Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Bosnia

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Salutare lume buna,

vreau sa ma duc pentru 2-3 zile prin Bosnia si vreau sa stiu daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. A mai fost cineva, ce se poate vizita ? Eu ma duc cu masina si am sa stau la Sarajevo si intentionez sa ma duc si la Mostar. Cum sunt drumurile, oamenii, preturiile, locatiile ? Prea multe informatii nu am putut sa gasec pe wikitravel sau pe lonelyplanet.

Mersi

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 hhclub2004, on Feb 25 2009, 23:41, said:

Salutare lume buna,

vreau sa ma duc pentru 2-3 zile prin Bosnia si vreau sa stiu daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. A mai fost cineva, ce se poate vizita ? Eu ma duc cu masina si am sa stau la Sarajevo si intentionez sa ma duc si la Mostar. Cum sunt drumurile, oamenii, preturiile, locatiile ? Prea multe informatii nu am putut sa gasec pe wikitravel sau pe lonelyplanet.

Mersi
Am fost eu anul trecut si in Mostar si in Sarajevo. Este foarte ok (se pare ca e printre cele mai sigure tari din Europa), drumurile sunt destul de bune dar libere.  E o tara frumoasa cu o istorie buciumata si un popor minunat. Tu cu ce scop mergi acolo ?

#3
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Mersi Atupi de raspuns.

Ma duc in scop turistic, am un pic de timp liber si ii aproape de Timisoara, la aprox 500 km, adica 6 ore de condus + 2 ore granita mai ales ca vreau sa caut niste cabane pentru ski in viitor.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 hhclub2004, on Feb 25 2009, 23:57, said:

Mersi Atupi de raspuns.

Ma duc in scop turistic, am un pic de timp liber si ii aproape de Timisoara, la aprox 500 km, adica 6 ore de condus + 2 ore granita mai ales ca vreau sa caut niste cabane pentru ski in viitor.
Pai ai ceva locuri de vizitat si in Sarajevo (aleea lunetistilor, tunelul de la aeroport in care au stat bosniacii in razboi, etc) si in Mostar (plimbare, podul lor vestit). Am auzit ca au potential bun de ski si este foarte ieftin. Eu am venit din Croatia prin Mostar>Sarajevo>Zenica si tot mai sus pe european pana am dat in autostrada Zagreb-Belgrad (am intrat in Croatia cu 40-50 km inainte de frontiera cu Serbia). Tu fiind timisorean te avantajeaza ruta mentionata.

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 hhclub2004, on Feb 25 2009, 23:41, said:

Salutare lume buna,

vreau sa ma duc pentru 2-3 zile prin Bosnia si vreau sa stiu daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. A mai fost cineva, ce se poate vizita ? Eu ma duc cu masina si am sa stau la Sarajevo si intentionez sa ma duc si la Mostar. Cum sunt drumurile, oamenii, preturiile, locatiile ? Prea multe informatii nu am putut sa gasec pe wikitravel sau pe lonelyplanet.

Mersi
Cum s-a mai scris, Bosnia e un loc foarte fain.
Ce ai de vazut - in Sarajevo, nu rata orasul vechi de certa inspiratie otomana si sa mananci cevabcici la Zeljo. De asemenea, tunelul este interesant, dar si o plimbare prin zona austriaca. Mostar - orasul vechi, atat de o parte, cat si de alta, precum si vechiul pod reconstruit. Am fost in 1997 in Mostar si totul era distrus, probabil acum este reconstruit o buna parte (n-am mai fost din 2002). Despre ski, poti sa arunci o privire si in zona din jurul orasului Pale, din Republika Srpska, nu foarte departe de Sarajevo, cunoscuta statiune de ski inainte de razboi, dar care nu mai stiu in ce stadiu se afla, probabil si-a mai revenit. Muntele Igman pe care s-au tinut diverse competitii la Jocurile Olimpice de Iarna din 1984 era minat acum cativa ani si nu stiu cat de sigur e. In schimb, zona Jahorina cred ca e ok.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 Imperator, on Feb 26 2009, 09:12, said:

Cum s-a mai scris, Bosnia e un loc foarte fain.
Ce ai de vazut - in Sarajevo, nu rata orasul vechi de certa inspiratie otomana si sa mananci cevabcici la Zeljo. De asemenea, tunelul este interesant, dar si o plimbare prin zona austriaca. Mostar - orasul vechi, atat de o parte, cat si de alta, precum si vechiul pod reconstruit. Am fost in 1997 in Mostar si totul era distrus, probabil acum este reconstruit o buna parte (n-am mai fost din 2002). Despre ski, poti sa arunci o privire si in zona din jurul orasului Pale, din Republika Srpska, nu foarte departe de Sarajevo, cunoscuta statiune de ski inainte de razboi, dar care nu mai stiu in ce stadiu se afla, probabil si-a mai revenit. Muntele Igman pe care s-au tinut diverse competitii la Jocurile Olimpice de Iarna din 1984 era minat acum cativa ani si nu stiu cat de sigur e. In schimb, zona Jahorina cred ca e ok.

Cand le povestesc prietenilor ce frumos e in Bosnia si ce bine m-am simtit se uita la mine ca la un freak. Chiar mi-ar placea sa ma mai duc, e altceva fata de restul tarilor europene. Si in plus am crescut pe malul dunarii cu radiourile si televiziunile Yugoslave.

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 atupi, on Feb 26 2009, 10:34, said:

Cand le povestesc prietenilor ce frumos e in Bosnia si ce bine m-am simtit se uita la mine ca la un freak. Chiar mi-ar placea sa ma mai duc, e altceva fata de restul tarilor europene. Si in plus am crescut pe malul dunarii cu radiourile si televiziunile Yugoslave.
Ai dreptate... e un loc super fain, unde totul se misca in relanti, mancare buna... Iti dai seama ce se uitau la mine cand am fost prima oara in 1997... atunci cand mergeai cu masina, faceai pipi pe sosea in spatele masinii ca daca faceai un pas in afara puteai sa iei o mina... Si ce romantic era un apus de soare in balconul hotelului Ero din Mostar peste mii de metri patrati de cartiere rase... dar acum au reconstruit....

#8
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Mersi de raspunsuri.

Inseamna ca am mirosit eu bine tara ca locatie buna de concediu. Mai am niste intrebari :
- benzina cum este la ei, de ce calitate ?
- niste locuri de cazare in Sarajevo, Mostar imi puteti recomanda ?
- ce ruta ati alege de la Timisoara catre Sarajevo?

#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
da, podul a fost refacut si e de-a dreptul fantastic. alb si neted- sticlos . parca cere mangaiat. iar zona din jurul lui pare desprinsa din povestile orientale . stradutele pietruite dibaci , in diverse modele ,urca si coboara printre magazinele mici , pline cu marfa variata si colorata , bine expusa pt a atrage turistii.
mancarea ? mancarea buna , buna si ieftina, ieftina . mancare 'grea': ceapa umpluta , sarmalute-n foi de stevie, tocanite, ghiveci , limonada adevarata, braga, prajituri cu creme sau bezea , rahat... . poate ca orasul sa nu fie pe gustul unora , insa mie mi-a placut , chiar daca  urmele razboiului inca se mai vad si se simt .
sarajevo , nu stiu de ce , m-a facut sa ma gandesc la bucuresti. poate si datorita aglomeratiei si amabilitatii conducatorilor auto . intentionam sa ramanem aici peste noapte si in cele cateva ore de seara ramase sa vizitam putin orasul.  alesesem o casa de oaspeti - halvat pe nume , undeva in partea veche a orasului ( eram primii lor oaspeti romani) . dar n-a fost sa fie ! nu dispuneau de parcare  ,iar sfatul lor de a goli masina de bagaje si inclusiv de dotarea audio ne-a cam pus pe ganduri. nu prea mult , hotarand sa cautam cazare pe undeva , in drum spre casa . si am gasit tot in bosnia , la un hotel de tranzit cu parcare, conditii excelente si pret modest.
drumurile sunt bune, iar peisajele superbe. nu stiu cat ofera dpdv turistic , insa cu sigurant merita macar tranzitata in drumul spre/dinspre sudul croatiei.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 dariuscha, on Feb 26 2009, 20:27, said:

da, podul a fost refacut si e de-a dreptul fantastic. alb si neted- sticlos . parca cere mangaiat. iar zona din jurul lui pare desprinsa din povestile orientale . stradutele pietruite dibaci , in diverse modele ,urca si coboara printre magazinele mici , pline cu marfa variata si colorata , bine expusa pt a atrage turistii.
mancarea ? mancarea buna , buna si ieftina, ieftina . mancare 'grea': ceapa umpluta , sarmalute-n foi de stevie, tocanite, ghiveci , limonada adevarata, braga, prajituri cu creme sau bezea , rahat... . poate ca orasul sa nu fie pe gustul unora , insa mie mi-a placut , chiar daca  urmele razboiului inca se mai vad si se simt .
sarajevo , nu stiu de ce , m-a facut sa ma gandesc la bucuresti. poate si datorita aglomeratiei si amabilitatii conducatorilor auto . intentionam sa ramanem aici peste noapte si in cele cateva ore de seara ramase sa vizitam putin orasul.  alesesem o casa de oaspeti - halvat pe nume , undeva in partea veche a orasului ( eram primii lor oaspeti romani) . dar n-a fost sa fie ! nu dispuneau de parcare  ,iar sfatul lor de a goli masina de bagaje si inclusiv de dotarea audio ne-a cam pus pe ganduri. nu prea mult , hotarand sa cautam cazare pe undeva , in drum spre casa . si am gasit tot in bosnia , la un hotel de tranzit cu parcare, conditii excelente si pret modest.
drumurile sunt bune, iar peisajele superbe. nu stiu cat ofera dpdv turistic , insa cu sigurant merita macar tranzitata in drumul spre/dinspre sudul croatiei.
Am dormit in Sarajevo la un hotel f bun in centru cu 60-70e/dubla insa nu-mi amintesc cum se cheama. Eu venind din Croatia dupa Mostar am mers pe europeanul care duce la Sarajevo apoi Zenica (aveau chiar o autostrada in cosntructie) si mai departe spre nord tot pe acel european care se vede clar si distinct pe harta si intri apoi din nou in Croatia dar f aproape de granita cu Serbia.

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
si noi ne-am intors spre casa pe acelasi drum si am fost multumiti . cu exceptia a cca 2 km unde se lucra la autostrada, drumul e super.
cazare am gasit pe drum intr-un hotel de tranzit. camera f. mare pt 4 pers., ac , tv+satelit, balcon . mic dejun inclus in pret , slabut. pret OK . 2 adulti+2 copii =45euro.
toate platile le-am facut in euro , de la smochinele luate din piata din mostar pana la hotel sau supermarket .

#12
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
Salut,


Am traversat si eu Bosnia acum 2 zile, dinspre Croatia, trecand prin Mostar si Sarajevo. A fost ok, nu am avut niciun fel de probleme, doar asigurati-va ca aveti Carte verde si pentru BiH - noi nu am avut, nici nu ne-a "certat" nimeni, insa am stat cu ceva emotii din cauza asta.

#13
madatudor

madatudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
Desi nu mai e de actualitate postul, poate mai intereseaza pe cineva despre Sarajevo, am scris aici:

http://nacajitul.blo...l...0de Sud Est

#14
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Daca cineva poate posta info si impresii mai noi, i-as fi recunoscator !

#15
anghelcj

anghelcj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.08.2009
Buna seara tuturor,
In iunie in drum spre croatia si ca sa evitam plata autostrazii(dus intors 100 euro economie) am trecut prin acest colt de rai.
Super peisaje,mancare foarte buna preturi mult mai mici dacat in Croatia.
Am circulat fara probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate