Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Vaccinuri optionale

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu vreau sa o pregatesc pe fiica-mea pentru intrarea in colectivitate la toamna. M-am gandit la vaccinul pneumococcic si cel pentru hepatita A.

Ce vaccinuri optionale ati facut la copii, cum au reactionat, ce forme comerciale ati ales (si la ce preturi)?

M-ar interesa si reactiile adverse, nu neaparat cele de pe prospect, cat cele cu care s-au confruntat copiii. De exemplu fiica-mea la nici un vaccin nu a facut febra, dar de la ROR parca a bagat-o in priza, a avut 2 zile de mofturi si urlaturi ca pe vremea colicilor.

PS: nu e o discutie etica sau stiintifica despre vaccinuri, sunt sigura ca sunt alte subiecte unde se discuta aceste aspecte.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Si noi am ales schema optionala.
Cea oficiala si gratuita este mult in urma realitata atat cantitativ, cat si calitativ.

Din pacate nu este la indemana oricui...

Noi pana acum am facut 2 runde:

- la 2 luni: Infarix Hexa si Rotarix (cca 700 RON)
- la 3 luni: Rotarix si Prevenar (cca 650 RON)
Rotarix se administreaza oral, restul intramuscular.

[ http://www.bogdangheorghe.ro/wp-content/uploads/2009/04/schema_vaccinare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vaccinuri optionale (unele):

http://www.desprecop...nfo.asp?ID=1207

Vaccinul antivaricelos

Vaccinul antivaricelos asigura protectie impotriva infectiei cu virusul varicelo-zosterian ? care produce ca boala primara varicela, o boala eruptiva extrem de contagioasa. Vaccinul contine virus viu, atenuat si face parte din vaccinurile ogligatorii in multe tari.

Vaccinul antiurlian

Vaccinul antiurlian asigura protectie impotriva oreionului/parotidei epidemice. Oreionul este o boala virala produsa de virusul urlian, caracterizata prin largirea dureroasa a parotidelor si a altor glande salivare.  In unele tari dezvoltate exista un vaccine combinat pentru rujeola, rubeola, oreion ? si in unele tari face parte din lista vaccinurilor obligatorii.

Attached Files



#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Rotarix-ul l-am administrat si noi (prima doza) in urma cu 3 saptamani.
Aici cele doua doze costa 160 euro .

#4
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am mers oarecum pe schema data de MS; ca optionale i-am facut ACTHIB ( Haemophillus Influenzae si inca cativa mormoloci din astia care dau bolile astea respiratorii urate - in jur de 100 RON), in loc de clasicul ROR i-am facut parca PRIORIX si el parca tot cam 100, iar acum o mai las sa treaca macar 2 luni de la varicela ca sa-i fac Havrixul ( contra HVA ), am vazut pe net ca e in jur de 100-120 RON.

Am fost total impotriva VARILRIX ( anti varicela) desi mi-a fost propus de pediatra pentru ca nu da imunitate decat pe vreo 7 ani si am considerat ca nu fac decat sa mut pisica de acum pe mai tarziu cand e mai greu. Acum tocmai am facut varicela si am scapat cu brio ( lasa imunitate pe viata).

Cel anti pneumococic nu l-am facut si nici nu il voi face, nu pentru ca am ceva impotriva lui, insa am depasit 5 ani si am inteles tot de la pediatra ca nu mai este recomandat.
Ca si reactii adverse, am facut febra urata - 39 la vaccinul de 2 luni (DTP parca), iar la cel de la 2 ani jumate a mers cam schiopatat vreo 2 zile. In rest, nu a avut nimic.

Schema completa de vaccinare o sa o postez maine cand am sa caut si carnetul de vaccinari.

#5
cosnuta

cosnuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2005

View PostXZY, on Feb 28 2009, 22:44, said:

Eu am mers oarecum pe schema data de MS; ca optionale i-am facut ACTHIB ( Haemophillus Influenzae si inca cativa mormoloci din astia care dau bolile astea respiratorii urate - in jur de 100 RON), in loc de clasicul ROR i-am facut parca PRIORIX si el parca tot cam 100, iar acum o mai las sa treaca macar 2 luni de la varicela ca sa-i fac Havrixul ( contra HVA ), am vazut pe net ca e in jur de 100-120 RON.

Am fost total impotriva VARILRIX ( anti varicela) desi mi-a fost propus de pediatra pentru ca nu da imunitate decat pe vreo 7 ani si am considerat ca nu fac decat sa mut pisica de acum pe mai tarziu cand e mai greu. Acum tocmai am facut varicela si am scapat cu brio ( lasa imunitate pe viata).

Cel anti pneumococic nu l-am facut si nici nu il voi face, nu pentru ca am ceva impotriva lui, insa am depasit 5 ani si am inteles tot de la pediatra ca nu mai este recomandat.
Ca si reactii adverse, am facut febra urata - 39 la vaccinul de 2 luni (DTP parca), iar la cel de la 2 ani jumate a mers cam schiopatat vreo 2 zile. In rest, nu a avut nimic.

Schema completa de vaccinare o sa o postez maine cand am sa caut si carnetul de vaccinari.

Prevenar (vaccin antipneumococic) se face maxim pana la 5 ani. Il recomand cu toata increderea.
Dupa aceasta varsta Prevenar nu se mai poate face, si este inlocuit de alt vaccin impotriva celor mai frecvente tulpini de Pneumococ: Pneumo23. Dar acesta se face in conditii speciale...

#6
Catmar

Catmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.03.2008

View Postcosnuta, on Apr 16 2009, 22:38, said:

Prevenar (vaccin antipneumococic) se face maxim pana la 5 ani. Il recomand cu toata increderea.
Dupa aceasta varsta Prevenar nu se mai poate face, si este inlocuit de alt vaccin impotriva celor mai frecvente tulpini de Pneumococ: Pneumo23. Dar acesta se face in conditii speciale...

Eu am fost la ORL la Grigore Alecsandrescu si dr. de acolo mi-a spus ca a gasit f. multi copii cu streptococ in nas dupa administrarea acestui vaccin. Zicea ca il recomanda totusi, dar doar pt. copiii f. sensibili. Adica in cazul in care copilul nu raceste f. usor, mai bine il lasi in pace.
Eu am 2 copii, baiat de 7 ani (a depasit varsta pt. acest vaccin) si fetita de 2 ani. Cel mare raceste luna de luna, cea mica e ceva mai rezistenta si f. important pt. mine este ca ei ii trec racelile fara antibiotic (ceea ce nu se intampla aproape niciodata in cazul baiatului). Decizia a fost sa nu ii fac Prevenar fetei.

Ce stiti despre rotavirus? Exista vreun vaccin si pt. copii mai mari de 2 ani?

#7
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Mai exista un vaccin contra otitei.Se face pana in 5 ani.Am uitat cum se numeste.

#8
endru

endru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2002
Si noi am optat pentru INFARIX
La noi costa intre 250-290 ron, in Ungaria costa aprox. 120 ron...cu mentiunea ca la ei nu se gaseste cea cu Hepatita B, asa ca se administreaza separat fara nici o problema, intrebativa doctorl pediatru. De altfel in Ungaria de exemplu Bepantenul ce se gaseste la noi cu 24 ron la ei ii 14 ron.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Azi am mai facut o doza de Prevenar.

Cel mai mic pret este la HelpNet, cu card (5% reducere) 277 RON.
In rest costa 350 RON.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

View PostXZY, on Feb 28 2009, 22:44, said:

Cel anti pneumococic nu l-am facut si nici nu il voi face, nu pentru ca am ceva impotriva lui, insa am depasit 5 ani si am inteles tot de la pediatra ca nu mai este recomandat.
Ca si reactii adverse, am facut febra urata - 39 la vaccinul de 2 luni (DTP parca), iar la cel de la 2 ani jumate a mers cam schiopatat vreo 2 zile. In rest, nu a avut nimic.


Quote

Vaccinarea antipneumococică la sugar și copilul mic (2 luni-2 ani) se efectuează cu vaccin pneumococic conjugat heptavalent. Vaccinul conține 7 antigene pneumococice polizaharidice conjugate cu CRM197 (o toxină difterică modificată). Ideal este ca vaccinarea să se înceapă la vârsta de 2 luni. În acest caz primovaccinarea cu 3 doze are o eficacitate de peste 95% împotriva bolilor pneumococice invazive cauzate de tulpinile acoperite de vaccin. Numărul de doze ce trebuie administrate depinde de vârsta la care se inițiază vaccinarea, astfel:
- La sugarul sub 6 luni primovaccinarea se efectuează cu 3 doze de vaccin, care se poate administa începând de la vârsta de 2 luni, cu intervale de minim 1 lună între doze. Se recomandă o doză de rapel în al 2-lea an de viață.
- La sugarii între 6-11 luni primovaccinarea se efectuează cu 2 doze de vaccin administrate la un interval de minim 1 lună între ele. Se recomandă o doză de rapel în al 2-lea an de viață.
- La copii de 12-23 de luni primovaccinarea se efectuează cu 2 doze la un interval de cel puțin 2 luni între ele. Nu a fost stabilită necesitatea unui rapel.

Vaccinarea antipneumococică la adult și la copilul peste 2 ani se poate efectua fie cu vaccin pneumococic conjugat heptavalent, fie cu vaccin pneumococic 23-valent, neconjugat, care conține 23 de componente polizaharidice capsulare.

Administrarea vaccinului pneumococic conjugat nu înlocuiește utilizarea vaccinurilor pneumococice polizaharidice 23-valente la copiii cu vârste de 24 de luni sau mai mari, din grupele de risc față de boală pneumococică invazivă. Copiilor din grupele de risc, cu vârste de 24 de luni sau mai mari, care au fost imunizați anterior cu vaccin conjugat heptavalent, trebuie să li se administreze ulterior vaccin pneumococic polizaharidic 23-valent, în scopul de a extinde imunitatea acestora față de mai multe tulpini de pneumococ. Intervalul minum dintre administrarea vaccinului pneumococic conjugat heptavalent și administrarea vaccinului pneumococic polizaharidic 23-valent este de 8 săptămâni.

Gradul de eficacitate al vaccinului neconjugat variază între 21-81% (la adult), fiind cel mai scăzut la subiecții imunodepresivi. La copiii cu vârsta între 2 și 5 ani eficacitatea vaccinului neconjugat este de aproximativ 63%. Vaccinarea inițială se efectuează începând de la vârsta de 2 ani, la categoriile de risc, cu o doză unică de vaccin, inclusiv la cei vaccinați anterior cu vaccin heptavalent. Este eficace pentru o perioadă de 4-5 ani. Pentru asigurarea imunității pe termen lung este necesară administrarea unor doze de rapel la intervale de 5 ani.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaccin

#11
Catmar

Catmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.03.2008
Ce parere aveti despre vaccinurile optionale?

Noi am facut suplimentar Varilrix si Priorix (care acum am impresia ca este obligatoriu).
Dilema mea intervine in cazul Hepatita A (Havrix) si Pneumococ (Prevenar sau Pneumo 23). Aveti ceva experienta cu aceste doua vaccinuri? Cateva argumente PRO si/sau CONTRA?

#12
floric

floric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.04.2008
O nebunie intreaga cu vaccinurile astea optionale sau cele alternative. Eu am optat pt schema europeana cu vaccinuri cumparate. Bebe are 4 luni jumate iar de 2 sapt ne chinuim sa gasim Infarix Penta care se face la 4 luni. Uimire, a disparut de pe piata si reapare la inceputul toamnei. NU cunosc motivul. Si uite asa in loc de Penta vom face tot Hexa ca la 2 si 6 luni. MIe mi se pare o totala abrambureala sa faci hexa in loc de penta doar ca nu exista produsul dar maine vooi discuta mai in detaliu cu dr. I-am oferit posibilitatea de a face vaccinul Pentaxim si mi-a bagat-o p-aia ca Daca am inceput cu o schema si un producator sa mergem cu acelasi". Si sa nu faca baiatul reactii adverse.

Mai e cineva cu copil de 4 luni care face Infarix? Ce solutie ati gasit?

#13
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
E bine sa facem vaccin antigripal la un copil de 3 luni?

#14
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View Postmonique_all, on 15th October 2009, 19:18, said:

E bine sa facem vaccin antigripal la un copil de 3 luni?

la chestia asta doar un medic iti poate da cu certitudine raspunsul...

#15
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmonique_all, on 15th October 2009, 19:18, said:

E bine sa facem vaccin antigripal la un copil de 3 luni?

Parerea mea e ca nu .
Dar eu unu nu imi fac nici mie nici copilului.
Ce inseamna vaccinu ? Iti baga nishte virusi (pe jumatate morti, zic ei ) cu care organismul tau se va lupta.
Deci 1-2 sapt dupa vaccin te vei chinui cu stari gripale, nas infundat si toate cele.
Si pentru ce toate astea ? In ideea ca virusu de anul acesta va semana cu cel de anul trecut .
Pentru ca vaccinul antigripal contine virusi din anii precedenti.

In plus ptr un copil de 3 luni nu cred ca ar fi recomandat ptr ca el nu are sistemu imunitar bine dezvoltat.

Cat despre vaccinurile obligatorii le-am facut pe cele gratuite.
Din cate intelesesem diferenta intre astea si cele pe bani era ca mai erau ceva componente pentru boli din lumea a 3-a (Africa, etc.)
Am considerat ca baiatu meu nu o sa ajunga pe acolo si cam greu sa ajunga virusii aia pe aici :)
Am facut bine, am facut rau ... Nu shtiu, dar momentan nu a avut nici o problema (are 9 luni).

#16
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Am primit informatii despre "Campania de vaccinare antigripala 2009"
Este vorba de produsul VAXIGRIP.

Eficacitatea vaccinarii :
- La adulti eficacitatea este de 15-25%; s-a constatat ca persoanele vaccinate au fost cu 0.16 zile mai putin bolnave decat cei nevaccinati.
- La copii peste 2 ani este de 28%
- La copii sub 2 ani nu exista date care sa ateste eficacitatea vaccinului antigripal
- La persoanele peste 65 de ani este de 23%
- Rezultatele cele mai bune se obtin la persoanele peste 75 de ani  care locuiesc in asezaminte de batrani.

#17
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
ce comisioane au medicii care reusesc sa "vanda" vaccinurile optionale (Rotarix, Infarix etc.)???

#18
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcar-man, on 2nd November 2009, 17:34, said:

ce comisioane au medicii care reusesc sa "vanda" vaccinurile optionale (Rotarix, Infarix etc.)???

Cea mai buna intrebare de pana acum.

Am mers pe schema gratuita, lipsa de fonduri.

Merge pe 11 luni si nu a contractat nicio boala pana acum, nici macar o raceala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate