Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filme de legenda

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008
filme clasice...hmmm <_<  Laleaua neagra 1964 cu Alain Delon unul dintre cle mai bune filme ever dupa mine prima oara cand l-am vazut aveam doar 9 ani :P De atunci l-am mai vazut de vreo 5 ori :rolleyes: Comediile cu Leslie Nielsen cum ar fi Airplane sau The Naked Gun  B) Penale rau  ;) Singurele filme de comedie la care rad cu adevarat si nu "ha ha" sunt cele cu Leslie Nielsen si ar mai fi Jean Reno. Westernurile cu Clint Eastwood cum ar fi pentru un pumni de dolari, the good, the bad and the ugly unul dintre cele mai bune Westernuri, high plains drifter si o sa ma mai gandesc. Aaa..si tot cu Clint Eastwood ar mai fi Escape from Alcatraz. Filmul asta e o adevarata perla a cinematografiei! Cam atat mi-am amintit :D

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
cam eclectica lista ta :huh: Nu poti, oricat ai incerca sa incerci sa definesti filmul clasic in cateva propozitii sau 2-3 liste  ^_^

#3
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008

View Postlawrence38, on Feb 26 2009, 17:29, said:

cam eclectica lista ta :huh: Nu poti, oricat ai incerca sa incerci sa definesti filmul clasic in cateva propozitii sau 2-3 liste  ^_^

fara suparare dar tu confuzi cuvantul "opinie" cu "definitie"  :huh:

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
nici o suparare...ma gandesc ca daca tot postezi, fa-o cu referire la "ceva", la un anumit film, un gen, ceva concret.....Ce raspuns ar fi putut sa dea cineva la primul tau post ?

Daca vrei sa scrii doar opinii, nu sa discutii cu unii/altii pe forum, exista si bloguri pentru asta  ;)

#5
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008

View Postlawrence38, on Feb 26 2009, 20:42, said:

nici o suparare...ma gandesc ca daca tot postezi, fa-o cu referire la "ceva", la un anumit film, un gen, ceva concret.....Ce raspuns ar fi putut sa dea cineva la primul tau post ?

Daca vrei sa scrii doar opinii, nu sa discutii cu unii/altii pe forum, exista si bloguri pentru asta  ;)

Incearca sa percepi titlul topicului "Filme de legenda" ca pe un gen de filme si o sa primeasca distinctia "accept" sub normele care le-a precizat maria ta mai sus ;) Eu consider ca are un sens destul de concret. Si raspunsul care mi-l putea oferi cineva are 2 variante: 1. O alta lista cu filme care le-ar considera el ca ar fi de "Legenda" bineinteles in opinia lui, dupa punctul lui de vedere, ca de multe ori nu se tine cont de asta si de la o simpla parere se declanseaza un adevarat bazar mai ceva ca la Stambul  -_- Sau varianta 2 cea mai simpla si plauzbila care nu necesita mult efort si sa-ti tocesti unghiile la tastatura fata de varianta 1 este: Go back one page  :P

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Citizen Kane - Orson Welles
Casablanca - Humphrey Bogart, Ingrid Bergman

#7
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
Gone with the Wind (1939) - Vivien Leigh, Clark Gable
Some like it hot (1959) - Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon
Psycho (1960) - Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles
One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) - Jack Nicholson
Breakfast at Tiffany's (1961) - Audrey Hepburn
The Birds (1963)
Dog Day Afternoon (1975) - Al Pacino
Shichinin no samurai (Seven Samurai) (1954)
My Fair Lady (1964) - Audrey Hepburn, Rex Harrison
Ben-Hur (1959) - Charlton Heston
The Dirty Dozen (1967) - Lee Marvin, Charles Bronson, Telly Savalas, Donald Sutherland,
A Streetcar Named Desire (1951) - Vivien Leigh, Marlon Brando
Cat on a Hot Tin Roof (1958) - Elizabeth Taylor, Paul Newman
Citizen Kane (1941)
Spartacus (1960) - Kirk Douglas, Laurence Olivier
Jesus of Nazareth (1977) - Robert Powell, Claudia Cardinale
How to Steal a Million (1966) - Audrey Hepburn, Peter O'Toole
White Christmas (1954) - Bing Crosby
The Godfather (1972) - Marlon Brando, Al Pacino
2001: A Space Odyssey (1968)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) - Paul Newman, Robert Redford
The Apartment (1960) - Jack Lemmon, Shirley MacLaine
West Side Story (1961) - Natalie Wood, Rita Moreno
Alexis Zorbas (1964) - Anthony Quinn
El Cid (1961) - Charlton Heston, Sophia Loren
Roman Holiday (1953) - Gregory Peck, Audrey Hepburn
Before Sunrise (1995) - Ethan Hawke
Taxi Driver (1976) - Robert De Niro, Jodie Foster
The Great Dictator (1940) - Charles Chaplin
The Gold Rush (1925) - Charles Chaplin


Câteva din titlurile de filme care mi-au plăcut, din categoria filme clasice (aproximativ).  :)

#8
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008

View Postm3th0dman, on Mar 6 2009, 09:59, said:

Citizen Kane - Orson Welles
Casablanca - Humphrey Bogart, Ingrid Bergman
Filmele tale trezesc amintirile cand era celebra "Telecinemateca"  :photo: Amandoua le-am vazut la cateva cuvinte mai la stanga  :peacefingers: La lista ta o sa mai adaug eu un film: Lolita din '62 cu James Mason :OK:

View PostNeika, on Mar 7 2009, 19:16, said:

Câteva din titlurile de filme care mi-au plăcut, din categoria filme clasice (aproximativ).  :)
Am vazut o parte din filmele din lista ta dar sunt destule filme din lista care nu le-am vazut..in concluzie am la ce sa-mi tin ochii pt 2-3 week-enduri :naughty: Si totusi mi-a atras atentia ceva..The Birds si Psycho (vazute) Ce au ele in comun: Alfred Hitchcock  :death: Filmele regizate de Alfred Hitchcock sunt exceptionale, dupa mine sunt unice in lume, ce-i a lui Hitchcok e a lui. Nu stiu daca l-ai vazut, dar daca esti un impatimit al filmelor lui ti-l recomand pe Vertigo eu l-am vazut si pot sa-ti spun ca merita tot timpul din lume. App...lista este de nota +10 PS: Cunosti in adevaratu sens cuvantul "valoare"  ;)

#9
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
Împătimit sunt după orice film de calitate :) Vertigo încă nu l-am văzut, dar l-am adăugat la categoria "must see". Lista e mai lungă, dar am scris cele care erau mai întipărite în minte, multe revăzându-le în ultimele 6 luni (aprox.) Din păcate, în zilele noastre nu mai apar filme "artistice", multe fiind tributare "comercialului", care ne invadează de câțiva ani încoace. Noroc cu "Telecinemateca" de acasă. :D

#10
keepzmilin

keepzmilin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.11.2006
eu acum imi faceam o lista cu ce filme sa mai cumpar . si am dat de o lista a AFI. cele mai bune 100 de filme.
8 din 100 sunt facute dupa 90. nici unul dupa 2000. e bine. asta cerem, asta o sa tot primim.
oricum inca mai se fac filme bune. adica dvdrip, nu alb negru :hmm:
list o gasiti aici http://connect.afi.c...0.pdf?docID=264

#11
alextreme

alextreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.05.2009
Trilogia Nasul
Casablanca
The Good,the Bad and The Ugly
The Great Escape
Once Upon A Time In West
Scarface(cel din '83)
The Matrix(nu e chiar un clasic,dar va dainui multe generatii)
Amadeus
Terminator II
Goodfellas
Lawrence Of Arabia
Glengarry Glen Ross
Bonnie & Clyde
Mr.Smith Goes To Washington
Forrest Gump
Nuovo Cinema Paradiso
Trilogia Star Wars(ep.4,5,6)
-toate filmele regizate de Tarantino
-toate filmele regizate de Kubrick

#12
Un-T-o-U-c-H-aBlE

Un-T-o-U-c-H-aBlE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.05.2009

View PostTaaasse, on Feb 26 2009, 12:45, said:

Singurele filme de comedie la care rad cu adevarat si nu "ha ha" sunt cele cu Leslie Nielsen si ar mai fi Jean Reno.
Referitor la comedii, unele dintre cele mai bune comedii pe care le-am vazut au fost:
A Fish Called Wanda (1988), in care este vorba despre un jaf, in urma caruia nici unul dintre hoti nu isi doreste sa imparta castigul.
The Apartment (1960), cu Jack Lemmon, care este o comedie superba si putin romantica.
Some like it hot, pe care l-a mai amintit cineva si pe care insist si eu sa il vezi.
Sunt sigur ca o sa ai o parere buna despre ele daca o sa le vizionezi. Astept confirmarea la banuiala mea! :D

Edited by Un-T-o-U-c-H-aBlE, 28 May 2009 - 15:19.


#13
rokaraoke

rokaraoke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2008
Love in the afternoon va recomanda  cu Audrey Hepburn  si  Sabrina  deasemena cu tot cu Audrey Hepburn. Doua filme clasice (comedie/romantica)  Dialoguri interesante cu subtilitate, unmor fin .

#14
spiridush3

spiridush3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2007
Eu as recomanda La vita e bella cu si de Roberto Benigni. Multi uita de cinematografia europeana pentru ca nu este la fel de promovata ca si cea americana. Iar pentru comedii nu uitati de Louis de Funes. Magnific

#15
syryanu

syryanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2014
Bine v-am gasit....acum mai bine de 10 ani am vazut un film de trv2 parca, un film italian parca, pe care as vrea sa il revad,dar nu imi mai aduc aminte cum se numea si nici cine stie ce din actiune...ce imi aduc aminte este ca in film jucau niste copii care aveau niste bile de sticla,sincer nu mai stiu daca le castigau la ceva anume sau pur si simplu jucau "bile" ... parca unul din ei este luat de un mafiot si este pus sa dea cu zarul in locul lui,pentru ca avea noroc,astfel pustiul face si el niste bani...nu mai tin minte exact cum dar taica`su gaseste banii pustiului si incepe sa il bata...cam atat imi aduc aminte asa vag...are cineva idee despre ce film e vorba ?

#16
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsyryanu, on 07 martie 2014 - 16:56, said:


Probabil A Bronx Tale.

P.S. Exista topic dedicat- http://forum.softped.../page__st__5706


ON:
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963)
Singin' in the Rain (1952)
Close Encounters of the Third Kind (1977)
Jaws (1975)
The French Connection (1971).

Edited by octav727, 07 March 2014 - 19:44.


#17
UnBinevoitor

UnBinevoitor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.12.2021
Numai filme frantuzesti am pus in aceasta lista:
A fost regăsită compania a 7-a! (1975)
Jandarmul din Saint-Tropez (1964)
Marele blond cu un pantof negru (1972)
Mizerabilii (1958)
Oscar (1967)
Playtime (1967)
Trafic (1971)
Unchiul meu (1958)
Vacanța domnului Hulot (1953)
Vizitatorii (1993)

#18
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,614
  • Înscris: 06.03.2021
Regina Margot (1994)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate