplu de folosit, customizabil, are teme, pluginuri, ce mai, este o comunitate care lucreaza...

#10
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Dar la ce anume iti trebui CMS? Ca doara cateva variabile nu sunt greu de implementat.. Plus ca mi se pare mai dificil de editat o pagina web on-line decat cu go live sau dreamweaver. Parerea mea este ca un CMS este bun la administrarea clientilor, decat la site-ul in sine.

#11
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003

Kalphegor, on Mar 18 2005, 14:39, said:

Am gasit urmatorul site numai cu si despre CMS-uri.

www.opensourcecms.com

Are chiar si un CMS Rating din care rezulta ca cel mai bun ar fi:

1. In functie de vot: phpwcms

2. In functie de nr. de voturi: Mambo

3. In functie de nr. de hit-uri: b2evolution

<{POST_SNAPBACK}>


PHPWCMS

mi se pare foarte bun, usor de instalat si utilizat, flexibil.. sa nu mai spunem de faptul ca e open source si ca are un support de invidiat.

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Hmmm... myPhpNuke pentru nostalgici...

#13
Kalphegor

Kalphegor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.08.2003

El-Vis, on Mar 23 2005, 22:17, said:

Dar la ce anume iti trebui CMS? Ca doara cateva variabile nu sunt greu de implementat.. Plus ca mi se pare mai dificil de editat o pagina web on-line decat cu go live sau dreamweaver. Parerea mea este ca un CMS este bun la administrarea clientilor, decat la site-ul in sine.

<{POST_SNAPBACK}>

Am eu o ideea ciudata sa-mi organizez toate wallpaper-urile si toate celelalte, astfel incat sa poata fi gasite cu usurinta (search needed) si ca lumea sa le comenteze (comments needed). E bun si pentru proiectele viitoare, pentru feedback & stuff. Plus ca mai sunt si alte facilitati....

Este adevarat faptul ca e dificil de editat online la inceput, template-ul, dar dupa aceea e mult mai ushor, e la fel cum postezi pe un forum. Eu vreau sa fiu sigur ca cel pe care-l aleg e cel mai potrivit.

Ahh, mi-a scapat, daca nu v-ati dat seama care-i site-ul: www.lucmar.com

Ideea nu o pun in aplicare acum, ci in cealalta jumatate a anului spre sfarsit sa fie gata. Vreau sa ma documentez si sa fac teste mai intai (cum se poate observa mai sus). Nu am timp sa fac un nou site acum (nici sa scriu, in ultimul caz, cod php), sunt ocupat cu scoala, clasa a 12-a, bac-ul si admiterea la Politehnica.

Edited by Kalphegor, 24 March 2005 - 02:44.


#14
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Si iata fisierele Ro pentru e107 aici.

#15
Kalphegor

Kalphegor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.08.2003

di eGO, on Mar 24 2005, 10:13, said:

Si iata fisierele Ro pentru e107 aici.

<{POST_SNAPBACK}>

Intrebarea mea este: daca se poate face un site cu e107 bilingv?
Adica sa pot shimba limba in orice pagina. Daca schimb limba, continutul sa ramana acelasi, dar in cealalta limba.

#16
-=Adi=-

-=Adi=-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2005
Folosesc Mambo si la inceput am avut niste probleme destul de nasoale pentru ca dura uneori sa se incarce pagina principala si 20 de secunde de ramaneam fara cuvinte nestiind ce se intampla. Am crezut si ca sunt "vizitat".

Apoi am hotarat sa scot toata reclama si counterele de pe site sa vad daca se mai intampla asa ceva. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca site-ul se incarca "instant".

Pe atunci faceam greseala ca punem toate counterele in footer.php si atunci cand un script nu gasea home base-ul nu imi incarca site-ul.
Dupa ce mi-am dat seama le-am scos in html si acum daca sunt probleme cu un script site-ul se incarca fara probleme.

Ca minusuri pentru Mambo ar fi o limitare in SEO desi si-au dezvoltat uneltele cu fiecare versiune, insa mai este de lucrat.

Si probabil mai sunt si altele dar eu nu le-am descoprit. (a .. si este lent de multe ori pe partea de admin)

Edited by -=Adi=-, 26 March 2005 - 02:55.


#17
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
@Kalphegor: raspunsul este nu. Fisierele din arhiva Ro sunt doar un fel de template-uri, ceva in genul interfetei din win XP (care se poate schimba prin intalarea Multi Lingual User Interface sau asa ceva). Adica acolo ai traducerea la dialogurile presetate ale acestui CMS. Eu lucrez acum la o versiune localizata a acestuia (adica va include si meniurile si pluginurile traduse in Ro) dar asta nu te ajuta. Din ce am inteles eu, tie iti trebuie un "motor" care sa iti traduca si continutul interactiv al sitului, continut care ar fi introdus doar intr-una din limbi (Ro/En), iar el sa iti faca traducerea in timp real... Mi-ai dat de gandit... Voi vedea ce pot gasi pe net si cum te pot ajuta. Deocamdata... atat.

#18
Kalphegor

Kalphegor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.08.2003
@di eGO: Nu cred ca se poate traduce, deocamdata, din engleza in romana (cel mai probabil, deoarece invers e si mai greu) in timp real (exista deja un translator, dar si acela necesita interventia user-ului). Eu ma gandisem doar la interfata, la acele dialoguri prestabilite de e107, atat, continutul il introduc eu, in ambele limbi. Din cate am inteles pe acelea le-ai tradus, multumesc!

Nu stiu daca ai observat, dar stirile de pe SoftPedia sunt aceleasi, si in engleza si in romana. Ba mai mult, cele in romana suna bine (gramatical), dar in engleza sunt unele "scapari", ca sa le spun asa, dpdv gramatical. Asta nu am dedus-o eu, ci de pe Neowin.net, site afiliat SoftPedia, unde era o stire preluata de pe SP. Americanii au comentat mai mult despre 'spelling and grammar ', decat despre informatiile in sine. De atunci nu am mai vazut stiri preluate de pe SP, ci doar programe, jocuri noi, etc. Intrebarea este urmatoarea: SoftPedia foloseste un translator, web - timp real sau .exe, sau le traduc ei?

M-a impresionat un site realizat cu WordPress 1.2.1: www.phonophunk.com

Off-topic: Eu sunt in 'stand-by', deorece am ajuns la limita, la trafic: 1.48Gb din 1.5GB pana vineri :( Nu pot sa mai downloadez nimic, raman la forum (bun cache mai are Firefox-ul), mail si messenger.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate