Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

macbook airport

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
salutare.

vreau doar sa stiu daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema enervanta. Am 3 calculatoare, un desktop, un laptop dell si un macbook. Toate se leaga la internet prin acelasi wirless router.
Macbook-ul detecteaza toate wireless routerele din bloc, mai putin pe al meu. desi e la 1 m de el. Cateodata, cand se decide el, nnu stiu dupa ce criteriu, il detecteaza si pe al meu, si atunci (oh, bucurie!) pot sa-l folosesc pe wirless. Cand il detecteaza, are semnal full, deci nu e o problema de semnal. Chiar si atunci cand vede router-ul, dupa cateva ore semnalul dispare intr-un mod misterios. Dar, in continuare, toate celelalte routere wirless din zona sunt detectate fara problema.

ceva idei?

mac OS x 10.5.6
routerul e un Airlive turbo, insa nu e problema de compatibilitate din moment ce il detecteaza.... din cand in cand


multam pt orice idee

Edited by profu, 25 February 2009 - 10:23.


#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postprofu, on Feb 25 2009, 10:15, said:

salutare.
Chiar si atunci cand vede router-ul, dupa cateva ore semnalul dispare intr-un mod misterios. Dar, in continuare, toate celelalte routere wirless din zona sunt detectate fara problema.

ceva idei?

mac OS x 10.5.6
routerul e un Airlive turbo, insa nu e problema de compatibilitate din moment ce il detecteaza.... din cand in cand


multam pt orice idee

din meniul de airport, dai Join other network si scrii datele retelei tale

System Preferences - Airport - Advanced - Airport

tragi numele retelei tale in prima pozitie

check:

Remember any network...

HTH

daca nu ai nimic in lista, incepi cu sugestia a treia

Edited by Centris, 25 February 2009 - 10:34.


#3
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
multumesc de sugestie centris, insa am incercat asta si nu gaseste nimic, da connection time out, ca si cand n-ar exista.

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postprofu, on Feb 25 2009, 10:44, said:

multumesc de sugestie centris, insa am incercat asta si nu gaseste nimic, da connection time out, ca si cand n-ar exista.

iconul de airport este conectat (negru) sau deconectat?

se conecteaza la retea si nu poti accesa internetul sau nu este conectat deloc?

schimba setarile si securitatea router-ului. e posibil ca un vecin sa te deconecteze ca apoi sa intre el si astfek se justifica disparitia semnalului.

#5
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003

View PostCentris, on Feb 25 2009, 11:04, said:

iconul de airport este conectat (negru) sau deconectat?

se conecteaza la retea si nu poti accesa internetul sau nu este conectat deloc?

schimba setarile si securitatea router-ului. e posibil ca un vecin sa te deconecteze ca apoi sa intre el si astfek se justifica disparitia semnalului.
Airport este ON, dar nu e conectat pt ca nu gaseste reteaua. Deci nu e conectat deloc, nu e o problema cu internetul, pur si simplu nu vede routerul, parca nu ar fi semnal.
Celelalte 2 calculatoare vad routerul fara probleme.
Routerul e securizat.

de asta imi vine sa dau cu el de pamant, pt ca le vede pe toate celelalte routere din zona... :) numai pe asta al meu, al naibii, nu. Iar pe net, toate discutiile sunt in general vis a vis de probleme de Airport, cand nu vede niciun router, etc... Dar nu e cazul aici.
deocamdata nu folosesc wireless, asta e, l-am legat pe ethernet

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
incearca sa modifici parametrii retelei, cum ar fi IP-ul alocat computerului sau parola.
tind sa cred ca ai un vecin binevoitor daca reteaua dispare brusc

ai mai putea incerca un internet sharing de pe celelalte computere si sa te conectezi ad-hoc la el.

Edited by Centris, 25 February 2009 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate