Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

B.D. - "Brigada Diverse" (1970-1971)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
In acest weekend m-am delectat cu o trilogie romaneasca :)

BD in alerta  
BD in actiune
BD la munte si la mare

aceste filme mi se par extraordinare fata de multe filme din ziua de azi
in RO nu mai avem actori de comedie ca :  Dem Radulescu, Jean Constantin si Puiu Calinescu
numai cand aud vocea lui Dem Radulescu.... :D

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 marius ro, on Mar 1 2009, 21:09, said:

In acest weekend m-am delectat cu o trilogie romaneasca :)

BD in alerta  
BD in actiune
BD la munte si la mare

aceste filme mi se par extraordinare fata de multe filme din ziua de azi
in RO nu mai avem actori de comedie ca :  Dem Radulescu, Jean Constantin si Puiu Calinescu
numai cand aud vocea lui Dem Radulescu.... :D


Alte vremuri, alti actori...
Si mie mi-a placut epoca aia si filmele astea...L-ai uitat pe Toma Caragiu ! Fara el , BD nu ar fi fost BD...Sebastian Papaiani, George Mihaita erau foarte amuzanti si ei..
Seria romaneasca BD este pentru mine echivalentul "Gendarme-ilor" francezi, pacat ca versiunea noastra romaneasca n-a avut mai multe "episoade" :(

Cinematografia romaneasca de azi are niste talente mari, dupa parerea mea, mai ales la capitolul regizoral dar unele filme de genul seriei BD, filmele istorice/politiste ale lui Nicolaescu, adaptarile dupa romane celebre romanesti, filmele  cu Florin Piersic imi vor ramane mereu in inima ca sa zic asa...

:coolspeak:

#3
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
O serie prea bine facuta in acele timpuri negre.

#4
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 lawrence38, on Mar 1 2009, 23:05, said:

Alte vremuri, alti actori...
Si mie mi-a placut epoca aia si filmele astea...L-ai uitat pe Toma Caragiu ! Fara el , BD nu ar fi fost BD...Sebastian Papaiani, George Mihaita erau foarte amuzanti si ei..
Seria romaneasca BD este pentru mine echivalentul "Gendarme-ilor" francezi, pacat ca versiunea noastra romaneasca n-a avut mai multe "episoade" :(

Cinematografia romaneasca de azi are niste talente mari, dupa parerea mea, mai ales la capitolul regizoral dar unele filme de genul seriei BD, filmele istorice/politiste ale lui Nicolaescu, adaptarile dupa romane celebre romanesti, filmele  cu Florin Piersic imi vor ramane mereu in inima ca sa zic asa...

:coolspeak:
Subscriu.

#5
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Multi actori buni din acele filme s-au dus prea devreme: Toma, Dem Radulescu, Puiu Calinescu, Dumitru Furdui, Vasilica Tastaman...Si n-au trecut decat 38 de ani de la ultimul film al seriei B.D.  :( Fara ei cinematografia romaneasca nu mai e la fel.

#6
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006

 duculeana, on Mar 21 2009, 11:57, said:

...Si n-au trecut decat 38 de ani de la ultimul film al seriei B.D.

38 de ani? Asa e. Doamne ce de experienta am mai capatat! ;)

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Cum se cheama melodia asta, stie cineva, ca am cautat-o de-am inebunit? Multumesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RDSuiyVnjvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Filmele astea sunt făcute să le tot revezi!

#9
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Acum cateva zile urcam treptele de la Cazinou si ma gandeam la ''Prafuri pentru mama'' ,fara motiv, nu stiu ce-mi veni asa dintr-o data ;)
Nu s-au schimbat prea multe,in afara de masinile parcate si copacii ''ceva'' mai grosi.

Despre filme se stie: au fost facute dupa modelul frantuzesc  al seriei ''Jandarmul'' si adevaratul lor scop (aici cat si acolo) era sa indulceasca imaginea  politiei  in ochii populatiei.  Pentru asta s-a  apelat la unii dintrei cei mai indragiti actori nationali care au facut o treaba extraordinara de altfel.Au fost gandite scenarii comice pentru a arata ca si  ''organul''  este  om si nu un robot cu pulan.  Marele Toma Caragiu a fost invitat la Militie unde a observat si imprumutat replici si tehnici de interogatoriu.  Din pacate la noi s-au realizat decat primele 3 parti ,dupa cutremurul din '77 s-a considerat ,pe buna dreptate, ca nu mai are nici un rost continuarea proiectului. Asta inseamna ca-s cu atat mai mult apreciate cele 3  realizari,poate cele mai de suuces pentru cinematografia noastra.

Edited by cristian_sen, 11 November 2009 - 23:13.


#10
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 marius ro, on 1st March 2009, 21:09, said:

In acest weekend m-am delectat cu o trilogie romaneasca :)

BD in alerta  
BD in actiune
BD la munte si la mare

aceste filme mi se par extraordinare fata de multe filme din ziua de azi
in RO nu mai avem actori de comedie ca :  Dem Radulescu, Jean Constantin si Puiu Calinescu
numai cand aud vocea lui Dem Radulescu.... :D

O mica rectificare:Jean Constantin is alive. Il vezi vara pe litoral in spectacole la teatrele de vara din statiuni.

Inconfundabila vocea maestrului Dem. O am la ton sms.
Atasez fisierul.

Attached Files



#11
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Nu mai este ce era ... la nimic ... in nici un domeniu !

#12
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Actorii au fost mari, filmele simpatice, dar numai mie mi se pare ca solutionau cazul cam dintr-o data, fara mari explicatii, mai ales in partile 2 si 3?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate