Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hormonul de crestere STH

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
laura29

laura29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2007
Am o fata de 14 ani impliniti si in urma unor analize recomandate de medic,valoarea hormonului de crestere STH este de 27,7ng/mg. Stiu ca este o valoare ridicata. Imi pun intrebarea daca aceasta valoare poate avea consecinte asupra sanatatii sau pot aparea asemenea valori crescute intr-o anumita perioada a pubertatii pt ca nu vreau sa incepem cu medicamente de stopare a secretiei acestui hormon. Daca s-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme , va rog sa imi spuna si mie cu a actionat. Precizez ca nu sunt semne de gigantism sau agromegalie. Multumesc.

#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postlaura29, on Mar 3 2009, 17:45, said:


Care este motivul pentru care medicul a recomandat dozarea hormonului de crestere? Aceasta nu este o analiza de rutina si se indica atunci cand medicul suspicioneaza o boala pe baza semnelor sau simptomelor
copilului.

Copilul ia vreun medicament, e stresat (dpdv fizic/psihic), doarme mult, face sport? Acestea sunt cateva motive de  crestere fiziologica a hormonului de crestere si nu sunt motive de ingrijorare; evident ca exista si cauze patologice care trebuiesc cautate.

Ar fi interesant de aflat si glicemia in momentul recoltarii probei deorece hipoglicemia este inca un stimul fiziologic de crestere a hormonului de crestere.

Edited by ionutz78, 03 March 2009 - 19:17.


#3
laura29

laura29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2007
Ne-am dus la medic pt ca nu mai facuse analize de 5 ani. Copilul nu ia medicamente, nu face sport , doarme normal si este "stresata " din cauza lectiilor prea multe, deci nu ar fi motive de aceasta natura. Glicemia este 75, celelalte analize de baza sunt normale. Pana ma voi prezenta la medic cu rezultatele analizelor, ma gandeam sa repet aceasta analiza la alt laborator.

#4
korben

korben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.06.2006
Nu cred ca ar trebui sa va faceti probleme.
In aceeasi situatie am fost si eu pe la varsta de 14-15 ani. Cresteam cu aprox 2 cm la fiecare 2-3 sapt.
Diagnosticul a fost pubertate precoce. Cresterea a fost ff.rapida de la 1.65m la 1.88m in aprox 1 - 1.5 ani.
In prezent am 1.94m si 33 ani. :)
Sa va creasca copilul..sanatos, va doresc!

#5
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postkorben, on Mar 7 2009, 07:59, said:

Nu cred ca ar trebui sa va faceti probleme.

Asa sunt si eu de parere, ca nu ar trebui sa fie probleme. Este cunoscut ca hormonul de crestere are un varf de secretie (peak) la pubertate si cred ca sunteti in aceasta situatie; la voi nivelul hormonal este aproape dublu (prin carti e trecut hormonul de crestere la copil < 13 ng/ml) dar care poate fi explicat prin modul "pulsatil" de secretie hormonala, prin acel "stres" psihic (stresul e un factor ce creste GH-ul), prin metoda de determinare in laborator etc.

Se poate face un test, se numeste test de inhibitie prin hiperglicemie provocata (se administreaza g l u c o z a oral in doza 1.75 g g l u c o z a/kg corp la copil, cu recoltarea de probe (Gh) in momentul 0, la 60 si 120 minute; in mod normal valoarea Gh-ului la 2 ore ar trebui sa scada <1ng/ml=inhibitie; daca nu se realizeaza inhibitia, atunci ar fi nevoie si de alte investigatii ex. CT hipofizar, dozari hormonale etc.)

Edited by ionutz78, 07 March 2009 - 15:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate